AYM Üyesi Engin Yıldırım ne zaman istifa edecek?

AYM Üyesi Engin Yıldırım ne zaman istifa edecek?


Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım’ın “Işıklar yanıyor” paylaşımına karşı yükselen sert tepki sönümlendikçe“Onu demek istemedi” diyerek kendisine el uzatanlar da daha rahat konuşmaya başladı.

Deniyor ki, tweet’le darbe tehdidi yapılır mıymış? Sanki daha dört yıl önce FETÖ’nün sosyal medyada aktif kolları imalarla 15 Temmuz kalkışmasını örgüt üyelerine müjdelememiş gibi…

Deniyor ki, o cümleden bunu çıkarmak komplo teorisyenliği imiş… Sanki Türkiye yakın tarihini yüzeysel olarak bilen biri dahi “Işıklar yanıyor” ifadesinin ne anlama geldiğini bilmiyormuş gibi… Sanki FETÖ’nün Sızıntı Dergisi’nin kapakları 15 Temmuz öncesinde böyle mesajlarla dolu değilmiş gibi…

Deniyor ki, Anayasa Mahkemesi’nin tankı tüfeği mi varmış? Sanki 28 Şubat postmodern darbesinde ordu sokağa çıkmış gibi…

Deniyor ki, yargı nasıl darbe yapacak, öyle şey mi olur? Sanki bu ülkenin başından 17/25 Aralık yargı darbesi kalkışması geçmemiş gibi…

Seçilmiş iradeye suikast düzenlemenin aklımıza gelen gelmeyen türlü türlü yolu var. O yüzden yükselen tepkiyi “komplo teorisyenliği” diyerek hafifletmeye çalışanlar, aklımızla alay etmeyi bırakmalı…

Engin Yıldırım’ın yaptığı öylesine yanlıştı ki, AYM dahi üyesine sahip çıkamadı. Yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: “AYM’nin herhangi bir üyesinin şahsi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar AYM’nin kurumsal görüşünü yansıtmaz.”

Yıldırım’ın “ışıklar” paylaşımı Mahkeme’nin kurumsal görüşü olmayabilir; ama kurumun verdiği kararlarda bir üyenin oyunun rengi bile kritik önemdeyken bir kişinin görüşleri yeri gelir, o kararlara yansıyabilir. Altını çizmek gerekir, Engin Yıldırım’ın mesajı sadece bir darbe iması taşımıyor, aynı zamanda “yargının siyasallaşması” tartışmalarının da göbeğine oturuyor.

Örnek vermek gerekirse, AYM, “Barış Akademisyenleri” olarak anılan grubun PKK’ya yönelik operasyonlara karşı yayınladıkları, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” diyerek devleti ağır şekilde suçladıkları, “Türkiye Cumhuriyeti; vatandaşlarını Sur'da, Silvan'da, Nusaybin'de, Cizre'de, Silopi'de ve daha pek çok yerde haftalarca süren sokağa çıkma yasakları altında fiilen açlığa ve susuzluğa mahkûm etmekte, yerleşim yerlerine ancak bir savaşta kullanılacak ağır silahlarla saldırarak, yaşam hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı başta olmak üzere anayasa ve taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınmış olan hemen tüm hak ve özgürlükleri ihlal etmektedir,” diyerek terör operasyonlarını savaş suçuymuş gibi gösterdikleri bildiri nedeniyle “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan yargılandıkları davada sanıkların “ifade özgürlüklerinin ihlal edildiği” kararını vermişti.

AYM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada 8’e karşı 8 eşitlik çıkmış, ancak eşitlik durumunda AYM Başkanı’nın tercihinin 2 oy sayılması nedeniyle 8’e karşı 9 oyla “hak ihlali var” denilmişti. Engin Yıldırım’ın bu davaya ilişkin kullandığı oy “ihlal var” yönünde idi. Eğer aksi yönde oy kullansaydı, mahkeme hak ihlali olmadığına hükmedecekti. Dolayısıyla, her oyun kritik öneminin olduğu bu davalarda, eğer bir üye “tarafsız” ve “bağımsızolarak değil de, siyasi angajmanlarla oy kullanıyorsa, ortada büyük bir sorun var demektir.

Daha önce de sosyal medyadaki başka paylaşımları siyasi tartışma konusu olan Engin Yıldırım, Anayasa Mahkemesi Üyesi olarak görevine devam ederse, bugünden sonra mahkemenin aldığı tüm kararlarda oyunun ne olduğu dikkatle izlenecek. Bugüne kadar kullandığı tüm oyları zan altına düşürmüş olduğu gibi, bundan sonrakiler de hep yanında bir soru işareti taşıyacak, tartışma konusu olacak.

Eğer Yıldırım, iddia ettiği gibi gerçekten düşünmeden bir sosyal medya paylaşımında bulunduysa, hatta hatta Anayasa Mahkemesi Üyesi olarak sosyal medyayı böyle gelişigüzel kullanabileceğini düşünüyorsa, bulunduğu pozisyonun ağırlığını taşıyamıyor demektir. Bu durumda ondan düşen, kuruma daha fazla zarar vermek istemiyorsa, istifa etmektir. Nitekim, şahsi tweet’ler atabilen biri, şahsi bir karar verip görevi rahatlıkla bırakabilir. Beklemeyi sürdürüyoruz.

Google+ WhatsApp