Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Türkiye'deki sığınmacılar Afrin için askerliğe başvurdu * Kur'an'da "vahiy" kavramı * Sahte mutlaklar tarafından belirlenen sahte hayatlar yaşamaya devam edemeyiz! * Cahiliye (Gelenekseli ve Moderniyle) Kur’an’la Yok Edilecektir! * Cuma Konferansında Hükümet'in Suriye Politikası Konuşuldu. * Allah’ın Üç Âyeti: Vahiy, İnsan, Tabiat * Arakan’lılar İçin Çaresiz Bekleyiş Sürüyor… * Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk şehidinin vasiyeti * Türk ordusu Afrin'e Azez'den operasyon başlattı * İki eski ordu mensubunun gözüyle Zeytin Dalı harekatı

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 18693
Toplam 411926236
En Fazla 606285
Ortalama 154568
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

Suudiler’in “Ilımlı İslam” çıkışının arkasında ne var?

Şii-Sünni ayrışmasından, cepheleşmesinden sonra coğrafyamızda yeni bir ayrışmanın, bölünmenin, cepheleşmenin temelleri atılıyor. Suudi Arabistan’ın “Ilımlı İslam’a geçiyoruz” açıklaması tehlikeli bir oyun içeriyor. ABD-İsrail ekseni bölgesel nitelikle yeni bir cephe hattı oluşturuyor. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, İsrail ve
2018-01-24 - 12:29

Çok tehlikeli bir oyun bu.. Suudiler’in “Ilımlı İslam” çıkışının arkasında ne var?

 

 

Şii-Sünni ayrışmasından, cepheleşmesinden sonra coğrafyamızda yeni bir ayrışmanın, bölünmenin, cepheleşmenin temelleriatılıyor. Suudi Arabistan’ın “Ilımlı İslam’a geçiyoruz” açıklaması tehlikeli bir oyun içeriyor. ABD-İsrail ekseni bölgesel nitelikle yeni bir cephe hattı oluşturuyor. 

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısırİsrail ve ABDarasındaki tuhaf gelişmeleri bir süredir izliyoruz.  İran’a karşı olduğunu bildiğimiz ama son zamanlarda açıkça Türkiye karşıtı bir hal alan, Türkiye’nin bölgedeki etkisini sınırlamaya dönük seyir izleyen yeni bir durum söz konusu.

Bir garip ittifak, bir özürlü cephe

Bir garip ittifak, bir özürlü cephe şekillendiriliyor. Bu cephenin Sünni Arap dünyasını tek bir eksende tutmaya, onu da ABD-İsrail eksenine hapsetmeye dönük olduğu apaçık ortada.. Müslüman Arap coğrafyası BAE ve İsrail üzerinden rehin alınıyor, işin pazarlama tarafı da Suudi Arabistan üzerinden yürütülüyor.

Dünyayı şaşırtan açıklamayı önceki gün Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman açıkladı: “Ilımlı İslam’a dönüyoruz…” Veliaht Prense göre, 1979 İran devrimi bölgedeki bütün ülkelerin genetiğini bozdu. “Tehdit”le mücadele etmek için kendileri radikal düşüncelere kapıldı, o hareketlere destek verdi. Şimdi bunu düzeltme zamanı, bu düşüncelerden arınıp “Ilımlı İslam Projesi” uygulama, “normalleşme” zamanı.

Veliaht Prens’in haklı olduğu tek bir şey var; İran Devrimi’nin bitmiş olması.. Dolayısıyla rejim ihracı, devrim ihracı gibi tehlikelerin ortadan kalkmış olması.. Onlar için İran tehdidi hala ortada duruyor, Tahran’ın S. Arabistan’ı parçalama hayalleri ortada duruyor. Devrim bittiği için Suudiler de yeni bir güvenlik kalkanı, ABD ve İsrail’le iç içe yeni bir cephe inşa ediyor. Buraya kadar her şey normal.

Arap ve Arap olmayan Müslüman ayrışması, İslam’ı Arap dünyasına hapsetmek

Ama bundan sonrası herkes için büyük bir tehdit. Müslüman dünya için, coğrafyanın tamamı için, Türkiye ve İran için, Asya’daki Müslüman ülkeler için tehdit. Çünkü etnik ayrışma ve çatışmalardan sonra, mezhep eksenli ayrışma ve çatışmalardan sonra bütün coğrafyayı sarsacak yeni bir ayrışma ve çatışma cephesi projesi devreye alınıyor. Kimlik savaşlarına yatırım yapanlar şimdi de Arap ve Arap olmayan Müslümanlar şeklinde bir ayrıma yatırım yapıyor.

İslam’ı Arap dünyasına hapsetme girişimidir bu…

Göreceksiniz, “Ilımlı İslam” açıklamalarından hemen sonra bir tür “tepeden inme” Arap milliyetçiliği tazyiklenecek. Bu dalga Şii ya da Sünni Arap ayrımı gözetmeyecek ancak Müslüman Arap dünyasını İslam dünyasının tamamından yalıtacak. Bu ayrışma kendini en fazla Irak’taki Şii Araplar üzerinden hissettirecek. Irak, bu yeni blokla İran arasında müthiş bir güç hesaplaşmasına sahne olacakHaydar İbadi’nin iktidar geleceği de muhtemelen bu hesaplaşmaya göre biçimlenecek.

Proje tamamen İsrail’in güvenliği için hazırlandı

Çünkü mesele sadece “Ilımlı İslam” açıklamasıyla sınırlı değil. S. Arabistan’ın “Ilımlı” olmasıyla, radikal selefiliği yumuşatmasıyla, bütün dünyada benzer örgütlere ve çevrelere verdiği desteği çekmesiylegeçmişini inkar etmesiyle, özgürleşmesiyle, dünyaya açılmasıyla sınırlı bir durum değil.

Ortada ABD, İsrail ve BAE eliyle yürütülen bir proje var ve bu tamamen güvenlik eksenli bir projedirİsrail’in bölgesel güvenlik çıkarlarına göre dizayn edilmiştir, ABD ekseninden uzaklaşan her ülkeyi tehdit etme önceliği üzerine kurgulanmıştır. Türkiye’den Çin sınırına kadar bölgenin ABD’nin elinden kayıp gitmesine karşı daha güneyde ve daha Batı’da yeni bir cephe hattı kurulmasıyla alakalıdır.

Ilımlı İslam, Amerikan İslam’ı.. Bunların hiçbir karşılığı yok artık

Biz bu kavramlara aşinayız. Neredeyse otuz beş yıldır bunları tartışıyoruz. Ilımlı İslam, Siyasal İslam, Radikal İslam, Amerikan İslam’ı ve Batı’nın bölgesel çıkarlarına göre hangi kavram servis edilmişse hepsini tartıştık. Bunların tamamı güvenlik eksenli projelerdi. Uzunca bir uyku döneminde birçoğuna inandık. Entelijansiyamız, hiçbir karşı tez üretemediği için, onların benzer projelerine göre pozisyon almak zorunda kaldık.

Artık bunların hükmü bitti. Artık bu söylemler tükendi ve coğrafyamızda hiçbir karşılığı kalmadıTürkiye’de, Arap sokağında ABD ve İsrail eksenli hiçbir projenin karşılığı yoktur artık. Hangi devlet, rejim, lider bunlara bel bağlarsa kaybedeceği bir dönem yaşıyoruz.

28 Şubat ve FETÖ böyle bir projeydi

Ilımlı İslam Projesi en fazla Türkiye’de denendi. Biz buna hep “Amerikan İslam’ı dedik ve karşı durduk. 28 Şubat askeri müdahalesi böyle bir projenin ürünüdür. ABD/İsrail aşırı sağı ile içerideki ortakları tarafından uygulanmıştır. FETÖ böyle bir projenin ürünüdür ve 17/25 Aralık ile 15 Temmuz saldırıları bu amaçla yapılmıştır. Hepsi Türkiye’yi ABD-İsrail eksenine hapsetmeye dönüktü.

Ama Türkiye’nin yerli ve milli direnci bütün bunların üstesinden gelmiştir. Şimdi aynı misyonu S. Arabistan’a yüklüyorlar. Öyle gösteriyorlar. Bence S. Arabistan’ın böyle bir misyon üslenmesi mümkün değildir. Hem rejimin karakteri itibariyle hem toplumsal yapısı itibariyle hem de “İsrail/ABD sosu” nedeniyle bu mümkün değildir.

Bu proje S. Arabistan için intihardır, onu parçalar..

Ilımlı İslam’a geçme söylemi Suudi yönetiminde ciddi kafa karışıklıklarınaciddi toplumsal tepkilere neden olacaktır. Asıl çatışma S. Arabistan içinde yaşanacaktır. Ayrıca Riyad yönetiminin bölgeye bir şeyler ihraç etme ya da model olma şansı yoktur.

Hele ki, projenin güvenlik eksenli olduğu, yeni bir cephe hattı oluşturduğu, ABD-İsrail tarafından planladığı daha da ayyuka çıkınca fiyaskoyla sonuçlanacaktır. Bu proje S. Arabistan için bir intihardır, bir imha planıdır, aklını başına almazsa onu parçalayacak bir plandır.

Bunlar İran’ı gösterip Türkiye’yi hedef alıyor

Ilımlı İslam söylemi bizi hiç ilgilendirmiyor. Çünkü işin esasının bu olmadığını biliyoruz. Bölgede Türkiye’yi de karşısına alan bir Amerika/İsrail cephesi inşa edildiğini, bunun da S. Arabistan ve BAE üzerinden yürütüldüğünü görüyoruz.

Bunun; Türkiye’nin hemen güneyinde, Akdeniz’den İran sınırına kadar uzatılmak istenen terör kuşağı ile bağlantılı olduğunu, bu güçlerin tamamının bu kuşağı desteklediğini, Türkiye’nin çevrelenmesine destek verdiğini görüyoruz. Yakın çevre kuşatmasının ikinci halkası daha güneyden yapılmak isteniyor. Bu da BAE-Suudi Arabistan-İsrail-Mısır hattıdır.

ABD’ye yakın duran parçalanır!

Türkiye bunların üstesinden gelecektir. Yakın çevre kuşatmasını yaracak, İdlib’den sonra Afrin ve diğer bölgelere bir şekilde müdahil olacaktır. Suudi-İsrail-BAE hattının İran’ı gösterip Türkiye’yi hedef alması, bunu İsrail’in önceliklerine göre yapması, Arap dünyasıyla Müslüman dünya arasına çok büyük bir fitne sokmaktan başka bir sonucu olmayacaktır.

Ama şu bilinmelidir; Türkiye, ABD-NATO eksenindeyken bile tehditlerden korunamadı. Tek yol kendi öz savunmasını geliştirmek oldu. Türkiye’den Pakistan’a kadar ABD’den uzaklaşan ülkelerin tamamı kendilerini korumak için bunu yapıyor. Bu dönemde ABD’ye, İsrail’e yakın olan ülkeler küçültülüyor, onlar parçalanıyor.

İsrail kalkanı bu: Savaşı İslam’ın kalbine taşımak

BAE ve İsrail’in oyun alanına sürülen Riyad yönetimi, tehdidi İran’dan beklerken bu çevrelerin parçalama tehditlerine karşı çaresiz bir durumda kalabilir. Bu ihtimal ciddidir. Ayrıca yeni Arap Bloku projesi bir İsrail Kalkanı olacaktır. Bu da Arap sokağının büyük öfkesine neden olabilir. 

Bir not daha; bu yeni eksenin Arap olmayan Müslüman dünya ile arasına koyacağı mesafe Müslüman dünyada yeni ve çok yıpratıcı tartışmalarbaşlatacak. Mekke-Medine’nin durumu gibi. Gün gelecek bu tartışmalara da tanık olacağız. Çünkü bütün oyunlar bu iki yer merkeze alınarakbiçimlendiriliyor. Çünkü Müslüman dünyayı alt etmenin nihai hedefi Mekke ve Medine’dir.

Ne demişlerdi; Savaş İslam’ın kalbine yerleşecek.

 

ibrahim karagül

yeni şafak


Keyword : radyo vakit - ibrahim karagül - yeni şafak -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Arakan’lılar İçin Çaresiz Bekleyiş Sürüyor…
Arakan müslümanlarının evlerine geri dönmesine dair Bangladeş-Myanmar anlaşması doğrultusunda Salı günü başlaması beklenen tartışmalı yolculuğun ertel
Bitmeyen göç: Suriye’deki Filistinli mülteciler
Hem kendi ülkelerinde hem de başta komşuları olmak üzere dünya genelinde milyonlarca Filistinli 1948 yılından beri mülteci konumundadır ve kronik hale
Kalbin bilgisi
ğitilmiş (te’dîb edilmiş) kalbin, nefsin ve aklın erişebildiği hakikatler var; bu kalb ile elde edilen “bâtın” ilim; içe, diğer bilgi vasıtalarının er
Arakanlı Müslüman örgütlerin Myanmar'a geri dönüş endişesi
Dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren 21 örgütün ortak açıklamasında, Arakan eyaletinde Myanmar askerlerinin aşırılıkçıların ve diğerlerinin soy
Allah’ın Elçilerinden Başkası Gaybı Bilir Mi?
Bahse konu olan Hz. Musa ve İsa (a.s)’ın annelerine verilen bilgi ‘vahyetmek’ifadesiyle bildirilmektedir. Bu nedenle Kur’an’da vahiy kelimesinin hangi
Kanaralaşmak
Evet, hayvanlarda olduğu gibi insanlarda da tabiat bozulması oluyor görüyorsunuz. Devlet görevlilerinin halleri gözlerinizin önündedir. Kimisi verdiği
Kanal İstanbul'un güzergahı resmen belli oldu | VİDEO
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahının belirlendiğini belirterek, "Küçükçekmece-Sazlıdere-Du
ABD, Türkiye-İran-Rusya blokunu vuruyor: Bu oyun Afrin ve Mümbiç’te bozulur
Akdeniz’den İran sınırına uzanan, Türkiye’nin bütün Güney sınırlarını kapatan, Arap-İslam dünyasıyla ilişkilerini kontrol altına almayı amaçlayan “Ter
Çin'in Uygur zulmü Washington Post'ta
2016 Ağustos'undan beri Çin'in yönetimi altındaki Uygur Özerk Bölgesi'nde (Doğu Türkistan) Chen Quanguo adlı valinin göreve gelmesinden beri güvenlik
Yeni küresel para düzeni ve savaş
Küresel para düzeni her 30-40 yılda bir değişir: 1871-1913 Klasik Altın Standardı, 1913-1944 Altın Değişim Standardı, 1944-1971 Bretton Woods Sistemi
1 -


Abdullah Yıldız

“Sabırla ve namazla Allah’tan yardım dileme” vakti

23/01/2018 - 13:06

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat