Çocuklarımıza kurulan tuzaklar

Çocuklarımıza kurulan tuzaklar


Çocuklarımıza kurulan tuzaklar

 

 

Son günlerde çocukları hedef alan bir tehlikeden söz ediliyor. Tehlike deyince sakın dışarıdan gelebilecek bir zarar aklınıza gelmesin. Tehlike evinizde, cebinizde, masanızın üzerinde duruyor. Çocukların WhatsApp üzerinden kolayca ulaşabildikleri Momo adlı oyun onların ruh ve duygu dünyalarını depreme çeviriyor. Momo çocukların oyun ya da okul arkadaşı değil, çocuklara kurulmuş bir tuzak, ciddi bir tehlike. O nedenle anne-babaların onları kanatlarının altına alıp gelebilecek tehlikelerden korumaları gerekir.

Meksika’da internet vasıtasıyla işlenen suçları araştıran polis birimi Momo’nun bir sosyal medya grubu olarak başladığını ifade ediyor. Kullanıcıların WhatsApp üzerinden kendilerine ulaşan Momo’ya mesaj attıklarını ve buradan şiddet ve tehdit içeren mesajlar yağdığını ifade ediyorlar. Çocuklarımızın ruh ve beden sağlığını tehdit eden oyun Latin Amerika sınırlarını aşarak ABD, Fransa hatta Nepal’a kadar uzandı. Anne-babalar tehlikeyi ötelerde beklerken tehlike ceplerinde, hanelerinde bitiverdi.

 

Meksika’da oyunun mağdurları ile muhatap olan polis tanınmayan numaralarla mesajlaşmanın şu tehlikelere sebebiyet verebileceğini ifade ediyor:

Kişisel bilgileriniz çalınabilir.

Şiddete yönlendirilebilir, intihara sürüklenebilirsiniz.

Tehdit ve tacize maruz kalabilirsiniz.

Depresyon ve kaygı bozukluğuna maruz kalabilirsiniz.

Oyun deyince akıllara çocukların ev ortamında, parklarda, açık alanlarda arkadaşları ile oynadıkları oyunlar gelir. Çocuk oyun vasıtasıyla hayatı tanır, büyüklerin rollerini taklit eder ve erişkinler ülkesine hazırlanır. Çocuk oyun aracılığıyla toprağı, suyu, doğal objeleri tanır ve hayal gücünü geliştirme fırsatı bulur. Dijital oyunlar ise çocuğu hayatın gerçekliğinden kopararak tehlikeli bir alana itiyor. Ailelerin buradan gelebilecek tehlikeleri engelleme şansları her zaman olmayabiliyor.

Momo, okul çağındaki çocuğu sadece şiddete yönlendirmiyor, onu ruhsal olarak yaralıyor. Momo, çocuğun yüreğine korku salıyor. Verilen talimatları yerine getirmediği takdirde başına kötü şeylerin geleceğini düşünen çocuk, direktiflere uyuyor ve tehlikeli bir yolculuğa doğru ilerlemeye başlıyor.

 

Peki, mevcut şartlar dâhilinde anne-babalar neler yapabilirler?

Anne-babalar çocukla güven eksenli bir bağ kurmalı ve çocuğun dünyasında olup biten her şeyden haberdar olmalıdırlar. Çocuk maruz kaldığı tehlikeyi ebeveyni ile paylaşabilmeli ve onların tavsiyelerine itimat etmelidir.

 

milli gazete

Google+ WhatsApp