Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Müslüman olmak bedel ister * Kudüs için Müslümanlar ne yapmalı? * Afrin neden Türkiye'ye tehdit? * Af(e)rin!. * İman: Allah’a Güvenmek, İslam: Güvendiğine Teslim Olmaktır * Vahdetin önündeki iki önemli engel * Çocuk ve Disiplin * “Mutlak Doğru” Üzerine * Kanaralaşmak * İsrail’in, vatandaşlarımıza uyguladığı zulüm!

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 62277
Toplam 410738899
En Fazla 606285
Ortalama 154529
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

Kapı kapı gezip öğrenci aradılar

14. İmam Hatipliler Kurultayı, geçtiğimiz hafta İzmir’in Çeşme ilçesinde yapıldı. Gerçek Hayat dergisinin de katıldığı kurultay “Samimiyetle” temasıyla gerçekleştirildi. Türkiye’nin 81 ilinden mezun dernekleri ve Öncü Spor derneklerinin yoğun ilgi gösterdiği kurultayın teması olarak samimiyet kavramının seçilmesi oldukça anlamlıydı. Çünkü halkımız
2018-01-17 - 09:20

Kapı kapı gezip öğrenci aradılar

 

 

Önder İmam Hatipliler Derneği tarafından düzenlenen 14. İmam Hatipliler Kurultayı, geçtiğimiz hafta İzmir’in Çeşme ilçesinde yapıldı. Gerçek Hayat dergisinin de katıldığı kurultay “Samimiyetle” temasıyla gerçekleştirildi. Türkiye’nin 81 ilinden mezun dernekleri ve Öncü Spor derneklerinin yoğun ilgi gösterdiği kurultayın teması olarak samimiyet kavramının seçilmesi oldukça anlamlıydı. Çünkü halkımız İmam Hatipler kurulduğundan itibaren bu okulları bağrına bastı, samimiyetle her ihtiyacına koştu. Önder’in de kurulduğu günden bu yana hiçbir maddi menfaat gözetmeden, en sıkıntılı günlerde dahi bu okullara samimiyetle sahip çıktığını düşünürsek, belki de seçilebilecek en güzel temalardan biri samimiyetti. Kurultay esnasında samimiyetin kendilerinde adeta ete ve kemiğe büründüğü iki özel insanla tanıştığımda onların hikayelerini aktarmam gerektiğini düşündüm. Çünkü onların hikayesi aslında ülkemizin hikayesi, İmam Hatiplerin hikayesi, bizim hikayemiz…

Kendilerini İmam Hatip’e vakfettiler

Dr. İlknur Görçin başörtüsü ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni okumayı başaran ilk öğrencilerden biri. Uzmanlığa başladığında 1980 darbesi önünü kesmiş. Ya başını açacaksın ya da istifa edeceksin denilince istifasını verip memleketine dönmüş ve öğrenciyken başladığı ‘hayır yolundaki yarışına’ orada devam etmiş. Hacı Mustafa Işık ise İmam Hatip ile dertlenen bir eski toprak. 81 yaşında fakat o geceleri saymadığı için, “40 yaşındayım” diyor. Bilecik’in Söğüt ilçesinin Tuzaklı köyünde doğan Işık, dinlediği bir vaazda talebeye yardım etmenin öneminden bahsedilince, zaten yardım etmeye çalıştığı İmam Hatip Lisesine kendisini vakfetmiş. Belki diyeceksiniz ki bunlarda bir olağanüstülük yok, herkesin yaptığı şeyler. Ancak her ikisinin de asıl samimiyet turnusolu 28 Şubat olmuş. 28 Şubat dindarları ekin gibi biçip savururken İmam Hatip okulları da öğrencisiz kalmış. Kapanmaları an meselesiyken yola düşen bu iki insan köy köy, kapı kapı dolaşıp öğrenci toplamış. Hikayelerini kendi ağızlarından dinleyelim:

22

 

Dr. İlknur Görçin

İlk dini eğitiminizi nerede aldınız?

1954 yılında Lüleburgaz’da doğdum. İlk, orta ve liseyi Lüleburgaz’da okudum. Annem, babam dindar insanlardı. Babam akşamları Kısas-ı Enbiya okurdu bize. Bende de küçüklükten beri bir merak vardı. Orta son sınıfta tamamen kendi arzumla örtünmeye karar verdim. Bu durum çok yadırgandı. Çünkü o dönemde kızlar hep mini etek giyerdi. Benim de derslerim çok iyiydi ve aktif bir öğrenciydim. Dışarıda örterdim, içeride açardım. O zaman Sabah ve Bugün gazeteleri girerdi evimize. Şule Yüksel Şenler her gün yazardı. Huzur Sokağı tefrika edilirdi. Mehmet Şevket Eygi yayın koordinatörüydü. İslami yayın olarak onlar vardı. Şule Yüksel Şenler Abdullah Karslı’yla evlendiği zaman düğününe bile gittim.

Tıp Fakültesini okumanız nasıl oldu?

Üniversitede tıp okumayı istiyordum ama ilk sene kazanamadım. O zaman ilçelerde dershaneler yoktu. Kendim çalıştım, Fen Fakültesi Botanik’e girdim. 1. sınıfta okurken bir taraftan da yeniden üniversite sınavına hazırlandım ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni kazandım. O yıllarda Bağlarbaşı’nda İstanbul Müftülüğü’ne bağlı, Fazilet Kur’an Kursunu açmışlardı. Müftülüğe bağlıydı fakat öğrencilerine İmam Hatip müfredatının dersleri de veriliyordu. Daha sonra dışarıdan sınava girip diplomalarını alıyorlardı. Ben Cuma sabahları ilkokullara fen bilgisi, öğleden sonra da liselere biyoloji dersi veriyordum. Orada çok güzel insanlarla tanıştım. Fevziye Nuroğlu, Müberra İmran Önal, Gülsen Ataseven… Onlarla tanışmak benim ufkumu açtı. Özgüvenim geldi.

O zamanlar başörtüsüyle eğitim alabiliyor muydunuz?

Tıp Fakültesine 1971 yılında başladım. İstanbul Üniversitesi’nin kapalı okuyan ilk 5- 10 öğrencisinden biriyim. Çok sıkıntı bir 6 yıl geçirdim. Her an dersten atılabilirdik. Ben bir tek rahmetli Ekrem Kadri Onat’ın dersinde bir de Ayhan Songar’ın dersinde ön tarafa rahatça oturur, dışarı atılmayacağımdan emin olarak dersi dinlerdim. Birkaç defa da dersten atıldım. Asuman Müftüoğlu adında Atatürkçü bir hocamız vardı. Onun dersinde gözümü gözüne dikip “Ben seni dinliyorum lütfen beni kovma” der gibi bakardım. Bir gün ona gidip “Neden bu yobazları dersinden atmıyorsun” demişler. O da “Dersi öyle dikkatli dinliyor ki kıyamıyorum” demiş. 4. sınıfta evlendim. 5. sınıfta oğlum dünyaya geldi. Mezun olduktan bir iki ay sonra da kızım dünyaya geldi. Ardından Yozgat’ta hükümet tabipliği yaptım.

Uzmanlığınızı yaptınız mı?

1979 sonu 80 başlarında Asaf Ataseven gibi dindar doktorlar, Vakıf Gureba Hastanesinde üniversite açtılar ve üniversite hastanesi oldu. 50 öğrenci alındı. Eşimle ben de orada sınava girip kazandık. Fakat kısa bir süre sonra ihtilal oldu, başörtüsü yasaklandı. Hocalarım, olmam gereken bir ameliyat vardı, onu yapıp rapor verdiler. Bu dönem geçer diye düşünüyorduk. Fakat ardından emekli asker bir başhekim geldi başımıza. Başörtülü avına çıkmış gibi sürekli kontrol ediyordu. Eşim “İster istifa et ayrıl, istersen başını aç ama hapse düşme. Çocuklarımız var. Kararını kendin ver” dedi. Çünkü o zaman başhekim yakalarsa Selimiye’yi arıyor, “Bana itaatsiz bir memur var” dedi mi askerler alıp götürüyor, 3 ay sonra yargılanıyorsun. Babam, “Dünya için ahiretini feda etme. Lüleburgaz’a gel, bir muayenehane açalım” dedi. Bir süre daha dayandım çünkü bütün koğuş seferber olmuştu. Başhekim geleceği zaman beni tuvalete saklıyorlardı ama sonunda yakalandım. İstifa edip ayrıldım. Bir süre sonra eşimi de sürdüler. Fakülte lağvedildi.

Bu durum hayatınızı nasıl değiştirdi?

Lüleburgaz’da muayenehane açtım. Allah öyle bir önümü açtı ki. 5-6 doktor profesör gezmiş, çocuğu olmamış kişiler bana geliyordu. “Ya Rabbim sen beni mahcup etme” diye dua edip ilaç veriyordum, hamile kalıyorlardı. Bu duyuldu etrafta. 20 yıl dolu dolu muayane yaptım. Eşim de Edirne Tıp Fakültesine geldi. Trakya İslami yönden çok zayıftı. Lüleburgaz’a gider gitmez ne yapabiliriz diye düşünmeye başladık. Daha önceden kurulmuş bir İmam Hatip Açma ve Yaşatma Derneği vardı, onu aktif hale getirdik. Milli Emlak’tan da bir arsa tesis ettiler çok güzel bir İmam Hatip okulu yaptık, 5 katlı. Ama ne çabalarla! Okul 1995-96 gibi bitti. Tam açılacak diye beklerken 28 Şubat geldi.

Ne oldu 28 Şubat’ta?

Okul açılamadı, tam 10 sene kapalı kaldı. Binayı elimizden almak için de çok uğraştılar. İmam Hatiplerin kapanmaya başladığı dönem zaten, kimse öğrenci vermiyor. 2005 gibi Kırklareli valisi, 5 yıllığına okulu Kız Meslek Lisesi’ne tayin etti. Biz de şehir merkezindeki Kız Meslek Lisesinin metruk bakımsız binasına talip olduk. İmam Hatip Lisesi açma izni aldık. O okulu okunabilir hale getirdik fakat öğrenci yok. İmam Hatip okuyan katsayı sorunundan dolayı okul kazanamıyor. İlahiyatların da önü kapandı. Öğretmenlik yapamıyorlar. Doğu’dan, Karadeniz’den gelen işçi aileleri vardı. Onlara erişelim dedik. O arada yerel basın aleyhimize haber yapıyor. “Trakya’nın bağrına hançer sokturtmayız” diye manşetler atıyorlar. Kongre meydanında “İmam Hatip açılmasın” kampanyaları yapıyorlar. Biz köylere gidip çocukları ikna için kapı kapı dolaşıyoruz. Arkamızdan gezip, “Çocuğunuzu kaydettirmeyin, zaten biz bu okulu kapattıracağız. Çocuğunuz açıkta kalır” diyorlar. Bir gün bir köy gezdik. Sadece bir öğrenci bulabildik. Yaz sıcağı. Öfkemden ağlıyorum. Eşim geldi, “Peygamber Efendimiz bir ay Taif’te dolaşmış bir kişi Müslüman olmamış. Sen utanmıyor musun ağlamaya. Seni taşladılar mı, hayır. Soğuk ayran ikram ettiler mi, evet. Bir tane çocuk buldun mu, evet. Daha ne ağlıyorsun” diye kızdı. Gayret edene Allah veriyor ya, 3 çocuk 5 çocuk derken 10 öğrenci oldu. Istranca’nın orman köylerine gittik, ailelerinin hiç okutma şansı olmayan yoksul kız çocuklarını bulduk. 3+1 kaloriferli daireler tuttuk. İlk yıl 5, ikinci yıl 7 ev teşrif ettik, başlarına güvenilir hanımları ev annesi olarak yerleştirdik. 157 mevcutla okulumuzu açtık. O çocuklar ne yedirip içireceğiz diye düşünüyorduk. Fakat Rabbim yardım etti.

Şimdi neler yapıyorsunuz?

Şimdi Babaeski’deki okulla ilgileniyoruz. 1995’te hanımlar olarak Takva Hanımlar derneğini açtık. Burada da İHH ile Afrika’da 4 kuyu açtık. Kermes yapıp kömür dağıtıyorduk, erzak dağıtıyorduk. Talebe bursları veriyorduk. Boş durmadık hep çalıştık. Bir de Rumeli Vakfı’nı kurduk. 20 yıldır Sokullu cami bahçesinde 30 Ramazan 500 kişilik yemek veriyoruz. 300 kişilik yemek Babeski’ye yollanıyor, 500 kişilik de evlere gidiyor. Lüleburgaz’da merkezi bir yerden bir arazi aldık. Büyük bir bina yapıyoruz. Her katı 350 metrekare olacak. Senede iki kere kermes yaparak gelirini sağlıyoruz.

33

 

Hacı Mustafa Işık

Sizi İmam Hatip öğrencileri için yaptığınız çalışmalarınızla biliyoruz. İmam Hatiple yolunuz nasıl kesişti?   

İpekçilik yaparken, Bursa’ya gidip Kozahan’da koza ve iplik satıyordum. Bir seferinde Cuma namazını kılmak için İsmail Hakkı Tekkesi Kuran Kursu’na gittim. Hoca hutbe verirken talebe yetiştiren bir hocanın ölüm döşeğindeki halini anlattı. Bir an kendinde geçince hesap gününü görmüş. Herkes kan ter içinde sorgularını beklerken hocaya “Talebelerine öğrettiklerin sebebiyle sen geç git” demişler. Ben bunu duyunca çok etkilendim. “Ya Rabbi bana da böyle güzel hizmet etme yolu nasip et!” diye dua ettim. Sonra 75 yıllarında Söğüt’te açılan İmam Hatip Lisesinin kuruluş aşamasında İlim Yayma Cemiyeti Söğüt Şubesi ve Okul Koruma Derneği’nde gönüllü çalışmaya başladım. Bu arada ipek ticaretinde dolandırılınca gücendim, soğudum. İpekçiliği bırakıp 10 sene kadar mobilyacılık yaptım. O da tat vermeyince kendimi ve arabamı İmam Hatip’e vakıf bıraktım. İmam Hatipte okumasam da İmam Hatibi çok seviyordum.

Söğüt’te İmam Hatip’in durumu nasıldı?

1985 sonrası öğrenci sayısı arttı. Ek bina yapıldı. Çevre köylerden, şehirlerden gelen çocuklara kalacak yer lazım oldu.  Onlara ev tuttuk. Kız öğrenciler de İmam Hatip’e gelemeye başlayınca okul yetmedi. Yatılı pansiyonu ve camisiyle yeni bir bina yapalım dedik. Kapı kapı dolaşıp yardım topladık ama yetmedi. O zaman Turgut Özal cumhurbaşkanıydı. Çocukluğu da Söğüt’te geçmiş. Onun ilkokul arkadaşlarını toplayı Ankara’ya gittik. Bizzat kendisi ilgilenip Milli Eğitim Bakanlığı’na okulun arsası için ödenek çıkarttırdı.

Yapılabildi mi peki o bina?

İnşaat için 1500 torba çimento, 36 ton demiri hayırseverlerden topladım. Tam bu sırada binayı devlet yaptırmaya karar verdi. 1998 yılında devlet parasız yatılı okulu olarak yaptı ve eğitime açıldı. Benim topladığım o malzemelerle de okulun bahçesine İHL Tatbikat Camisi’ni yaptık. Fakat o sırada 28 Şubat oldu. İmam Hatipleri orta kısmı kapandı. Katsayı da getirilinde öğrenci 400’den 8’e düştü. Okul kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Benim içim bu duruma elvermedi.

Ne yaptınız?

Söğüt’te ne kadar liseye başlayacak öğrenci varsa adreslerini alıp ailelerine gittik. Tek tek kapılarını çaldık. Hiçbiri vermedi çocuğunu. 8 talebe 9’a çıkmadı. Bu sefer ne kadar köy varsa, o köylerdeki talebelerin adreslerini aldık. Kapı kapı dolaştık. Onlardan da çocuğunu veren çıkmadı. Kendisi Söğütlü olan Hafız Ali Ünal vardı, o hafızlık kursu öğrencileri azalınca daha önce imamlık yaptığı Yüksekova’dan talebe getirmişti. Oraya gidelim dedi. Benim arabama bindik 3 arkadaş Sarıkamış Müftülüğüne vardık. Köylere telefon ettik, birinde öğrenci var dediler. Bindik arabaya, yol taş, toprak… Nasıl gittik o yolu. Çocuklara dedik masraflarınızı biz karşılayacağız, siz okutacağız. İmam hatip lisesi olduğunu duyunca, “Düz lise olsaydı giderdik” dediler. Moralimiz bozuldu. Orada elimi açtım dua ettim, “Ya Rabbi! Bir umut buralara geldik, bizi eli boş çevirme” diye.

Bulabildiniz mi öğrenci?

Oradan Yüksekova’ya gittik. Gece yarısı vardık. Ama sabaha kadar beni uyku tutmadı. 4 defa kalkıp abdest aldım, Yasin okudum. Sabah bizi Hafız Ali Ünal’ın bir arkadaşı ile tanıştırdılar.  İmam Hatip okulunun kapanacağını duyunca, “Ali Hoca’nın üstümüzde emeği çok. Benim bir oğlum ve yeğenim var, önce onları yazın” dedi. Biz tabi çok sevindik. Sonra gerekli malumatı verip geri döndük. Sonra tam okulların açılacağı gün baktık, 28 tane talebeyi almış getirmiş. Hepsini yol parasını çıkardım verdim. Ertesi sene öğrenci sayımız 80 oldu, bir sonraki sene 300’e çıktı. Hakkari’den 1000’den fazla öğrenci geldi, okudu, mezun olup geri döndü. Şimdi 600 talebemiz var.

Peki siz bu öğrencilerin masraflarını nasıl karşıladınız?

Bizim köyden Trabzon Of’ta yaşayan kişiler vardı. Onlardan biri çağırdı beni, “Gel öğrenciler için çay toplayalım” diye. Gittim, hayır için sepet sepet yaş çay topladık. Bunları kuru çay ile değiştirip sattım. Parasını çocuklara harcadım. Ertesi yıl topladığımız çay 10 tona ulaştı. Sonraki yıllarda Bilecik Osmaneli’nden bir ahbabım “Talebeler için zeytin toplayalım” dedi. İznik’in köylerinden 600 kilo zeytin topladık. İznik’teki sızma yağ fabrikalarında zeytinyağı yaptırdım. Okul olduğu için bize biraz daha ucuz verdiler. Konya’nın ilçelerinden, Bursa’nın ilçelerine, İstanbul’da Büyükçekmece’ye kadar  dolaşıp zeytinyağı sattık. Talebelerin minibüs parasını verdik, üst başını aldık, ceplerine harçlık koyduk. Hiç darda kalmadan bu işleri yaptım. Allah bana bir gün olsun sıkıntı çektirmedi, kimseyi geri çevirmedim.

Öğrencilerle hala ilgileniyorsunuz. Yeri geliyor ceplerine harçlık koyuyor, yeri geliyor yemek parasını ödüyorsunuz. Onlardan geri dönüşler nasıl oluyor?

Ortaokula gittiğimde gelip elimi öpen çocuklar yüzünden müdürün odasına varamıyorum. Hepsi hoş geldin diye yanıma geliyorlar.  Mezun olan öğrenciler geliyor. İşe girmiş, gelip elimi öpüyorlar. Telefonla arayıp “Bir isteğin var mı” diye soruyorlar. Onlara “Var, siz zaten İslam’ı yaşıyorsunuz. Daha güzel yaşamanızı ve İslam’ı dışarı güzel tanıtmanızı istiyorum” diyorum. Cenabı Hakk’a derim ki “Beni nefsim için yaşatma İslam için yaşat. Her an İslam için çalışmamı sağla.”

 

emeti sarıhan

GERÇEK HAYAT


Keyword : radyo vakit - emeti sarıhan - gerçek hayat -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Dersaadet Ticaret Odasından İTO'ya 136 yıl
İstanbul Ticaret Odası'nın 136'ncı yılı dolayısıyla Cemile Sultan Korusunda düzenlenen kahvaltılı toplantıya İTO Meclis ve Komite üyeleri ile misafirl
Ebabil Kuşlarını Ve Melek Ordusunu Unutmak
Yaşadığımız her bir olumsuzluk, her bir sıkın- tıdan sonra Allah’ın ipine nasıl da sarılırız? Başımıza bir müsibet isabet etmeye dursun: “Rabbim yardı
Bir söyleşiden ötesi: Ben, Öteki ve Ötesi
Hizmetinde bulunduğum Boğaziçi Yöneticiler Vakfı (BYV), 6 Ocak Cumartesi günü Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde önemli bir misafir ağır
Yunan Parlamentosundan Türk Azınlıkla ilgili yasal düzenlemeye onay
Yunanistan’da, Batı Trakya Müslüman Türk azınlık mensuplarıyla ilgili miras, evlenme ve boşanma gibi konularda İslami kuralların yanı sıra Yunanistan
Osmanlılar, Fahreddin Paşa ve Arap milliyetçiliğini canlandırma çabaları
Birleşik Arap Emirlikleri’nin üst düzey yetkililerinden Abdullah bin Zayed al Nahyan, düşmanları İngilizler tarafından bile “çöl kaplanı” olarak anıla
Sorumsuz ve iradesiz bağımlılıklar
Tarihe kayıtsız kalan toplumlar ve kültürler, bu kayıtsızlıkları sebebiyle tarihe maruz kalırlar; tarihe maruz kaldıkları için de, tarihin peşinde sür
12 yıldır sabah namazında çorba dağıtıyorlar
Bilecik'te, Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun ''manevi lideri'' olarak bilinen Şeyh Edebali Türbesi'nin bulunduğu alandaki Osman Gazi Camisi'nde pazar g
Nijerya'nın 'Ankara'sı zamana direniyor
Afrika'nın birçok ülkesinde son derece yaygın olarak kullanılan ve Nijerya'da "ankara" olarak bilinen geleneksel kumaş zamana direniyor. Afrika kıtas
İslâm kardeşliğini gündemde tutmak
Allah’ın bize olan nimetlerinden birisi de, kardeşlik nimetidir. Kardeşliği Allah’ın nimeti olarak anmak ve anlamak, her dem gündemde tutmak, Müslüman
İslâm’da akıl ve bilim
Vahyi reddederek akıl ve bilime sarılalım diyenler Türkiye’de konuştuklarına göre İslam vahyini kastediyor olmalılar. Bu baylar ve bayanların, hangi v


Abdullah Yıldız

“Başka Kur’ân Getir” Diyenler

16/01/2018 - 13:21

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat