Biz bu görüntülerden rahatsız oluyoruz

Biz bu görüntülerden rahatsız oluyoruz


Biz bu görüntülerden rahatsız oluyoruz

 

 

Geçtiğimiz hafta sosyal medyada çocukları polis zoru ile elinden alınan bir annenin çığlıkları yer alıyordu. Habere göre kadın ünlü bir futbolcunun eşiymiş, çatışmalı boşanma süreci devam ederken velayeti annede olan çocuklar haciz yoluyla babaya verilmiş. Şahsen olayın hukuki boyutu, kimin haklı kimin haksız olduğu, boşanmaya neden olan sorunların ne olduğu ile hiç ilgili değilim. Fakat yaşanan sorun ne olursa olsun çocukların yaka paça anneden koparılarak alınmasını ve onların gözleri önünde annenin çaresizliğe terk edilmesini doğru bulmuyorum, bulamam da… Bu olayın medya üzerinden sergilenmesini, kişilerin arz-ı endam ederek ekranlarda birbirlerine olan kin ve nefretlerini haykırmalarını ise hiç doğru bulmuyorum. Biz zaten bu şarkıcı, oyuncu, futbolcu maceralarının ve bu kişilerin boşanma sürecinde yaşadıkları sorunların ve aşk kaçamaklarının ekranlarda sürekli görülmesinden çok bıktık ve yorulduk. Fakat ne yazık ki medya sektörü değer üretmiyor bu kişilerin maceraları üzerinden rant elde etmeye çalışıyor.

Anne-baba arasında yaşanan sorunların çocuklara yansıtılmasını nasıl doğru bulmuyorsak, bu kişilerin her şeyi ekranlar önünde yaşamalarını da aynı şekilde doğru bulmuyoruz.

Ruh hekimleri, terapistler evliliği sonlandıran çiftlerin çocukları bir araç olarak kullanmamaları gerektiğini kuvvetle vurguluyorlar. Anne-babalar geçerli bir gerekçeleri varsa yollarını ayırabilirler ancak bu durum çocuklara uygun bir üslupla anlatılmalı ve anne-babanın kendilerini hiçbir zaman terk etmeyeceğini izah etmelidirler. Anne-babalar yollarını ayırsalar da çocuklar için zaman zaman bir araya gelmek ve müşterek kararlar almak zorundalar.

Geleneksel kültürün hâkim olduğu dönemlerde eşler birbirlerinin yükünü taşımayı ve birbirlerine katlanmayı bir ibadet olarak görür ve sabrı kuşanırlardı. Günümüzün ben odaklı bireyleri ise incir çekirdeğini doldurmayacak meseleler yüzünden yollarını ayırıyor, bununla da kalmayıp birbirlerini ebedi düşman ilan ediyorlar. Kendi aralarında yaşadıkları sorunları çözemeyen bu kişiler, çocukları eski eşi yıldırmak için bir araç olarak kullanıyor ve farkında olmadan onların benliğinde derin yaralar açıyorlar. Çocuklar ebeveynlerin birbirlerine yaptıkları ağır hakaretlerden, tehdit ve şiddetten fazlasıyla etkileniyor ve kendilerini güvende hissedemiyorlar.

Eşiyle birlikte yürüyemeyeceğine inanan kişi, bunu onunla paylaşıp evliliğe veda edebilir. Ancak babalığa ya da anneliğe veda edemez. O çocukların hayat boyu annesi ya da babasıdır. Ve kabul etmelidir ki boşandığı kişi çocuklarının öz be öz ebeveynidir. O nedenle onun haklarına saygı göstermeli ve rencide edici yaklaşımlardan kaçınmalıdır.

 

milli gazete

Google+ WhatsApp