Düşünme ve cesaret

Düşünme ve cesaret


Zor olana talip olmak ve başarmak hayatın güzelliklerini oluşturur. Kolayı seçme bir kaçış. İnsanın insandan kaçışı, sorumluluk üstlenmeyiş. Manevi anlamda da hakikatleri gizleyiş ve görmeyiş.

 

Baskılı toplumlarda insanlar mutlaka bir çıkış yolu arar ve bulurlar. Güç biriktirirler. Suyun kabında durmaması ve taşması gibi. İnsan ruhu özgürdür. Allah’ın kendisine bağışladığı bir alan. Oradan insandan kaçış Allah’ı sığınış özgürlüğü. Hakikat oradadır çünkü. Özgürlük Allah’ın belirlediği sınırlardadır. Özgürlük hakikatlerdedir. Işık ve yol istikameti oradadır. Sonsuzluğa yolculuğun güzelliğinde.

 

İnsan insanın uçurum olur çoğu kez. Hırsı, tamahı, gurur ve kibri kendi tuzağı. Farkında olunsun ya da olunmasın.  Kendi kendisinin şeytanı olmuş olur.

 

Ondan kurtulmanın ve var olmanın tek çıkış yolu.

 

İnsanlık yabancı ruhlu bir dünyanın kurbanı. Koşar adımlarla uçurumuna koşuyor, gözü kendini ve yolunu görmeye engel. Bulanık bir dünyanın sisine sis katmak kime ne kazandırır?

 

Uzun bir yolculuğu var insanın. Kendisiyle sınandığı ve kendisiyle yüzleştiği.

 

Hayatın güçlükleri insan kaynaklı. Onlara karşı direnme ve var olma insan sorumluğunda. Düşünme cesaretini kıran içe kapanıklık korku ve vurdumduymazlık gene insanın kendine tuzağıdır.

 

İslâm’ın aydınlığında, insanı insan olma erdemine vardırma, bilinç kazandırma ve birlikte olabilme güç ve cesareti gerek. Sözün sahibi sözünü sakınmaz. Sözün sahibi güzel söz söyleme ve onu yaşama bilincinde olunca cesareti artar. Hakikatleri söylemek bir erdem olduğu gibi onu yaşamak da. Aşk ve sevgi diliyle. İnsanın ruhunu inceltecek naif ve güzel hâle getirme aşkıyla.

 

Kendinden ve konumundan kuşku duyanlar saldırgan olurlar. Karanlıkta ıslık çalma gibidir yaptıkları. Korkuyu bastırmanın bir tür yol ve yöntemi.

 

Zalim sözlerin sahibi kendini sakınma ve kaçmadadır. Sözü, hakikati içine atma ve yutmadır.

 

Hakikat sahicidir, insanın yüzüne günü gelince soğuk bir şamar gibi çarpar. Sözünü sakınanlar günü gelince gün ve hakikat ışığından kaçarlar. Çünkü kendilerinin asıl yüzleri o zaman ortaya çıkar.

 

Sözün güzeliyle konuşma ve var olma.

 

Edebiyat, sanat ve şiir güzelliğin gücüdür. Bu güç kişinin hem zamanında hem de kendisinden sonra yolunu sürdürür. Güzellik sunar. Nasibini alanlar alır. Almayanlar için güzelliklerin hiç bir anlamı olmaz.

 

Hayatın elbette zor durakları var. Temkin şart, tehlikeleri atlatmak, zorlukları aşmadır. Korkaklar hiçbir zaman iflah olmazlar. Bir gün gün ışığı onların gerçek yüzünü gösterir. Ne var ki bu tip insanlar kılıktan kılığa girerler.

 

Özellikle siyasetin karmaşık dünyası olumsuzluk körüklüyor ve etkiliyor insanları hâlden hâle sokuyor. İnsanı kişiliksizleştiriyor. Sözünden dönme, yoldan kaçmadır yaptıkları.

 

Peygamberler hakikatleri söylemekten kaçınmadılar. Hakikatleri söyledikleri için çile çektiler. Kimi ağacın gövdesi içindeyken hızarla biçildi. Kimi başını verdi, kimi işkenceler gördü.

 

Peygamberlerin varisleri bu yoldan vaz geçmezler. Güzellikler sunarlar. Güzellikleri yaşama çabası içinde olurlar. Yol arkadaşlarına yoldaş olma gücüyle. Güzel ve sahih yol arkadaşlarıyla insan huzur bulur. Art niyetsiz ve içten. Birbirine güç olan birliktelik. Bunlar hakikat yolcularıdırlar. Hayatları şiir gibi akar. Güvenleri artar. Birbirlerine omuz verdikçe yolculukları mutluluk verir. Bu yolculuk bitsin istenmez.

 

Güzel ve sahih insanlar birbirini bulur. Güzel konuşur, güzel söz söyler, güzellikler sunarlar.

 

Bu aşk ve vecd yoludur. Bu sonsuza açılan bir kapıdır. İnsanın cenneti olur bu yolculuğun sonu.

Google+ WhatsApp