Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Türkiye'deki sığınmacılar Afrin için askerliğe başvurdu * Kur'an'da "vahiy" kavramı * Sahte mutlaklar tarafından belirlenen sahte hayatlar yaşamaya devam edemeyiz! * Cahiliye (Gelenekseli ve Moderniyle) Kur’an’la Yok Edilecektir! * Cuma Konferansında Hükümet'in Suriye Politikası Konuşuldu. * Allah’ın Üç Âyeti: Vahiy, İnsan, Tabiat * Arakan’lılar İçin Çaresiz Bekleyiş Sürüyor… * Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk şehidinin vasiyeti * Türk ordusu Afrin'e Azez'den operasyon başlattı * İki eski ordu mensubunun gözüyle Zeytin Dalı harekatı

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 18121
Toplam 411925664
En Fazla 606285
Ortalama 154568
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

Dini Allah'a, Örnekliği Resulullah'a Has Kılmak

Din tümüyle Allah’ındır ve bizler emrolunduğumuz gibi dini sadece Allah’a has kılıyoruz. Hevamızı ilah edinmiyor; Resulullah’ı da kusursuz örnek kabul ediyoruz. Namazı onun kıldığı gibi, orucu onun tuttuğu gibi, haccı onun yaptığı gibi ve dini onun anladığı gibi
2018-01-24 - 20:29

DİNİ ALLAH’A ÖRNEKLİĞİ RESULULLAH’A HAS KILMAK

 

 Soru: Günümüz medyasında görebildiğimiz kadarıyla en yoğun konuşulan konuların başında Din gelmektedir. İbadetinden ahlakına, muamelatından evlilik hukukuna, ceza yasasından uluslar arası ilişkilerine, hatta dünyanın sınırlarını aşarak kabir azabından ahiret hayatına varana dek her konuyu didik didik edercesine konuşup tartışıyorlar.  Bu kadar konuşulmasına rağmen hayatta uygulamaya yansıyan pek fazla bir şey de göremiyorum. Namazı konuşanlar namaz kılmıyor; Ahlakından bahsedenler yaşayıp göstermiyor; hukukunu tartışanlar Kur’an’ı bilmiyor. Kelimenin tam anlamıyla “ağzı olanın konuştuğu” bir ortam. Bu curcunanın içinde bir şey dikkatimi çekti. Kıldığımız beş vakit namazların vakit ve rekâtlarının Kur’an da olmadığını söyleyenler var. Bu nasıl oluyor? Bu dini insanlara getiren Allah elçisi o toplumun içinde 23 yıllık Risalet hayatının 10 yılını devlet olarak yaşamış. Medine mescidinde ümmetine imamlık yaparak bu namazları seferde ve hazarda ömrünün son gününe kadar kılmış ve kıldırmıştır. Ümmeti de birlikte yaşamış ve görmüşlerdir.  Böyle bir konuda belirsizlik olur mu? Bu konuya bir açıklık getirirseniz memnun olacağımızı bilmenizi isteriz.

Hüseyin Bülbül  Cevap: Sorunuza geçmeden önce toplumsal sorunumuza değinmek gerekmektedir. Halkımızın değişmeyen özelliği, bulduğu bir şeyi tüketircesine kullanmak. Bu nedenle İnternet imkânına ulaşınca yediden yetmişe yedi yirmi dört kullanmaya başladık. Klavye ile ekran arası stres atma ve insanımızın kendisini tatmin etme yeri olarak kullanılmaya dönüştü. Hal böyle olunca yazmasını bilen herkes aklına geleni gönlünden geçeni yazmaya başladı. Bu nedenle bu âlem içinden çıkılmaz bir bilgi kirliliği ile kirlendi. Doğrusunu yanlışından ayırma kabiliyeti olanlar için bir mahzuru olmasa bile, henüz bu seviyede olmayanlar için tam bir bataklık gibi giren içinde boğulup kalmaktadır. İnsanlık tarihi boyunca hak batıl, doğru yanlış hep yan yana bulundu. Fakat aklıselim sahibi olanlar hakkı ve doğruyu aldı batılı ve yanlışı bıraktı. Akledenler için her konuda olması gereken de bu olmalıydı.

Şimdi bir Müslüman olarak bizlerin yapması gereken, hangi ihtiyacımızı nereden karşılayacağımızı bilmektir. Bu dinin kaynağı dinin sahibinin kitabıdır. Din adına ne ihtiyacımız varsa gideceğimiz yer öncelikle bu kitap olacaktır. Bir şeyi ibadet kılan Allah, elbette o ibadetin nasıl ve ne zaman yerine getirileceğini de bildirecektir. Aksi halde insanlar kadar eda şekli ve zamanı ortaya çıkması kaçınılmaz olurdu. Hâlbuki emri ilk alan Allah elçisi emri hayata geçirmiş son şekli olarak beş vakitte eda etmiştir.

Kur’an’ın hüküm koyma tarzındaki yöntem şöyledir: Yapılması ve ya terk edilmesi istenen şey o toplum tarafından bilinen bir şey ise, şunu yapın veya şunu terk edin şeklinde iken; bilinmeyen yeni bir şey ise en ince noktasına kadar tanımlayıp tarif etmektedir.  Bunun en açık örneği konumuz olan namaz ve namaz için şart olan abdest konusundaki ayetlerdir. Örneğin namaz tüm ümmetlerde var olan bir ibadet olması nedeniyle toplum tarafından bilinmektedir. Bu nedenle “egımıissalat” namazı kılın demekle yetinilirken; Abdest konusunda Maide 6. Ayeti Medine de gelen bir ayettir ve şöyle denilmektedir:

“Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman yüzlerinizi, dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı meshedip, topuklara kadar ayaklarınızı da (yıkayın). Eğer cünüp oldunuz ise, boy abdesti alın. Hasta yahut yolculuk halinde bulunursanız yahut biriniz tuvaletten gelirse yahut da kadınlara dokunmuşsanız (cinsî birleşme yapmışsanız) ve bu hallerde su bulamamışsanız temiz toprakla teyemmüm edin de yüzünüzü ve (dirseklere kadar) ellerinizi onunla meshedin. Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez; fakat sizi tertemiz kılmak ve size (ihsan ettiği) nimetini tamamlamak ister; umulur ki şükredersiniz.” (Maide 5/6)

Bu iki ayet arasındaki farkı görüyoruz. çünkü namaz Hz. Adem (as) dan  beri  tüm ümmetlerde var olan bir ibadettir. Toplumlar her ne kadar dini tahrif edip uzaklaşsalar da,  namaz gibi ibadetler tümüyle terk edilip unutulmuş değildir. Bunun için namazı kılın emri geldiği zaman herkes namazın ne olduğunu biliyorlardı ki, “bu namazda ne demek oluyor, nasıl kılınır, ne zaman kılınır“ diyen çıkmamıştı. Başta elçi ile birlikte ilk gelen surelerde gece namazı olarak bildiğimiz müddessir suresinin ilk ayetlerinde gece kalkıp ağır ağır kuran okuması istenmiştir:

“Ey örtünüp bürünen! Gecenin yarısında, istersen biraz sonra, istersen biraz önce bir müddet için kalk ve ağır ağır Kuran oku. Doğrusu Biz, sana, taşıması ağır bir söz vahyedeceğiz. Şüphesiz, gece kalkışı daha tesirli ve o zaman okumak daha elverişlidir.” (Müzzemmil 73/1-6 )

Bunun uygulanışı devam ederken bir takım endişeler oluşmuştur. İstenilen zaman ve okunacak miktarla ilgili tam yapıp yapamadıkları konusunda. Bunun üzerine aynı konuyla ilgili surenin 20. Ayeti gönderilmiştir:

“Rabbin, senin gecenin üçte ikisinden daha azında, yarısında ve üçte birinde kalktığını, seninle beraber bulunanlardan bir topluluğun da böyle yaptığını biliyor. Gece ve gündüzü Allah takdir eder. O, sizin onu sayamayacağınızı bildi de sizi affetti. Bundan böyle Kur’ân’dan size ne kolay gelirse okuyun. Allah, içinizden hastalar, yeryüzünde gezip Allah’ın lütfunu arayan başka kimseler ve Allah yolunda savaşan daha başka insanlar olacağını bilmiştir. Onun için Kur’ân’dan kolayınıza geldiği kadar okuyun, namazı kılın, zekâtı verin ve Allah’a güzel bir borç verin. Kendiniz için gönderdiğiniz her iyiliği, Allah katında daha hayırlı ve sevapça daha büyük olarak bulacaksınız. Allah’tan bağış dileyin. Kuşkusuz Allah bağışlayandır, merhamet edendir.” (Müzzemmil 73/20)

Bu hal devam ederken bu konuyla ilgili yeni bir strateji değişikliği yapan ayetlerin varlığına şahit oluyoruz:

“Onların söylediklerine sabret, güneşin doğuşundan ve batışından önce Rabbini överek tespih et. Geceleyin secdelerin ardından da onu tesbih et“(50/39-40) buyurarak gece secdelerinde güneşin doğuş ve batışından önce Rabbin tespih edilmesi ilave edilmiş olduğunu görüyoruz.

Taha suresinde ise yine bir ilave var: “Onların dediklerine sabret. Güneşin doğmasından ve batmasından önce Rabbini överek tesbih et. Gece saatlerinden bir kısmında ve gündüzün taraflarında da tespih etki memnun olasın.”(Taha 20/130)

“Ailene namazı emret, kendin de onda devamlı ol. Biz senden rızık istemiyoruz. Seni biz rızıklandırıyoruz, sonuç takva sahiplerinindir.”(Taha 20/132) Görüldüğü gibi öncekilere “gündüzün taraflarında da tespih et” ibaresi eklenmiştir. Devamla Rum suresinde de benzeri ilaveler görüyoruz:

“Sizler akşamlarken ve sabahlarken, günün sonunda ve öğleye eriştiğinde, göklerde ve yerde övgü kendisine mahsus olan Allah’ın şanı yüceltilir.”(Rum 30/17-18)

Bu ayette de “öğleye erdiğinizde ” ifadesi ilave edilerek vakitlerin beşe ulaştığını görüyoruz.

Bu ayetle ilgili Abdullah İbni Abbas’tan şöyle bir rivayet de gelmektedir. “Bu ayet beş vakit namazı içinde toplamaktadır”. Akşamlarken, akşam ve yatsı, sabahlarken, sabah, günün sonunda ikindi, öğleye eriştiğinizde öğle namazına işaret etmektedir” der.

Namazla ilgili daha birçok ayet vardır. Ancak yukarıya aldığımız ayetlerde görüldüğü gibi önceleri sadece gece namazından bahsedilir iken (Müzzemmil 73/3-5, 73/20) buna güneşin doğuşundan önce ve batışından önce ilave ediliyor. (Kaf 50/39-40) Bu süreç devam ederek buna gündüzün iki tarafı ve gece saatleri de (Taha 20/130) ilave edilerek beş vakit namaz tedricen tamamlanmış oluyor. İlk günlerde ki gece namazı ise Resulullah’ın nev’i şahsına ait olmak üzere bırakılıyor. (İsra 17/79) Böylece tedrici bir yöntemle gönderilen Kur’an, namaz konusunda da benzer bir uygulamayı sergiliyor.

Bu ayetler kendisine anladığı bir dil ile gönderilen Allah’ın Resulü de yukarıya meallerini verdiğimiz ayetlerden anladığını hayata geçirmiş, 23 yıllık risalet hayatında vahiyler devam etmesine rağmen “beş vakitte kıldırdığı namazların ne vakitleriyle ilgili, ne de rekâtlarıyla ilgili herhangi bir tenkide uğramamıştır. Bunun bir tesadüf olmadığını düşünüyoruz. Konuya şu iki ihtimali değerlendirerek yaklaşmak istiyoruz.

Birincisi;  vakitlerin Kur’an ayetlerinin delaletiyle anlaşıldığıdır. Çünkü gecenin üçte biri, yarısı veya yarısından biraz az, gündüzün iki tarafı, güneşin doğuşundan ve batışından önce, gece saatleri gibi ifadelerin o günkü konuşulan dilde birer karşılıkları vardı. Bu ifadeler zaman bakımından herhangi bir kesitin adıydı. Allah’ın elçisi bu ifade edilen zaman dilimini doğru bir şekilde anlamış olduğundan ikinci bir ayetle uyarılmamıştır. Bu ise yapılan işin Allah tarafından onaylandığının açık bir delilidir.

İlk Müslümanlar gece namazı için kalktıkları miktarın doğru olup olmadığı konusunda endişe duymuşlardı. (Müzzemmil 73/2-4) Allah’u Teâlâ da aynı surenin 20. ayetinde bunu şu ifadelerle gidermişti:

“…Gece ile gündüzü ölçen Allah onu doğru hesap edemeyeceğinizi bildiği için sizleri affetti. Kur’an’dan kolayınıza geleni okuyun…”

Bu nedenle beş vakit namazın vakitlerinde de doğru anlaşılmayan yahut yanlış uygulanan bir durum olsaydı, bu konuda da böyle bir uyarıyla düzeltilirdi diye düşünüyoruz.

İkincisi; vakitler deki farklı rekât sayılarıyla ilgilidir ki bu konuyu dile getiren ayetlerden (73/2-4-20, 50/39-40, 20/130, 11/114, 30/17-18, 2/43, 2/238-239) hangi vakitte kaç rekât kılacağımızı anlamak bize göre mümkün görünmemektedir. Rekât konusunda bilgi olarak bütün vakitleri kapsayan genel bir açıklama var. Seferde düşman korkusu olduğunda namazları kısaltmak ile ilgili (Nisa 4/101-104), savaşta Nebinin varlığında iki gruba ayrılarak, bir grubun silahlarıyla beraber kıyama durup secdeden sonra savaşa gitmeleri ve diğer grubun gelerek kıyamda iştirak ederek devam etmesi olayı (Nisa 4/102), yine bir tehlikeden korkarsanız namazı, yürüyerek veya bir hayvana binmiş olarak kılın. Güvende olduğunuz zaman bilmediklerinizi size öğrettiğim gibi Allah’ı anın. (Bakara 2/239)

Bu ayetlerden akşam namazının üç, sabah namazının iki ve diğerlerinin de dört olduğunu anlamak mümkün değildir. Ancak Nisa 4/102. ayetten rekâtın kıyamla başlayıp, secde ile bittiğini kısaltılan namazında iki kıyam ve ona bağlı secdelerden ibaret olduğunu anlıyoruz. Fakat bu bilgiler bizi sabah namazında ki secde ve kıyam sayısının kaç olduğuna götürmüyor. O halde Peygamber bu bilgiyi nereden aldı?

“Allah uğrunda gereği gibi cihad edin. O sizi seçmiş babanız İbrahim’in yolu olan dinde sizin için hiçbir zorluk kılmamıştır. Daha önce ve Kur’an’da, peygamberin size örnek olması, sizin de insanlara örnek olmanız için size Müslüman adını veren O’dur. Artık namazı kılın, zekâtı verin ve Allah’a tutunun. O sizin sahibinizdir. O ne güzel sahip ve ne güzel yardımcıdır.“(Hac 22/78) Bu sorunun cevabını burada aramak istiyoruz.

Babamız İbrahim’in yolu olan din bütünüyle kaybolup gitmiş miydi? Yoksa bugün olduğu gibi içleri tahnit edilerek tevhidi çizgiden uzaklaştırılmış mı idi? Bu noktadan baktığımızda çeşitli kaynakların verdiği rivayetler de İbrahim (a.s)’dan gelen dinin bazı ibadetlerin kaldığını, tümüyle yok olmadığını görüyoruz. Hacc, namaz, nikâh gibi davranışların bazı değişikliklerle beraber devam ettiği bir vakıadır.

Ayrıca ticari merkez olan Mekke’de az da olsa Yahudi ve Hıristiyan olanlar var. İbrahim’i çizgiyi devam ettiren muvahhitler de var. Bunların namaz kıldığı ile ilgili rivayetler olduğu gibi, Resulullah’ın da risaletten  önce namaz kıldığına dair rivayetlerde az değildir. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde namazın, o toplumun bilmediği bir olay olmadığı ortaya çıkıyor. Ayrıca namazı emreden ayetler de sanki sadece bilinen bir şeye işaret ediliyor. “Namazı kılın zekâtı verin”(Bakara 2/43) Zekât ibadeti de Resulullah’ın atası Kusay zamanından beri alındığı bilinen bir uygulamadır. Şayet namaz bilinen bir ibadet olmasaydı nasıl kılınacağıyla ilgili geniş bir bilginin verilmesi de gerekirdi diye düşünüyoruz.

Kur’an’ın üslubunda görünen şudur, bilinen bir şeye sadece işaret etmekle yetinilir iken, bilinmeyen veya değiştirilen kısımla ilgili en ince ayrıntıya kadar malumat vermekdir.

“Yetimlere karşı haksızlık etmekten korkarsanız, beğendiğiniz kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikâhlayın… ” Nisa 4/3 buyuruyor. Nikâhlamanın nasıl yapılacağıyla ilgili malumat vermiyor. Ancak kimlerin nikâhlanacağı ve kimlerin de nikâhlanamayacağı ile ilgili ve bunun arkasından gelecek konularla ilgili yüzlerce ayette açıklık getirerek aile hukuku ortaya konuluyor.

Konuyu bizim bilmemize ve uygulamamıza gelince, bizlerde namaz ile ilgili uygulamayı Rabbimizin Kur’an’da (Hac 22/78) örnek gösterdiği, Hz. Muhammed (a.s)’ın peygamberlik hayatı boyunca kitle halinde insanların önüne geçerek yaptığı uygulamalar Namaz, oruç, hac gibi bizlere kadar kuşaktan kuşağa intikal ederek gelen uygulamalardır. Bu ameli sünnet, İman eden ve namazlarını bir önceki kuşaktan gördükleri gibi kılan kitleler aracılığı ile gelmiştir. Namaz kılmayı ondan gören ve öğrenenler, öğrendiklerini nesillere öğreterek bize kadar kesintisiz ulaşmıştır. Kıyamıyla, kıraatiyle, rükûsuyla, secdesiyle ve rekâtıyla ilgili herhangi bir ihtilaf olmamıştır. Bütün görüş sahibi insanlar nezdinde ortak olmasının sebebi budur diyoruz. Resulün uygulamasını göz ardı ederseniz, her grup kendine özgü bir namaz anlayışı ile karşımıza çıkar ki, kimin kıldığının namaz olduğunu tespit etmekte mümkün olmazdı. Aynen bu gün internet ortamındaki net olmayan anlayışa,  kitleler ta baştan düşmüş olurdu. Bu nedenle çok net olarak diyoruz ki, Kur’an’sız İslam olmayacağı gibi Allah Resulü Muhammedsiz de Kur’an olmaz. Bu kitap ona geldi ve o inananların ilki olmakla emrolundu.  O da emrolunduğu dini yaşadı ve ümmetine Örneklik etti. Bize de Allah Teâlâ :

“Andolsun ki, Resulullah, sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok zikredenler için güzel bir örnektir” (Ahzab 33/21) buyurdu. Biz bu örnekten memnunuz ve başka örnekte aramıyoruz. Ayrıca bu türedi anlayışlar çıkana kadar gelip geçen kuşaklarda namazların rekâtları ile ilgili bir ihtilaf da yaşanmamıştır. Tüm mezheplerde namazların rekât sayıları aynıdır. Bunun bir tesadüf olmadığı ise gayet açıktır.

Din tümüyle Allah’ındır ve bizler emrolunduğumuz gibi dini sadece Allah’a has kılıyoruz. Hevamızı ilah edinmiyor; Resulullah’ı da kusursuz örnek kabul ediyoruz. Namazı onun kıldığı gibi, orucu onun tuttuğu gibi, haccı onun yaptığı gibi ve dini onun anladığı gibi anlayıp yaşamaya çalışıyoruz. Ondan başka bir örnek edinmeyi doğru bulmuyoruz.

 

 

Şeref Bülbül/ Viyana/İktibas Dergisi Ekim 2017/466


Keyword : radyo vakit - iktibas - şeref bülbül -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Cahiliye (Gelenekseli ve Moderniyle) Kur’an’la Yok Edilecektir!
“Muhakkak bu Kur’an en doğru yola yöneltmekte, salih amel işleyen mü’minler için büyük bir mükafaat olduğunu ve ahirete inanmayanlar için elem dolu bi
"İslam devleti" mefhumunu doğru anlamak
Acaba, İslam devletinin değil de, ‘leviat- han’ terimine birebir denk düşen çağdaş demokratik devletin tam bir totaliterizm olduğunu söyleyecek bir ba
İslamda Kardeşlik Ruhu
Ruh ve Kardeşlik İslam kardeşliği Kardeşliği pekiştirecek şeyler a) İnandığı davayı iyi bilmek b) Paylaşmak c) Kardeşini veli görmek Kardeşlik h
Kur’an’a Göre Şefaat
Dinî bir terim olarak şefaat, ‘günahkâr bir müminin affedilmesi veya yüksek derecelere ulaşması için, Allah nezdinde mertebesi yüksek olan birinin O’n
Mehdi beklemeyen bir Şii Müslüman
Ahmet el-Kâtib, Şia’nın temel inançlarından olan “İmamet”, “On İki İmam”, “Velayeti Fakih”, “Takiyye”, “Beklenen İmam” gibi fikirleri reddetmekle, asl
İman: Allah’a Güvenmek, İslam: Güvendiğine Teslim Olmaktır
İman dinin ruhudur, İslam dinin bedenidir İman ve İslam kavramlarının eşanlamlı ol- duğunu söyleyenler olmuştur. Bu öncelikle dil açısından doğru değ
“Tarikatların yüzde 80'i İslam'a zarar veriyor"
Çocuk gelinler problemiTürkiye'de kanayan yaralarımızdan biri. Geçen hafta, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sitesindeki bir yazı tartışma yarattı. İslam
Örnek Neslin Hayatında Kur'an'ın Yeri ve Ondan Yararlanma Biçimi
Davetin yegâne kaynağı Kur’ân önümüzde… Allah Elçisi’nin fiilî ve amelî sünneti de, tarih boyunca benzeri bir kez daha gelmemiş ilk dönem (sahabe) nes
Hastalık, ölüm ve cenazeye karşı yapılması gerekenler (Video)
Kalemder’in organize ettiği, Hastalık, Ölüm ve Cenazaye Karşı Yapılması Gerekenler Paneli 31 Ocak 2017 Pazar günü yapıldı. Ah- med Kalkan hocamız ve r
Kitabınız Kur’an İse Niçin Tağutun Hükmüne Razı Oluyorsunuz?
Allah gönderdiği elçilerede, elçi ola­rak gönderdiği muhattaplarına da elçiye indirilene kesin olarak iman etmelerini ve iman ettikleri bu ilkele­ri a
1 -


Abdullah Yıldız

“Sabırla ve namazla Allah’tan yardım dileme” vakti

23/01/2018 - 13:06

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat