Bizim çocuklar

Bizim çocuklar


İsrail Cumhurbaşkanı İsaac Herzog’un ziyaretinin üzerinden birkaç gün geçti ve tanık olduğumuz bu hezimeti yazmak ve olayı yeniden yaşamak istemedim. Fakat işgalci ideolojinin cumhurbaşkanı adına hazırlanan o karşılama töreni, yol boyunca asılan İsrail bayrakları ve Siyonist askerlerin ayakları altında can veren Filistinli çocukların çaresizliği gözümün önünden hiç gitmedi ve kalemimle dertleştim.

 

İyilik kötülüğe her zaman galip gelir, bir damla ışık gök kubbeyi duru bir sabaha, aydınlığa dönüştürür. Şiddet baskın gelebilir ama kazananlar her zaman iyilerdir. Tarih tanıklık etmiştir; birkaç erdemli şahsiyet göğüslerindeki meşale ile yürüyerek zulmün bütün kalelerini yerle bir etmiş ve insanlığın umudu olmuştur. O yüzden bizim tarihimizde sayıya, niceliğe itibar edilmez, kabuğa değil öze, niteliğe önem verilir. Nice az topluluklar büyük kalabalıklara galip gelmiş ve onların inanç, azim ve gayretleri ile tarih yeniden yazılmıştır. Şer güçler bütün teçhizatlarını kuşanarak adaletin kalelerine uzandıklarında kitleler ve onlara yön verenler susarlar fakat birkaç erdemli şahsiyet geceyi delen yıldızlar gibi harekete geçer ve bilinci körelmiş kitlelerin vicdanlarını uyandırırlar.

 

Filistin’de işgal, yıkım, talan ve katliamlar kesintisiz olarak devam ederken, işgalci zihniyetin devlet töreniyle karşılanması ve barış ve sükûnetin sağlanması noktasında yapılacak dayanışmadan söz edilmesi kalbi Kudüs ve Filistin halkı ile çarpan herkeste, hepimizde ciddi bir rahatsızlık uyandırdı. İşgalci zihniyeti onore edebilmek için protokol yoluna İsrail bayraklarının asılmasını, özel eğitilmiş atlar ve askerlerle jest yapılmasını ve bunca telaşı, bunca çabayı zihin dünyamızda bir yere koyamadık, anlamlandıramadık. O görüntüler ekranlara geldiğinde herhalde sosyal medya üzerinden birbirlerine vuran hocalarımız kalkıp bir şeyler söylerler diye düşündüm. Fakat ne hamasi ifadelerle göz boyamaya çalışan siyasetçilerimizden, ne de her fırsatta kışkırtıcı ifadelerle mezhepsel ayrımcılığı, tefrikayı tetikleyen hoca efendilerden bir açıklama geldi. Herkes sustu ve meydanda birkaç onurlu gencin sesleri yankılandı. AGD’li gençlerimiz bu hezimet karşısında kendilerini ortaya attılar ve zulmü simgeleyen izlere dikkat çekmeye çalıştılar. Gençler Ankara protokol yolu üzerine asılan İsrail bayraklarını indirip yerine Filistin bayraklarını astılar ve hangi safta yer aldıklarını ortaya koydular.

 

Allah Resulü zulmü ortadan kaldırabilmek için direnç gösterin eğer hiçbir şeye gücünüz yetmiyorsa buğz ederek tarafınızı belli edin demiş ve böyle durumlarda sergilenecek tavrın önemine vurgu yapmıştır. Fakat siyasi ve ekonomik gücü ellerinde tutanlar ve sultan sofrasına oturup buradan nemalananlar ellerindeki imkânları kaybetme korkusu ile hareket edip zulme karşı tepkisiz kalıyorlar. Yaşadığımız bu hezimet bunu açıkça ortaya koymuştur…

 

Yöneticilerimiz İsrail ile görüşmenin bölgede barış ve sükûnetin sağlanması noktasında bir dönüm noktası olabileceği yönünde açıklamalar yapıyor ve pozitif mesajlar veriyorlar ancak pratikte bunun bir yerinin olmadığından, İsrail’in ancak güçten anlayan bir sistem olduğundan ve katliamlara devam edeceğinden adlarını bildikleri kadar eminler bunu biliyoruz. Mevcut politik sisteme entegre olduğunuzda köleleşir ve özgür iradenizle hareket edip bir gelecek inşa edemezsiniz ki bugün İslam coğrafyasının en büyük sorunu budur.

 

Herzog’un ziyaret sebebinin neler olduğunu, bu kritik bir süreçte kime hangi mesajların verilmek istendiğini, kapılar ardında hangi anlaşmaların yapıldığını bilemiyoruz ancak medyaya yansıyan normalleşme söyleminden ciddi anlamda rahatsızlık duyuyoruz.

 

Allah aşkına kiminle nasıl normalleşeceğiz? Binlerce çocuğu, kadını, erkeği, genci katleden, evleri yıkan, arazileri ateşe veren, çocukları sorgulayan işgalci bir zihniyetle hangi noktalarda normalleşeceğiz? Normalleşme hedefinin arkasındaki karanlık niyetleri görebiliyoruz ve çocuklarımızın katilleri ile el sıkışmayı şiddetle reddediyoruz.

Google+ WhatsApp