Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Türkiye'deki sığınmacılar Afrin için askerliğe başvurdu * Kur'an'da "vahiy" kavramı * Sahte mutlaklar tarafından belirlenen sahte hayatlar yaşamaya devam edemeyiz! * Cahiliye (Gelenekseli ve Moderniyle) Kur’an’la Yok Edilecektir! * Cuma Konferansında Hükümet'in Suriye Politikası Konuşuldu. * Allah’ın Üç Âyeti: Vahiy, İnsan, Tabiat * Arakan’lılar İçin Çaresiz Bekleyiş Sürüyor… * Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk şehidinin vasiyeti * Türk ordusu Afrin'e Azez'den operasyon başlattı * İki eski ordu mensubunun gözüyle Zeytin Dalı harekatı

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 19314
Toplam 411926857
En Fazla 606285
Ortalama 154569
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

'Yeni Gelişmeler Işığında Ortadoğu'

Ortadoğu, geçmişte olduğu gibi günümüzde de dünyanın gündeminde yer alıyor uzun zamandan beri. Dinlerin ve medeniyetlerin merkezi olmanın hem nimeti ve hem de külfeti yokluyor zaman zaman Ortadoğunun kalbini. Ama yazık ki bu sefer külfet düştü Ortadoğunun bahtına. Külfet, acı ve
2018-01-24 - 18:21

'Yeni Gelişmeler Işığında Ortadoğu'

 
'Yeni Gelişmeler Işığında Ortadoğu'

Polis Akademisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şahin, “Yeni Gelişmeler Işığında Ortadoğu” konulu sohbetinde, Ortadoğu’daki gelişmeleri kendi gözlem ve analizleri ışığında anlattı dinleyicilere.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ortadoğu, geçmişte olduğu gibi günümüzde de dünyanın gündeminde yer alıyor uzun zamandan beri. Dinlerin ve medeniyetlerin merkezi olmanın hem nimeti ve hem de külfeti yokluyor zaman zaman Ortadoğunun kalbini. Ama yazık ki bu sefer külfet düştü Ortadoğunun bahtına. Külfet, acı ve parçalanma…

Hiçbir zaman kendi kaynaklarıyla yetinmeyen, sürekli başkalarının kaynaklarına göz diken Batı, yine aynı şeyi yapıyor. Bulunduğu stratejik konum ve yeraltı kaynakları dolayısıyla Ortadoğu’yu yeryüzü cehennemine çevirmek için uğraşıyor. Bunu da klasik yöntemleriyle gerçekleştiriyor: Böl, parçala ve yut.

Duyarlı tüm insanlarımızda olduğu gibi, Bursa Birlik Vakfı Şubesinin Cuma Meclisi’nde de sık sık gündem oluyor Ortadoğu. Gelen konuklar olayları anlamaya, anladıklarını da dinleyenlere aktarmaya çalışarak bir Ortadoğu bilinci oluşturmaya çalışıyor.

Ortadoğu, ülke olarak bizi de yakından ilgilendiriyor. Hem daha düne kadar sahibi olduğumuz topraklar olması hasebiyle hem güvenliğimiz hasebiyle ve hem de orada inanç kardeşlerimizin bulunması hasebiyle…

Ortadoğu’ya kayıtsız kalamayız

Ortadoğu, kayıtsız kalamayacağımız bir evlat bizim için; nabzımızda atan can Ortadoğu…

Polis Akademisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şahin, “Yeni Gelişmeler Işığında Ortadoğu” konulu sohbetinde, Ortadoğu’daki gelişmeleri kendi gözlem ve analizleri ışığında anlattı dinleyicilere.

Prof. Dr. Mehmet Şahin, Ortadoğu denilen yerin sabitelerle açıklanamayacağını, sürekli olarak değişen sınırlar, sürekli olarak değişen ittifaklar, sürekli olarak değişen düşmanlıklarla açıklanabileceğini; bu özellikleri dolayısıyla da bölge hakkındaki doğruların her an değişebileceğini hesaba katmak gerektiğini ifade ederek başladı söze.

Ortadoğu denilen coğrafyanın aslında büyük bir coğrafyayı kapsadığını, kendisinin ise yakınımızdaki Ortadoğu’yla yani Basra Körfezi ve Körfez’den Türkiye’ye uzanan hatla daha yakından ilgilendiğini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Şahin, Bizim öncelikle bakmamız gereken yer burası.” diyerek bölgeye dair düşünce ve analizlerini anlatmaya başladı.

Bu coğrafyanın farklı anlamı var

“Bu coğrafyaya sadece stratejik hesapların yapıldığı toprak parçası olarak bakanlar var. Ben onların bu coğrafyayı yeteri kadar anladıklarını düşünmüyorum. Bu coğrafya özellikle İslam ile, İmam-ı Azam ile, Selahattin Eyyubi’yle, Yavuz Sultan Selim’le anlam kazanır. Bizim için en kötüsü, coğrafyaya bu anlamları yüklemeden bakmak, bu gözle bakanların etkisinde kalmaktır. Bu şekilde bakan biri coğrafyaya ne vereceğini, coğrafyadan ne alacağını bilemez. Bu coğrafyaya Avrupa’daki bir toprak parçasına bakar gibi bakamazsınız. Bu coğrafya mesela uzun süren mezhep kavgalarıyla anılsa bile, yine de buradaki her etnik grup birlikte yaşamayı öğrenir. Bu coğrafyanın başka bir özelliği daha var: Hem Sünniliğin ve hem de Şiiliğin merkezi bu coğrafyadadır. Bağdat’a sadece Irak’ın başkenti olarak bakamazsınız. Orada İmam-ı Azam’ı da görmeniz gerek. Bunu göremezseniz İmam-ı Azam’ın coğrafyasında İsrail bayrağının dalgalanmasının ne anlama geldiğini okuyamazsınız.” sözleri, Mehmet Şahin Hocanın coğrafyaya nasıl baktığını ve bizim de nasıl bakmamız gerektiğini anlatan sözleriydi.

Bölgede hiçbir şey tesadüf değildir

Mehmet Şahin Hoca, daha sonra sözü bölgedeki olaylara getirerek Barzani’nin referandumunun, İdlib’e girişimizin, Kerkük olaylarının ve ABD ile İran arasındaki gerginliğin artmasının bizi ilgilendiren en önemli gelişmeler olduğunu söyledi. Daha sonra “Bölgede hiçbir olay tesadüfen ve kendiliğinden olmaz. Bölgede IŞİD adlı bir örgüt ortaya çıktı. Bu örgüt, beş yüz araçlık konvoy ve iki bin kişiyle Musul’a direnişle karşılaşmadan girdi. Sonra kısa sürede Suriye sınırına kadar dayandı. Ben bölgeyi biliyorum. Bölgeyi bilenler için olayların böyle gelişmesinin imkansızlığı ortadadır. Sonra IŞİD tuhaf bir şekilde kafa kesmeye başlayarak dehşet saldı. Yani coğrafyayı İslami içeriğinden uzaklaştırıp anlamsızlaştırdı. Ardından da bölgede hesabı olanlar “Radikal İslamcı bu vahşi örgütle mücadele etmek gerek, seküler bir örgütü desteklemek gerek.” diyerek PKK/PYD’yi desteklediler ve onu silahlandırdılar. Böyle yaparak Necef, Şam, Musul hattını çökertmek istediler. Bunu yaparak aslında bu coğrafyadaki İslami anlayışı çökertmiş oluyorlar. Buna kimse dikkat etmiyor ama o hat çökünce bölgedeki İslami hat ve o anlam da çökmüş oluyor.” diye analizine devam etti.

Tüm radikalleri bölgeye sürdüler

Mehmet Şahin Hoca, sözlerini “Dikkat ederseniz önce IŞİD ile Sünnilerin en radikallerini bölgeye sürdüler. Sonra sekülerlerin en radikali olan PKK/PYD’yi bölgeye sürdüler ve en son da Haşdi Şabii ile Şia’nın en radikallerini bölgeye sürdüler. Böylelikle tüm coğrafya radikalleşiyor ve siz farkına varmadan şehirler yıkılıyor, yüzlerce yılda oluşturduğunuz bir medeniyet yok ediliyor. Bunu, bölgede hesabı olan Batılılar biliyor ve bilerek yapıyorlar. Bunu bilmeyenler yazık ki bizimkiler. Bunu yapan Batılılar, Müslümanlar uzun süre bir araya gelmesin diye bunu yapıyorlar. Barzani’nin Kuzey Irak’taki referandumundan bir gün önce Erbil’de İsrail bayraklarının dalgalanmasının anlamı üzerinde düşünmeliyiz. Bu referandumla Barzani, petrol bölgesi olan Musul ve Kerkük’ü fiilen ve yasal olarak hakimiyet sahasına katacaktı. Türkiye ve İran bu yüzden orada olanlara karşı çıkıyor.“ cümleleriyle sürdürdü.

Türkiye ne yapmak istiyor

Bölgedeki olayları anlatmaya devam eden Mehmet Şahin Hoca, Türkiye’nin ne Türkiye’deki Kürtlerle ne de bölgedeki Kürtlerle sorunu olduğunu söyledikten sonra sözlerini “Barzani üzerinden ve buna PKK/PYD’yi de ekleyerek bölgede İsrail’in lehine olacak bir Kürt hattı oluşturmak istiyorlar. Bu hattı Kürtler yönetecek olsa neyse. Bu hattı İsrail’in ve ABD’nin çıkarına olup bölgenin büyük devletleri olan Türkiye, İran gibi devletleri zayıflatmak ve aynı zamanda hem petrole hem de bölgenin stratejik değerine sahip çıkmak isteyenler yönetecek. Ama burada tahmin edilemeyen bir şey oldu ve anlaşamayacakları düşünülen Türkiye ve İran, İsrail-ABD politikasına karşı yakınlaşarak karşı koydu. Bölgede dengeler öyle bir değişiyor ki, siz de esnek politika uygulamak zorunda kalıyorsunuz. Dün dostunuz olan bugün düşmanınız; dün düşmanınız olan bugün dostunuz olabiliyor. Bölgenin gerçeği bu. Bölgede, oyun içinde oyun var aslında. Bir yandan Türkiye’ye “Dünkü dostlarınızla bugün düşman oldunuz derken öte yandan da Barzani’ye neden karşı çıkıyorsun ki?” diyerek hem dış hem de iç politikasını etkilemek istiyorlar.” şeklinde sürdürdü.

Arap Baharı aslında bir Sünni kabarmadır

Bölgedeki Arap Baharının aslında bir Sünni kabarma olduğuna dikkat çeken Mehmet Şahin Hoca, daha sonra başlatılan ve hala sürdürülen operasyonlarla bu kabarmanın bölgeye operasyon yapma gerekçesine dönüştürüldüğünü söyleyerek bölgedeki bu gelişmelerden sadece Batılıların değil Müslümanlar içindeki bazı grupların, halktan kopuk bürokrat ve yöneticilerin de rahatsız olduklarını özellikle not düştü. Bu rahatsızlıkların Batılıların istekleriyle örtüşmesi sonucunda da bölgenin bu hale getirildiğini vurguladı.

Kantonlar meselesi

Masum ve bir halkın özgürlüğünü elde etmesi olarak sunulan kantonlar konusuna dair de “Biliyorsunuz Türkiye sınırında kantonlar oluşturuyorlar. O dönemde ben bölgeye gittim. Kanton meselesini sorduğumda, kantonların bölgeye demokrasi götürme aracı olduğunu söylüyorlardı. Yine kendilerine “İleride bu kantonları birleştiecek misiniz?” diye sorduğumda, birleştireceklerini söylediler. Aslında o kantonları inşa ederken aynı zamanda bölgenin demografik yapısını da değiştiriyorlar. PKK/PYD’nin etkili olduğu alanda başka etnik yapılar da var ama onlar bunu umursamıyor, kendi amaçlarına uymayan ne varsa ya yok ediyor ya da özellikle değiştiriyorlar. Böylelikle hem Türkiye’ye hem de İran’a sınırı olan bir hat çekecekler. Daha sonra hem Türkiye’ye hem de İran’a sınırı olan bu hatla bölgede istedikleri zaman Türkiye’nin enerjisini tüketecekler, istedikleri zaman da İran’ın enerjisini tüketecekler. Bu şekilde hem bölgenin iki önemli gücünü pasifize edecekler hem de İsrail’in güvenliğini sağlamanın yanında stratejik önemi olan bir bölgeyi istedikleri gibi yönetecekler. Amaçlardan biri bu ve bunu uygulamaya yönelik çalışmalar devam ediyor. Ama bölge ülkeleri ve diğer büyük güç olan Rusya bu hamleleri okuyup karşı koymaya çalışıyor. Türkiye de yaptığı hamlelerle bekasını korumak için çabalıyor.” sözleriyle de sohbetine son verdi Mehmet Şahin Hoca. 

 

Ahmet Serin


Keyword : RADYO VAKİT - dünya bülteni -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Türk ordusu Afrin'e Azez'den operasyon başlattı
Terör örgütü, Burseya Dağı'nın hem Kilis il merkezi hem de muhaliflerin kontrolündeki Azez'e bakan konumu sayesinde bu bölgelerdeki sivilleri havan, t
O “şer haritası” çökecek! Bu, vatan savunmasıdır. Ve biz bunu çok iyi biliriz..
Afrin ile başlayan, Münbiç ve Fırat’ın doğusuna doğru devam etmesi gereken operasyon Türkiye için bir meşru müdafaadır. Bir vatan savunmasıdır, bir Mi
Milli Mücadele döneminde de Afrin'e harekat düzenlendi
Türk Silahlı Kuvvetlerince Afrin'e yönelik dün başlatılan "Zeytin Dalı Harekatı"yla gündeme gelen Afrin bölgesinin tarihi geçmişi ve Misakımilli topra
ABD’nin yeni PKK planı ne?
Türkiye, Suriye krizinin önemli bir kısmı boyunca askeri gücünü yedekte tutmayı tercih etti. 2015 yılında PKK şehirlerde ayaklanmaya dönük yeni terör
Afrin ve ötesi
Geçen sene Mart ayında yayımlanan “Suriye satrancında değişen dengeler ve ittifaklar” başlıklı yazıyı şu açık uçlu soruyla bitirmiştik: “Şimdilik bilm
Filistin Merkez Konseyi toplantısına 'İsrail'i tanımayı askıya al' tavsiyesi
Batı Şeria'nın Ramallah kentinde 14 Ocak'ta yapılması beklenen Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Filistin Merkez Konseyinin toplantısında, "FKÖ'n
Kudüs Davası ve İslâm’ın Bedevî Problemi
Müslümanların İsrail ve ABD Devlet Başkanı Donald Trump’a öfke kustuğu, Malezya Savunma Bakanı’nın “Ordumuz Kudüs için daima hazır” açıklamasını yaptı
İran’ı yaralamak, Türkiye’yi sarsmak: Bir coğrafya iradesi ve bir özgürlük haritası şarttır!
İran’a, “ne kadar güçlenirsen güçlen, ne kadar yayılma haritası izlersen izle, ne kadar Şii doktriniyle sınır ötesi kitleleri harekete geçirirsen geçi
İran’da ‘Sahipsiz’ Protestolar ve Kronik Sorunlar
İran’da 2017 yılının son günlerinde Meşhed merkezli başlayan toplumsal hareketlenme, birkaç gün içerisinde ülke geneline yayıldı ve İranlılar 2018’e g
İran’da kimin gölgesi ‘GEZİ’yor?
Sahneler farklı olsa da akış şöyleydi... Suriye’de krizin sona yaklaşması, Barzani referandumu, Küre Koalisyonu, Katar darbesi/krizi, MBS rumuzlu vel
1 -


Abdullah Yıldız

“Sabırla ve namazla Allah’tan yardım dileme” vakti

23/01/2018 - 13:06

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat