Diziler çaptan düştü

Diziler çaptan düştü

Adını geniş kitlelere Sakarya Fırat dizisiyle duyuran oyuncu İsmail Hakkı, şimdiki dizilerin iyiden iyiye çaptan düştüğünü söylüyor. Sektörün yaşadığı sorunları dizi sürelerinin uzunluğu, sendikalaşmama, reklam piyasasının sektörü ele geçirmesi, senaryo yokluğu başlıklarıyla özetleyen Hakkı, Müslüman imajının

Diziler çaptan düştü

 

yunculuğa ilkokulda müsamerelerde oynayarak başladı. Konya’da Anadolu Sahnesi diye yerel bir tiyatroyla devam etti. Amatör tiyatro topluluklarıyla çalıştı. 1991'de Türkiye’nin ilk yerel televizyonu KONTV’nin kurucuları arasında yer aldı. Orada çeşitli televizyon programları yaptı. Belgeseller çekti. Almanya’da Ludwingsburg’da Baden- Württemberg Film Akademisi’nde sinema eğitimi aldı. Askere gitmek için yarıda bırakıp Türkiye’ye döndü. Konya’da gıda imalatı üzerine bir ticarethane kurdu. Oyunculuk kariyerine son vermeyi düşündüğü sırada Mihrali dizisi ile ekranlara döndü. Adını en çok Sakarya Fırat dizisi ile duyurdu. İsmail Hakkı ile bir araya gelip dizi piyasasını konuştuk.

Kalite kalmadı

Mihrali dönemini “O dönem deve dişi dizilerin olduğu bir dönem. Çok fazla drama izletemeyen bir kanal yayınlıyordu bizi. Ona rağmen çok fazla izleyiciye ulaştı bizim dizi. Henüz daha dizi piyasasının cılkı çıkmamıştı. İnsanlar az çok kaliteli işler izliyorlardı. En azından belli bir kalite vardı” sözleriyle anlatan Hakkı, şimdi dizilerin iyiden iyiye çaptan düştüğünü söylüyor. Bu yargısını da şöyle bağlıyor: “Dizilerin süreleri çok uzun. Kalitesiz de işler çıkıyor. İzleyici de alıştı buna. Yapımcılar, yayıncılar bunun için çok uğraşmıyorlar. Siz dışarıya satıyorsunuz bir bölüm insanlar bunu 4 bölüm yayınlıyorlar. Sattığınızdan da çok kar elde edemiyorsunuz. Dizi piyasası reklam sektörünün eline geçti. Hiçbir kanal müdahale edemiyor. Sendikalaşma yok. Olanlar da birbirleriyle kavgalı. Senaryo yokluğu da bu sorunlara eşlik ediyor.”

Sinemada istediğim rol çıkmadı henüz

Sinemada henüz gerçekten istediği karakteri oynamadığını itiraf eden Hakkı, “Çeşitli projeler var, görüştüğümüz. Umarım öyle bir işim olur. Beni yoracak, oyunculuk noktasında beni sıkıştıracak, zorlayacak filmle henüz karşılaşmadım. Dolayısıyla bugüne kadar rol aldığım filmler kariyerime birer sinema filmi olarak geçtiler” diyor. Bir oyuncu olarak kariyerini dizilerin değil de sinema filmlerinin oluşturmasını isteyen Hakkı, dizileri sadece bir geçim kapısı olarak görmediğini söyleyip şöyle devam ediyor: “Dizilerde de yeri geliyor çok güzel sahneler çekiliyor ama o kadar az ki kırk bölümde bir böyle bir sahne denk geliyor. Vermek istediğiniz bir mesajınız varsa çok daha büyük bir kitleye ulaştırabiliyorsunuz diziler sayesinde.”

Menajerim yok

İsmail Hakkı’nın bir menajeri yok, bağlı olduğu bir ajans yok. Olsun da istemediğini söylüyor. Gerekçesini de “Türkiye’de doğru düzgün bir ajans sistemi menajerlik sistemi olmadığı için işini düzgün yapan menajer ve ajans görmedim. Ajansla zaten hiç çalışma taraftarı değilim” sözleriyle açıklıyor. Herhangi bir okuldan, oyuncu koçundan eğitim almayan Hakkı, kendi kendine çalışarak oyunculuğunu geliştirmiş. “Bunun eksik yönleri olduğunu düşünüyorum aslında. Fakat oyunculukla yolumun kesiştiği dönem artık eğitim almam için geç bir dönemdi. Eğitimden çoktan bıkmıştım” diyen Hakkı, oyunculuk eğitimi alamamış olarak yola devam etmek durumunda kaldığını ifade ediyor.

On dilde oynarım

İsmail Hakkı’nın az bilinen özelliklerinden biri de İngilizce, Almanca, Boşnakça, Rusça ve Arapça’yı ileri düzeyde konuşuyor olması. Bu dillerde oyunculuk da yapan Hakkı, onun üzerinde dilde daha oyunculuk yapabildiğini söylüyor ve “Onun bir tekniği var. Ben o tekniği bilmeden bunu yapıyorum. Ezberleyerek. Konuşulan dillerin nasıl kullanıldığını tonlamasına varıncaya dek yapıyorum bunu. Aslında bu yurt dışında bazı aktörlük okullarında ders olarak veriliyor. Bilinmeyen yabancı dillerde oyunculuk eğitimi olarak bömyle bir dal var. Birçok ünlü oyuncu da bu dersleri alıp oyunculuk yapıyor. Bildiğim dillerde zaten kendim oynuyorum. Onun haricinde bir çok bilmediğim dilde de oyunculuk yapabilirim. Boşnakça, İbranice, İngilizce, Arapça ve Rusça oyunculuk yaptım. Keşke daha çok zorlasalar beni. Keşke Çince ve Hintçe oynasam” diyor.

Bize nasip oldu

İsmail Hakkı hem Sakarya Fırat’ta hem de Mehmetçik Kut’ül Amare dizilerinde Kur’an okumasıyla da gündeme gelmişti. Dizilerin yayınlandığı dönem hem Arap hayranlarından hem de Türk takipçilerinden sosyal medyada ve sokakta birçok farklı ve pozitif tepkiyle karşılaştığını belirten Hakkı, “Sakarya Fırat’ta biraz mahreci bozarak okudum. Üniformalı bir Türk askerinin Kur’an okuduğu herhangi bir başka televizyon işi yoktu bizden önce. Türkiye TV tarihinde ilk defa Sakarya Fırat’la bize nasip oldu. Ben kamuflajla Kur’an okudum, namaz kıldırdım” diyor. En son Mehmetçik Kut’ül Amare dizisinde de bazı sahneler gereğince Kur’an okuyan Hakkı, orada kendisi gibi okuduğu için oldukça memnun. Ayrıca özellikle yabancı takipçilerin “Bir Türk oyuncunun kendi sesiyle Kuran okuması çok güzel ve özel bir durum” değerlendirmelerini de aktarıyor.

 
Fotoğraflar: Mustafa İlhan

Müslüman imajından özellikle kaçıyorlar

Bugün dizi ve filmlerimizde Müslüman imajının nasıl gösterildiğini sorduğumuz Hakkı, "O imajdan özellikle kaçınıyorlar. Müslüman imajı dizilerde gösterilmiyor. Gösterildiğinde de fazla hamaset yapılıyor. Kot pantolonlu, sakalsız, bıyıksız, tişörtlü birisi dizilerde namaz kılmıyor. Namaz kılanlar genelde sakallı, şalvarlı, cübbeli sarıklı insanlar oluyor. Günümüz dizilerinde zaten hiç yok. Ne Kur'an ne namaz var. Aslında ibadet Türk insanının gündelik bir parçasıdır. Mazallah o ibadeti göstermeyelim kanısı var. Bu da tabi yapımcıların, senaristlerin hangi kaynaklardan beslendiğiyle çok alakalı. Türkiye›de gerçek manada dinini, diyanetini, Allah'ı, O'nun buyurduklarını seven ve uygulayan ve bunları göstermenin abes olmadığını düşünen insanlar olduğu zaman biz bunları izleyebileceğiz" cevabını veriyor.

 

yeni şafak

Google+ WhatsApp