Ekmeği israf etmeyelim Suriye’de un stokları tükeniyor

Ekmeği israf etmeyelim Suriye’de un stokları tükeniyor


Ekmeği israf etmeyelim Suriye’de un stokları tükeniyor 

 

 

“Bu hayvanların ne etleri ve ne de kanları Allah´a ulaşacaktır. Allah´a ulaşacak olan şey, sadece gönlünüzdeki Allah saygısıdır, takvadır. Bu şekilde onları yararınıza sunduk ki, sizi doğru yola ilettiği gerekçesi ile Allah’ın yüceliğini dile getiresiniz. Ey Muhammed, iyi ameller işleyenleri müjdele. (el-Hacc, 37)”

Kurban Bayramı İslam âleminde hayırlara, yeni bir uyanışa ve umuda vesile olsun inşallah…

Kimi coğrafyalarda savaş, yoksulluk, kuraklık ile mücadele kimi coğrafyalarda barış ve esenlik hali hüküm sürüyor.

İnancımız gereği gücü ve imkânı olan insanlar ve ülkeler, zayıf, mazlum ve mağdur insanlara, coğrafyalara yardım elini uzatmak zorundadır.

Afrika, Asya, Ortadoğu ve Balkanlar’da uzun yıllar yoksulluk ve savaş mağduru olan ülkelere, kurban vesilesiyle ulaşılırken bu bölgelerin sosyal, kültürel ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan devlet kurumları ile sivil yardım kuruluşlarının çabalarının ve yardımlarının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.

Suriye’de 7 yıldır milyonlarca savaş mağduru son günlerde insani yardımın en temel ihtiyaçlarından olan ekmek sıkıntısı ile karşı karşıya.

Suriye’nin un stokları tükenmek üzere… Fırınlarda ekmek üretimi neredeyse duracak seviyeye geldi.

Savaş öncesi 600 bin nüfuslu İdlib, 1.5 yılda yaşanan göç dalgası nedeni ile bugün 3 milyon 480 bin nüfusa sahip. Her tarafı kamplarla örülü İdlib kırsalında 2 milyon 300 bin mülteci mağdur olağanüstü zor şartlarda yaşam mücadelesiveriyor. Elektrik, su, gıda, sağlık, eğitim ve tüm altyapı imkânlarından tamamen mahrum vaziyette, hastalık ve yokluk içerisinde STK yardımları sayesinde hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar.

İdlib Halep, Hama ve Lazkiye kırsalı ve Afrin›deki fırınlar eğer un ulaşırsa ekmek yapacaklar.

Birçoğu kamplarda yaşayan 1 milyondan fazla çocuğun hayatını etkileyecek un sıkıntısından dolayı fırınlar ekmek yapmakta zorlanmaya başladı.

Suriye sınırında 14 kampta çadır, konteyner ve briketten yapılmış barınaklarda, toz ve toprağın içinde sağlıksız koşullar içerisinde yaşam mücadelesi veren Kilis ve Reyhanlı’da toplam 447 bin 231 kişi yaşıyor.

Suriye geneli ve sınır bölgelerinde savaşın getirdiği şartlardan dolayı insanlar 5 yıldır doğru dürüst tarım, hayvancılık ve ticaret yapma şanslarından mahrum olarak sadece uluslararası insani yardım ile yaşama tutunmaya çalışıyorlar. 

Yaklaşık bir yıldır insani yardım akışında maalesef çok ciddi bir yavaşlama görülmektedir.

BM ve UNICEF’in yardım çağrıları gerektiği düzeyde karşılık bulmuş değil. Kuşatılmış bölgeler ve rejimin zorunlu göç hareketleriyle sıkıştırılmış şehirlerde çok ciddi gıda sorunu baş göstermeye başladı.

Aslında savaşın başından bu yana halk en ciddi gıda sorunu ile karşı karşıya ve bu sıkıntıdan en çok çocuklar nasibini alıyor.

Sağlık ve temizlik sorunu ile büyümeye çalışan bu çocuklar şimdi de gıda ve ekmek sıkıntısı yaşamaktadır.

Sivil toplum kuruluşları giderek artan gıda problemine karşın un kampanyaları yaparak Suriyeli kardeşlerimizin ekmek ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu tarafından sağlanan 2017 yılı verilerine göre Türkiye’de bir yıl içinde 4 milyar 380 milyon ekmek çöpe atıldı.

Bu rakam günde 12 milyon ekmek israfı anlamına geliyor. Federasyona göre, sayıları 12 bini bulan ruhsatsız fırınlarla birlikte günlük yaklaşık 120 milyon ekmek üretiliyor.

Veriler bir araya getirildiğinde, Türkiye´de günlük üretilen her 100 ekmekten 10’u, çeşitli nedenlerle israf edilerek çöpe atılıyor.

Bu israfın Türkiye ekonomisine olan maliyeti ise yılda 1,5 milyar dolar civarında.

Ekmeği israf etmeyelim, paylaşalım…

Suriye’de fırınlar kapanıyor. 

 

yeni akit

Google+ WhatsApp