Fıkhi Farklılıklar

Fıkhi Farklılıklar

Muhterem Hocam, Ramazan'ımız mübarek olsun. Geçen sene mahallemize mescit açıldığında, vesile olanlara çok dua ettik. Cemaatin artmasını beklerken şu aralar -Ramazan'a rağmen, teravih hariç- bir-iki kişi kaldık. Sebebi ise, kendilerini Şafii mezhebi mensubu olarak tanıtan kişilerin, farz namazlarda sesli? Amin'i birlikte söylemeleri, bazı sünnetleri terkedip

Fıkhi Farklılıklar

 

Muhterem Hocam, Ramazan'ımız mübarek olsun. Geçen sene mahallemize mescit açıldığında, vesile olanlara çok dua ettik. Cemaatin artmasını beklerken şu aralar -Ramazan'a rağmen, teravih hariç- bir-iki kişi kaldık. Sebebi ise, kendilerini Şafii mezhebi mensubu olarak tanıtan kişilerin, farz namazlarda sesli Amin'i birlikte söylemeleri, bazı sünnetleri terkedip biz kılarken oturmaları, kıyamda ayaklarını fazla(?) açmaları. Nahoş tartışmadan sonra konu -aynı zamanda imamlık yapan, emekli müftü ve kurucu üye olan-değerli hocamıza intikal etti. Daha sonraki toplantıda hocamız birleştirici olmaya çalıştı. Ben de Kütüb-ü Sitte'deki araştırmalarımda, tüm uygulamaların sünnete uygun olduğunu, tefrikaya düşmememiz gerektiğini söyledim ama maalesef çabalarımız sonuç vermedi. Sizin yapacağınız bilgilendirme bize ışık tutacaktır Hocam. Hürmetlerimle.

 

Aziz mü’min,

Bu saydıklarınızın hepsi de sahih sünnette olan hususlar. Hz. Peygamberin sünnetine tepki gösterip camiyi ve namazı terk edenler tek kelimeyle cahillerdir. Cehalet kötü bir şeydir. Hz. Peygamber çıkıp gelse ve namaz kıldırsa, onu da mı beğenmeyip terk edecekler? Bu nasıl iş? Cehaletin çaresi bilgilendirmektir. Bu cahil insanlar mümkünse tek tek bilgilendirilmeli, bu ibretlik duruma son verilmelidir. Eğer bilgilenmek istemiyorlarsa hüküm bellidir: ve a'rıd ani'l-cahilin. (Cahillerden yüz çevirin)

 

 

mustafa islamoğlu

Google+ WhatsApp