Dönüş Yürüyüşü sürüyor

Dönüş Yürüyüşü sürüyor


Dönüş Yürüyüşü sürüyor

 

 

Filistinliler vatanlarından vazgeçmeyeceklerini ve haksız uygulamalarla çıkarıldıkları yurtlarına dönme konusundaki ideallerinden vazgeçmediklerini ortaya koymak amacıyla 30 Mart 2018’deki Toprak Günü’nde başlattıkları Büyük Dönüş Yürüyüşü eylemlerini sürdürüyorlar. Bu eylemlerle aynı zamanda on iki yıla yakın bir süredir Gazze’ye uygulanan ablukayı da kırmayı amaçlıyorlar. 

İşgalcilerin Gazze sınırına yerleştirdikleri keskin nişancıların göstericileri hedef almalarını zorlaştırmak amacıyla Gazze ile 1948’de işgal edilmiş bölge arasındaki sınır çizgisinde muhtelif noktalarda lastik yakmayı planladıklarından 6 Nisan Cuma gününü de “Lastik Yakma Cuması” olarak isimlendirdiler. 

Lastik Yakma Cuması eylemlerine katılmak için Filistinliler sabahın erken vakitlerinden itibaren sınır boyunca kurulmuş olan çadırlara toplanmaya başladı ve yüzlerce kişi sabah namazlarını bu çadırlarda kıldı. 

BM, siyonist işgal yönetimine yaptığı çağrıda Gazze’nin sınırları boyunca düzenlenecek sivil amaçlı gösterilere karşı şiddete başvurulmamasını istedi. Fakat işgal güçleri yine göstericilere karşı saldırılar düzenledi ve bizim bu yazıyı yazmamızdan önce gerçekleştirilen saldırılarda iki kişi şehit olmuş, onlarca Filistinli de yaralanmıştı. Ayrıca gösterilere katılanlardan birçok kişi de işgal güçlerinin attığı gaz bombalarından etkilenerek hastanelere nakledildi. 

Ayrıca Toprak Günü olarak ihya edilen 30 Mart tarihinde meydana gelen saldırılarda yaralananlardan bir gencin de 6 Nisan Cuma sabahı hayatını kaybetmesiyle Büyük Dönüş Yürüyüşü adıyla düzenlenen gösterilere yönelik saldırılarda şehit edilen Filistinlilerin sayısı 24’e ulaştı. Şehitlerden iki kişinin cenazesinin işgal güçleri tarafından rehin tutulduğu haber verildi. Yaralananların sayısı ise bizim bu yazıyı yazmamızdan önce 1500’ü geçmişti. Bunlardan da en az 50 kişinin durumunun ağır olduğu dile getirildi. 

Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün ikinci Cumasında da gösterilere katılanlar Cuma namazlarını direniş çadırlarında kıldılar. Çadırlardaki Cuma namazlarında büyük kalabalıkların toplandığı ifade edildi. 

Gösteriler ve etkinlikler Organizasyon Komitesi’nin yönlendirmeleri doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Cuma namazlarının kılınacağı çadırlar ve yaralılara müdahale noktaları da bu komite tarafından belirlendi. Böylece eylemlerin ve etkinliklerin koordine edildiği belirtildi. Fakat bütün koordinasyon faaliyetlerine rağmen yine de çocuklardan bazılarının tel örgülerin arkasında duran işgalci askerlere taş attıkları bildirildi. Organizasyon Komitesi eylemlerin sadece gösteri amaçlı olduğunu açıklamış, işgalcilerin tarafına taş atılmamasını istemişti. 

İşgal güçlerinin 30 Mart tarihinde gerçekleştirilen eylemlerde saldırılar düzenlemesine ve birçok kişiyi şehit etmesine binden fazla insanı da yaralamasına rağmen, gösterilerin ikinci Cumasında yine büyük bir katılım olması, bundan önceki saldırıların Filistinli göstericileri korkutamaması işgal rejimini telaşlandırdı. Özellikle gösterilerin tamamen sivil amaçlı olması karşısında izleyeceği stratejiyi belirlemekte zorluk çekiyor. 

Bu gösterilerin ve eylemlerin Nekbe Günü olarak adlandırılan ve işgal edilen Filistin toprakları üzerinde siyonist işgal devletinin kuruluşunun ilan edilmesinin yıldönümüne tekabül eden 14 Mayıs tarihine kadar sürdürülmesi planlanıyor. Filistin halkı bu gösterilerle işgal edilen topraklarından vazgeçmeyeceğini, bu topraklar üzerindeki işgali meşrulaştırma amacına yönelik bir plana razı olmayacağını ortaya koyarken aynı zamanda Gazze’ye uygulanan ablukayı kırmayı amaçlıyor. 

 

yeni akit

Google+ WhatsApp