Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Başlamak; O'nun adına, O'nunla, O'nun için... * Birlikte olamamak, yok olmaya mahkûm olmaktır * 12 Yıllık Eğitimde Zorunlu Olması Gereken 15 Ders * Kur’an En Doğru Olana İletir * Sorusu olmayanın 'sorun'u olur mu? * Sosyalizm neden demokrasiyle bağdaşmaz? * Cizye vergisi nedir, kimden alınır? (Video) * TÜRKİYE ve LİDER neden “Emperyalistlerin” hedefinde ! * ‘Türkiye Ekseni’nde ‘Acımasız Direniş’ hatları kurulmalı.. * Haritaları yırtacağız

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 81777
Toplam 400350155
En Fazla 606285
Ortalama 153921
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

Türkistanlılar Derneği'nden Türk hükümetine çağrı

Eski Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra Orta Asya bölgesinde tarihte Türkistan adını alan bir bölgesel gücün ve medeniyetin yeniden doğması gündeme geldi. Bu gücün ve medeniyetin temsilcilerinden önemli bir kesim bugün çeşitli nedenlerden dolayı Türkiye’de bulunmaktadır. Peki, kimdir bu eski ve yeni Türkistanlılar? Onların kimliğini ve sorunlarını
2017-11-21 - 13:21

Türkistanlılar Derneği'nden Türk hükümetine çağrı

 
Türkistanlılar Derneği'nden Türk hükümetine çağrı

SSCB'nin dağılmasının ardından yeni oluşan Türkistan'ın kimlerden meydana geldiği hakkında Türkistan-Der Başkanı Burhan Kavuncu ile görüştük

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eski Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra Orta Asya bölgesinde tarihte Türkistan adını alan bir bölgesel gücün ve medeniyetin yeniden doğması gündeme geldi. Bu gücün ve medeniyetin temsilcilerinden önemli bir kesim bugün çeşitli nedenlerden dolayı Türkiye’de bulunmaktadır. Peki, kimdir bu eski ve yeni Türkistanlılar? Onların kimliğini ve sorunlarını “Türkistan-Der” Genel Başkanı Sayın Burhan Kavuncu ile konuştuk.

DB: Türkiye’deki Türkistanlılar dediğimizde kimleri anlamalıyız? Eski ve yeni  Türkistanlılar tanımlaması ne anlama geliyor? Bunlar arasında önemli farklar nelerdir?

Türkiye’deki Türkistanlılar, Türkistan bölgesindeki çeşitli ülkelerden (Türkistan bölgesi: Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan, Doğu Türkistan ile Afganistan, Rusya ve İran’ın Türkçe konuşulan bölgeleri) Türkiye’ye hicret etmiş insanlardır. Türkistan’dan son yüzyıl içinde birçok göç dalgaları vuku bulmuştur. 1980 öncesinde gelenler Türkiye vatandaşı olup onlara 'eski Türkistanlılar' diyoruz. 1980 sonrasında, özellikle 2000’den sonra gelenler 'yeni Türkistanlılar'dır. Onlardan 1980-90 arasında gelenlerin çoğu Afganistanlı Özbekler olup, TC vatandaşlığı almışlardır. Demek ki eski ile yeni arasındaki en önemli fark 'vatandaşlık' noktasındadır. Türk vatandaşı olamayan Türkistanlıların ikamet, iş, eğitim, sağlık gibi birçok problemleri vardır.

DB: Günümüzde Türkistan’dan kimler ve hangi sebeplerle Türkiye’ye geliyorlar?

Günümüzde Türkistan bölgesinden en çok ekonomik sebeplerle göç olmaktadır. Türkistan ülkelerinden Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Türkmenistan’da yıllardır devam eden ekonomik kriz ve işsizlik sebebiyle milyonlarca Türkistanlı iş aramak için başka ülkelere gitmiştir. Bunlardan birkaç yüz bin kişi de Türkiye’dedir.

Türkistan ülkelerinden göçün en önemli ikinci sebebi, henüz istikrar kazanamamış ülkelerdeki siyasi ve dini baskılardır. Özellikle Özbekistan’da Kerimov döneminde dini hayata, hak ve özgürlüklere yapılan büyük baskılar sebebiyle, binlerce Müslümanlar ülkelerini terk etmek zorunda kalmıştır. (Günümüzde de henüz eski dönem uygulamaları kaldırılamamıştır). Bu durum, Tacikistan, Türkmenistan ile Doğu Türkistan’da da aynı şekildedir. Doğu Türkistan halkı ayrıca, milli kimliğini yok etmek isteyen Çin devletinin uygulamalarıyla da baskı ve zulüm altındadır. Halkın geleneksel dinî yaşantısı ve çocukların dinlerini öğrenmesi bu ülkelerde sürekli müdahalelerle imkânsız hale gelmiştir. On binlerce insan hapishanelerdedir, işkence ve yasaklar olağan hale gelmiş, toplum hayatında büyük bir baskı ve gerilim devam etmektedir. Dinî/ siyasî baskılar sebebiyle göç eden Türkistanlılar daha çok Müslüman ülkelere, tercihen de Türkiye’ye gitmektedirler.

DB: Yeni Türkistanlılarla Türkiyeli Müslümanlar arasında din, hayat ve gelenekler açısından nasıl farklar gözlediğinizi söyleyebilirsiniz?

Türkistanlılarla Türkiye halkı arasında dini hayat ve gelenekler bakımından önemli bir fark yoktur. Aynı tarihi ve gelenekleri paylaşan, hatta geçmişte kültürel ortaklıkları daha da fazla olan halklarımız, benzer gelenek ve dinî anlayış problemlerini yaşamaktadır. Günlük ibadetlerde Hanefi mezhebinin kuralları geçerlidir. Belki Türkiye halkının biraz daha fazla modernleştiği, buna karşılık (kapalı toplum hayatı yaşayan) Türkistan ülkelerinde dinî pratiklerin, siyasi sistemler sebebiyle daha az uygulandığı söylenebilir. (Komünist siyasi gelenek sosyal yapıyı 100 yıldır fazlasıyla tahrip etmiş).

DB: Türkistanlı muhacirlerin buradaki ana sorunları nelerdir?

Türkistanlı muhacirlerin ana sorunları, oturma izni ve çalışma şartları hakkındadır. Bir de son zamanlarda yaşanan terör olaylarının Türkistanlılar üzerinde çok ağır bir yansıması olmuştur. Bazı sapık grupların (DEAŞ gibi), Türkiye’ye karşı düzenledikleri cinayetlerde Türkistanlı kişileri kullanmış olması, ciddi boyutlarda bir problemler yaratmıştır.

Oturma izni ve çalışma şartları konusunda, diğer yabancı ülkelerdeki zorluklar burada da benzer bir şekilde yaşanmaktadır: Özellikle ülkesinden “muhalif” olarak ayrılmış olanlar “yasal ikamet izni” alırken istenen belgeleri temin etmekte zorlanmakta, bu yüzden kaçak duruma düşmektedir. Çalışma izni prosedürleri fazla olduğu için genellikle “kaçak işçi” olarak çalışılıyor. Bu durumdakiler pazarlık imkânı ve eşit ücret hakkı bulamadıkları için sömürülüyor, bazen aylarca çalıştıktan sonra “işveren” tarafından kapı önüne bırakılıyor ve ücretini alamadan deport edilip gönderiliyor. İnsanların vicdanına ve insafına kalmış.

Türkistanlı muhacirlerin sağlık ve eğitim sorunları hâlâ kanayan bir yara. Zorunlu Genel Sağlık Sigortası yapıldığı halde, birisi hasta olduğunda Sağlık Kurumları’nın kapısından geri çevrilir. Yerli halka ücretsiz sunulan sağlık hizmetleri, Türkistanlı “yabancılar” için paralı ve ödenmesi imkansız miktardadır. Gün geçmez ki derneğimize bir hasta sahibi başvurmasın: “Acil olarak gittiği hastanede bir yakını rehin kalmıştır!”

Türkistanlıların ikamet izni almaları zor olduğu ve uzun müddet bekletildikleri için çocukları da devlet okullarına kabul edilmemektedir. Bütün süslü laflara, “anayasada ilk öğretimin zorunlu olduğu, her çocuğun bu eğitimi alma hakkı bulunduğu” iddialarına rağmen, bu sene de Milli Eğitim Bakanlığı’nın “yorgun bürokrasisi” çocuklarımızı sokakta bıraktı.

DB: Şu anda çok sayıda Türkistanlıların Türkiye’de çeşitli nedenlerden tutuklu olduğu biliniyor. Bunun ana nedenleri nelerdir?

