Bir Nebze Yaratılış Hikmeti Üzerine

Bir Nebze Yaratılış Hikmeti Üzerine

Muhakkak ki göklerin ve yerin yaratılması insanların yaratılmasından daha büyüktür ancak insanların çoğu bilmiyorlar. (40/57)

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

 

لَخَلْقُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ اَكْبَرُ مِنْ خَلْقِ النَّاسِ وَلٰكِنَّ اَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ

Muhakkak ki göklerin ve yerin yaratılması insanların yaratılmasından daha büyüktür ancak insanların çoğu bilmiyorlar. (40/57)

Bir Nebze Yaratılış Hikmeti Üzerine

İman eden bir kalp, mahiyetine şahit olmayıp vahyin sadece küçük bir işaretiyle haberdar olduğu yaratılışın başlangıcını düşününce, yaratılanların üzerine düşünmesine bile gerek kalmadan Yaratan’ın azametini tesbih ediveriyor. Yaratılışın bizatihi kendisi hayreti mucib iken insanlığın tarih boyunca peyderpey oluşturduğu bilgi dağarcığının kısıtlılığına baktığımızda yaratılışın hakikatine erişebilmenin epey gerisinde olduğumuzu görmek bile o kalp için yetiyor. Oysaki insan yaratılışın hem zaman ölçeğinde hem de mekân ölçeğinde çok küçük, neredeyse bir mikroorganizma düzeyinde kalıyor. Bilimin tahmin edebildiği rakamlar kâinatın henüz yokken var olmaya başladığı zamanın bundan 13 küsur milyar yıl öncesine dayandığını gösteriyor ki bu rakam –Allahu âlem- belki yıllar sonra güncellenecek ve daha fazla olduğu anlaşılacak. İnsanlığa bu zaman ölçeği üzerinden bir kıymet biçecek olsak bir noktaya tekabül eder sanırım. Hakeza milyarlarca galaksinin vücut bulduğu kâinattaki mekân ölçeğindeki insanın yeri yine sadece küçük bir noktaya tekabül eder.

Şayet bugün kadına ve erkeğe ait birer hücrenin bir araya gelmesiyle oluşan insanın yaratılış sürecini bildiğimiz; hatta teknolojinin aracılığıyla müşahede ettiğimiz gibi yaratılışın tüm sırlarına değilse de birçoğuna aşina olsaydık o zaman gözümüzde bu ayetler ve hikmetler bayağılaşacak demeye dilim varmıyor ama sıradanlaşacaktı.

Ne var ki Rabbimiz kendi insiyatifinde olduğu için göklerin ve yerin yaratılmasını insanınkiyle kıyas ediyor ancak biz yaratılanlar için bu kıyas hakkı söz konusu olamaz. Bizler için bir zerrenin yaratılışı da keza bir gezegeninki de muazzam birer ayettir.

Ayette insan için bir tezkira vardır. Hangi insan için? Kendini Yaratan’ın karşısında büyük gören için. Sen bilmezsin ama senin yaratılışın göklerin ve yerinki yanında çok basit kalır. Ve esas hayrette bırakan ise kainatın yanında küçük bırakılan insanın tüm varlık aleminin en kıymetlisi ve şereflisi olmasıdır aynı zamanda. Tabi bunlar insanların azı olan iman edenlerdir.

Google+ WhatsApp