Faşistler Bu Defa “Suriyelilerden Hastalık Kapıyoruz” İftirasına Sarıldılar

Faşistler Bu Defa “Suriyelilerden Hastalık Kapıyoruz” İftirasına Sarıldılar

Suriyeli düşmanlığını kendine ilke haline getiren İyi Parti’nin Bursa milletvekili İsmail Tatlıoğlu geçtiğimiz günlerde gazetelere akrabası bir çocuğa Suriyelilerden meningokoksik menenjit bulaştığını ve çocuğun

Faşistler Bu Defa “Suriyelilerden Hastalık Kapıyoruz” İftirasına Sarıldılar

 

Suriyeli düşmanlığını kendine ilke haline getiren İyi Parti’nin Bursa milletvekili İsmail Tatlıoğlu geçtiğimiz günlerde gazetelere akrabası bir çocuğa Suriyelilerden meningokoksik menenjit bulaştığını ve çocuğun el ve ayaklarının kesildiğini söyledi. Bu iddianın da faşistlerin daha önceki iddiaları gibi bir iftira olduğu çok geçmeden ortaya çıktı.

Bursa Şehir Gazetesinden Nezir Asaroğluğlu imzası ile yayınlanan haber:

İyi Parti’nin Bursa milletvekili İsmail Tatlıoğlu geçtiğimiz günlerde gazetelere akrabası bir çocuğa Suriyelilerden meningokoksik menenjit bulaştığını ve çocuğun el ve ayaklarının kesildiğini söyledi.

Dün Bursa Sağlık İl Müdürlüğü bir açıklama yaptı.

Özetle Suriyelilerde meningokoksit menenjit vakasına rastlanmadığı söyleniyor.

Tatlıoğlu eğer her zaman şahit olduğumuz basit bir ırkçılık peşinde değilse elindeki belge ve bilgileri açıklamak zorunda...

Bursa Sağlık İl Müdürdlüğü tarafından açıklama yayınlandı.

"11 aylık bebeğin Suriyelilerden kaptığı menenjit nedeniyle el ve ayaklarının kesildiği"ne ilişkin haberler üzerine kamuoyunu aydınlatma gereği duyulduğu belirtildi.

Haberlerde bahsedilen 2018 doğumlu hastanın, 9 Temmuz 2019'da yüksek ateş şikayetiyle Orhaneli Devlet Hastanesine getirildiği, buradan da Bursa Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesine sevk edildiği belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Vücudunda döküntüler başlayan hasta, meningokoksemi tanısı ile çocuk yoğun bakım ünitesine yatırılmış, gerekli tüm izolasyon sağlanmış, tedavisi boyunca izole odada olduğundan Suriyeli veya Türk hiçbir hasta ile temasta bulunmamıştır. Aynı süreçte 13 aile ferdi ve 23 sağlık personeli olmak üzere toplam 36 kişiye önleyici tedaviye başlanmış olup, bu kişiler arasında Suriye uyruklu kimse bulunmamaktadır. Uzmanlardan oluşan konsey tarafından el ve ayaklarının ampute edilmesine karar verilen hasta, 31 Temmuz tarihinde Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesine sevk edilmiştir. Operasyon sonrasında hastamızın tedavisine Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesinde devam edilmektedir.

İlimizde Suriyelilerde meningokoksik menenjit vakasına rastlanmamıştır. Öte yandan Sağlık Bakanlığı, ülkemizde geçici koruma altındakilere ulusal aşı takvimine uygun olarak bugüne kadar 5 milyon 850 bin doz aşı yapıldığını ve koruyucu sağlık tedbirlerinin ilk günden beri sıkı şekilde uygulanmakta olduğunu açıklamıştır."

 

 

haksöz haber

Google+ WhatsApp