Bir yayıncılık hareketi: Ketebe

Bir yayıncılık hareketi: Ketebe


Bir yayıncılık hareketi: Ketebe

 

 

Malumunuzdur, Türkiye’deki kültürel dönüşüm, kültürel değişim meselelerine kafayı takmış bir adamım. Yaklaşık 3 yıldır bir grup arkadaşımla birlikte “kültürel iktidar” kavramını sürekli gündemde tutmaya çabalıyoruz. Oyla, sandıkla, seçimle değiştirilemeyecek her türlü iktidarın adının “kültürel iktidar” olduğunu vurguluyoruz. Türkiye’deki verili kültürel iktidarın dönüşümünün en az siyasal iktidar dönüşümü kadar önemli olduğunu savunuyor ve bunun için yapılması gereken bir dizi işi işaret ediyoruz.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN

 


Biz bu tartışmayı sürdürmeye çabalarken bir yandan “bizim mahalle”den bir takım isimler kültürel iktidarı Kültür Bakanlığı ya da yerel yönetim iktidarı sanma, öyle kodlama hatasına düşerken, bir yandan da kendilerine 80 yıl boyunca avantaj sağlanan kimi çevreler de “kültürel iktidar bizimdir, onu kimseye bırakmayız” türküsünü çığırıyorlar.

Bir de bu iki tavrın tamamen dışında kalarak, sahip oldukları imkânları kültürün dönüşümü, değişimi için kullanan isimler, mahfiller, oluşumlar var iyi ki. “Örnek ver” mi dediniz? Çoklar, ama en sevdiğim örnekleri vereyim. Büyüyen Ay Yayınları mesela. Yayınladığı kitaplarla tek başına bir enstitünün, hatta bir üniversitenin yapması gereken kültürel dönüşümü sağlıyor Büyüyen Ay. Sakarya Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı mesela. Bütün Türkiye’ye “ihalesiz/mihalesiz kültür hareketi” nasıl olur gösteriyorlar. İslam Düşünce Atlası projesi mesela. Devasa bir boşluğu son derece kısıtlı imkânlarla dolduruyorlar.

Tam burada özel bir parantez açmak isterim. Bundan 3 yıl önce herkesin “dergi satmaz bu ülkede, kötü yatırım olur” dediği bir ortamda peş peşe çıkardığı dergilerle yayın hayatımıza yepyeni kulvarlar kazandıran Albayrak Grubu’nu anlatmak isterim size. Bazı kurumlara ya da mensuplara toplu abonelikler yapıp tiraj elde etmeyi “dergicilik başarısı” sayan kimilerinin aksine Cins, Derin Tarih, Derin Ekonomi, Nihayet, Gerçek Hayat, Lokma, Bilge Çocuk, Bilge Minik dergileri “organik dergicilik” konusunda ders olarak okutulabilecek örnekler olarak geçtiler matbuat tarihimize.

Amiral gemimiz, yüz akımız Yeni Şafak, televizyonumuz TVNET, muazzam başarılarla dosta düşmana parmak ısırtan Yeni Şafak internet ve son olarak GZT projesi hayata geçince geriye yapılması gereken çok önemli bir kültür hamlesi daha kalmıştı: Bir yayınevi kurmak.

Doğrusu Mesut Albayrak Bey yayınevi fikrini benimle ilk paylaştığında verdiğim tepki “küçük, butik, iddiasız, çelebi bir yayınevi olmayacak bu değil mi?” oldu. Zira böyle bir yayınevi hem sadra şifa olmazdı, hem de Albayrak Grubu’nun kültürel dönüşüme verdiği katkıyı taçlandıracak performans böyle ortaya çıkmazdı.

Neticede, sanatın, edebiyatın, düşüncenin, sosyal bilimlerin her alanında yayın yapılacak, Türkiye’de pek benzeri olmayan “seksiyon editörleri” ile iş tutacak, yayıncılığın evrensel standartlarına riayet edecek bir yayınevi olarak planlandı Ketebe. Hedefini “Türkiye’de yayıncılık yapmak değil yayınladığı kitapları dünya dillerinde de yayınlatmak olarak belirlemiş bir yayınevi vizyonu var Ketebe’nin” diyeyim de anlaşılsın ufkumuz.

Uzun süren toplantı ve planlamaların ardından nihayet bu cuma günü başlayacak CNR Kitap Fuarı ile “Bismillah” diyor Ketebe okurla buluşmaya.

Peki, neler var okurla buluşturacağımız ilk kitapların arasında? Rahmetli Erdem Beyazıt’ın İpek Yolu’ndan Afganistan’a isimli benzersiz gezi kitabından Mustafa Armağan’ın Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 3’üne, Fahrettin Arslan hoca çevirisiyle Valery’in Monsieur Taste’sinden Süleyman Hayri Bolay imzalı Batı Aklı Karşısında Türkiye’ye, Mete Çamdereli’nin son derece ilginç bir meseleyi, medya-din ilişkisini ele aldığı Din Ekran’da Nasıl Durur’dan Aykut Ertuğrul’un son öykü kitabı Başlangıçların Sonsuz Mutluluğu’na, Bilal Kemikli hoca imzalı Süleyman Çelebi ve Mevlid-i Şerif’ten usta öykücü Cemal Şakar’dan 40 Soruda Türk Öyküsü’ne değin bir dünya kıymetli kitap…

Tabii, üç Yeni Şafak yazarına bir küçük torpil geçeyim izninizle. İlk kitap gazetemizin genel yayın yönetmeni İbrahim Karagül ağabeyin çok ses getirecek kitabı Tanklar Kabe’ye Dayanmadan. Karagül, bütün birikimini kullanarak çokça tartışılan bir meseleyi, İslam dünyasının geleceğini yatırıyor masaya bu kitapta. İkincisi kadim dost Serdar Tuncer imzalı Sermayem Yok Derdimden Başka. Tuncer, gazetemizde yazdığı nefis üsluplu yazıları sağlam bir edisyonla bir araya getiriyor. Son kitapsa bana ait: Böyle Şeyler Filmlerde Olur. Pazar günleri bu sütunlarda okuduğunuz Sokakta yazılarının bir araya geldiği ikinci kitap yani.

Peki, yazının başlığı niçin “Bir yayınevi: Ketebe” değil de “Bir yayıncılık hareketi: Ketebe” oldu? Şundan: Allah güç kuvvet verir, aklımızdakileri hayata geçirecek fırsatı bulabilirsek ortaya koyacağımız yayıncılık performansı Türkiye’deki yayıncılık algısını yeniden dizayn etmeye namzettir de ondan.

Nasıl derdi eskiler: Gayret bizden, tevfik Allah’tan.

 

yeni şafak

Google+ WhatsApp