Bayramda Mescid-i Aksa’ya yönelen tehlike

Bayramda Mescid-i Aksa’ya yönelen tehlike


Bayramda Mescid-i Aksa’ya yönelen tehlike

 

 

Yarın yani 11 Ağustos 2019 tarihinde inşallah Kurban bayramına gireceğiz. Biz de tüm okuyucularımızın ve bütün İslâm âleminin mübarek Kurban bayramını şimdiden tebrik ediyor, tüm Müslümanların mutlu ve huzurlu bir bayram geçirmesini diliyoruz. 

Bayramlar ümmet ve kardeşlik bilincinin pekiştiği ve kendini gösterdiği önemli günlerdir. Bizim de bayramı bu bilinç ve duyarlılıkla idrak etmemiz, tüm dünya Müslümanlarının tek bir ümmet olduğunun bilinciyle değerlendirmemiz gerekir. 

Son zamanlarda insanlarımız İslâm coğrafyasının çok farklı bölgelerinde, insanların açlık çektiği veya yoksulluk sıkıntısı içinde olduğu beldelerde kurbanlarını kestirerek ümmet ve kardeşlik dayanışmasını daha fazla ortaya koymaya başladı. Yüce Allah’ın keseceğimiz veya uzak beldelerdeki kardeşlerimiz için kestireceğimiz kurbanlarımızı en güzel kabulle kabul etmesini diliyorum. 

Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da ne yazık ki İslam âlemi çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya. Bayrama endişe ve sıkıntı içinde giren yerlerden biri de Mescidi Aksa’nın bulunduğu Kudüs şehri. 

Siyonistler, Süleyman Heykeli veya Siyon Mabedi olarak adlandıkdıkları binanın Babilliler tarafından yıkılışının yıldönümüne tekabül ettiği iddiasıyla bayramın birinci gününde kalabalık gruplar halinde Mescidi Aksa’ya bir baskın düzenlemeye hazırlanıyorlar. İşgal altındaki Filistin’de faaliyet yürüten muhtelif siyonist teşkilatlar söz konusu baskını organize etmek amacıyla faaliyetler yürütüyor ve çağrılar yapıyorlar. 

Hatta işgal yönetiminin siyonist örgütlerin planladığı baskınların kolaylaştırılması için bayramın birinci gününde Mescidi Aksa’ya gelecek Müslümanların sayısını azaltmak için birtakım tedbirler aldığına dair haberler de yayınlandı. Buna karşılık Kudüs Müftüsü Muhammed Hüseyin, İslami Vakıflar ve Kutsal Mekanlar Meclisi Başkanı Abdülazim Selheb ve Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı İkrime Sabri Kudüs’te bayram namazının sadece Mescidi Aksa’da kılınması, Kudüs şehrindeki diğer camilerin bayram namazında kapatılması ve bütün Kudüs ahalisinin Mescidi Aksa’ya toplanması yönünde çağrı yaptı. Bu yönde aldıkları kararı Kudüs’teki bütün camilerin imamlarına ileterek dünkü Cuma hutbesinde duyurulması talimatı verdiler. 

Ayrıca birinci gün işgalcilerin baskınlarına karşı Mescidi Aksa’nın savunulması için uzun sürelerle bu kutsal mabette beklenilebilmesi, burada nöbet tutulabilmesi için ilk gün Kudüs’te kurbanların kesilmemesi, kurban kesim işinin ikinci güne ertelenmesi yönünde çağrılar yapıldı. 

Kudüs’teki sivil kuruluşlar ve direniş grupları da siyonist aşırıların Mescidi Aksa’ya baskınlarının önlenmesi için gün boyu burada ribat görevinin yerine getirilmesini, Aksa külliyesinin boşaltılmamasını istediler. Yapılan çağrılarda ahalinin sabah namazından itibaren Mescidi Aksa’ya akın etmesi ve akşam namazına kadar da bu kutsal mabedi işgalcilerin baskınlarına karşı savunabilecek bir kitlenin bulundurulması çağrıları yapıldı. 

Kudüs’teki Müslümanların bu yöndeki kararlarının ve alacakları tedbirlerin aşırı siyonist grupların, Süleyman Heykeli’nin yıkılması yıldönümünü bahane ederek baskın düzenleme planlarını bozacağı tahmin ediliyor. Ancak işgalcilerin yine de bu günde Mescidi Aksa’ya baskın düzenleme planlarını tümüyle iptal etmemeleri için küçük çaplı da olsa bir baskın düzenlemeye kalkışabilecekleri, bunu başarabilmeleri için de işgal rejiminin askerlerinin ve güvenlik görevlilerinin Mescidi Aksa çevresindeki kuşatmayı artıracağı tahmin ediliyor. 

O yüzden bayramın birinci gününün Kudüs’te ve özellikle Mescidi Aksa çevresinde gergin geçebileceği endişesi var. 

 

yeni akit

Google+ WhatsApp