Abede’de Neler Değişmez?

Abede’de Neler Değişmez?


Çok yüzlüdür Abede politikaları. Bukalemun politikalı desek yeridir. Sonuçları kendi lehine olan ve değişmeyen değişik görünüm. Çok yönlü ve büyük tasarımlı olan bu yapı kendi iç dünyasından asla ödün veremeyen ama dış görünümü, rengi değişen bir yapıya sahip. Pragmatist, yani çıkarcı, yanı hep kendine yontan. Değişen dünya koşullarına göre durumlara bürünmeyi ustalıkla beceren bir dünyası var.

 

Beyaz ırkının en üst katmanı. Diğer beyazları kendine köle gibi kullanmayı bilen bir usta. Daha doğrusu dünyayı çekip çevirirken koşullara göre de şekillenen ama özünden ödün vermeyen büyük emperyal güç.

 

İnsanlığa nefes aldırmayan bu güç, görünürde merhametli ve koruyucu ama zalimin zalimi.

 

Biri gelir bakışın renk ve tonu değişir, diğeri gelir ya daha sevimli olur, Obama örneğinde olduğu gibi ya da acımasız ve zalimliğini asla saklamayan Trump gibi. Veya sinsi iyi bir uygulayıcı olan yeni başkan Biden gibi.

 

Biden’ın yüzü bize hiç de yabancı değil. Sinsilik ve ustalıktaki becerilerinin yansımalarını kendi ülkemizde ya da coğrafyamızda yaşadık geçmiş dönemlerde. Unutanlar olabilir ama gerçeklerin yüzü hiçbir zaman saklanamaz.

 

Onların baş koruması altında olan İsrail. Gelen kendine göre bir tarz ile himayesini ve açılımlarını sürdürür. Çevredekileri ürkütmeden ya da Trump gibi ürküterek zorunlu olarak kendine bağlar. Suud Krallığı’nın içinde olduğu durum gibi. Dehşet ve korkuyu iyice ruhlara sindirir, muhataplarını kendine öyle bağlar.

 

Onun zamanında İsrail rahat bir nefes aldı. Etrafı iyice etkisiz hâle getirildi. Kudüs’un İsrail’in başkenti ilân edilişi, Golan Tepeleri’nin fiilen gasbı, büyükelçiliklerin Kudüs’e taşınması, Arap ülkelerinin İsrail ile ilişkilerini düzeltmeleri ya da emperyalizme iyice teslim oluşları gibi.

 

Bölgenin önemli bir konumu olan Türkiye’yi ise kimi alanlarda köşeye sıkıştırması, istediklerini yapması ve yaptırması bu sürecin bir sonucu. Güneyimize iyice tahkim edilmiş olan büyük güç ile istediklerini yaptırtma gücünü koruyor. Her dönemde bir korku ve tehdit unsuru bulunuyor elbette.

Biden 28 Şubat süreci sonrasında, değişen iktidarlarını yürütmelerinde etkili olmuştu. Şöyle açıklayalım. Bülent Ecevit’in Abede’nin kimi politikalarına itirazı ya da gönülsüz yaklaşımı sonrasında Biden’ın Türkiye’ye gelip özel toplantılar yaptığını hatırlayalım. İstanbul, Ankara, Kuzey Irak turlarının sonunda Başbakan Ecevit’in partisi çil yavrusu gibi dağıtıldı veya dağıldı. Çünkü Ecevit hem Kıbrıs hem de Kuzey Irak politikalarında Abede’nin isteklerine gönülsüz yaklaşıyordu.

 

 

Bundan sonra neler değişir. Bölgede Abede’ye dönük olumsuzlukları nasıl giderir, giderilmesi gerekir, çıkarlarını hangi yöntemlerle koruyabilir, bunlara bakar. Irak işgallerinden sonra Ortadoğu’da anti Amerikancılığa ilaç Barack Obama idi. Sevimli bir figür gibi gösterildi. Emperyal bir dalga olan “Arap Baharı” nitelemesinde olduğu gibi. Ustaca olan bu dalga ile. Emperyalizmin kukla temsilcilerinin yüzleri değişti sadece. Ya da bölgede tam anlamıyla bir kaos oluşturularak kendilerine göre bir rahatlamayı gerçekleştirdikleri gibi.

 

Bundan sonra değişen ne olur gibi bir soruyu sormanın absürtlüğü şudur. Abede çıkarlarını önceler. Kimi nasıl kullanacağına bakar. Hem ürkütmeden hem kendine bağımlı kılarak. Güç kendilerinde olduğu için istediklerini farklı yöntemlerle uygularlar ve hayata geçirirler.

 

Müslümanlar açısından sorun elbette önemli ve büyük. Dağılmış bir milletin kendini toparlamaları birlikteliklerine ve dayanışmalarına bağlı. Asıl sorun burada.

 

Ülkemizde bile biz birbirimize bu kadar düşman ve bu kadar hasım kesilmişken diğer toplulukların birlikteliklerini düşünmek elbette işimizi güçleştiriyor. Bize düşen, olması gerekenleri yerine getirmek. Oyunları bilmek ama oyunlara gelmemek.

Google+ WhatsApp