Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Nedir bu terbiyesizlerden çektiğimiz? * Bizdeki solcular nankördür; ağlayıp sızlarlar, arkadan hançerlerler! * ‘Savaş kışkırtıcıları-barış kışkırtıcıları’... * Erdoğan: Afrin operasyonu başladı * İslamda Kardeşlik Ruhu * Kur’an Talebesi Müritliği * Sağırdırlar, Dilsizdirler, A’madırlar... * Müslüman bir Devlet Hangi Gerekçelerle Savaş ilan edebilir? (Video) * Azerbaycan'ın bağımsızlığına giden yol: Kanlı Ocak * ABD’nin yeni PKK planı ne?

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 26161
Toplam 411352412
En Fazla 606285
Ortalama 154527
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

Zulüm Ne Zaman Biter? (1 ve 2 )

Helak olan topluluklardan biri de Kur'an’da aynı isimle anılan Ashab-ı Kehf. Kuran bize Roma İmparatorluğu döneminde, üçüncü yüzyılda yaşanmış bir olay anlatır. Burda adı geçen Kur'an kahramanlarının muvahhit müslim oldukları net. Peki kim bunlar, nedir durumları? Anlatıldığı kadarıyla bunlar beş, yedi... diye sayılarla ifade edilen, putperest Roma
2018-01-21 - 18:04

Zulüm Ne Zaman Biter? (1)

 

Zulüm ne zaman biter? Şöyle bir tarihe göz atalım; ne zaman zulüm olmuş, ne zaman dünya güllük gülüstanlık olmuş.. Herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiş mi? Tarihi kayıtları karıştırınca bir çok toplumun adaletsizlikten dolayı yıkılıp gittiğini görüyoruz. Peki nedir bu adaletsizlik? Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: Hiç bir topluluk inançlarından dolayı yıkılmamıştır. Bir kaç topluma, medeniyete göz atalım.

Birincisi Hz. Şuayb’in peygamber olarak gönderildiği toplum. Bu toplum neden helaka duçar oldu? Bu toplum güçlü, kuvvetli bir topluluktu ve bu güçlerini, kuvvetlerini adalet için değil de vurgun, soygun, doğru tartmama yönünde harcadı. Hatta bazı kaynaklar malı alırken eksik tartan terazi, satarken fazla tartan terazi kullandıklarını söyler. İlgili ayetler den bir kaçı:

“Medyen'e de soydaşları Şuayb'i gönderdik. Ey kavmim! dedi, Yalnızca Allah'a kulluk edin! (Zira) sizin, ondan başka kulluk edeceğiniz bir ilah yoktur. Bir de eksik ölçüp tartmayın! Her ne kadar sizi şimdi refah içinde görüyorsam da, yine de ben sizi çepeçevre kuşatacak bir Günün gazabından korkuyorum!” (Hûd 11:84).

“Bunun içindir ki, ey kavmim, ölçüyle tartıyla yaptığınız alışverişte dürüst ve duyarlı olun; insanları kendi hakları olan şeylerden yoksun bırakmayın; ve kötülüğü yayarak yeryüzünde karışıklık çıkarmayın.” (Hûd 11:85).

“Gerçekten Eyke halkı da zâlim kimselerdi.” (Hicr 15:78). Burdaki zalim vurgusu yukardaki ayetlerde bahsedilen ahlaki çürümedir. Peki keselerine mi kaldı? Hayır.

“Onlardan da öcümüzü aldık, her ikisi de (Sodom da, Eyke de) hâlâ (yol üzerinde, gözler) ön(ün) de apaçık durmaktadır.” (Hicr 15:79). Belli ki çok yüksek derecede refah içinde olan topluluk.

İkinci topluluğumuz, fil ashabı. Hemen hepimizin az çok bildiği, başında Habeşistan valisinin bulunduğu, o günün şartlarında civarın en güçlü ordusuyla Allah’ın kutsal saydığı Kâbe’yi yıkmak için gelen topluluk. Oysa baktığınızda bunlar Allah’a inanan ama müşrik yani Allahla aralarına aracı koyan bir topluluk. Hatta Muhammed Hamidullah’ın ‘İslam Peygamberi’ kitabında okuduğum kadarıyla; Bu Ebrehe, arim selinde yıkılan barajı tamir edip yanına da dört metre boyunda bir kitabe yazdırmış ve kitabe şu şekilde başlıyormuş: Bu baraj İsa Ruhullah adına Ebrehe tarafından tamir edilmiştir. Peki neden helak oldu? Allah’ın kutsadığı bir mabedi ortadan kaldırmaya kalkışması ile ilgili ayetler:

“Rabbinin, Fil sâhiplerine ne yaptığını görmedin m? (Fîl 105:1)

Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı? (Fîl 105:2)

Üzerlerine sürü sürü kuşlar gönderdi, (Fîl 105:3)

Onlara taş kesilmiş balçık türü tanımlanamayan (şeyler) atıyorlardı. (Fîl 105:4)

Derken (Rabbin) onları, yenil(erek delik deşik edil)miş yapraklara benzetti.” (Fîl 105:5)

Üçüncü olarak da; Evet Allah kullarını iddiaları üzerinden sınava tabi tutuyor. İşte iddaaları üzerinden sınava çekilmiş ve sınavı verememiş bir toplum da Semud Kavmi. Bu toplum da tarihi kayıtlara bakınca beş batın doğum yapan ve son yavrusu erkek olan devenin kulağını kesip ya da yarıp çöle bırakıyorlardı. ‘Bu deve Allah’ın devesi’ diyorlardı ve bu deveye yem ve su vermiyorlardı. Zaten Semud, suyu sınırlı olan demektir. Allah’a atfettikleri deve için Allah da “(İstediğiniz delil), işte şu (sahipsiz) dişi devedir! dedi, Su içme hakkı (belli bir gün) ona, belli bir gün de size aittir.” (Şuarâ 26:155) diye emretti. Peki onlar ne yaptı? “Semud'a da soydaşları Salih'i (gönderdik). Ey kavmim! dedi, Yalnızca Allah'a kulluk edin! Sizin O'ndan başka ilahınız yok. Doğrusu Rabbinizden size açık ve net bir delil gelmiştir: İşte Allah'ın devesi; sizin için bir semboldür: O halde bırakın onu, (Allah'ın devesi) Allah'ın arzında otlasın ve sakın ona bir kötülük yapayım demeyin! Yoksa size elem veren bir azap dokunur.” (A’râf 7:73). Allah dışında hiçbir şeye kulluk edilemez deveye değil Allah a .

“Hem hatırlayın Ad'ın ardından O'nun sizi nasıl (uygarlığa) varis kıldığını ve şu malum yerde sizi yerleştirdiğini! (Siz ki) buranın düzlüklerinde köşkler inşa edip, dağlarındaki (kayalardan) evler yontarsınız. Artık hatırlayın Allah'ın nimetlerini de, kötülüğü yaygınlaştırarak ahlaki çürümeye meydan vermeyin!” (A’râf 7:74). Hiç çökmez, yıkılmaz denilen çok katlı binalar yapan hatta bazı kaynaklarda bu evlerin kapı ve pencerelerini dahi altından yapan bir toplumdu. “Büyüklük taslayanlar: Biz, sizin inandığınızı inkâr edenleriz! Dediler.” (A’râf 7:76). “En sonunda dişi deveyi işkenceyle, vahşice katlettiler ve Rablerinin buyruğuna karşı geldiler; üstelik dediler ki: Ey Salih! Eğer peygamberlerden biri olduğun gerçekse, haydi getir şu bizi tehdit ettiğin azabı!” (A’râf 7:77)

“Derken şiddetli bir sarsıntı onları ansızın yakalayıverdi ve kendi obalarında cansız donakaldılar.” (A’râf 7:78). Allah’ın koyduğu kurallara uymuyorsan en azından kendi koyduğun kurala uy.

Selam dua ve dua talebiyle.

 

Zulüm ne zaman biter? (2)

 

Bir önceki yazımızda adaletsizlikten, zulümden dolayı helak olan toplumlara örnekler vermiştik. Bu durumla ilgili Hayat Kitabımız Kuran’dan ilgili ayetleri sizlere aktarmıştık. Bu yazımızda da bu duruma duçar olan bir topluluktan bahsedeceğiz ve kanayan yaramız Kudüs’ü hatırlayacağız. Son olarak da bizim şahsi olarak yapabileceklerimiz üzerinde duracağız inşallah.

 

Helak olan topluluklardan biri de Kur'an’da aynı isimle anılan Ashab-ı Kehf. Kuran bize Roma İmparatorluğu döneminde, üçüncü yüzyılda yaşanmış bir olay anlatır. Burda adı geçen Kur'an kahramanlarının muvahhit müslim oldukları net. Peki kim bunlar, nedir durumları? Anlatıldığı kadarıyla bunlar beş, yedi... diye sayılarla ifade edilen, putperest Roma İmparatorluğu’nda üst kademe bürokrat ya da bürokrat çocukları. Bu insanlar bir şekilde Allah’a iman etmişler ve imanlarının gereğini yapmışlar. Yönetici tanrılarına (krallarına) tazimde bulunmayıp kalabalık toplum içinde hak olanı yüzlerine haykırmışlar. Tabi bu haykırma Roma İmparatorluğu içinde büyük bir yankı bulmuş olmali ki, mağarada uykuya daldıklarında putperest olan Roma kendi içinde devrim gerçekleştirmiş ve Hıristiyan olmuştur.

