Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Türkiye'deki sığınmacılar Afrin için askerliğe başvurdu * Kur'an'da "vahiy" kavramı * Sahte mutlaklar tarafından belirlenen sahte hayatlar yaşamaya devam edemeyiz! * Cahiliye (Gelenekseli ve Moderniyle) Kur’an’la Yok Edilecektir! * Cuma Konferansında Hükümet'in Suriye Politikası Konuşuldu. * Allah’ın Üç Âyeti: Vahiy, İnsan, Tabiat * Arakan’lılar İçin Çaresiz Bekleyiş Sürüyor… * Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk şehidinin vasiyeti * Türk ordusu Afrin'e Azez'den operasyon başlattı * İki eski ordu mensubunun gözüyle Zeytin Dalı harekatı

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 19265
Toplam 411926808
En Fazla 606285
Ortalama 154569
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

Şevket Mirziyayev yönetiminde Özbekistan'ın iç ve dış politikaları

DB: Bireysel olarak Şevket Mirziyayev’i İslam Kerimov’dan ayıran özellikler nelerdir? Şevket Mirziyayev’in daha milli kimliğe sahip olduğunu düşünüyorum. Kerimov’dan farklı olarak Şevket Mirziyayev kemiklerine kadar işlemiş
2018-01-24 - 14:35

Şevket Mirziyayev yönetiminde Özbekistan'ın iç ve dış politikaları

 
Şevket Mirziyayev yönetiminde Özbekistan'ın iç ve dış politikaları

Kerimov döneminden sonra yeni göreve gelen Mirziyayev'in Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye'ye gelmesi öncesinde kendisi hakkında ülkenin önde gelen muhaliflerinden Namoz Normümin Mohammad ile Dünya Bülteni olarak bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'ın yeni Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev 25 Ekim'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davei üzerine ilk defa Türkiye’yi ziyaret edecek. Ankara’daki resmi görüşmelerin yanında Özbek liderin İstanbul’daki Türk-Özbek iş Forumuna katılması da öngörülüyor…

Yeni Özbek lider Şevket Mirziyayev kimdir? O devletin başına geçtikten sonra Özbekistan ve Orta Asya’da neler değişti? Konuyu Özbek muhaliflerinin önemli isimlerinden Dr. Namoz Normümin Mohammad ile görüştük.

 

 

DB: Önce bir politikacı olarak Şevket Mirziyayev kimdir?

Şevket Mirziyayev 1981 senesinde Taşkent Sulama ve Islah Enstitüsü'nden mezun olduktan sonra bir süre aynı Enstitüde ilmi araştırmalarda bulundu ve yüksek lisansını tamamladı. Daha sonra organizasyon ve yönetim işlerinde kendini göstermeye başladı ve Enstitüde Rektör yardımcılığına atandı. Ülkenin bağımsızlığını ilanından sonra o dönemin devlet başkanı İslam Kerimov tarafından yetenekli bulunarak Taşkent şehrinin Uluğ Bey ilçe belediye başkanı olarak atandı. 1996 ve 2001 yılları arasında Cizzak ili ve 2001- 2003 yılları arasında da Semerkant ili valiliğini üstlendi.

12 Aralık 2003 tarihinde İslam Kerimov tarafından Başbakan olarak atandı ve 2016 yılından Kerimov’un vefatına kadar 13 yıl boyunca koltuğunda kalmayı başardı. Kerimov’un ani ölümünden sonra 2016 yılının Eylül ayının sonunda önce geçici, Aralık ayında yapılan seçimlerden sonra Özbekistan’ın yeni devlet Başkanı oldu.

DB: Bireysel olarak Şevket Mirziyayev’i İslam Kerimov’dan ayıran özellikler nelerdir?

Şevket Mirziyayev’in daha milli kimliğe sahip olduğunu düşünüyorum. Kerimov’dan farklı olarak Şevket Mirziyayev kemiklerine kadar işlemiş Sovyet Komünist Parti tipi yönetici değildir. Kendisi ve ailesi düzgün Özbekçe konuşmaktadır. Kerimov ve ailesi ise Özbeklerin dili ve kültürüne yabancı idiler.

DB: Şevket Mirziyayev Devlet Başkanı olduktan sonra nasıl bir politika izlemeye başladı?

Mirziyayev Devlet yönetimini ele geçirdikten sonra önceki Devlet Başkanı İslam Kerimov’un politikalarını sert şekilde eleştirmeye başladı. Devletin genel olarak çalışmadığını, güvenlik kadrolarının, Baş Savcılık ve mahkeme yargıçlarının tümünün yolsuzluk ve rüşvete karıştığını belirtti.

Mirziyayev Devlet Başkanı seçildikten sonra İslam Kerimov’un büyük kızı Gülnara Kerimov’un yurt içi ve dışında 1,5 milyar dolar yolsuzluk yaptığı resmen açıklandı ve Gülnara Kerimov hapse atıldı. Bunun yanında Kerimov’a yakınlığı ile bilinen Özbekistan gizli güvenlik servisi MHH eski başkan yardımcısı General Şühret Gulamov da 1,5 milyar dolar yolsuzluk yapmakla suçlanarak müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Mirziyayev bununla beraber İslam Kerimov’un bağımsız Özbekistan devletin kurucusu olduğunu belirterek, Semerkant’ta Kerimov’a anır mezar inşa edilmesi, Taşkent havaalanına onun ismini verilmesi ve birkaç şehirde Kerimov’un heykelinin konulmasına öncülük etti.

DB: Size göre, geçen bir senede yeni Özbek liderin en önemli icraatları nelerdir?

Şevket Mirziyayev icraatlarına yeni girişimcilere ve iş adamlarına daha fazla özgürlükler tanınması (pratikte zayıf uygulanmaktadır) politikaları ile başladı. Yönetim kadrosunda önemli değişiklikler yaptı. Toplumda ve devlet hayatında reformlara ihtiyaç olduğunu belirterek, 2017 yılını 'halk ile diyalog yıl'ı ilan etti. Kendi idaresinde online şikayet merkezi açtı ve bugüne kadar bu merkeze 1 milyondan fazla başvuru yapıldı. Bunlardan yüzde 80'ine olumlu geri dönüşer yapıldı. Aynı diyalog merkezleri tüm il merkezlerinde de faaliyete başladı. Bunun yanında medya özgürlüğü konusunda bazı adımlar atıldı. Kısacası; Mirziyayev devlet başkanı olduktan sonra Özbek toplumunda yeniden son Sovyet lider Mikhail Gorbaçev’ın ünlü politikaları  “perestroyka (yeniden yapılandırma) ve glastnost (açıklık)” rüzgârı estirmeyi denedi.

Ancak Kerimov döneminin bazı yöneticilerinin -özellikle güvenlik birimlerinin başındakiler- bu reformlara direndikleri bilinmektedir. Örneğin, devlet televizyon şirketi yöneticileri önce tamamen değiştirildi ve bunun sonucu olarak ülkede fikir ve basın özgürlükleri farkedilir derecede hissedilmeye başladı. Ancak bunun, eski rejimin ifşası anlamına geldiğini anlayan istihbarat ve güvenlik birimleri Şevket Mirziyayev’e baskı yaptılar ve devlet televizyon şirketinin eski yöneticileri yeniden iş başına geldiler.

DB: Yeni Özbek liderin başka icraatları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Anladığım kadarıyla Şevket Mirziyayev, Kerimov rejiminin bel kemiğini oluşturan Milli İstihbarat Servisinin (MHH) çizgisinden uzaklaşamamaktadır. Bunun neticesinde Özbekistan’da tüm siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanı devlet kontrollünde kalmaktadır. Bu ise özellikle ekonomide özel teşebbüsü baltalamakta ve tüm alanlarda girişimleri engellemektedir.

Örneğin, devlet başkanı Birleşmiş Milletler (BM) toplantısında Özbekistan’da insanların, kamu görevlilerinin ve çocukların pamuk tarlalarında zorla çalışmasının yasaklandığını kesin bir dille ilan etti. Ancak pratikte bu başarılamadı ve bu sene de daha önceki senelerde olduğu gibi halk yine zorla pamuk tarlalarında çalıştırıldı.

Hükümet döviz piyasasını özgürleştirme kararı aldı, ancak ekonomide özgürleşme tam sağlanamadığı için bu girişim de şimdilik istenen neticeleri vermedi…

DB: İslam Kerimov döneminde Müslümanlara ağır baskılar ve zulümler yapıldığı biliniyordu. Yeni yönetimin bu konuda politikaları değişti mi?

Evet, az olsa da İslami açıdan olumlu gelişmeler yaşanmaktadır. Kerimov döneminde sadece dinini yaşamaya çalışan, namaz kıldığı, başörtülü olduğu ya da herhangi bir dini gruba üye olduğu için kara listeye alınan 17 bin kişiden 16 bini bu listelerden çıkarıldı ve şimdi bu insanlar normal hayata dönmeye çalışıyorlar.

Bununla beraber Özbekistan hapishanelerinde halen binlerce Müslümanlar tutuklu bulunuyor. Nitekim bu günlerde Özbekistan’ı ziyaret eden BM'nin “Din ve inanç özgürlüğü sorunu” konusundaki Özel temsilcisi Ahmad Şahid ülkede halen “inanç özgürlüğünün aşırı derece kısıtlı” olduğunu söyledi.

DB: Şevket Mirziyayev Orta Asya politikaları hakkında ne söylersiniz?

Genel olarak Orta Asya devletleri ve halkları arasında ilişkileri iyileştirme çabaları. Örneğin Kırgızistan ile Özbekistan arasında mevcut sınır kapılarında daha özgür geçişinin sağlanması. Özbekistan ve Tacikistan arasında da ilişkiler müspet yönde ilerlemektedir. İki ülke arasında sivil uçuşlar yeniden başlatıldı. Kazakistan ve Kırgızistan ile Özbek tarafı askeri anlaşmalar imzaladı.

Kısacası, Şevket Mirziyayev Orta Asya’da yeni bir hava estirdi ve yeni bir birlik ve beraberlik dönemini başlattı. Bu onun politikalarının en başarılı yönlerinden biridir diyebiliriz.

DB: Özbek liderin Türkiye ziyaretinden neler beklemeliyiz?

Şu bir gerçek ki Türkiye ve Özbekistan Müslüman Türk dünyasının iki en önemli devletidir. Bir yandan bu iki devletimiz birbirleri ile tüm alanlarda iyi ilişkilere ihtiyaç duyduğu kadar, bu tür müspet ilişkiler tüm Orta Asya ve İslam dünyasını olumlu yönden etkileyecektir.

Özbekistan Türkiye’nin sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki toplumu değiştirmeye yönelik siyasi, ekonomik ve sosyal alandaki tecrübelerinden yararlanmalıdır. Türkiye ekonomik yönden Özbekistan ile işbirliğini artırdığı kadar ülkemize milli kadrolar yetiştirmesinde de yardım edebilir.

DB: Özbek muhaliflerin yeni yönetimden beklentileri nelerdir?

İslam Kerimov 27 yılı devletimizi dikta rejimi ile yönetti. Şu anda yapılması gereken öncelikli iş, toplumsal hayatın hızla sivilleştirilmesidir. İfade ve basın özgülüğü alanında cesur adımlar atılmalıdır. Bu olmadan halkın kendi kimliğine kavuşması söz konusu olamaz. Bununla beraber ekonomi alanında özgürleşmeye ihtiyaç var.

Şevket Mirziyayev tarafından girişimcilere ve iş adamlarına daha fazla özgürlükler tanınması politikaları yeniden canlandırılmalı ve tam olarak uygulanmalıdır. Özbekistan gibi doğal zenginlikler ve genç iş gücüne sahip bir ülkenin milli gelirinin kişi başına 2 bin dolar olması rezaletten başka şey değildir.

Bunun yanında Kerimov döneminde yok edilmeye çalışılan muhaliflerle masaya oturulmalı ve bizim ülkemize dönmemiz sağlanarak, bu tekliflerimiz pratik politikada uygulanmalıdır. Bu nedenden “Türkistanlılar Cemiyeti” (“Türkistan-Der”) olarak sayın Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev ile Türkiye ziyareti sırasında görüşme talebinde bulunduk…

DB: Teşekkürler.

 

 


Keyword : radyo vakit - özbekistan - dünya bülteni -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

İki eski ordu mensubunun gözüyle Zeytin Dalı harekatı
Türkiye’nin evvelki gün başladığı Zeytin Dalı operasyonu bugün üçüncü gününü yaşıyor. Bu operasyonla ilgili çeşitli mecralarda çok sayıda analizler iz
Evlilikle İlgili Kur’an’ın Koymuş Olduğu İlkeler Nelerdir ?
Aramızdaki bu sevgi bağından dolayı uğruna Roma’yı yakmaya kalkacağımız sevdiklerimizi seçerken Rabbimiz olan Allah şu konulara dikkatimizi çekmektedi
‘Savaş kışkırtıcıları-barış kışkırtıcıları’...
mGK toplantısının ardından gerçekleşen Bakanlar Kurulu kararlarını paylaşan hükümet sözcüsü, Türkiye’de uzun yıllardır duyulmamış ‘ilan’ı paylaştı: “T
Kur’an Talebesi Müritliği
Birini beş, diğerini altı ay önce kaleme aldığımız iki adet yazımızın ardından geçtiğimiz günlerde dört bölüm halinde yayınlanan bir başka çalışmamızd
Şimdi sefer zamanı: Afrin, Münbiç ve Fırat’ın doğusu
İster iç politik kaygılar, ister etnik kaygılar, ister bir takım dış müdahale argümanları olsun, hiç kimse bir takım kamuflajlar altına gizlenip sinsi
Mâna Girdabı
Sürekli yıpratılan kelimeler başlıklı bir yazı yazılsa ilk kelime merhamet olurdu. Her geçen gün anlamı yitirilen kavramlar başlıklı bir yazı dille
'Sevakin Adası ilişkilerde dönüm noktası oluşturacak'
Sudan'ın en büyük ikinci üniversitesi olan ve bünyesinde 100 binden fazla öğrenciyi barındıran Nileyn Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamal Osman, çeşi
Dahlan’dan İbni Selman’a Ortadoğu
Yeni gelen eskiyi aratırmış sözü, 21. yüzyılda olup bitenlerin 20. yüzyılı aratması nedeniyle bir daha tecelli etmiştir. Çünkü bu yeni yüzyılın ilk çe
72 saat...
Fakat mini İdlib krizinde gördük ki, içeride de bu üçgenin bozulması ihtimaline dahi göbek atan/bağlayan hayli kesim varmış. Temennilerini analiz pake
İktidar – Cemaat ve Siyaset
Günümüz dünyasında ülke savaşlarından daha çok insan farklı mezhep ve ırktan olmaları yüzünden katlediliyor. İktidar sahiplerinin, kendi halklarını
1 -


Abdullah Yıldız

“Sabırla ve namazla Allah’tan yardım dileme” vakti

23/01/2018 - 13:06

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat