Dijital tehlike

Dijital tehlike


Dijital tehlike

 

Teknoloji baş döndürücü bir şekilde ilerliyor. İnsanoğlu büyük çabalar sarf ederek yaptığı işleri,  artık makineler sayesinde birkaç saat içinde yapabiliyor. Bu olumlu bir gelişme. Fakat teknolojiyi bir suç aleti olarak kullanıp, dijital bilgilerle ölüm, şiddet ve nefret saçan zihniyetlerin varlığını da inkâr edemeyiz. Söz konusu dijital veriler özellikle çocuklarımız ve gençlerimize kısa yoldan ulaşıyor ve onların zihinlerini, bakış açılarını ve ruh sağlıklarını olumsuz yönde etkiliyor. Çocuklarını teknoloji ile tanıştıran ebeveynler, onlara sunulan programların, hatta çocuk oyunlarının sanıldığı gibi masum olmadığını bilmelidirler. Bir dönem gündemimizi işgal eden Mavi Balina oyununu ve bu oyunun mağdur ettiği çocukların hazin hikâyelerini hepiniz hatırlarsınız…

Çocuklarımızı dijital oyunlarla vurmaya çalışan zihniyetler onların masumiyetinden faydalanıp bilgilerine ulaşıyor, sonra da istedikleri şekilde yönlendiriyorlar. Hatırlayacağınız üzere Mavi Balina oyunu için Rusya chat sayfalarında oyuna girmek isteyenlere yönetici tarafından adres gönderiliyor ve bu kişilerin bütün kişisel verilerine ulaşılıyordu. Oyunda çocuğa elli patolojik görev veriliyor ve bu görevler arasında kola falçata atma, çığlık atma, oyun yöneticisinin gönderdiği şiddet içerikli görüntüleri izleme gibi komutlar yer alıyordu.  Görevin sonunda ise artık ölmelisin balina olmalısın deniyor ve çocuk intihara zorlanıyordu.  Rusya Novaya gazetesine göre 130 genç bu oyunun etkisi ile yaşamlarına son verdiler.

 

 

 

 

Son günlerde Salman Al Harbi tarafından yayınlanan Mariam oyunundan söz ediliyor. Oyunda kaybolan bir kızın bulunması için komutlar verilerek çocuklar etki altına alınmaya çalışılıyor. Oyuna girerken kişinin adresi, Facebook ve WhatsApp gibi uygulamalara erişim izni isteniyor ve hatta siyasi sorular dahi soruluyor. Oyunun içinde fısıltılar, çığlıklar, korku içeren efektler ve öğeler yer alıyor. Marim oyunu sıradan bir oyun olmaktan ziyade bir casus yazılım uygulamasını andırıyor. Ailelerin şikâyeti üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından oyunun erişimi engellense de farklı bir isimle yeniden aktive olabileceğinden endişe ediliyor.

Oyunun çocuğun sosyal, zihinsel ve duygusal gelişimine büyük katkıları var. Fakat bunun için çocuğun dijital yönlendirmelerden, maksatlı mesajlardan, kirlenmiş görüntülerden uzaklaşıp, hayal dünyasını doğal objelerle tanıştırması ve hayatın provasını bu şekilde yapması gerekir.

 

 

milli gazete

 

Google+ WhatsApp