Bakan Koca açıkladı... Koronada ikinci dalga gelecek mi?

Bakan Koca açıkladı... Koronada ikinci dalga gelecek mi?

Koronavirüs salgınında normalleşme süreciyle ilgili önemli adımlar bugün hayata geçti. Önlem amaçlı kapatılan birçok yer açılırken, akıllardaki 'İkinci dalga gelir mi?' sorusuna Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yanıt verdi. Bakan Koca, "Kurallara uymak kaydıyla küçük birtakım etkilenmeler olabilir ama biz eskisine göre, ilk dönemlere göre daha tecrübeliyiz" dedi.

CNN Türk’te açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgının Avrupa'da en geç Türkiye'ye geldiğine dikkat çekerek, "6 haftalık sürede birinci dönemi tamamladık." dedi.

"Hayat devam ediyor. Bu ikinci döneme biz kontrollü sosyal hayat adını verdik. Yani şu dönemde özellikle 3 şeyi ihmal etmememiz gerekiyor. Bizim maskeyi asla ihmal etmeden, sosyal mesafe dediğimiz asgari 1.5 metrelik mesafeyi mutlak sağlayan ve el hijyenini de ihmal etmeyen bir sürece girmiş olduk." diyen Bakan Koca, şöyle devam etti:

 "Yeni bir salgın, yeni bir dalga, ben büyük bir dalga beklemiyorum. Kurallara uymak kaydıyla olabilecek küçük birtakım etkilenmeler olabilir ama biz eskisine göre, ilk dönemlere göre daha tecrübeliyiz. Bu anlamda ne yapacağımızı hem sağlık çalışanları anlamında da çok iyi biliyoruz, sağlık altyapımız bu anlamda yeterli olduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz."

 

"DÜNYADA BİTMEDİKÇE TÜRKİYE'DE SIFIRLANMAZ"

"Yeter ki bu anlamda yine birlik, beraberlik çerçevesinde kuralları uygulama noktasında birbirimize hatırlatıp bu dönemi de geçirelim." ifadelerini kullanan Bakan Koca, şunları söyledi:

"Dünyada bu salgın bitmedikçe Türkiye’de etkisini sıfırlamak kolay olmaz. Çünkü Türkiye, Avrupa ile çok yakın ilişki içinde olan bir ülke."

Google+ WhatsApp