Suriye’deki savaşa katılan ve çeşitli muhalif silahlı gruplarla ilişkisi olan kişilerle ilgili Türkiye’nin politikalarında zaman içinde bazı değişiklikler göze çarpıyor. Önceleri sempatiyle yaklaşılan bu insanların bir bölümü, daha sonra “uluslararası savaşçı” statüsünde görülmeye başlandı.

Bizim derneğimizin üyeleri ve Türkistanlı göçmenlerin büyük çoğunluğu, her türlü silahlı faaliyetin ve grupların uzağındadır. Ama her toplumda olduğu gibi farklı düşünen, silahlı gruplarla ilişkili olan Türkistanlılar da mevcuttur. Bir de DEAŞ’ın Türkiye’ye savaş ilan edip, suçsuz insanları hedef göstermeden öldürmesi, katliam yapması ve bu işlerde de bazı Türkistanlı göçmenlerin kullanılması, maalesef, Türkistanlılar toplumunun üzerinde ağır bir suçluluk görüntüsü yarattı.

Türkiye'de bazı medya organlarının ısrarla kullandığı “Özbek terörist”, “katil Orta Asya kökenli” gibi ifadeler, halk arasında Türkistanlı göçmenlere yönelik bir kuşku oluşturdu. Devletin ilgili birimlerinde çalışan bir bölümü de maalesef, halkın ve medyanın aymazlığına paralel bir şekilde “Türkistanlı terörist” avına çıktı. Gün geçmiyor ki Zeytinburnu’nda, Başakşehir’de Türkistanlıların evleri basılıp ailece gözaltına alınmasın. Ardından yapılan “DEAŞ operasyonunda şu kadar yabancı yakalandı” açıklamalarının büyük bölümünün daha sonra aslı olmadığı ortaya çıkıyor

Nitekim yakalananlar hiç sorgulanmadan, “kamu düzeni için tehdit”, “terörle ilişkisi bulunabilir” ihtimallerine binaen “sınırdışı edilmek üzere” Göç İdaresi’ne teslim ediliyor.

Aslında herkes bu insanların masum olduğunu bilir. Buna rağmen, emniyetin yazısına istinaden Göç İdaresi, kendisine teslim edilen Türkistanlılar için “deport- sınırdışı” işlemi başlatır. Çoğu zaman yakalananlara “G-87 Türkiye’ye girmesi sakıncalı” kodu konulur. Mahkemelerde açılan “iptal, tedbir, serbest bırakılma” davaları genellikle lehimize sonuçlanır ve aileler ortalama 6-7 aylık hapishane hayatından sonra (Göç İdaresi’nin sınır dışı edilecekleri tutmak için yaptığı Geri Gönderme Merkezleri’nin bazılarının hapishaneden farkı yoktur). Devletin polisi, mahkemesi, Göç İdaresi boşu boşuna aylarca meşgul edilir.

Yapılan bunca zulmün anlamlı bir sonucu var: Türkistanlılar terörize olmuştur, Türkiye’de yaşama şansı kalmadığını düşünmeye başlamıştır. Hatta başka gidecek yeri olmadığı için Suriye son bir gidiş kapısı olabilir. Bütün Türkistanlı muhacirlerin terörist olarak görülmesinden en kârlı çıkan yine silahlı gruplardır. Bu kadar büyük bir kitle terörle yaftalanınca, kendi elemanlarının gizlenme ve hareket kabiliyeti daha da artmıştır.

DB: Bunlar arasında deport, yani Türkiye’den sınır dışı edilme olayları da var? Bu insanları vatanlarında neler beklemektedir?

Deport işlemi maalesef yaygın olarak uygulanmaktadır. Vize süresini geçirenler, hukuki yollara başvurmada gecikenler Göç İdaresi tarafından ülkelerine teslim ediliyor. Sınır dışı edilenler daha çok “kaçak işçi” durumuna düşenler. Bizim üyelerimiz arasından da istisnai olarak Özbekistan ve Tacikistan’a verilenler oldu. Maalesef OHAL’'ın tesiriyle Göç İdaresi, Emniyet ve MİT’in değerlendirmeleri sonucunda, bizim yorumlarımıza göre hiçbir günahı/ irtibatı olmayan Türkistanlılar ülkelerine gönderildiler. Hem de “DEAŞ üyesi” yaftasıyla. Bazılarından bir daha haber alınamadı. Özbekistan ve Tacikistan’da işkencenin devam ettiği, hatta işkencede ölenlerin olduğu dünya basınına yansıdı. Geçtiğimiz günlerde Taşkent’te bir grup kadın, çocuklarına yapılan işkenceyi protesto etti. Orta Asya’da işkenceyle son verilmesi ve insan hakları için mücadele yükselmektedir. Çin devletine ise deport işlemi yapılmıyor.

