CHP, hırsızlığı çok önceden kafaya koymuş!

CHP, hırsızlığı çok önceden kafaya koymuş!


CHP, hırsızlığı çok önceden kafaya koymuş!

 

 

İstanbul seçimleri nerede düğümleniyor?

Sandık kurulu başkanlarının kamu görevlisi olması gerekirken, İş Bankası çalışanlarından seçilmesinde.

Aslında uygulama, onlarca yıldır, sandık başkanlarının İş Bankası çalışanlarından seçilmesi ile yürütülüyormuş.

İş Bankası emeklileri öyle diyor.. “Biz yıllardır, sandık başkanlığı yaparız”diyorlar..

Ve bir gerçeği ifşa etmiş oluyorlar..

Bakmayın siz AK Parti’nin 17 yıldır seçimlerden hep birinci çıktığına…

Aslında AK Parti çok daha ara fark ile kazanacağı seçimleri, İş Bankası çalışanlarının sandık başkanlığında daha az fark ile kazanıyormuş.. AK Parti’nin oyları çalına çalına.. Fark azaltıla azaltıla, % 55 alınacak seçimde % 50..  % 50 alınacak seçimde % 45 ile ancak kazanıyormuş.. AK Parti’nin oyları eski yıllarda da çalınıyormuş ama.. Birinciliğini önleyemiyorlarmış…

Nereden mi biliyorum?

Şuradan..

Ak Parti 2018 yılında uyanmış. Bir kanun teklifi hazırlamış..

“Ne kardeşim bu.. Sandık başkanları, özel işyerlerinden, özellikle de İş Bankası’ndan geliyor.. Kamu görevlileri var iken.. Sandık başında bir suç işlerlerse, memuriyetleri de tehlikeye gireceği için, diğer kişilere göre daha dikkatli olacaklar iken. Niye özel işyerlerinden sandık başkanı getiriliyor ki?”demiş..

Kanun teklifini TBMM’de kabul ettirip, artık İş Bankası çalışanlarından sandık başkanı atanması uygulamasına son vermiş..

CHP hemen Anayasa Mahkemesi’ne koşmuş..

“Bu kanun uygulanmaya kalkılırsa.. Biz hapı yutarız.. Sandık başkanlarının kamu görevlilerinden kura ile belirlenmesi zorunluluğu olmasın. Biz sandık başkanlarını, kafamıza göre, özel işyerlerinden, alavere-dalavere belirlemeliyiz. Yoksa bugün aldığımız oyları bile alamayız” demiş..

Tabi bu gerekçe ile değil ama..

“Kamu görevlilerini iktidardaki parti atıyor.. Dolayısı ile sandıkta başkanlık yaparlarsa, iktidarı koruyabilirler” demiş..

Memurların tamamının AK Parti iktidarında işe alınmamış olduğu bir yana.. Alınanların tamamının Ak Partili olması da mümkün değil. Bir de sandık başkanları kamu görevlileri arasından kura ile belirleneceğine göre.. İtiraz edilecek bir şey olmaması gerekirdi ama..

126 milletvekili ile Anayasa Mahkemesine iptal için dava açıyor..

Hani CHP’lilerin önerdiği, daha adil bir sistem olur, anlarım..

Önerdiği sistem ne?

“Kamu görevlilerini iktidar atadı. Biz onlara güvenmiyoruz. Sandık başkanlarını özel işyerlerinden seçelim..”

Adamlar, devletin memuruna güvenmiyorlar, İş Bankasının çalışanlarına güveniyor.. Niye? Çünkü İş Bankasının 11 kişilik yönetim kurulunda 4 tane CHP’li var da, onun için.. İş Bankasının patronu kendileri de, onun için.. İş Bankasından sandık başkanı olacaklara, rahatlıkla tesir edebilecekler de, onun için..

Planı çaktınız değil mi?

Numarayı keşfettiniz değil mi?

Hokkabazlığı gördünüz, değil mi?

Böylece..

Kamu görevlisi yerine, “İş Bankası çalışanları sandık başkanı olsun” diyen CHP’nin planı artık çok net olarak karşımızda duruyor: 31 Mart seçimlerinde yapacağı hırsızlıklarda zorlukla karşılaşmaması..

Bunun için de..

Kanun çıkar çıkmaz..

CHP’li Engin ALTAY, Özgür ÖZEL, Engin ÖZKOÇ ile birlikte 126 milletvekili Anayasa Mahkemesi’ne gidiyor.. “Sandık başkanı kamu görevlisi olmasın”diyor..

Anayasa Mahkemesi talebi inceliyor..

CHP’li milletvekillerinin, sandık başkanı kamu görevlilerinden seçilirse, “Oyların sayımında muhalefete ait oyların geçersiz sayılabilmesi ve ittifak parti oylarında kuralların daha esnek uygulanması nedeniyle seçmen iradesinin bozulması riskinin bulunduğu” iddiasını haklı görmüyor.. (Çok doğru olarak haklı görmüyor.. Çünkü 31 Mart seçimlerindeki geçersiz oylar sayıldığında anlaşıldı ki, muhalefet oyları değil, hep iktidar oyları geçersiz kabul edilmiş.. Hani iki âmânın fıkrasında vardır ya.. Köfteyi ikişer ikişer yiyen diğerine çıkışmış: ‘Niye ikişer ikişer yiyorsun’ diye.. Sorulmuş, ‘sen görmüyorsun, nereden biliyorsun, ikişer ikişer yediğini?’.. Cevap vermiş, ‘Ben öyle yapıyorum da...’ CHP’liler de aslında, bir yandan ikişer ikişer köfteleri götürürken. Bir yandan da karşı tarafı suçluyorlarmış: ‘Niye köfteleri ikişer ikişer yiyorsunuz’ diye..) 

Anayasa Mahkemesi iptal davasını reddederken,YSK’nın da yarın vereceği kararda önünü açacak gerekçelerini şöyle sıralamış..

“Sandık başkanı kamu görevlisinden seçilmesi, güven getirir” demiş. “Kura ile belirleniyor, kimin sandık başkanı olacağı önceden bilinemiyor, şansa bağlı.. İktidarın baskısı olmaz” demiş..

“Sandık başkanlarının kamu görevlilerinden kura ile belirlenmesinin, görevlerini dürüst, tarafsız ve objektif biçimde yapmalarını gerçekleştirmeye yönelik” olduğunu belirtmiş..

CHP’nin “Kamu görevlisi sandık başkanı olur” kuralının iptali talebini reddetmiş. “Sandık başkanı olmak için illa kamu görevlisi olmaya gerek yok” düşüncesini reddetmiş..

**

Kanundaki belirttiğimiz açık düzenlemeye..

Anayasa Mahkemesi’nin de, “Doğru bir düzenleme. Sandık başkanları kamu görevlilerinden seçilmeli” demiş olmasına rağmen..

İstanbul’da yine, kamu görevlilerinin listesi çöpe atılmış..

İş Bankası çalışanları sandık başkanı yapılmış.

AK Parti buna itiraz ediyor.

CHP ise, “Ne olmuş ki. Burda bir yanlışlık yok” diyor..

Fotoğrafı doğru çekelim..

TBMM kanun çıkartıyor..

İlçe seçim kurulu, “zırto” diyor..

Anayasa Mahkemesi, “Sandık başkanları, kamu görevlilerinden belirlenmeli.. Bu uygulama seçime güven duyulması için de gerekli” diyor..

İlçe seçim kurulu, “zırtoo” diyor..

Şimdi YSK olaya el koyuyor..

Seçimi iptal ederek..

CHP’nin TBMM’de engel olmak istediği, ama başaramadığı kanun değişikliğini..

Anayasa Mahkemesine gidip iptal ettirmek istediği kanun değişikliğini..

İlçe seçim kurulu başkanını kafakola alarak, işlevsiz bırakmasına..

YSK, inşaallah yarın vereceği karar ile  “dur” diyecek..

CHP’lilerin, “Sandık başkanları için kamu görevlisi zorunluluğu olmasın. Onlar sandık başında bir suç işledikleri takdirde, bir ceza alırlarsa, memuriyetleri bile gideceği için hile yapmaktan kaçınıyorlar.. Biz banka çalışanlarına bir şekilde etki ediyorduk. ‘Kaybedeceğiniz bir şey yok. Zaten siz işçisiniz. Memuriyetiniz yok ki, yansın’ diyor, istediğimizi yaptırıyorduk..” senaryolarını bozacak..

 

yeni akit

Google+ WhatsApp