Amazon Filistin'e karşı siyonizmin yanında!

Amazon Filistin'e karşı siyonizmin yanında!

İnternet alışveriş sitesi Amazon, Siyonist İsrail tarafından işgal altındaki Filistin'den gelen siparişlerde adres olarak "İsrail" yazılması durumunda ücretsiz kargo hizmeti sunduğu ortaya çıktı.

Siyonist İsrail'in işgali altındaki Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşimlerinde Amazon’un 49 dolar üzerindeki siparişlere uygulanan ücretsiz kargo hizmetinden faydalanmak için adrese “Filistin” değil “İsrail” yazmak gerekiyor. Bunu yapmayan Filistinliler, 24 dolara kadar kargo ücreti ödemek zorunda kalıyor.
 
Kasım 2019’da İşgalci İsrail’e giriş yapan ABD merkezli e-ticaret şirketi Amazon’un sadece Batı Şeria’da değil, uluslararası hukuka göre ‘yasa dışı’ kabul edilen tüm Yahudi yerleşim birimlerinde bu ayrımcılığı yaptığı aktarıldı.
 
AMAZON DOĞRULADI
 
Amazon sözcülerinden Nick Caplin, söz konusu ücretsiz kargo promosyonunun Filistin bölgelerini kapsamadığını belirterek “Eğer Filistin topraklarındaki bir müşteri adresini girdikten sonra ülke olarak İsrail’i seçerse ücretsiz kargo promosyonundan faydalanabilir” diyerek durumu doğruladı.
 
Filistin Kurtuluş Örgütü’nün eski sözcülerinden Diana Buttu, Amazon’un uygulamasının “yasa dışı yerleşimleri uluslararası alanda yasal gibi göstermeye ve işgali normalleştirmeye izin verdiğini” öne sürdü.
 
İsrail rejimi 1967’den bu yana Batı Şeria’da işgal bölgelerini genişletirken, bölgede yasa dışı Yahudi yerleşimlerinde yaşayanların sayısının 460 bin olduğu belirtiliyor.

Google+ WhatsApp