Kategori : Eğitim

İktibas’ın Haziran sayısı çıktı

İktibas’ın Haziran sayısı çıktı

İktibas Dergisi 498. sayısı ile okurlarına ulaştı. Bu sayının yorumunda “Devlet neden otoriterleşme gereği duyar?” başlığı yer alırken, kavram bölümünde ise “İlimde rüsûh” üzerine bir inceleme bulunuyor.

Amerikan Rüyası Müslümanın Rüyası Olursa

Amerikan Rüyası Müslümanın Rüyası Olursa

amerikan rüyası, müslüman bir toplumun rüyası olmuş aynı işte. para ve şöhret basamaklarını hızla tırmananlar el üstünde. nasıl çıktıgının hiçbir önemi yok aynı yollarda terliyor ve aynı rüyalar görülüyor. ahlak ve erdemin yok sayıldığı yaşanan hayatlarda başarı hikayelerine bakın vallahi benzerlik adamı utandırıyor...

“Allah, milli Rab değil, Rabbü’l âlemindir”

“Allah, milli Rab değil, Rabbü’l âlemindir”

Allah’ın dini de bir kavme, bir ırka değil, bütün insanlığa gelmiştir. Dini parçalamak, bazı parçalarını reddetmek, bazı parçalarını kabul edip onlarla böbürlenmek, tamamen Allah’ın dininden mahrum kalmasını onaylamaktır…

Dünyada en çok bal nerede tüketiliyor?

Dünyada en çok bal nerede tüketiliyor?

Dünyada en çok bal üretimi, bal arısı nüfusunun en yoğun olduğu Asya kıtasında yapılırken, Orta Afrika Cumhuriyeti en çok bal tüketen ülke konumunda yer alıyor.

Havf ve Reca

Havf ve Reca

Mü’min için esas olan yaşam tarzı Beyne’l havf ve’r Reca-korku ve ümit arası bir hayattır. Secde suresinde Müslümanların bu halle hallenmeleri açık bir şekilde ifade edilmiştir.

Hüseyinoğlu: Siyer mi Kur’an’a Tâbidir, Kur’an mı Siyer’e?

Hüseyinoğlu: Siyer mi Kur’an’a Tâbidir, Kur’an mı Siyer’e?

Başta Aişe validemiz, Mü’minlerin iki emiri Ömer ve Ali (r.a.) olmak üzere öncü sahabîlerin Rasulullah’a dair kendilerine iletilen haber ve sözleri öncelikle Kur’an’a arz etme ihtiyacı duymaları, Rasulullah’ın Siyerinin/Sünnetinin Kur’an’a tâbi ve râci olduğunun bilincinde olmaları sebebiyledir.

Korona okumaları

Korona okumaları

Kovid-19’un denizin dalgaları gibi üstümüze üstümüze geldiği şu günlerde, deniz yolculuğuna çıkan insan psikolojisi içindeyiz. Bunu en net tasvir eden ayet-i kerimeyi hatırlıyorum;

Orçun Şekercioğlu:  'İFADER olarak mazlumların hizmetindeyiz!'

Orçun Şekercioğlu: 'İFADER olarak mazlumların hizmetindeyiz!'

İFADER (İnsani Fikir Akıncıları Derneği) Başkanı ve 15 Temmuz Gazisi Orçun Şekercioğlu, derneğin faaliyetlerini anlattı. Şekercioğlu: “Ulaşabildiğimiz kadarıyla aynî yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza da imkânlarımızı seferber edip, ayni ve nakdi yardımlarda bulunuyoruz. Öte yandan İslam coğrafyası’nda, Suriye, Filistin ve Gazze özelinde kendi ekiplerimizle yardım çalışmalarımızı aralıksız sürdürmekteyiz” dedi.

Sait Çamlıca, ‘Teknolojiye Hakim Olun, Mahkum Olmayın’

Sait Çamlıca, ‘Teknolojiye Hakim Olun, Mahkum Olmayın’

Eğitimci Yazar Sait Çamlıca ile “Teknoloji Kuşatmasında Geleceğimiz” isimli yeni çıkan kitabı çerçevesinde, teknoloji konusunu konuştuk. John Hegarty, “Teknoloji bir fikir değil, fikri elde etme yoludur. O yüzden teknolojiye aşırı hayranlık duymamalı, ondan korkmamalısınız” der. Yani teknoloji konusunda ölçülü ve dengeli bir yol izlemek gerekiyor. Bu konu üzerinde bir eğitimci olarak çalışan Sait Çamlıca, çok çarpıcı noktalara işaret etmektedir. Sait Çamlıca, “Teknoloji, faydalı kullanırsak bize birçok üniversitenin verdiği bilgiden daha fazlasını verebilir” dedi.