Adam olacak çocuklar

Adam olacak çocuklar


Çocuklarımızı okula niçin göndeririz? Meslek edinsinler ve ahlaki değerlerle kucaklaşıp adam olsunlar diye göndeririz öyle değil mi? Peki çocuklar akıllarını kullanmayı öğrenebiliyorlar mı? Bilgiyi hikmetle yoğurup hayata bir değer katabiliyorlar mı? Ahlaki değerlerle bütünleşip umutlarımızı yeşertebiliyorlar mı? Hayır, hayır, hayır… Çocuklarımız okuldan mezun olup işe başlıyor ve hedefledikleri yaşam tarzına ulaşıyorlar. Ancak ahlaki değerlere tutunamıyor bu konuda bir yol kat edemiyor, erdemler kulvarında yer alamıyorlar. Ahlaki değerlerin boşluğunu şiddet ve nefretle dolduran çocuklarımız şiddeti bir güç aracı olarak görüp, yüreklerimizde derin yaralar açacak eylemlere yöneliyorlar. Hatırlarsınız geçtiğimiz gün İzmir’in Ödemiş ilçesinde bir lisede iki öğrenci okul müdürünü öldürdüler. Olayın ardından yapılan sağlık kontrolünde bedeninde uyuşturucu etkileri göze çarpan öğrencinin, “Pişman değilim yine olsa yine yapardım” dediği ifade edildi.

 

Rivayetlere göre odaya girdiklerinde Okul Müdürü Ayhan Kökmen telefonda konuşmaktaydı. Öğrenciler birkaç el ateş edip müdürü kendi makamında öldürdüler.

 

Hatırlarsınız daha önce benzer bir olay da Gebze Atatürk Anadolu Lisesi’nde yaşanmıştı. Burada bir öğrenci Müdür Başyardımcısı Necmeddin Kuyucu’yu odasında bıçaklayarak katletmişti. Olaydan sonra gözaltına alınan öğrenci arkadaşlarıyla kavga ettiği için disiplin cezası aldığını ve Necmettin Kuyucu’nun başkanlığındaki disiplin kurulu tarafından üç gün okuldan uzaklaştırılma cezası aldığını ifade etmişti.

 

Yakın tarihte Çankaya Üniversitesi’nde Ceren Damar adında bir öğretim görevlisi kopya çeken öğrenciyi uyardığı için bıçaklanarak öldürüldü. Olay o günlerde çok konuşuldu ve tartışıldı fakat şiddetin ardı hiç kesilmedi.

 

Biz çocuklarımızı okula gönderirken onların erdem ve faziletlerle kucaklaşmalarını ve hayata değer katmalarını bekliyoruz. Bunun için gerektiğinde hayatımızla ilgili aldığımız kararlardan, zevklerimizden vakitlerimizden ödün verip onlar adına yatırımlar yapıyoruz. Fakat ne yazık ki eğitim sistemimiz çocuklarımıza sevmeyi, tahammül etmeyi ve şefkate tutunmayı öğretecek sisteme ya da yeterliliğe sahip değil. Eğitim sistemimiz çocuğun sadece mesleki yönelimini dikkate alıyor ve bilgiyi hikmetten soyutlayarak maddi bir alana indirgiyor. Çocuğu aldığı puan üzerinden değerlendiren eğitimcilerimiz ise farkında olmadan onları ihtiras, rekabet ve çatışmaya sürüklüyorlar.

 

Hatırlarsınız 50 yıl önce okullarda ahlak dersi vardı ve çocuğun arkadaşlarıyla geçimi, paylaşıma verdiği önem değerlendirilir ve buna uygun bir puan verilirdi. O zamanlar okumuş kişi adam olmuş kişi demekti ki, adam olmanın geçerliliği vardı. Büyüklere saygı esastı, eğitimciye ise özel bir değer verilir ve onlara hizmet ibadetten sayılırdı. Fakat bugün bu değerlerden hiçbir eser kalmadı, bugünün çocukları narsizmin köprülerinden geçiyor ve arkadaşlarını, öğretmenlerini, anne-babalarını katlediyor ve bunu kendilerine meşru bir hak olarak görüyorlar. İnsan eğitimine önem veren ve bu konuda sorumluluk hisseden her kişinin bu sorunun üzerine eğilmesi ve çocukları ahlaki değerleri ile tanıştırması gerekir.

Google+ WhatsApp