Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Ümmetin İslam İşbirliği Teşkilatına çağrısı * Modern Köleler Topluluğu: Cemaatler * Putperest Müminler * 'Hiçbir günah, Allah’ın rahmetinden büyük değildir' * İntifada nedir, ilk intifada ne zaman oldu? * Hz. Âdem, Yaratılan ilk insan mıdır? * 'İslam dünyası yeniden dizayn edilmek isteniyor' * Kudüs, Türkiye ve Mısır’ı yakınlaştırır mı? * Çipras'tan Batı Trakya'da müftü sorununa çözüm önerisi * Postalların yere basma zamanı...

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 59462
Toplam 405039850
En Fazla 606285
Ortalama 154183
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

Peygamberimizin saçı ve sakalı kutsal mı?

Peygamberimizi önemsemek ve her vesileyle gündem etmek güzel bir şey. Fakat bunu doğru ve sahih bir peygamber tasavvuru üzerinden yürütme gibi bir mecburiyetimiz var. Ümmet olarak Peygamberin doğumu üzerinden yeni bir uyanışı ve dirilişi gerçek-
2017-12-17 - 14:48

Peygamberimizin saçı ve sakalı kutsal mı?

 

 

Peygamber Efendimizin saçının veya sakalının büyük ilgi gördüğü büyük bir gerçek. Fakat bu tip uygulamalar ne kadar doğru? Saç ve sakaldan şifa ummanın zararları neler? Bu soruları Diyanet İşleri Başkanlığı'na ve ilahiyatçı yazarlara sorduk. 

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr Ekrem Keleş ne dedi?


Uygulamanın dini bir temeli yok
 
Peygamberimize ait olduğu kabul edilen ve bazı yerlerde muhafaza edilen sakal veya saç telleri, tarihi bir değer ve hatıra niteliğindedir. Bunlardan bazılarının tarihi gerçekliğinin bulunmaması da ihtimal dahilindedir.
 
Sahabe-i Kiram, Peygamberimiz (s.a.v)'in saç ve sakalını teberrüken yanlarında taşımışlardır. Ancak günümüzdeki gibi saç ve sakalının yıkanarak suyunun çoğaltılması ve bundan şifa umulması şeklindeki bir uygulamanın dini bir temeli yoktur ve bunlardan kaçınmak gerekir.

Sakal-ı Şerif hakkında geniş bilgi için Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi'nin "Sakal-ı Şerif" maddesini ve Hadislerle İslam kitabındaki "Sahabelerin Hz. Peygamber Sevgisi/Tezahürler" başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.


Konu ile ilgili Ramazan Kayan Hoca ise şunları söyledi:
 


 
Peygamberimizi önemsemek ve her vesileyle gündem etmek güzel bir şey. Fakat bunu doğru ve sahih bir peygamber tasavvuru üzerinden yürütme gibi bir mecburiyetimiz var. Ümmet olarak Peygamberin doğumu üzerinden yeni bir uyanışı ve dirilişi gerçekleştirebiliyor muyuz bunu ele almak lazım. Onun doğumuna takılıp da emperyalizme ve siyonizme karşı bize acziyet katacak kutlamaların faydası yok. Hayalimizdeki Muhammed bizim için kurtarıcı olmayacak, hayatımızdaki Muhammed bizim için kurtarıcı olacak.
 

Peygamberin hatıratı adına kılına sakalına, saçına ihtiramdan ziyade onun sünnetine önem vermeye ihtiyacımız var. Bu noktada yapılan adaklar, batıl uygulamalar ve gelenekler konusunda çevremize kardeşçe uyarılar yapmak gerekir diyorum.

BU UYGULAMALAR CEHALETTİR

İlahiyatçı Profesör Vecdi Akyüz ise şunları ifade etti:
 


 
Peygamberimizin doğumunun kutlanması geleneği sonradan ortaya çıkmış bir şey. Bu tür uygulamalar, dinde hiçbir şekilde yeri olmayan tamamen yanlış şeylerdir. Bu şekilde yapılan şeylerden ne bir şifa umulur, ne bir mubareklik beklenir ne de kutsallık... Bunlar sonradan insanların çeşitli kültürlerin etkileri altında benimsedikleri ve dinimizde hiçbir şekilde yeri olmayan uygulamalardır. 

Bunun topluma zararları var. Her şeyden önce dinde olmayan bir şeyi insanlar bir müddet sonra bir ibadetmiş gibi algılamaya başlıyor. Bu yanlış uygulamalar, doğru ve yapılması gereken uygulamaları da arka plana itiyor. Cahil insanlar bu tür şeylerin peşinden gidiyor. Bu yapılanların peygamberin anılmasıyla hiçbir ilgisi yoktur. 

Peygamberi anmanın ve anlamanın yolu O'nun hangi durumlarda nasıl davrandığına dair okumalar yapmaktır. Nerede nasıl davranmış, neye nasıl tepki vermiş gibi birçok konuyu çıkarabiliriz. Önce O'nu doğru tanımak ve sonra da O'nu hayatımıza taşımaktır. Bunun dışında böyle aslı astarı olmayan şeylerle uğraşmak boşa vakit geçirmektir. 

CAHİLLERİN UĞRAŞTIĞI LÜZUMSUZ İŞLERDİR

Anadolu İlahiyat Akademisi Kurucusu İlahiyatçı Tuncer Namlı ise şunları söyledi: 

 


 
Peygamberi sevmek kılını sevmek değildir. Saçının telini sevmek değildir. Peygamberi sevmek O'nun bedenini sevmek değildir yani romantizm değildir. İnsanlar mesela Peygamberin şemailinin tarifini yapıyorlar. Tabiri caizse artist tarifi yapıyorlar. Eğer bu güzellikler Peygambere birşey katacak olsaydı, Allah böyle artist gibi bir Peygamber seçerdi. Bunlarla uğraşmak cahil ve lüzumsuz insanların işidir. 

Öte yandan bizim gündemimizi bu cahillerin belirlemesi de beni ayrı üzüyor. Biz öyle bir Peygamber profili ortaya koymalıyız ki; dertli olan O'nu sevmeli, sorunu olan O'nda cevap bulmalı. Bugün insanlığın sorunlarına çareyi bizim anlattığımız Peygamberde, bizim anlattığımız Kur'an'da bulabiliyorlar mı? Hayır. 
Bu cahillerin yaptıklarını konuştukça cehaleti yayıyoruz aslında. Stratejik bir hata yapıyoruz bence. 

BUNLARI GÜNDEM ETMEK HATA OLUR

Mesela adam sakal-ı Şerif anlatıyor. Biz de onun olmadığını anlatıyoruz. Aslında aynı şey oluyor. Bu tuzağa düşmeden Peygamberin güzelliklerini anlatmamız lazım. Tavırlarını, davranışlarını, istikametini, tavır alışını, tavır koyuşunu anlatmamız lazım. Bunları anlattıkça insanların Peygamberin gerçek kimliğine hayranlıkları artacak ve öteki batıl uygulamalar lüzumsuzlaşacaktır zaten. 

İnsanların fikri seviyeleri yükseldikçe kavramları ve ilkeleri konuşurlar. İnsanların fikri seviyeleri düştükçe de somut şeyleri, şekilleri, eşyayı ve görüntüyü konuşmaya başlarlar. Bu cahilleri cahillikleriyle başbaşa bırakıp aklı başında insanlara doğruları anlatmamız lazım. 
 
Müslümanların ezilmişliği, sürüngenliği, cehaleti devam ediyorsa ve kafirler müslümanların sırtında boza pişiriyorsa biz otursak bir günü sabaha kadar kutlasak ne olacak? Cahiller, Peygamberi kendi seviyelerince tanıyorlar ve tanıtıyorlar. 

BİD'AT VE HURAFEDİR

Her din ve kültürde dinin kurucularının hatıratı için bu tarz yüceltici uygulamarın yapıldığını söyleyen İlahiyatçı Profesör Şinasi Gündüz ise 'bu uygulamalar hurafedir' dedi ve söyle devam etti: 
  
Bu tarz uygulamaların tamamı bid'attır ve dinde yeri yoktur.  İslam'da Mevlid Kandili diye bir şey de yok. Her dinde ve kültürde o dinin kurucusu olarak kabul edilen peygamberlerin veya önde gelen şahısların belirli günleri kutlanmış. Mesela zerdüştilikte, yahudilikte bunun birçok örneği var. Hrıstiyanlarda envai çeşidi var. Malesef bizim dinimize de giren bu uygulamalar daha sonradan insanların çıkardıkları hurafelerdir. Şeyh uçmaz mürid uçurur mantığında olan şeylerdir. Peygamberin saçının sakalının kutsanması ve bu çerçevede yapılan uygulamalar yanlış bir din algısının sonucudur. Ve tamamı hurafedir. 


Hilalhaber / Cuma Obuz 

Keyword : radyo vakit - cuma obuz - hilal haber - peygamberimizin sakalı -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Mescid-i Aksâ Özgür Olana Dek
“Kötü tuzaklar kuranlar, Allah’ın, kendilerini yer(in dibin)e geçirmeyeceğinden, yahut hiç ummadıkları bir yerden kendilerine azabın gelmeyeceğinden
Tunus'tan Amerikan ürünlerini boykot çağrısı
Tunus'ta sol partilerin birleşiminden oluşan Halkçı Cephe, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına tepki olarak, Amerikan ürünlerini bo
Arakan'da 16 cami yıkıldı
"Weekly English News" kanalının görgü tanıklarına dayandırdığı haberine göre, yerel yetkililer kasım sonu ile aralık başındaki bir hafta içinde Maungd
Kudüs'ten sonra sıra Meke'de mi?
Aslında geçen haftanın haberi... İsrail'in Haaretz gazetesinin İngilizce sitesinde yayınlandı... Kudüs ile ilgili son gelişmeler merceğinde değerlendi
Gümülcine bağrına bastı
Yunanistan’daki en önemli sorunlardan bir tanesi buradaki din adamları sorunudur. Burada atanmış müftü ile işi götürmek isteme anlayışı var. Bunun Loz
Ortadoğu savaşın eşiğinde
Artık ortada eski Suudi Arabistan yok. Son nefesini vermekte olan Vehhabilik neredeyse toprağa gömülmek ve tarih olmak üzere. Modernite kılığına bürün
Kim Milyoner Olmak İster?
Rahat nefes alabildiği ve hiçbir sağlık sorunun olmadığı halde, sahip olduğu “GERÇEK ZENGİNLİĞİN” farkında ol(a)mayıp, hayattan abartılı bir şekilde ş
Şef Seattle'ın mektubu(1854) ..
1854 yılında A.B.D. Başkanı yazdığı bir mektupla Amerikaya gelen beyaz göçmenlere toprak bulmak amacıyla kızılderililerden toprak istemiş ve "bu isteğ
Rıza’dan fahişeye peşin bahşiş!
Kimse bana, “Düne kadar Rıza’yı savunuyordun.. Ne çabuk sattın” diye çıkışmasın.. Tarih 2.5 yıl öncesi.. 15 Mayıs 2015. Yazımın başlığı şöyle
Arakan için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrı: Sana ihtiyaçları var
Daha önce Somali'ye yardım hareketi başlatan "Love Army" grubu, bu kez Arakanlılar için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrı yaptı. Sosyal medy
1 -


Abdullah Yıldız

“Dostlarıyla Uğraşanlar Düşmanlarıyla Savaşamazlar”

12/12/2017 - 12:12

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat