Diyarbakırlı Filozof Ramazan'ı akıl hastanesine yatırdılar...

Diyarbakırlı Filozof Ramazan'ı akıl hastanesine yatırdılar...

Yıllardır tarihi Ulu Camii'nde gönüllü olarak dini sohbetlerde bulunan ve ziyaretçilere caminin tarihiyle birlikte İslam'ı anlatan Ramazan Böçkün, 'İslam’ı anlattığından dolayı' birinin şikayetiyle hakkında açılan dava nedeniyle akıl hastanesine kapatıldığını açıkladı. Yaşanan olay büyük tepki çekti. RamazanHocaYalnızDeğildir başlığı kısa sürede Twitter'da zirveye yerleşti.

Hakkındaki bir şikayet nedeniyle 2016 yılında gözaltına alınan ve hakkında Diyarbakır 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılan Böçkün’ün davası bir buçuk yıl önce psikiyatri hastanesinde tedavi edilmesi şartıyla sonuçlandı.

Davanın sonucuna tepki gösterip 'deli olmadığını' söyleyen 'Filozof Ramazan' ismiyle tanınan Böçkün, Bölge Mahkemesine itiraz etti. İtirazı reddedilen Böçkün, polisler tarafından alınarak Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Psikiyatri Bölümünde yatırıldı.

 

İki haftaya yakındır hastanede akli dengesi olmayan hastaların arasında kalan Böçkün’le Amed Haber Gazetesi telefonla görüştü. Hiçbir suçunun olmadığını ifade eden Böçkün, yaptığı çalışmalardan rahatsız olanların şikâyeti üzerine hakkında dava açıldığını belirtti. Herhangi bir akli dengesinin bozukluğunun olmadığını dile getiren Böçkün, itiraz etmesine rağmen kendisine 'deli raporu' verildiğini söyledi.

Böçkün daha önce yaşadıklarına ilişkin şöyle konuşmuştu:

"Misyonerler, her tarafta İslam'a karşı faaliyet yapıyorlar. Para karşılığı insanları Hristiyan yapmaya kalkıyorlar. Bunlar görmezlikten geliniyor. Ben kimseden zorla İslam'ı kabul etmelerini istemiyorum. Öneri sunuyorum. Ben onlara yumuşak bir dille buranın Camii ve Harem-i Şerif olduğunu anlatıyorum. Edeple gelen lütufla gider.”


YUSUF KAPLAN'DAN SERT TEPKİ...
Akıl hastanesine kapatılan Ramazan Böçkün için çağrıda bulunan Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, "Bu yanlıştan derhal dönülmeli!" ifadelerini kullandı.

 

Yusuf Kaplan sosyal medya hesabından yaptığı çağrıda ''UYARI/YORUM Bu güzel adamı akıl hastanesine koyan adamı akıl hastanesine koymalı! Bu yanlıştan derhal dönülmeli! Allah'tan korkmak lazım...'' ifadelerini kullandı.

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ

Bir çok sosyal medya kullanıcısı da söz konusu olaya tepki gösterdi. İşte o paylaşımlardan bazıları...

Google+ WhatsApp