Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün bir yılı

Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün bir yılı


Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün bir yılı

 

 

30 Mart günü Filistin’de “Toprak Günü” olarak ihya ediliyor. Geçen yıl yani 30 Mart 2018 tarihinde Filistin topraklarında aynı zamanda “Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü” olarak isimlendirilen sivil etkinlikler başlatıldı. Dolayısıyla bu yılın 30 Mart tarihi hem “Toprak Günü” olarak ihya edilecek, hem de “Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü” etkinliklerinin başlatılmasının birinci yıldönümü olarak kutlanacak. 

Gazze ahalisi Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün başlatılmasının birinci yıldönümünü görkemli bir şekilde kutlamak ve siyonist işgalcilere, Filistin halkının vatanına sahip çıkma kararlılığından vazgeçmeyeceği, Gazze’ye uygulanan ablukayı kırmak için de işgale teslim olmadan mücadele edeceği mesajı vermek için önceden hazırlıklar yaptı. Siyonist işgal güçleri de Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün başlamasının birinci yıldönümü münasebetiyle düzenlenecek gösterilere karşı bir tehdit ve caydırma gücü oluşturmak, Filistinlileri gösteri mekanlarına toplanmaktan vazgeçmeye zorlamak amacıyla Gazze çevresindeki kara gücünü artırdı. Gazze çevresindeki askeri üslerine büyük çapta sevkiyatlar yaptı. O yüzden bugün Filistin’de, özellikle Gazze bölgesinde hareketli geçebilir. 

30 Mart 1976’da yaşanan olayların anısına 30 Mart tarihi Toprak Günü olarak ihya ediliyor. Bu tarihte işgal yönetiminin Filistinlilerin 21 bin dönüm arazisini gasp etmesini protesto amacıyla 1948’de işgal edilmiş toprakların değişik bölgelerinde gösteriler düzenlenmişti. Bu gösteriler esnasında çıkan çatışmalarda 6 Filistinli şehit edilmiş, çok sayıda Filistinli de yaralanmıştı.

30 Mart tarihi, Filistin topraklarının bütünlüğünün yeniden gündeme getirilmesi, siyonist devletin bir işgal devleti olduğunun vurgulanması ve Filistin topraklarında siyonistlerin meşru bir haklarının olmadığının dile getirilmesi amacıyla Toprak Günü olarak kutlanmaktadır.

2018’de Filistin’deki tüm direniş grupları ortak bir karar alarak Filistinlilerin vatanlarından kesinlikle vazgeçmeyeceklerini, yurtlarına dönmek için mücadelelerini sürdüreceklerini, siyonist işgali tanımayacaklarını, Filistin topraklarına sahip çıkma konusunda kararlı olduklarını ortaya koymak amacıyla, 2018’in Toprak Günü’nde “Büyük Dönüş Yürüyüşü” adı verilen bir kapsamlı yürüyüş ve etkinliğin başlatılmasını istediler. 

“Büyük Dönüş” ile kastedilen yurtlarından çıkarılan tüm Filistinlilerin yeniden yurtlarına dönme konusundaki kararlılıklarının ortaya konmasıydı. “Büyük Dönüş Yürüyüşü” sadece bir yürüyüşün değil belirttiğimiz amaç doğrultusunda düzenlenecek tüm sivil etkinliklerin adıydı. Bu etkinliklerin önemli amaçlarından biri de Gazze’ye 2006’dan beri uygulanan insanlıkdışı ablukanın kırılmasıydı. 

30 Mart 2018 tarihinden itibaren bu etkinlikler sürekli devam ettirildi. Özellikle Cuma günleri büyük gösteriler düzenlendi. Filistinlilerin amaçları tamamen sivil gösteriler ve eylemler düzenlenmesi olmasına ve işgalcilerle çatışma amaçlarının olmadığını belirtmelerine rağmen işgal güçleri Filistinlilerin gösterilerine silahlı müdahalelerde bulundu ve saldırılar düzenlediler. 

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın 29 Mart 2019 Cuma günü yaptığı açıklamaya göre Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü etkinliklerine işgal güçlerinin saldırılarda bulunması sebebiyle toplamda 277 kişi şehit olurken 30 binden fazla Filistinli de yaralandı. Şehitlerden 50’sinin çocuk 6’sının kadın olduğu ifade edildi. Yaralananlardan 366 kişinin ağır yara aldığı, 6857 kişinin gerçek mermiyle, diğerlerinin ise plastik mermi veya şarapnel parçası isabet etmesi, gaz bombasından etkilenme vs. gibi değişik sebeplerle yara aldıkları ifade edildi. 

 

yeni akit

Google+ WhatsApp