Bakanlıktan ihtiyaç sahiplerine 2 milyarlık yardım

Bakanlıktan ihtiyaç sahiplerine 2 milyarlık yardım

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılan gelir testlerine bağlı olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara 2 milyar liralık yardımı mart ayı sonuna kadar dağıtacağız" dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Anadolu Ajansı Editör Masası'nın konuğu oldu. Bakan Selçuk, "Kısa Çalışma Ödeneği'nin şartlarını esneteceğimiz için çoğu işveren bundan faydalanacak" dedi.
 
Bakanı Selçuk, "Türkiye çapındaki kuruluşlarımızda hijyen ve mesafe kurallarına, 14 kurala harfiyen uyuluyor" dedi.
 
Selçuk, "Türkiye genelinde 153'ü devlete ait olmak üzere 400'ü aşkın huzurevimiz var, her birini günlük kontrol ediyoruz" ifadelerini kullandı.
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "Huzurevlerimizde doktor sayısını artırıyoruz" şeklinde konuştu.
 
Kısa Çalışma Ödeneği
 
Bakan Selçuk, bütün sektörlere daha fazla fayda sağlaması için belirli koşullarda esneklikler sağlanacağını belirten Selçuk, "Kısa Çalışma Ödeneği'nin şartlarını esneteceğimiz için çoğu işveren bundan faydalanacak. Telafi çalışma süresini 2 aydan 4 aya çıkartıyoruz. Nisan ayından itibaren en düşük emekli maaşını 1000 liradan 1500 liraya çıkarmış olacağız. Türkiye çapında 1003 sosyal dayanışma vakfının periyodik paylarını artırdık, böylece yaşlılarımıza destekleri daha da artırmış olacağız. Yaşlılara yönelik YADES ve VEFA projelerini bu süreçte yoğunlaştırarak uygulayacağız" şeklinde konuştu.
 
Bakan Selçuk'un açıklamalarından satır başlıkları şöyle:
 
Sendikalarımızla birlikte hareket ediyoruz.
 
Her an irtibat halindeyiz.
 
80 yaş üzeri yaşlılara periyodik takip geliyor.
 
Türkiye çapındaki kuruluşlarımızda hijyen ve mesafe kurallarına, 14 kurala harfiyen uyuluyor.
 
"Türkiye genelinde 153'ü devlete ait olmak üzere 400'ü aşkın huzurevimiz var, her birini günlük kontrol ediyoruz."
 
Türkiye'de 2002'den bu yana toplumumuzun yanında olduk. Biz devamlı çeşitli programları altında eşi vefat eden, öksüz yetim, engelli gibi kesimlere en alt kesimlere 2 milyarlık yardımı dağıtacağız.
 
Nisan ayından itibaren en düşük emekli maaşını 1000 liradan 1500 liraya çıkarmış olacağız.
 
Türkiye çapında 1003 sosyal dayanışma vakfının periyodik paylarını artırdık, böylece yaşlılarımıza destekleri daha da artırmış olacağız.
 
Vatandaşlar dolandırıcılara karşı dikkatli olsun. Telefonla arayıp bildirmeden ziyarete gidilmez.
 
İhtiyaç sahiplerine 2 milyar TL ayrıldı. Yardım parası mart ayı sonuna kadar dağıtılacak.
 
Özel kreşlerle anlaşmalar incelensin. Şartlar uygunsa devletten yardım alabilirler. Bu durumdan da kreşler paralarını devletten alacak. Velilerin mağduriyeti ortadan kalkmış olacak.
 
Koronavirüs riskine karşı kamu işçi alımlarında binalar kurumlara gelip değil, online başvuru yapsınlar. SGK ve e-Devlet kapısı üzerinden çok sayıda işlem yapılabiliyor. Koronavirüs salgını nedneniyle toplumsal mesafeyi korumak adına dışarı çıkmayın.

Google+ WhatsApp