 

“Sana onların haberini, sahih bir amaca uygun olarak Biz aktaracağız: Şu bir gerçek ki, onlar Rablerine iman etmiş gençlerdi; ve Biz de onların doğru yolda olma bilincini artırmış ve yüreklerini (imanda) sabit kılmıştık. (Küfre) başkaldırdıkları zaman (aralarında) şöyle konuşmuşlardı: Bizim Rabbimiz, göklerin ve yerin Rabbidir! Asla O'nu bırakıp da, ilah diye başkalarına kulluk etmeyiz! Doğrusu eğer böyle yaparsak, asıl o zaman haktan uzaklaşıp haddi aşmış oluruz.” (Kehf 18:13-14). Bu ayetlerden anlaşıldığı gibi Roma İmparatorluğu putperest bir topluluk.

 

“İşte bizim kavmimiz olacak şu güruh, tuttular O'ndan başkalarını ilah edindiler; oysa ki onların bu konuda ikna edici güçlü bir delil getirmeleri gerekmiyor muydu? Şu halde, kendi uydurduğu yalanı Allah'a isnat edenden daha zalim biri olabilir mi?” (Kehf 18:15). Sanki bu ayetin muhatapları günümüzde oldukça fazla, desek abartmış mı oluruz? insan Kuran’ı düşünerek okuyunca bazı şeyler daha da netleşiyor.

 

“İşte bu yöntemle onların hikayesini (insanlara) aktardık ki, Allah'ın vaadinin bütünüyle gerçek olduğunu ve Son Saat'in gelip çatacağından kuşku duyulmaması gerektiğini bilip fark etsinler. O zamanlar, (işin bu yanını bırakıp) onların eylemini aralarında tartışmaya başladılar. Onlardan bir kısmı Onların hatırasına anıtsal bir kitabe dikin; onların gerçek konumunu Rableri daha iyi bilir dediler. Onların yönetimini ellerine geçirmiş olan egemen sınıfa mensup berikiler ise (Kararımız) kesindir: onların üzerine ille de bir mabed yapılacaktır! dediler.” (Kehf 18:21).

 

Son günlerde Kudüs gündemde. Oysa son yüzyıldır Kudüs kimin? Kimin işgali altında? Kim yönetiyor orayı? Ne yapıyorlar orada? Bu toplumun aklına Kudüs ne zaman geldi? Yirmi Sekiz Şubat'ta Kudüs Gecesi düzenlendi ve bu programdan dolayı tanklar yürütüldü. Siyonizmin yerli uşakları tarafından ozaman bizim gündemimize girdi Kudüs. O gün bu gündür ne yaptık? Kimse kusura bakmasın ama elimizde tuttuğumuz bilmem kaç bin liralık yahudi malı telefonla ‘İsrail'i boykot edelim, hem de bilmem kimin hazırladığı boykot listesiyle’ mesajları atıyoruz. Hadi bu olmadı, kolamızı yudumlayarak bir kaç da tivit atalım. Ondan sonra ‘Kahrolsun İsrail.’ Bu kelime yanlış. Unutmayalım ki İsrail, Hz. Yakup Peygamberin diğer adıdır. Doğrusu ne? İlle de kahrolsun diyeceksen, ‘kahrolsun siyonizim ve uşakları’ de. Hem hiç Filistin ya da Kudüs’e gitmeyi düşündük mü? Oradaki Filistinliler bizleri görünce gözleri parlıyor, haberiniz olsun. Bi de şunu hatırlatayım: Orada işgal altında bir Filistin var ve hayat Filistinliler için çok zor. Sahi hiç Filistin için oradaki Müslümanlar için para gönderdik mi? Orda bir Filistinlinin ev yapması neredeyse imkansız. İzin almak için İsrail makamlarına müracaat etmesi gerekiyor. Bu da yüksek meblağlarda vergi demektir. İki odalı evlerde on-onbeş kişi kalıyorlar. Özellikle Kudüs’te her köşe başında sekiz on tane siyonizm askeri ve daha acayip olanı bu askerlerin çoğunlukla çocuk yaşta olmaları dikkate şayan. Bu çocuk askerlerin ellerinde ise ağır silahlar mevcut. Askerin olmadığı yerlerde ise son sistem kameralar, daha da zor olan bölgelerde balon kameralar var. Oradakilerin halini anlamak için oraları görmek lazım. Aslında korku devleti İsrail. Ya biz Müslümanlar. Hal-i pürmelalimiz ortada, sözde bir milyar sekiz yüz milyon müslümanız ama yok hükmündeyiz sanki. Sadece bir Reis bağırıyor, başka kimse rahatından ödün vermiyor. Oysa bizim Peygamberimiz; “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.” diyor, değil mi? Yoksa şeytanlaştık mı?

 

Bu son örnek toplum üzerinden herkes kendisini değerlendirsin. Acizane kanaatım başta şirkten kurtulmamız gerek. Nisa suresi 136. ayete bakınız. Bir de; “Hahamlarını, rahiplerini, bir de Meryem oğlu Mesihi, (alimlerini, bilginlerini) Allahla beraber rableri olarak gördüler; Oysa, Tek Tanrıdan başkasına kulluk etmekle emrolunmuş değillerdi; (o Tek Tanrı ki,) Ondan başka tanrı yoktur, (O Tek Tanrı ki,) sınırsız kudret ve izzetiyle, (böylelerinin) Onun tanrılığında bir pay yakıştırdıkları her şeyden bütünüyle uzaktır, yücedir!” (Tevbe 9:31). ayetini anlamamız lazım. Yani şirki ve tevhidi ayırtetmemiz lazım. İkincisi yalan söylemekten uzak durmalıyız . Yoksa Ahmet Yasin’in “Siz ey Müslümanlar! Suskun ve aciz, helâk olmuş ölüler!” dediği gibi suskun ve aciz kalarak helak oluruz.

 

“Onların kalblerinde bir hastalık vardır. Allah da onların hastalığını çoğaltmıştır. Söylemekte oldukları yalanlar sebebiyle de onlar için elîm bir azap vardır.” (Bakara 2:10). Yalan söylemeyi tabiat haline getiren herkes bu ayetin muhatabıdır. Çok kez söylüyorum, bir don alırken bile onlarca dükkan geziyoruz, sorup soruşturuyoruz ama din olunca sazan gibi atlıyoruz. Hepimiz kendimizi hesaba çekelim yoksa yüce mahkeme zor olacak...

 

Selam dua ve dua talebiyle.

 

muhittin kandırmaz

hilal haber


Keyword : radyo vakit - hilal haber - muhittin kandırmaz - Zulüm Ne Zaman Biter? -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

‘Savaş kışkırtıcıları-barış kışkırtıcıları’...
mGK toplantısının ardından gerçekleşen Bakanlar Kurulu kararlarını paylaşan hükümet sözcüsü, Türkiye’de uzun yıllardır duyulmamış ‘ilan’ı paylaştı: “T
Kur’an Talebesi Müritliği
Birini beş, diğerini altı ay önce kaleme aldığımız iki adet yazımızın ardından geçtiğimiz günlerde dört bölüm halinde yayınlanan bir başka çalışmamızd
Şimdi sefer zamanı: Afrin, Münbiç ve Fırat’ın doğusu
İster iç politik kaygılar, ister etnik kaygılar, ister bir takım dış müdahale argümanları olsun, hiç kimse bir takım kamuflajlar altına gizlenip sinsi
Mâna Girdabı
Sürekli yıpratılan kelimeler başlıklı bir yazı yazılsa ilk kelime merhamet olurdu. Her geçen gün anlamı yitirilen kavramlar başlıklı bir yazı dille
'Sevakin Adası ilişkilerde dönüm noktası oluşturacak'
Sudan'ın en büyük ikinci üniversitesi olan ve bünyesinde 100 binden fazla öğrenciyi barındıran Nileyn Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamal Osman, çeşi
Dahlan’dan İbni Selman’a Ortadoğu
Yeni gelen eskiyi aratırmış sözü, 21. yüzyılda olup bitenlerin 20. yüzyılı aratması nedeniyle bir daha tecelli etmiştir. Çünkü bu yeni yüzyılın ilk çe
72 saat...
Fakat mini İdlib krizinde gördük ki, içeride de bu üçgenin bozulması ihtimaline dahi göbek atan/bağlayan hayli kesim varmış. Temennilerini analiz pake
İktidar – Cemaat ve Siyaset
Günümüz dünyasında ülke savaşlarından daha çok insan farklı mezhep ve ırktan olmaları yüzünden katlediliyor. İktidar sahiplerinin, kendi halklarını
Avrupa kirliliği
Avrupa Birliğinin hakiki ismi Avrupa Kirliliğidir. Müslümanlar olarak Avrupa birliğine talipli olmak, mü’min yüreklerin birliğine inanmamaktır. Oysaki
Aç, susuz ve huzursuz bir halk: Güney Sudan
2011'de gerçekleştiği referandumla Sudan'dan ayrılarak dünyanın en genç ülkesi haline gelen Güney Sudan, 4 yılını geride bıraktı. İç savaş, açlık ve s
1 -


Abdullah Yıldız

“Başka Kur’ân Getir” Diyenler

16/01/2018 - 13:21

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat