Cehennemde yandıktan sonra cennete giriş olacak mı?

Cehennemde yandıktan sonra cennete giriş olacak mı?

Yaklaşık 20 gündür İslam dini ile içli dışlı olmaya çalışan biriyim. İslam dini hakkında pek bilgim olduğu söylenemez. Saygıdeğer Müslüman abim çevremde ki bilgili veya bilgisiz insanların günahkar Müslümanların cehenneme gireceğini, cehennemde yandıktan sonra affedilip; cennete girileceğini

Cehennemde yandıktan sonra cennete giriş olacak mı?

 

Soru:

Selamun Aleykum Mustafa Bey,

Yaklaşık 20 gündür İslam dini ile içli dışlı olmaya çalışan biriyim. İslam dini hakkında pek bilgim olduğu söylenemez. Saygıdeğer Müslüman abim çevremde ki bilgili veya bilgisiz insanların günahkar Müslümanların cehenneme gireceğini, cehennemde yandıktan sonra affedilip; cennete girileceğini söylemektedir.

Sizin internet ortamında yayınlanan sesli Kur'an’ı Kerim tefsirini dinledim, 67-86 olan kısmını. Bakara Suresinin 80. ayeti dikkatimi çekmişti. 80 Dediler ki: 'Sayılı günlerin dışında ateş asla bize değmeyecektir. ' De ki: 'Allah katından bir ahid mi aldınız? Ki Allah asla ahdinden dönmez Yoksa Allah'a karşı bilmediğiniz bir şeyi mi söylüyorsunuz? ' Tabi bu İsrailoğullarıyla ilgili bir ayet.

Fakat siz ayetleri yorumlarken günümüz Müslümanlarını da ilgilendirir bu ayetler demeniz dikkati mi çekti. Sormak istediğim şu saygıdeğer hocam. Peki ALLAH bize bir Ahid vermişmidir. Cehennemde yandıktan sonra cennete girdiğimize dair. Yoksa bizde Yahudiler ve nasaralar gibi mi konuşuyoruz. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. Benim için İslami yol gösterici tavsiyeleriniz olursa inan çok sevinirim. ALLAH yar ve yardımcınız olsun. Es Selamu Aleykum.

Cevap:

Aziz mü'min,

Cehennemde günah yanar kul yanmaz.

Cennete kirli gidilmez.

Cehennem yoğun bakım ünitesidir.

Yahudiler sayılı bir kaç gün dediler, hata ettiler. Biz de mü'min de olsa ataşa bir kez düşen bir daha çıkamaz diyerek haddimizi aşıp bir başka hata etmeyelim.

Sizi ilgilendiren daha acil şeyler var: Hayatınızın geri kalan kısmını tam inanmış bir mü'min olarak nasıl geçireceğinizi, geçmişi de tevbe ile nasıl arındıracağınızı merak etseniz daha iyi olmaz mı?

 

mustafa islamoğlu

Google+ WhatsApp