Çok Kolay, Çok Hızlı ve Çok Kazan

Çok Kolay, Çok Hızlı ve Çok Kazan


Geçmişten bugüne banker skandallarının yaşandığı, Kamu İktisadi Teşekküllerinin türlü usulsüzlüklerle çöküşe sürüklendiği, hazine garantili bankaların darbe süreçlerinde göz göre göre batırıldığı ülkemizde nur topu gibi yeni bir kitlesel tokatlama hadisesiyle karşı karşıyayız şimdi de. Ne kadar saf ve cahilmişim ki Çiftlikbank hadisesini de ancak skandal patlak verip “tosuncuk” toparladığı paralarla yurtdışına topuklayınca haberdar olmuştum. Thodex’in genç CEO’su Faruk Fatih Özer’den de ancak 391.000 paydaşını ortada bırakıp topladığı paralarla yurt dışına firar edince haberdar oldum. Doğruluğu da detayları da ilerleyen süreçte teyid edilecek ama dile kolay iktisadi hayatın iyice daraldığı bir Türkiye vasatında 2 milyar dolar gibi muazzam bir bedeli bulan dolandırıcılık hadisesiyle toplum şaşkına dönmüş durumda.

 

Meğer kripto para piyasası öylesine gelişmiş ve derinleşmiş ki ilk elde “toy” bir delikanlının dahi yüz binlerce yatırımcının milyarlarca doları bulan varlığı üzerinde istediği gibi oyun oynamasına fırsat verebilecek bir iklim oluşmuş. Thodex CEO’sunun katıldığı birkaç programı izleyince boş, bomboş birkaç slogandan öteye sağlam, tutarlı ve ufuk vadeden birkaç cümle bile işitmek mümkün değil oysa. Zaten meselenin teorik açıdan izahı filan yapılmıyor, üretim veya yatırım araçları üzerine hemen hiçbir yol haritasına rastlanmıyor. Sürekli dönen reklamlarda çok kolay, çok hızlı ve çok kazancı işaretleyen son derece sığ üç beş cümleyi dönüp dolaştırarak 391 bin insana kripto para satılmış ve Borsa’daki günlük işlem hacmi 100 milyon TL’ye ulaştırılmış.

 

Akla hitap eden, ahlaki ve hukuki çerçevesi olan bir yatırımdan bahsetmek mümkün gözükmüyor. Peki, ne vaadediliyor? Üç beş sempatik reklam figürüyle Engin gibi Emre gibi büyük hayalleri olan yurdum insanlarına “kolayca Bitcoin al” çağrısı dolaşıma sokuluyor. “Siz de hemen Thodex’e üye olun, büyük hediyeleri kaçırmayın” gibi çağrılar on binleri, yüz binleri harekete geçirmeye yetiyormuş meğer! “Uygulamayı hemen telefonunuza indiriyor, anında üye olup hesabınıza para yatırabiliyorsun” türü çağrıların büyük hayallerle kendilerinden geçen kitleleri bu derece mobilize edebilmesi üzerinde dikkatle durmak gerekiyor. “7/24 istediğin yerde güvenle Bitcoin alıp satabilme ayrıcalığı” tahmin edilenden daha fazlasıyla baş döndürücü olmalı. Reklam tarzı bile o denli ahmakça, o denli şarlatanca tertiplemiş ki sanallık mevzuunun iyiden iyiye cılkı çıkarılmış. Plastik yüzme havuzu, plastik palmiye ağacı ve plastik papağan ambiyansında tatil yapan bir çekirdek aile modeli düşünelim. Baba elde telefon kesintisiz bir biçimde Bitcoin alıp satıyor. Yan tarafta siyah gözlüklerini takıp sere serpe yayılmış sarışın bir hatun umarsızca içeceğini yudumluyor. Arka tarafta ise küçük oğlan tabletini açmış oyun oynuyor. Plastik hayatın cazibesine yatırım yapanlar şimdi şaşkına dönmüş durumda.

 

Üretim-tüketim ilişkileri değişmeden kapitalizme alternatif üretmek filan gibi söylemler olacak iş değil.  Sıkıntı halen kumar mantığının, vurgun emellerinin, kestirmeden fakat devasa nitelikte kazanca erişmenin halen en büyük toplumsal hastalık olarak varlığını sürdürmesinden kaynaklanıyor. Piyango ile Titan mantığı, bankerlerden yüksek faiz alma beklentisi ile kripto paralarla ultra zenginler sınıfına dahil olma arzusu hiç hız kesmeden yarış yapıyor. Ganyan ya da toto-loto bayilerinde doldurduğu kuponlarla umut devşiren garibanların cehaletiyle alay eden orta ve üst sınıflar kripto paralara yatırım yaparak Bill Gates, Elon Musk gibi küresel sermayenin sembol isimlerine özenerek sınıf atlama hayalleri kuran eğitimli uyanık kesimler aynı iflas tablosunda eşitleniyor şimdi. 

 

Paraya ve mala aşırı düzeyde düşkünlüğü ifade eden tamahkârlık bir kez daha birey ve toplumu sarsıyor. Hırs ve tamah üzerine kurulu bir hayat tarzı her yolu meşru, her türlü kazancı helal saydığı için bu güzergahlarda tuzaklar kuran bazı uyanıklar da ele geçirdikleri fırsatları elbette hiç kazaya bırakmıyorlar. Evet, böylesi büyük paraların döndüğü bir piyasada devletin boşluklar bırakması kabul edilemez. Ne kadar para toplandığı da hangi kanallarla yolsuzluklar yapıldığı da şimdilik meçhul. Koşun savcılığa, şikâyet edin, soruşturma açılacaktır derhal söylemleri devreye girdi tabiatı icabı. 

 

İyi de hangi birinin kaybı hangi oranda karşılık bulabilecek ki, testi kırılmış ve paramparça olmuş? Peki, bu mecrada zengin olma mücadelesi veren kitlelerin sadece maddi kayıplarının nasıl telafi edileceği üzerinde durulması eksik ve yanlış olur. Bu durum başta sahipleri olmak üzere toplum için bir ibret vesilesi olur mu? Açgözlülüğün, tamahkârlığın, hırsın, sınıf atlama ütopyalarının muhasebesi yapılır mı acaba?

 

“İhtiras Tramvayı” aynı güzergâhta gidip geliyor. Bu araca binenler ne denli pişman inseler de geniş kitleler hiç ibret almaksızın binmek için birbirini ezercesine yarış yapıyor. Çokluk yarışı mezarlara kadar oyalıyor insanoğlunu ama bir avuç topraktır onun gözünü doyuracak olan.

Google+ WhatsApp