Bencillik bulaşıcı bir hastalıktır

Bencillik bulaşıcı bir hastalıktır


Bencillik bulaşıcı bir hastalıktır

 

 

Eski toplumlarda katliam gibi ölümlere sebebiyet veren salgınların ortaya çıktığını ve zamanın tıbbının bu konuda çözümsüz kaldığını biliyoruz. Günümüzde de beklenmedik zamanlarda bir salgın hastalık ortaya çıkıyor ve onlarca kişinin ölümüne neden oluyor. Fakat artık tıp epey ilerledi, bilim adamları ümit veren çalışmaları ile birçok hastalığı tedavi edebiliyorlar. Gelin görün ki modern tıp, tıpkı bulaşıcı bir hastalık gibi ruhumuzu istila eden manevi hastalıklar karşısında çaresiz kalıyor. Bencillik, duyarsızlaşma, sadakatsizlik, sevgisizlik, şiddete eğilim gibi manevi hastalıklara duçar olan insanlar çözüm noktasında doğru adrese yönelmedikleri için karanlık dünyalarında yaşamaya devam ediyorlar. Ve ne yazık ki bulaşıcı etkiye sahip olan bu hastalıklar sadece kişiyi değil bütün toplumu etki altına alıyor. Peki, çözüm ne? Çözüm Kur’an ve sünnetin hanemize ve hayatımızın tüm alanlarına geçiş yapabilmesi ile mümkün olabilir.

 

Çağımızın hastalığı haline gelen bencilleşme ve sadakatsizlik aile içi ilişkilerde de çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Zira ailenin temeli sadakat ve paylaşım üzerine kurulmuştur. Bu değerler bünyesinde devam eden aile ilişkileri küçük bir yara aldığında sarsılmaya başlıyor. Fertlerin ben odaklı bir bakış açısına sahip olmaları ve sosyal medyanın kontrolsüz şekilde kullanılması sadakatsizliği ve eşler arası ilişkileri olumsuz yönde etkiliyor. Günümüzde bu durum ne yazık ki, bizim mahallenin de sorunu haline gelmiş ve artık kendilerini dindar muhafazakâr fertler olarak gören kişiler dahi sudan bahaneler üretip eşlerine ihanet etmeye başlamışlardır.

Bugün evliliklerin büyük çoğunluğu sadakatsizlik nedeniyle sona eriyor. Eşler birlikte geçirdikleri vakitleri, birlikte büyüttükleri emeği, birlikte besledikleri sevgiyi ve birlikte yürüdükleri yolu bir çırpıda gözden çıkarıp yeni maceralar peşinde koşmaya başlıyorlar. Bu durum sadece boşanan eşleri değil çocukları da derinden sarsıyor ve anne-babanın kurbanı olan çocuklar yaşadıkları travmanın etkisi ile hayata karamsar bakar hale geliyorlar.

 

milli gazete

Google+ WhatsApp