Erdoğan: Teröristlere verilen silahları Afrin’de topluyoruz

Erdoğan: Teröristlere verilen silahları Afrin’de topluyoruz

Erdoğan, 'Bunlara çok söyledik, 'Bak, yanlış yapıyorsunuz, hem teröre karşıyız diyorsunuz hem de teröristlerle beraber hareket ediyorsunuz. Bunun bedelini, faturasını ağır ödersiniz.' Nitekim öyle oldu. Paraları bol, paraları bol olduğu için 5 bin tır silah gönderiyor, 2 bin kargo uçakla silah gönderiyor. Ne oldu? Şimdi hepsini bulduk, hepsinin yerleri belli ve

Erdoğan: Teröristlere verilen silahları Afrin’de topluyoruz

 

 

Erdoğan, Artuklu Spor Salonu'nda gerçekleştirilen AK Parti Mardin 6. Olağan İl Kongresi'ne katılarak partililere hitap etti. 

Konuşmasına tüm Mardinlileri selamlayarak başlayan Erdoğan, salon dışında da yoğun bir kalabalık olduğunu belirterek, kongrenin hayırlı olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir yıl sonra tekrar Mardin'de bulunduğunu ve Mardinlilerle hasret gidermenin bahtiyarlığını yaşadığını söyledi.

Mardinlilere kendilerini heyecanla ve muhabbetle karşılamaları dolayısıyla şükranlarını sunan Erdoğan, "Mardin Türkiye'nin özü, özeti, adeta aynası olan bir şehirdir. Binlerce yıllık mazisiyle Mardin, muhabbetin ve hoşgörünün şehridir. Mardin, Sevr heveslisi işgalcilerin bayraklarını Belediye Meydanında paramparça eden Milli Mücadele kahramanlarının şehridir." diye konuştu.

Milli mücadele döneminde yaşanan bir olayı "herkese ibret olması için" aktarmak istediğini dile getiren Erdoğan, Birinci Dünya Savaşı sonucunda güney illerinin Fransızlara bırakıldığını ve Fransız komutan Norman'ın maiyetindeki subaylarla Mondros Mütarekesi'ni uygulamak ve Mardin'i teslim almak için 21 Kasım 1919'da Mardin'e geldiğini anlattı.

Norman'ın, belediye meydanında toplananlara neden şehre geldiğini açıklarken Urfa'da yaptıkları zulümleri anlattığına dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Mardinlilerin Suriyeliler gibi davranarak işgale direnmezlerse Fransız hükümetinin Mardin'i bir Avrupa şehri haline getireceğinden bahseder. Bunun üzerine Milli Teşkilat Reisi Eyüp Önen ayağa kalkarak işgalci Norman'ın yüzüne şu şekilde haykırır, tabi orada bir de tercümanları var, 'Tercüman, hepimiz namına, bütün Mardin ve Mardinliler namına Norman'a şunu söyle, burası zannettiği gibi Suriye'den bir parça değil, on binlerce senelik Anadolu şehridir. Bu kimliğini muhafaza ve müdafaa yolunda bugüne kadar nasıl çalışmış ve istilaları nasıl kahramanca karşılamışsa yine öyle yapacaktır. General Mardin'i işgale kalkışırsa iyi bilsin ki karşısında kadın erkek on binlerce müdafi bulacaktır. Hayatına acısın ve Mardin-Diyarbakır sevdasından vazgeçerek geldiği yere dönüp gitsin'. Evet, işte Mardin böyle bir duruşun, böyle bir yiğitliğin şehridir. Gençler anladık değil mi? Mardin'e yakışan tablo işte budur."

Partililerin "Reis bizi Afrin'e götür" şeklindeki tezahüratlarına Erdoğan, "Gençler, devamlı görüşüyoruz, şu anda elhamdülillah ihtiyaç yok, olduğu anda önce ben yürüyeceğim, sizi de yanıma alıp beraber yürüyeceğiz." karşılığını verdi.

- "Ne çektirdiler"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz terör yerine kardeşlikle anılan bir Mardin görmek istiyoruz. Ne çektirdiler, ne çektirdiler. Şu Mardin ne çileler çekti değil mi?" dedi.

Erdoğan, şunları söyledi:

"Götüreceğiz gerekirse. Ama şimdi size bir şey söylüyorum, dikkat edin, her an size Afrin'le ilgili müjdeyi verebiliriz. Şu anda etkisiz hale getirilen terörist sayısı ne oldu biliyor musunuz, 3569. Fakat o tünelleri görüyorsunuz değil mi, nasıl tüneller yapmışlar görüyorsunuz değil mi? İçinden kamyonların geçebileceği tüneller yapmışlar, silah mühimmat depoları yapmışlar, görüyorsunuz değil mi? Bunları nasıl yaptı bunlar, kimlerle yaptılar, arkalarında kimler vardı? Bize dost görünen, maalesef yanlışlık yapanlar vardı.

Bunlara çok söyledik, 'Bak, yanlış yapıyorsunuz, hem teröre karşıyız diyorsunuz hem de teröristlerle beraber hareket ediyorsunuz. Bunun bedelini, faturasını ağır ödersiniz.' Nitekim öyle oldu. Paraları bol, paraları bol olduğu için 5 bin tır silah gönderiyor, 2 bin kargo uçakla silah gönderiyor. Ne oldu? Şimdi hepsini bulduk, hepsinin yerleri belli ve hepsini de tabii teröristler kaçıyor, biz topluyoruz bu hale geldi."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz çatışma ve gerilim yerine kardeşliğini yücelten, birlik ve beraberlik içinde geleceğe yürüyen bir Mardin görmeyi arzu ediyoruz." ifadesini kullanarak, şu değerlendirmede bulundu:

"Karşımdaki şu manzara içeride ve dışarıda hamdolsun bize yeni bir Mardin'i müjdeliyor. Bugün yollara, sokaklara, balkonlara taşan coşkusuyla Mardin bir kez daha dayanışmanın şehri olduğunu gösteriyor, elhamdülillah. 20 yıl önce gördüğüm Mardin'i şimdi yeniden görüyorum. O zaman Mardin'de terör yoktu, kardeşlik vardı ve ben de o zaman buralara teşkilat kurmaya gelirdim, eski siyasi hareketim içerisinde."

Vatandaşların, "Mardin seninle gurur duyuyor" şeklindeki tezahüratları üzerine ise Erdoğan, "Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Böyle bir gençlikle, böyle bir Mardin'le, böyle bir kadın kollarıyla gurur duyulmaz mı?" karşılığını verdi.

"Tek millet" denildiği zaman Türk'üyle, Kürt'üyle, Arap'ıyla, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Roman'ıyla 81 milyon tek millet olunduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bizi böyle bilecekler, bizi parçalayamayacaklar çünkü biz 81 milyonu Yaradan'dan ötürü seviyoruz. İki, tek bayrak. Bayrağımız rengi şehidimizin kanından, hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız şehitlerimizin ta kendisi. Üç, tek vatan. 780 bin kilometrekareyle tek vatan. Vatanımızı böldürmeyeceğiz. Yok bilmem PKK'mış, PYD'miş, yok şuymuş, yok buymuş. Asla 780 bin kilometrekare tek vatan. Bu vatanda beraber yaşıyoruz, beraber yaşayacağız." diye konuştu.

Erdoğan, "Ne dedim? 'İnlerine gireceğiz' dedim. Cudi'de girdik, Gabar'da girdik, Tendürek'te girdik, Bestler Dereler'de girdik, Kandil'de vurduk, vurmaya devam edeceğiz." dedi.

Çünkü vatandaşın huzurunu kaçırdıklarını, ümmeti parçaladıklarını, böldüklerini dile getiren Erdoğan, "FETÖ'süyle, PKK'sıyla böldüler. Artık bunlara yüz vermeyeceğiz. Kürt'ü, Türk'ü, Arap'ı, Süryani'si... Mardin bugün bir kez daha ülkesine, devletine, partisine sahip çıkıyor. Böyle bir milletin evladı olduğum için her zaman Rabbime hamdediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

- "Kızıltepe, martta ne yapacağınızı biliyorsunuz değil mi?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kongrenin teşkilat, Mardin, ülke ve demokrasi için hayırlara vesile olmasını diledi.

Yola çıktıkları günden bu güne hiçbir beşeri gücün önünde eğilmediklerini vurgulayan Erdoğan, sadece Allah'ın huzurunda rükuda ve secdede eğildiklerinin altını çizdi.

Erdoğan, bu güzel birlikteliğin dayanışmasıyla çok kültürlü kimliğiyle binlerce yıllık tarih ve medeniyetiyle ülkenin gurur kaynağı olan Mardin için yeni bir dönemin kapılarını açmasını Allah'tan niyaz etti.

Salonda bulunanlara, "Kızıltepe, martta ne yapacağınızı biliyorsunuz değil mi? Çok çalışacaksınız, çok gayret edeceksiniz ve Kızıltepe'yi inşallah partimize kazandırmak suretiyle yeni bir dönemin orada temellerini atacağız." çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"İnşallah 2019 seçimlerinde AK Parti'nin demokrasi ve kardeşlik bayrağını tekrar Mardin'de zirveye dikmeye hazır mıyız? Ne yazık ki son birkaç seçimdir Mardin'de arzu ettiğimiz rakamları yakalayamıyoruz. 16 Nisan halk oylamasında biz Mardin'den en az Türkiye ortalamasında bir oy oranı bekliyorduk. Ancak Mardin yüzde 41'de kaldı. Elbette netice hakkında biz de kendi muhasebemizi yaptık, yapıyoruz.

Güçlü ve zayıf yanlarımızı da tartarak, tespit ettiğimiz eksiklikleri gidererek partimizi çok daha güçlü bir şekilde geleceğe taşımanın gayreti içindeyiz. Şair ne diyor? 'Kırma ki tutunacak dalın olsun' diyor. Biz de kalpleri kırmadan hiç kimseyi incitmeden hizmetlerimizle, davranışlarımızla tevazu ve samimiyetimizle gönüller fethetmenin mücadelesini veriyoruz."

- "Deriklilerin huzuru için gece gündüz çalıştı"

Erdoğan, inancı, etnik kökeni, siyasi görüşü dolayısıyla tek bir vatandaşı dahi dışlamadan bu güzel şehrin tüm renklerini kucaklayarak çalıştıklarını söyledi.

AK Parti'nin 2019 seçimlerinde demokrasi ve kardeşlik bayrağını Mardin Kalesi'nin kartal yuvasının zirvesine dikeceklerini belirten Erdoğan, AK Parti'nin ana kademesine, "2019 için kapı kapı dolaşmaya hazır mıyız?" şeklinde seslendi. Erdoğan, partideki kadın kollarına ise "Mardin'de AK Parti'yi gönüllere nakşetmeye var mıyız? Kapı kapı dolaşmaya var mıyız?" sorusunu yöneltti. Erdoğan ayrıca "Gençler, liseden üniversiteye kadar çevrenize davamızı anlatmaya var mıyız? 2019'da Mardin'de yeni bir sayfa açıyor muyuz? 2019'da Mardin'e yakışanı yapıyor muyuz?" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir buçuk yıl önce Mardin'in Derik ilçesinde görev yaparken, bölücü örgüt mensupları tarafından kalleşçe şehit edilen Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk'ü bir kez daha rahmetle yad etti.

İlçeye atandığı ilk günden, şehit olduğu ana kadar Safitürk'ün Mardin için Deriklilerin huzuru, esenliği ve refahı için gece gündüz çalışmış fedakar bir vatan evladı olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Hizmetleriyle mütevaziliğiyle gayret ve özverisiyle Mardinli kardeşlerimin gönlünde mutena bir yer edinen şehit kaymakamımıza Allah'tan rahmet diliyor, geride bıraktığı temiz mirasın en güzel şekilde yaşatılacağına inanıyorum." dedi.

Erdoğan, Safitürk ve tüm şehitlerin ruhuna Fatiha suresi okunmasını istedi.

 

 

star

Google+ WhatsApp