Brezilya’da Irkçılığın Zaferi

Brezilya’da Irkçılığın Zaferi


Brezilya’da Irkçılığın Zaferi

 

 

Resmi adı Brezilya Federal Cumhuriyeti olan ülke Güney Amerika’nın en büyük ve nüfusça en kalabalık ülkesidir. Her ne kadar Türkiye’de kendisinden çok fazla söz edilmese de dünyadaki güç dengesinde önemli bir yeri var. Güney Amerika kıtasının ise en etkili ülkesi sayılır. 

Bu ülkede Ekim ayında devlet başkanlığı seçimi yapıldı. 7 Ekim’de gerçekleştirilen birinci turda hiç kimse seçimi kazanamadı. Bunun üzerine 28 Ekim tarihinde ikinci tur oylama gerçekleştirildi ve Sosyal Liberal Parti (PSL)’nin adayı ve “aşırı sağcı” olarak nitelendirilen Jair Bolsonaro oyların yüzde 56’sını alarak seçimi kazandı. Lübnan asıllı ve Lübnan’ın hıristiyan kökenli bir ailesinden gelen ve solcu İşçi Partisi’nden aday olan Fernando Haddad ise oyların ancak yüzde 44’ünü alabildi. 

Siyonistlerin The Times of Israel adlı yayın organının Bolsonaro’nun zaferiyle ilgili haberinde onun İsrail yanlısı olduğunu dile getirmesi özellikle dikkat çekiciydi. İsrail Parlamentosu Knesset’in Başkanı Yuli Edelstien de, Brezilya’nın Trump’ı olarak nitelendirilen Bolsonaro’nun seçimi kazandığının açıklanmasından sonra twitter hesabında bir mesaj yayınlayarak onu tebrik etti. İsrail Parlamentosu Başkanı mesajında şu ifadeye yer verdi: “İsrail’in gerçek dostu. Brezilya Devlet Başkanı seçilmesi nedeniyle arkadaşım Jair Bolsonaro’ya sıcak selamlar. İsrail ziyaretinizi bekliyor ve büyük başarı diliyoruz.”

Sean Purdy adlı yazar Jacobin’de, Siyonist işgalci zihniyetin samimi dostu ve Filistin’in düşmanı olan bu aşırı sağcı, ırkçı adamın, uçuk açıklamalarından bazılarını derleyerek yayınladı. Biz de bunlardan bazılarına dikkat çekerek siyonist dostu bu adamın kafa yapısının ne olduğunun görülmesini istedik.

2 Ekim 1998’de yayınlanan bir açıklamasında şöyle diyor: “Şili diktatörü Augusto Pinochet’nin daha fazla insan öldürmesi gerekiyordu.”

Son seçim çalışmaları esnasında 1 Eylül 2018 tarihinde yaptığı açıklamada şöyle diyor: “Bırakın burada Acre’de (Brezilya’nın bir eyaleti) İşçi Partisi’nin bütün üyelerine kurşun yağdıralım.”

23 Mayıs 1999’da yayınlanan bir radyo programında şöyle diyor: “Ben işkenceyi destekliyorum. Sen bunun ne olduğunu bilirsin.”

29 Mart 2011’de radyo ve televizyondan eş zamanlı olarak yayınlanan bir programında zenci bir kadının, oğlunun zenci bir bayanla arkadaş olması durumunda nasıl bir tepki göstereceğini sorması üzerine şu cevabı veriyor: “Böyle bir tehlike söz konusu değildir. Benim oğullarım gayet iyi eğitim almışlardır ve senin kötü bir nasip aldığın çevre gibi çevrelerde yaşamamışlardır.”

29 Mayıs 1999’da yayınlanan bir programında şöyle diyor: “Bu ülkede sadece oy vermekle bir şey değiştiremezsiniz. Öyle değil mi? Kesinlikle hiçbir şeyi! Maalesef. Değişim ancak bir iç savaş başlatmakla ve ordunun yapamadığını yapmakla mümkün olacaktır. Bunun için de başta Fernando Henrique Cardoso (o zamanki devlet başkanı) olmak üzere en az otuz bin kişiyi öldürmek gerekir. Bazıları belki suçsuz yere öldürülmüş olabilir. Her savaşta suçsuz yere öldürülenler oluyor.”

Adı geçen yazarın derlemesi Türkçeye de çevrilerek Internette değişik web sitelerinde yayınlandığı için diğerlerini internetten okumanız mümkün. Onun bu sözleri ne derece insan düşmanı ve aşırı ırkçı olduğunu bütün açıklığıyla gözler önüne seriyor. Bu zihniyetin siyonist ırkçı zihniyetle aynı yerde durması gayet doğaldır. 

1 Ocak 2019’da göreve başlayacak olan Jair Bolsonaro aynı zamanda kadın düşmanı  olarak öne çıkmış biri. Açıklamalarında bu yöndeki görüşlerini de dile getiriyor.

Bolsonaro, Trump’ın çizgisini izleyeceğini ve ülkesinin İsrail büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağını ortaya koymaya çalıştı. 

 

yeni akit

Google+ WhatsApp