Diplomalı caniler

Diplomalı caniler


İnsan hayatının zerre kadar değer ifade etmediği bir çağda yaşıyoruz. Hayatımız pamuk ipliğine bağlı, her sabah sevdiklerimizle helalleşerek çıkıyoruz evlerimizden. Oysa tehlikeyi bilim ve teknolojinin ulaşamadığı vahşi ortamlarla ve burada yaşayan yerli halkla özdeşleştirir ve güvenli bir ortamda olduğumuzu düşünürüz. Fakat ilginçtir insanı hedef alan tuzaklar, şiddet ve katliamlar hep kentli, okumuş canilerin icraatlarıdır ve maskeler kötülüğü gizlemeye güç yetiremez. Yüksek tahsil edinen ve her türlü konfora sahip olan caniler kentlerde yaşarlar ve insanı, hayvanı, doğayı ve yeryüzünü ayakta tutan adaleti katledip, şiddeti medeniyet olarak lanse ederler. Katiller okumuş mürekkep yalamış ailelerin kucağında dünyaya gelirler, yüksek tahsil edinirler, lüks semtlerde yaşarlar fakat hayatlarını kötülük üzerine kurmuşlardır ve kurbanlarının izlerini sürmeye devam ederler.

 

Kentli ve diplomalı canilerle mahallenizde, yaşadığınız apartmanda, alışveriş yaptığınız ortamlarda karşılaşır ve yakın mesafede olursunuz. Toprağın altından sızan zehirli bir yılanı andırır onlar ve nerede ne yapacaklarını kestiremezsiniz. Hatırlarsınız daha birkaç gün önce bir cani elindeki samuray kılıcıyla, işinden kaldığı otele dönen bir genç kızı vahşice katletti. Katil kurbanını hiç tanımıyordu, kendisine bunu niçin yaptığı sorulduğunda ise verdiği cevap oldukça ilginçti: “Canım birini öldürmek istedi…” Allah’ım aklımıza mukayyet ol! Bu canavarların şerrinden koru bizi! Katillerle aynı havayı soluyor ve aynı toprak parçası üzerinde yaşıyoruz ne acı!

 

Büyüklerimiz okumuş insandan zarar gelmez derlerdi fakat bu söz geçerliliğini çoktan kaybetti. Nitekim Başak Cengiz’i katleden cani mühendislik okuyormuş, babası mühendis, annesi ise avukatmış hatta annesi onun avukatlığını üstlenmiş ve oğlunun tedavisi için talepte bulunmuş. Edinilen bilgilere göre bir süre önce madde bağımlılığından tedavi gören cani, lüks bir sitede mühimmat deposuna çevirdiği evinde tek başına yaşıyormuş. Üniversite, para, mevki… İşte size kapitalist sistemin ürettiği çağdaş ve modern bir insan modeli… Demek ki, öğrenilen malumâtlar hikmete dönüşmediği sürece fertleri meslek sahibi yapabiliyor ancak insanlaştıramıyor, onları erdemli kılamıyor. Bilgiyi kaynağından, hikmetten soyutladığınızda edinilen malumatlar bireyin insan yanına bir katkı sağlayamıyor ve tehlike çanları çalmaya başlıyor…

 

Polis cinayeti niçin işlediğini sorduğunda katilin verdiği cevap antisosyal belirtilerin yanında toplumsal bir yaraya da işaret ediyor. Katil, “İzlediğim filmlerden etkilendim ve canım birini öldürmek istedi, kurbanı erkek seçseydim kendini savunabilirdi, bu düşünce ile kadından seçtim” diyor… Katil alt edebileceği zayıf birini arıyor ve sokağa çıkıp avını beklemeye başlıyor. Böylece katil yandaşlarının sesi oluyor ve gündemden hiç düşmeyen kadın cinayetlerinin altında yatan birincil nedeni aşikâr ediyor.

 

Katil izlediğim filmlerden etkilendim ve bir kadını katletmeye karar verdim diyor peki bu size neyi düşündürdü? Çocuklarımızın izledikleri filmlerden etkileneceğini düşünür ve kontrollü davranırız zira onlarda henüz soyut zekâ gelişmemiştir. Üniversite tahsili yapan bir kişi ise normal şartlarda kişilik gelişimi tamamlanmıştır ve şahıs neleri yapıp neleri yapmayacağını ayırt edebilir. Antisosyal psikopatlar ise akıl ve iradelerini şeytanın emrine sunmuş ve Allah’ın bahşettiği zihinsel ve duygusal dengeyi yerle bir edip canavara dönüşmüşlerdir.

 

İstanbul’un güzide semtlerinden birinde bir genç kız acımasızca katledildi ve bundan sonra yapılacak hiçbir şey onu geri getiremeyecek. Ancak hukuki sürecin nasıl işleyeceğini merakla bekliyoruz. Caniye verilen ceza içimizi hiçbir şekilde rahatlatamayacak bunu biliyoruz zira bir insanın hayat hakkını elinden alan katil misliyle cezalandırılmalıdır yani kısasta hayat vardır. Kısas Allah’ın mutlak adaletinin bir sonucudur ve caydırıcı özelliğe sahiptir. Cani idamla yargılanmalı ve ektiği zulmün hesabını vermelidir. Belki o zaman yüreğimiz biraz soğuyabilir…

Google+ WhatsApp