DB: Türk yetkililerin Türkistanlılara bakışı nedir? Bu politikalarda eksiklikler var mı? Varsa nasıl düzeltilmelidir?

Türk halkı ve devleti Türkistan’ı anayurt, Türkistanlıları soydaş ve dindaş olarak görüyor. Ama resmiyette “yabancılar kanunu” ile muhatabız. Türkistanlı göçmenlere salt “yabancı” muamelesi yapılması, buna ek “ucuz iş gücü” veya “potansiyel terörist” olarak görülmemiz çok çirkin şeyler. Türkiye Devleti’nin bu hususlara müdahale etmesi, Türkistanlıların oturum izni hatta vatandaşlık taleplerine kolaylıklar getirilmesi, sahte “terör operasyonları”na son verilmesi için ülkeyi yönetenlerden yardım taleplerimiz sürüyor.

Türkiye’nin Türkistan’daki Devletlerle son zamanlarda yakınlaşmaya başlaması olumlu bir gelişme. Hiç birimiz “tam özgür ve müstakil” değiliz. Belki birbirimize yardım edersek daha güçlü olabiliriz.

 

 


Keyword : radyo vakit - dünya bülteni - turkistan - burhan kavuncu -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Sosyalizm neden demokrasiyle bağdaşmaz?
Sosyalizm bir “hakikat”e dayanırken demokrasinin hakikati yoktur. Liberalizmden aldığı esinle demokrasi, bir hakikatin krallığını kurmaya değil, farkl
Âdetten Töreye, Örften Ma’ğrufa
İnsanı diğer varlıklardan ayıran en bariz özelliği kendini geliştiriyor olmasıdır. İnsan dışındaki bütün varlıklar türlerini devam ettirebilmeleri içi
Babalar çocuklarını neden öldürüyor?
Modern hayat düzeninin toplumun en küçük birimi olan aile üzerinde de hakim olmasıyla birlikte aile yapısında da ciddi bir dönüşüm başladı. Anne-baba-
Kültür dindarlığı Kültür Atatürkçülüğü Kültür mantarı
Bizim için sakal bir kimlik gibiydi o zamanlar. Üniversitede Atatürkçülüğü ile meşhur hocam, sakallı ve Kanal 7’de çalıştığım için (ve tabi derslerine
Dava ve siyaset (1 - 2) Hangisi araç, hangisi amaç? ?
Bizim gibi insanların, yani ömrü hayatını “dava” dediği bir idealin peşinde koşarak geçirenlerin konuşması, tartışması, bazı gerçekleri kabullenmesi e
Son 10 yılın tüm sınavları incelemeye alındı
Özer, yeni kurdukları Sınav Sonuçlarını İzleme ve Değerlendirme Birimi'de ÖSYM tarafından son 10 yılda yapılan tüm sınavların masaya yatırılacağını aç
Yemen'in 'can damarlarının' kapanması ve sonuçları
Yemen'in "can damarları" olarak addedilen sınır kapıları ve limanlar, son iki buçuk yıldır milyonlarca kişinin verdiği hayat mücadelesine büyük katkı
Allah Kimleri Sevmez
Allah Kimleri sevmiz, Prof. Mehmet Okuyan
Çok İmam Hatip açılıyor ama toplum İslam'dan uzaklaşıyor
Sırma, “Ak Parti döneminde Müslümanlar çok daha fazla rahata kavuştular. Seküler oldular. Dünyevi oldular ve diyelim ki 15 sene önceki o İslami şuuru
İbn Teymiyye’nin hayatı ve tasavvufa dair görüşleri (1)
“Düşmanlarım bana ne yapabilir ki, Hâlbuki benim cennetim göğsümdedir. Şayet çıkıp gidersem o benimle beraberdir ve benden ayrılmaz. Benim hapsim bir
1 -


Abdullah Yıldız

Kalbimiz Camide Cami Kalbimizde

31/10/2017 - 14:29

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat