Erdoğan Malazgirt'te konuştu

Erdoğan Malazgirt'te konuştu

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları; "Malazgirt ruhunu unutursak ne öncemiz kalır, ne sonramız" diyen Erdoğan, "En ufak bir zaaf belirtisi gösterdiğimizde üzerimize leş kargaları gibi geleceklerini görürsünüz. İçerimizdeki bazı gafiller sanıyorlar ki mesele Tayyip Erdoğan meselesidir. Hayır, mesele Türkiye

Erdoğan Malazgirt'te konuştu

 

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ahlat'ta otağın kurulduğunu, Malazgirt zaferinin temelinin atıldığını söyledi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

"Malazgirt ruhunu unutursak ne öncemiz kalır, ne sonramız" diyen Erdoğan, "En ufak bir zaaf belirtisi gösterdiğimizde üzerimize leş kargaları gibi geleceklerini görürsünüz. İçerimizdeki bazı gafiller sanıyorlar ki mesele Tayyip Erdoğan meselesidir. Hayır, mesele Türkiye meselesidir. Mesele İslam meselesidir."

"Malazgirt, öncesine baktığımızda Mekke, Kudüs demektir, sonrasına baktığımızda Bursa, Edirne, İstanbul, Rumeli, tüm Balkanlar demektir."

"Malazgirt ruhunu unutursak ne öncemiz kalır, ne sonramız. Biz, Malazgirt'te nasıl bir millet olduğumuzu cümle aleme ilan ettik."

MALAZGİRT'TEN ÖNCE BİTLİS'TE HALKA HİTAP ETTİ

Erdoğan Bitlis'te, Kuran- Kerim'in 'Allah'ın ipine sımsıkı sarılın, ayrılığa düşmeyin' ayetiyle birlik mesajı verdi. Erdoğan konuşmasında "Bizi bölemeyecekler" dedi.

Malazgirt'te başlayan etkinlikler 24 Ağustos tarihinde başlamıştı. Bugün yapılacak törenin ardından etkinlik sona erecek.

MALAZGİRT'TE DEVLET ERKANININ KONUŞMALARI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı konuşmada birlik mesajları verdi. Bizans komplolarının bitmediğini farklı kılıflar altında yeniden Türkiye'ye uygulanmaya çalışıldığını belirtti.

Bahçeli sözlerine, "Düşmandan kaçmayız dövizden korkmayız. Taarruz ruhu Türk milletinin sinesinde kor gibi yanmaktadır. Malazgirt şuuru bayrak gibi dalgalanmaktadır" diyerek devam etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin lider ve mazlumlara kucak açan bir ülke olduğunu, bu ülkenin toplumun her rengiyle bir ve beraber olduğunu ifade etti. Türkiye'nin birliğini bozmaya çalışanların bunu başaramayacaklarını söyledi. 

MALAZGİRT NEREDE BULUNUYOR?

Malazgirt, Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Muş ilinin yaklaşık 56.000 nüfuslu bir ilçesidir. Malazgirt ilçesi, Muş'un Bulanık ilçesiyle birlikte, Bitlis'in Adilcevaz, Ağrı'nın Patnos ve Tutak, Erzurum'un Karayazı ve Karaçoban ilçeleriyle de komşudur.

MALAZGİRT SAVAŞI NEDEN ÇIKTI?

Doğu sınırında ortaya çıkan ve giderek artan Türk-İslam tehlikesi Doğu Roma'yı telaşlandırmıştı. Zira Selçuklular seferlerinde istilaya girişmiyor, yerleşim yerlerini tahrip etmiyor, halka zulümde bulunmuyor, hedef olarak Doğu Roma askeri mevkilerini hedef alıyordu. Selçukluların bu politikası Doğu Roma bünyesinde bulunan ve Doğu Romalı olmayan toplumların üzerinde olumlu bir etki bırakıyordu. Buda Doğu Romalı idareciler için daha büyük bir tehlikeydi. Zira aidiyet hissi bulunmayan bu toplumların Selçuklu idaresini tercih etmeleri daha da tedirgin edici bir sorun olacaktı.

ROMA'NIN SİYASİ DURUMU

Selçuklular Anadolunun içlerine doğru akınlarını ilerletirken Doğu Roma politik karışıklıklar içerisindeydi. Ülkenin yönetimi dul kalan Bizans İmparatoriçesi Eudoxie’nin elindeydi. Kendisi ülkenin yönetimi için yeterli değildi ve evleneceği kişi Doğu Roma İmparatoru olacaktı. Doğu Romalı idareciler, ülkedeki otorite boşluğunu tamamlamak ve yeni İmparatoru seçmek için Eudoxie’e pek çok damat adayı teklifinde bulundular. Ancak Edoxie, teklif edilen damat adaylarının yerine hapis tutulan Doğu Roma kumandanı Romen Diyojen’i tercih etti (1068). Romen Diyojen, Roma ordusu içinde yüksek rütbelere yükselmiş başarılı bir askerdi ancak X. Konstantin Dukas’ın oğullarını tahttan indirmek için komplo hazırlamak suçundan hapsedilerek İdama mahkum edilmişti (1067). Eudoxie, Doğu sınırlarında artan Türk-İslam tehdidine karşı ülkeyi bir askerin yönetimine bırakmayı tercih etti ve hapisten çıkartıp affederek kendisiyle evlendi. Romen Diyojen artık Doğu Romanın imparatoru konumundaydı ancak saltanat ailesinden olmadığı için onun imparator olmasına muhalif eden askeri ve siyasi gruplar bulunuyordu. Diyojen, yönetime geçtikten sonra politikalarını destekleyecek görevliler atayarak siyasi manevralarla muhalifleriyle baş edip kendisine karşı oluşan siyasi hareketleri engelledi. Romen Diyojen artık Doğu Romanın idaresini tam olarak üstlenmiş ve yerini sağlamlaştırmış oldu.

 
 
 
Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2018, 17:45

Google+ WhatsApp