Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Başlamak; O'nun adına, O'nunla, O'nun için... * Birlikte olamamak, yok olmaya mahkûm olmaktır * 12 Yıllık Eğitimde Zorunlu Olması Gereken 15 Ders * Kur’an En Doğru Olana İletir * Sorusu olmayanın 'sorun'u olur mu? * Sosyalizm neden demokrasiyle bağdaşmaz? * Cizye vergisi nedir, kimden alınır? (Video) * TÜRKİYE ve LİDER neden “Emperyalistlerin” hedefinde ! * ‘Türkiye Ekseni’nde ‘Acımasız Direniş’ hatları kurulmalı.. * Haritaları yırtacağız

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 186245
Toplam 400222670
En Fazla 606285
Ortalama 153931
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

'Yeni Gelişmeler Işığında Ortadoğu'

Ortadoğu, geçmişte olduğu gibi günümüzde de dünyanın gündeminde yer alıyor uzun zamandan beri. Dinlerin ve medeniyetlerin merkezi olmanın hem nimeti ve hem de külfeti yokluyor zaman zaman Ortadoğunun kalbini. Ama yazık ki bu sefer külfet düştü Ortadoğunun bahtına. Külfet, acı ve
2017-11-20 - 18:21

'Yeni Gelişmeler Işığında Ortadoğu'

 
'Yeni Gelişmeler Işığında Ortadoğu'

Polis Akademisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şahin, “Yeni Gelişmeler Işığında Ortadoğu” konulu sohbetinde, Ortadoğu’daki gelişmeleri kendi gözlem ve analizleri ışığında anlattı dinleyicilere.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ortadoğu, geçmişte olduğu gibi günümüzde de dünyanın gündeminde yer alıyor uzun zamandan beri. Dinlerin ve medeniyetlerin merkezi olmanın hem nimeti ve hem de külfeti yokluyor zaman zaman Ortadoğunun kalbini. Ama yazık ki bu sefer külfet düştü Ortadoğunun bahtına. Külfet, acı ve parçalanma…

Hiçbir zaman kendi kaynaklarıyla yetinmeyen, sürekli başkalarının kaynaklarına göz diken Batı, yine aynı şeyi yapıyor. Bulunduğu stratejik konum ve yeraltı kaynakları dolayısıyla Ortadoğu’yu yeryüzü cehennemine çevirmek için uğraşıyor. Bunu da klasik yöntemleriyle gerçekleştiriyor: Böl, parçala ve yut.

Duyarlı tüm insanlarımızda olduğu gibi, Bursa Birlik Vakfı Şubesinin Cuma Meclisi’nde de sık sık gündem oluyor Ortadoğu. Gelen konuklar olayları anlamaya, anladıklarını da dinleyenlere aktarmaya çalışarak bir Ortadoğu bilinci oluşturmaya çalışıyor.

Ortadoğu, ülke olarak bizi de yakından ilgilendiriyor. Hem daha düne kadar sahibi olduğumuz topraklar olması hasebiyle hem güvenliğimiz hasebiyle ve hem de orada inanç kardeşlerimizin bulunması hasebiyle…

Ortadoğu’ya kayıtsız kalamayız

Ortadoğu, kayıtsız kalamayacağımız bir evlat bizim için; nabzımızda atan can Ortadoğu…

Polis Akademisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şahin, “Yeni Gelişmeler Işığında Ortadoğu” konulu sohbetinde, Ortadoğu’daki gelişmeleri kendi gözlem ve analizleri ışığında anlattı dinleyicilere.

Prof. Dr. Mehmet Şahin, Ortadoğu denilen yerin sabitelerle açıklanamayacağını, sürekli olarak değişen sınırlar, sürekli olarak değişen ittifaklar, sürekli olarak değişen düşmanlıklarla açıklanabileceğini; bu özellikleri dolayısıyla da bölge hakkındaki doğruların her an değişebileceğini hesaba katmak gerektiğini ifade ederek başladı söze.

Ortadoğu denilen coğrafyanın aslında büyük bir coğrafyayı kapsadığını, kendisinin ise yakınımızdaki Ortadoğu’yla yani Basra Körfezi ve Körfez’den Türkiye’ye uzanan hatla daha yakından ilgilendiğini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Şahin, Bizim öncelikle bakmamız gereken yer burası.” diyerek bölgeye dair düşünce ve analizlerini anlatmaya başladı.

Bu coğrafyanın farklı anlamı var

“Bu coğrafyaya sadece stratejik hesapların yapıldığı toprak parçası olarak bakanlar var. Ben onların bu coğrafyayı yeteri kadar anladıklarını düşünmüyorum. Bu coğrafya özellikle İslam ile, İmam-ı Azam ile, Selahattin Eyyubi’yle, Yavuz Sultan Selim’le anlam kazanır. Bizim için en kötüsü, coğrafyaya bu anlamları yüklemeden bakmak, bu gözle bakanların etkisinde kalmaktır. Bu şekilde bakan biri coğrafyaya ne vereceğini, coğrafyadan ne alacağını bilemez. Bu coğrafyaya Avrupa’daki bir toprak parçasına bakar gibi bakamazsınız. Bu coğrafya mesela uzun süren mezhep kavgalarıyla anılsa bile, yine de buradaki her etnik grup birlikte yaşamayı öğrenir. Bu coğrafyanın başka bir özelliği daha var: Hem Sünniliğin ve hem de Şiiliğin merkezi bu coğrafyadadır. Bağdat’a sadece Irak’ın başkenti olarak bakamazsınız. Orada İmam-ı Azam’ı da görmeniz gerek. Bunu göremezseniz İmam-ı Azam’ın coğrafyasında İsrail bayrağının dalgalanmasının ne anlama geldiğini okuyamazsınız.” sözleri, Mehmet Şahin Hocanın coğrafyaya nasıl baktığını ve bizim de nasıl bakmamız gerektiğini anlatan sözleriydi.

Bölgede hiçbir şey tesadüf değildir

Mehmet Şahin Hoca, daha sonra sözü bölgedeki olaylara getirerek Barzani’nin referandumunun, İdlib’e girişimizin, Kerkük olaylarının ve ABD ile İran arasındaki gerginliğin artmasının bizi ilgilendiren en önemli gelişmeler olduğunu söyledi. Daha sonra “Bölgede hiçbir olay tesadüfen ve kendiliğinden olmaz. Bölgede IŞİD adlı bir örgüt ortaya çıktı. Bu örgüt, beş yüz araçlık konvoy ve iki bin kişiyle Musul’a direnişle karşılaşmadan girdi. Sonra kısa sürede Suriye sınırına kadar dayandı. Ben bölgeyi biliyorum. Bölgeyi bilenler için olayların böyle gelişmesinin imkansızlığı ortadadır. Sonra IŞİD tuhaf bir şekilde kafa kesmeye başlayarak dehşet saldı. Yani coğrafyayı İslami içeriğinden uzaklaştırıp anlamsızlaştırdı. Ardından da bölgede hesabı olanlar “Radikal İslamcı bu vahşi örgütle mücadele etmek gerek, seküler bir örgütü desteklemek gerek.” diyerek PKK/PYD’yi desteklediler ve onu silahlandırdılar. Böyle yaparak Necef, Şam, Musul hattını çökertmek istediler. Bunu yaparak aslında bu coğrafyadaki İslami anlayışı çökertmiş oluyorlar. Buna kimse dikkat etmiyor ama o hat çökünce bölgedeki İslami hat ve o anlam da çökmüş oluyor.” diye analizine devam etti.

Tüm radikalleri bölgeye sürdüler

Mehmet Şahin Hoca, sözlerini “Dikkat ederseniz önce IŞİD ile Sünnilerin en radikallerini bölgeye sürdüler. Sonra sekülerlerin en radikali olan PKK/PYD’yi bölgeye sürdüler ve en son da Haşdi Şabii ile Şia’nın en radikallerini bölgeye sürdüler. Böylelikle tüm coğrafya radikalleşiyor ve siz farkına varmadan şehirler yıkılıyor, yüzlerce yılda oluşturduğunuz bir medeniyet yok ediliyor. Bunu, bölgede hesabı olan Batılılar biliyor ve bilerek yapıyorlar. Bunu bilmeyenler yazık ki bizimkiler. Bunu yapan Batılılar, Müslümanlar uzun süre bir araya gelmesin diye bunu yapıyorlar. Barzani’nin Kuzey Irak’taki referandumundan bir gün önce Erbil’de İsrail bayraklarının dalgalanmasının anlamı üzerinde düşünmeliyiz. Bu referandumla Barzani, petrol bölgesi olan Musul ve Kerkük’ü fiilen ve yasal olarak hakimiyet sahasına katacaktı. Türkiye ve İran bu yüzden orada olanlara karşı çıkıyor.“ cümleleriyle sürdürdü.

Türkiye ne yapmak istiyor

Bölgedeki olayları anlatmaya devam eden Mehmet Şahin Hoca, Türkiye’nin ne Türkiye’deki Kürtlerle ne de bölgedeki Kürtlerle sorunu olduğunu söyledikten sonra sözlerini “Barzani üzerinden ve buna PKK/PYD’yi de ekleyerek bölgede İsrail’in lehine olacak bir Kürt hattı oluşturmak istiyorlar. Bu hattı Kürtler yönetecek olsa neyse. Bu hattı İsrail’in ve ABD’nin çıkarına olup bölgenin büyük devletleri olan Türkiye, İran gibi devletleri zayıflatmak ve aynı zamanda hem petrole hem de bölgenin stratejik değerine sahip çıkmak isteyenler yönetecek. Ama burada tahmin edilemeyen bir şey oldu ve anlaşamayacakları düşünülen Türkiye ve İran, İsrail-ABD politikasına karşı yakınlaşarak karşı koydu. Bölgede dengeler öyle bir değişiyor ki, siz de esnek politika uygulamak zorunda kalıyorsunuz. Dün dostunuz olan bugün düşmanınız; dün düşmanınız olan bugün dostunuz olabiliyor. Bölgenin gerçeği bu. Bölgede, oyun içinde oyun var aslında. Bir yandan Türkiye’ye “Dünkü dostlarınızla bugün düşman oldunuz derken öte yandan da Barzani’ye neden karşı çıkıyorsun ki?” diyerek hem dış hem de iç politikasını etkilemek istiyorlar.” şeklinde sürdürdü.

Arap Baharı aslında bir Sünni kabarmadır

Bölgedeki Arap Baharının aslında bir Sünni kabarma olduğuna dikkat çeken Mehmet Şahin Hoca, daha sonra başlatılan ve hala sürdürülen operasyonlarla bu kabarmanın bölgeye operasyon yapma gerekçesine dönüştürüldüğünü söyleyerek bölgedeki bu gelişmelerden sadece Batılıların değil Müslümanlar içindeki bazı grupların, halktan kopuk bürokrat ve yöneticilerin de rahatsız olduklarını özellikle not düştü. Bu rahatsızlıkların Batılıların istekleriyle örtüşmesi sonucunda da bölgenin bu hale getirildiğini vurguladı.

Kantonlar meselesi

Masum ve bir halkın özgürlüğünü elde etmesi olarak sunulan kantonlar konusuna dair de “Biliyorsunuz Türkiye sınırında kantonlar oluşturuyorlar. O dönemde ben bölgeye gittim. Kanton meselesini sorduğumda, kantonların bölgeye demokrasi götürme aracı olduğunu söylüyorlardı. Yine kendilerine “İleride bu kantonları birleştiecek misiniz?” diye sorduğumda, birleştireceklerini söylediler. Aslında o kantonları inşa ederken aynı zamanda bölgenin demografik yapısını da değiştiriyorlar. PKK/PYD’nin etkili olduğu alanda başka etnik yapılar da var ama onlar bunu umursamıyor, kendi amaçlarına uymayan ne varsa ya yok ediyor ya da özellikle değiştiriyorlar. Böylelikle hem Türkiye’ye hem de İran’a sınırı olan bir hat çekecekler. Daha sonra hem Türkiye’ye hem de İran’a sınırı olan bu hatla bölgede istedikleri zaman Türkiye’nin enerjisini tüketecekler, istedikleri zaman da İran’ın enerjisini tüketecekler. Bu şekilde hem bölgenin iki önemli gücünü pasifize edecekler hem de İsrail’in güvenliğini sağlamanın yanında stratejik önemi olan bir bölgeyi istedikleri gibi yönetecekler. Amaçlardan biri bu ve bunu uygulamaya yönelik çalışmalar devam ediyor. Ama bölge ülkeleri ve diğer büyük güç olan Rusya bu hamleleri okuyup karşı koymaya çalışıyor. Türkiye de yaptığı hamlelerle bekasını korumak için çabalıyor.” sözleriyle de sohbetine son verdi Mehmet Şahin Hoca. 

 

Ahmet Serin


Keyword : RADYO VAKİT - dünya bülteni -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Suudi Arabistan’ı içerden okumak
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman’ın (MbS) Haziran ayında Veliaht ilan edilmesinin ardından Riyad dünya gündeminden düşmüyor. Kısa ve
Baba Oğul Barzanilerin Başına Gelenlerden Alınacak Dersler
Geçen iki yazıda, Molla Mustafa Barzani’nin, dönemin ABD başkanı Jimmy Carter’a yazdığı, iki mektuba, Henry Kissinger’in Molla Mustafa Barzani’ye yazd
Son okçular tepesi; Evimiz
Okçular tepesi, ümmet olarak Kur’an ve Sünnetin talimatlarına uymayınca nasıl bir bozgunla karşılaşabileceğimizi özetleyen İslam tarihimizdeki en önem
DEAŞ sonrası Ortadoğu
Gerçekten de DEAŞ'ı altetmek süper silahlara ve uçaklara, milyar dolarlık savunma ve istihbarat bütçelerine sahip büyük güçler açısından işten bile de
Balfour: 'Başkalarının toprağının başkalarına peşkeş çekilişi’nin adı
2 Kasım 1917.. Yani, tam yüzyıl önce bugün.. İngiliz emperyalizminin o zamanki dışbakanı Arthur James Balfour bir beyannâme yayımlayarak, Yahudileri
Barzani'den ABD açıklaması: Şok olduk
1 Kasım'da görev süresi biten ve istifa eden IKBY'nin eski Başkanı Mesut Barzani, 25 Eylül'de yaptıkları bağımsızlık referandumu kararından pişman olm
Ey Selahaddin! Aksa tehlikede
“Bir topluluk kendi durumunu değiştirmedikçe Allâh da onların durumlunu değiştirmez.” (Ra’d-11) Aksa evet tehlikede çünkü ümmet de tehlikede! Mescid-
Filistin topraklarının İngiliz cenderesi: Balfour | Grafik
Önce Mekke Şerifi Hüseyin bin Ali’ye Arap Krallığı'nı vadeden ardından Sykes-Picot antlaşmasıyla Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarını Fransa ile pay
'Yeni Gelişmeler Işığında Ortadoğu'
Ortadoğu, geçmişte olduğu gibi günümüzde de dünyanın gündeminde yer alıyor uzun zamandan beri. Dinlerin ve medeniyetlerin merkezi olmanın hem nimeti v
İsrail’i boykot edene insani yardım yasak!
ABD’nin Teksas eyaletinde, Harvey kasırgası mağdurlarına insani yardım yapmak isteyenlere ‘İsrail’i boykot etmeme’ şartı konuldu. Kararın, ABD Anayasa
1 - ‘Türkiye Ekseni’nde ‘Acımasız Direniş’ hatları kurulmalı..
2 - Haritaları yırtacağız
3 - TÜRKİYE ve LİDER neden “Emperyalistlerin” hedefinde !
4 - Cizye vergisi nedir, kimden alınır? (Video)
5 - Sorusu olmayanın 'sorun'u olur mu?
6 - Sosyalizm neden demokrasiyle bağdaşmaz?


Abdullah Yıldız

Kalbimiz Camide Cami Kalbimizde

31/10/2017 - 14:29

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat