Acıyı kazanca dönüştürebilirsiniz

Acıyı kazanca dönüştürebilirsiniz


Acıyı kazanca dönüştürebilirsiniz

 

 

Yaşadığımız sorunlar karşında iki farklı yaklaşım sergileriz: Ya  “neden, niçin” der ve bir suçlu arama yoluna gideriz ya da acıyı kitap gibi okur ve Allah’a teslimiyet gösteririz. Şu bir gerçek ki, hiçbir şey Allah’tan bağımsız değildir, her şey onun iradesi ve müsaadesi ile gerçekleşir. O nedenle yaşadığımız güçlükler karşısında sabrı kuşanıp teslimiyet göstermek zorundayız.

İnsanı ruhsal bunaltıya sürükleyen üç etken vardır: Teslimiyetten yoksun olmak, olayları sebeplere tevcih etmek ve geçmişin keşkeleri ile meşgul olmak…

Yaşadığımız dünya acı ile neşeyi aynı kapta eritiyor, aynı kapta pişiriyor ve aynı kapta taşıyor. Acı neşenin kardeşi gibidir… Acı varsa neşe de mutlaka vardır, neşe varsa acıya kapı aralanır. Eğer huzurunuzu çalmak için bekleyenler varsa, teslimiyet, sabır, tevekkül ve mücadelenizle gayret gösterip duruşunuzdan asla ödün vermemelisiniz.

 

Hayatın inişli çıkışlı girizgâhları vardır. Her şey yolunda gidiyor dediğiniz bir anda işleriniz tersine dönebilir ve beklenmedik sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Böyle durumlarda, hiçbir fiilin Yaratıcınızdan bağımsız olmadığını bilmeli, fiili ve kavli dualarınızı artırmalısınız. Düştüyseniz Allah’a tevekkül edip olduğunuz yerden doğrulabilmek için çaba göstermeli ve elinizden gelen gayreti gösterebilmelisiniz. Fakat unutmayın ki, her şey O’nun elinde ve yetkisindedir.

Acı içinde türlü türlü imtihanları barındıran bir dünya gerçeğidir. Bir imtihandır acı… Eğer yolunuz acıya düşmüşse, niçin neden diye sormayın. Allah’a teslimiyet gösterin ve acıyla başa çıkmanın yollarını arayın. Acıyı bir katil olarak değil ahiretiniz için bir kazanç vesilesi olarak görün. Zira dünya üzerinde maruz kaldığımız ve sabırla savdığımız bütün acılar ebedi âlemde mükâfata dönüşecektir. Buna yürekten inanmalısınız.

EN GÜZEL SÖZ

“Şayet müminler iseniz sadece Allah’a tevekkül edin” (Maide, 23).

“Kim Allah’a tevekkül ederse Allah ona yeter” (Talak, 3).

 

milli gazete

Google+ WhatsApp