Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Müslüman olmak bedel ister * Kudüs için Müslümanlar ne yapmalı? * Afrin neden Türkiye'ye tehdit? * Af(e)rin!. * İman: Allah’a Güvenmek, İslam: Güvendiğine Teslim Olmaktır * Vahdetin önündeki iki önemli engel * Çocuk ve Disiplin * “Mutlak Doğru” Üzerine * Kanaralaşmak * İsrail’in, vatandaşlarımıza uyguladığı zulüm!

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 61271
Toplam 410737893
En Fazla 606285
Ortalama 154528
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

Barzani’nin referandum ısrarının kısa ve acıklı hikayesi

‘Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) varlığı, Saddam Hüseyin’in devrilmesiyle sonuçlanan Irak’ın işgali sonrasında oluşturulan 2005 tarihli yeni Irak Anayasası’yla tanımlanmıştı. Bu tanıma göre, bu yönetimin kendi parlamentosu, polis gücü, hatta askeri
2018-01-17 - 22:44

Barzani’nin referandum ısrarının kısa ve acıklı hikayesi

 

Irak’ın kuzeyindeki ‘Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) varlığı, Saddam Hüseyin’in devrilmesiyle sonuçlanan Irak’ın işgalisonrasında oluşturulan 2005 tarihli yeni Irak Anayasası’yla tanımlanmıştı. Bu tanıma göre, bu yönetimin kendi parlamentosu, polis gücü, hatta askeri (Peşmerge) ve gümrük yönetimi olacaktı. Ancak Anayasanın çizdiği sınırlara rağmen IKBY’nin kontrol sahasını ve yetkilerini genişletme çabaları nedeniyle ortaya çıkan sorunlar Bağdat merkezi yönetimi ile Erbil merkezli bölgesel yönetim arasında sorunlara yol açtı. Bölgeden ve dünyadan gelen tüm ikaz ve uyarılara rağmen gerçekleştirilen 25 Eylül tarihli tartışmalı referandum ise, bu gerginliği zirveye taşıdı.

Söz konusu referandum Türkiye’de oluşturduğu sıcak gündem nedeniyle yeni bir tartışma gibi algılansa da, bu doğru değil. 2005’te yapılan Irak genel seçimlerinde Kuzey Irak’ta gayri resmi referandum sandıklarıkurulmuş ve %99’la ‘evet’ çıkmıştı. Ardından 2 milyona yakın imza toplanmış ve BM’e bağımsızlık için resmi bir referandum talebiyle başvuruda bulunulmuştu. Taleplerin 2005’e uzandığı söz konusu referandumun ilk olarak 2014’te yapılması planlanıyordu. Türkiye tarafından da sıklıkla ‘mezhepçi’ politikaları nedeniyle eleştirilen dönemin Irak Başbakanı Nuri el Maliki, IKBY tarafından da ‘bölücü’ olmakla eleştiriliyordu. DAEŞ’in 2014 yazında Irak’ta Musul başta olmak üzere çok sayıda şehri ele geçirmesi, Irak ordusunun her şeyi geride bırakıp kaçması ve merkezi yönetimin kontrolü kaybetmesi, IKBY’nin gücünü artırmasına yol açtı. Örneğin Irak ordusunun Kerkük’ten kaçmasıyla, Peşmerge uzun zamandır kolladığı fırsatı yakalamış oldu ve şehri “DAEŞ’ten özgürleştirdiği” iddiasıyla kontrol altına aldı. Kürdistan bayrağı Kerkük’ün girişine ilk olarak Haziran 2014’te asıldı. Öte yandan DAEŞ’le mücadele merkez ve bölgesel yönetim ortaklığında devam ederken geri alınan bölgelere kimin yerleşeceği de bir rekabet haline dönüşmüştü. Peşmerge de Irak Ordusu gibi geri aldığı yerlere yerleşiyor ve çıkmıyordu.

IKBY lideri Mesud Barzani, ülkenin halihazırda fiili olarak bölünmüş olduğunu iddia ederek bağımsızlık referandumu yapma niyetini ilk kez 1 Temmuz 2014’te duyurmuştu. Maliki’nin yerine Haydar el İbadi Eylül’de Başbakan olunca tansiyon biraz düşmüş; bunun sonucunda Barzani, referandumun “DAEŞ’le mücadele” sonrasına ertelendiğiniduyurmuştu. Şubat 2016’da Barzani Rudaw’a verdiği röportajda referandumu Amerikan seçimlerinden önce yapmak istediklerini söyledi. Mart ayında, Al Monitor’e verdiği demeçte, Ekim 2016 öncesi bu referandumun gerçekleşeceğini iddia etti. Ancak Neçirvan Barzani, Ekim sonlarında referandumun “Musul operasyonu” bitmeden önce yapılmayacağını söyledi. Aralık 2016’da aynı sözleri tekrarladı.

“DAEŞ’le mücadele”de son yaklaşırken ABD’de Trump’ın Başkan seçilmesiyle 2017 başında referandum konusu Kuzey Irak içinde daha da sıcak bir konu haline geldi. Barzani’ye karşı uzun süredir ortak hareket eden ve onu ‘dikatörlük’le suçlayan KYB ve Goran Hareketi’nin, İran destekli Haşdi Şabi milisleri ve İran’ın Devrim Muhafızları’yla son yıllarda giderek daha da sıklaşan temasları “DAEŞ’le mücadele için ortak hareket” anlaşması kapsamındaymış gibi sunulsa da, toplantıların arka planında Barzani’ye karşı ortak atılacak adımlar olduğu biliniyordu. “Ha bugün ha yarın” denilerek sürekli ertelenen referandum bu dönemde, Barzani’nin partisi KDP ve Talabani’nin partisi KYB ile Goran Hareketi arasında yeni bir rekabet konusuna döndü. KYB ile Goran, Barzani’yi Kuzey Irak’taki tüm güçlerin ortaklaşa destek verdiği bağımsızlık referandumuna gitmemekle suçlarken, 28 Mart’ta KYB’ye bağlı Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’in KYB Peşmergesinin kontrolünde olan Kerkük içerisindeki kamu binalarına Kürdistan bayrağı çekmesi, dışarıdaki tüm gözlerin bir anda bölgeye yönelmesine neden olurken içeride oluşan baskı Barzani’yi de el yükseltmeye zorladı.

Barzani KYB ve Goran karşısında kaybettiği gücünü yeniden kazanma, Kürtler arasında düşmeye başlayan popülaritesini artırmak zorunda kaldığını düşünerek, Trump yönetiminin Obama yönetimine oranla İran’a karşı daha sert bir tutum benimseyeceği ve Irak üzerindeki İran etkisini kıracağını öngörerek kendisine destek vereceği tahminiyle 7 Haziran’dareferandumun 25 Eylül’de yapılacağını ilan etti. Kurulan tüm uluslararası baskıya rağmen, bir tek İsrail’in açıktan desteğini alarak referanduma giden Barzani, sandık kurulacak yerlere ‘tartışmalı’ bölgeler olan bildiğimiz ve DAEŞ’ten alınan Kerkük, Mahmur, Sincar, Başika gibi şehirleri de ekleyince durum iyice karıştı. KYB ve Goran gibi muhalif partiler, hatta PKK, bağımsızlık referandumu ilanı Barzani’den gelince çeşitli açıklamalar öne sürerek bu referanduma karşı olduklarını dile getirmeye çalışsalar da Kuzey Irak’taki iç kamuoyu baskısından çekinerek destek vermek zorunda kaldılar. Ve referandum 25 Eylül’de gerçekleşti. Ancak iç baskılar ve kaybettiği güç nedeniyle bu kararı alan ve uygulayan Barzani, dışarıdaki desteğini ve en önemlisi Bağdat’ın adaletsiz tutumuna, Tahran’ın yayılmacı politikalarına karşı bugüne kadar Kuzey Irak’ın çıkarlarını koruyan, önüne set kuran Ankara’nın desteğini kaybetti.

Ankara kurduğu tamponu kaldırınca da Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan gece 01.00 itibarıyla Kerkük’te başlayan tablo ortaya çıktı. KYB liderlerinden bazıları KDP’ye destek verirken bazılarının hafta sonu Bağdat’la, Haşdi Şabi liderleriyle ve İran Devrim Muhafızları Kudüs Ordusu Komutanı Kasım Süleymani’yle tek taraflı bazı görüşmeler yaptığı biliniyordu. İbadi’nin emriyle Kerkük’e operasyon başlar başlamaz Peşmerge safları dağıldı. KDP güçlerinin elindeki K1 askeri üssü, havalimanı ve benzeri stratejik noktalarla KYB’nin kontrolündeki şehir kısa sürede kaybedildi. Onu Tel Elvad, Tuzhurbatu, Başika ve diğerleri takip etti. IKBY bugün itibarıyla DAEŞ’ten önceki sınırlarına çekilmek zorunda kalırken, hiç kimse, ne ABD ne de referandumda en yüksek sesli desteği veren İsrailsesini çıkarmadı.

Bugün tüm Kürdistan bayrakları Peşmerge’nin çekildiği şehirlerden indirilirken Kasım Süleymani’nin Irak’taki Haşdi Şabi güçlerinin resmi müşaviri olarak atandığı söyleniyor, Haşdi Şabi’nin Kerkük valiliğine İran’ın dini lideri Hamaney’in fotoğrafını astığı görüntüleri medyaya yansıyor. Barzani’nin bağımsızlık hikayesi kısa sürdü, referandum inadının sonu tüm Kuzey Irak halkı için acıklı oldu. Şimdi düşünmek lazım; kim kazandı, kim kaybetti?

 

merve şebnem oruç

yeni şafak


Keyword : radyo vakit - merve şebnem oruç - yeni şafak -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Afrin ve ötesi
Geçen sene Mart ayında yayımlanan “Suriye satrancında değişen dengeler ve ittifaklar” başlıklı yazıyı şu açık uçlu soruyla bitirmiştik: “Şimdilik bilm
Filistin Merkez Konseyi toplantısına 'İsrail'i tanımayı askıya al' tavsiyesi
Batı Şeria'nın Ramallah kentinde 14 Ocak'ta yapılması beklenen Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Filistin Merkez Konseyinin toplantısında, "FKÖ'n
Kudüs Davası ve İslâm’ın Bedevî Problemi
Müslümanların İsrail ve ABD Devlet Başkanı Donald Trump’a öfke kustuğu, Malezya Savunma Bakanı’nın “Ordumuz Kudüs için daima hazır” açıklamasını yaptı
İran’ı yaralamak, Türkiye’yi sarsmak: Bir coğrafya iradesi ve bir özgürlük haritası şarttır!
İran’a, “ne kadar güçlenirsen güçlen, ne kadar yayılma haritası izlersen izle, ne kadar Şii doktriniyle sınır ötesi kitleleri harekete geçirirsen geçi
İran’da ‘Sahipsiz’ Protestolar ve Kronik Sorunlar
İran’da 2017 yılının son günlerinde Meşhed merkezli başlayan toplumsal hareketlenme, birkaç gün içerisinde ülke geneline yayıldı ve İranlılar 2018’e g
İran’da kimin gölgesi ‘GEZİ’yor?
Sahneler farklı olsa da akış şöyleydi... Suriye’de krizin sona yaklaşması, Barzani referandumu, Küre Koalisyonu, Katar darbesi/krizi, MBS rumuzlu vel
Bir Savaş Silahı Olarak Açlık
Bugün dünyanın farklı bölgelerinde var olan ve her geçen gün biraz daha kötüye giden krizlerin başını “savaşlar” ve “yoksulluk” çekmektedir. Bu iki ol
Evanjelizm, Ortadoğu ve Türkiye
Evanjelizm genel anlamıyla İncil’i vaaz etme veya İncil’i yayma anlamında kullanılır. Gaye ve amaçları Hz. İsa’nın mesajlarını insanlara ulaştırma ve
Filistinli kadınlar
Mavi kartları olmadığı için Kudüs’e giremeyen eşlerinin yerine, kadınlar dağlardan aşarak şehre inip mahsullerini satmaya çalışıyor. Ailelerin ayakta
Heniyye: Trump ümmeti uyandırdı
Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye “eski Siyonist Başbakan Ariel Şaron'un Mescidi Aksa'ya aptalca baskını olmasaydı Aksa intifadası patlak ver


Abdullah Yıldız

“Başka Kur’ân Getir” Diyenler

16/01/2018 - 13:21

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat