Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Mâna Girdabı * Evlilik Çoluk Çocuk İşi Değildir * Müslüman olmak bedel ister * Kudüs için Müslümanlar ne yapmalı? * Afrin neden Türkiye'ye tehdit? * Af(e)rin!. * İman: Allah’a Güvenmek, İslam: Güvendiğine Teslim Olmaktır * Vahdetin önündeki iki önemli engel * Çocuk ve Disiplin * “Mutlak Doğru” Üzerine

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 63274
Toplam 410739896
En Fazla 606285
Ortalama 154529
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

ABD tarihi ihanetlerle dolu

Son olarak vize restleşmesiyle zirve yapan Türkiye-ABD ilişkilerindeki kriz aslında ilk değil. Daha doğrusu ‘Dost ve müttefik’ bildiğimiz ABD bize ilk kez ihanet etmiyor. Osmanlı’nın son döneminde yaşanan ihanetleri saymasak dahi son 65 yılda defalarca ABD ihanetiyle karşılaştı Türkiye. Özellikle II. Dünya Savaşı sonrası Rusya
2018-01-17 - 18:48

ABD tarihi ihanetlerle dolu

 

 

Son olarak vize restleşmesiyle zirve yapan Türkiye-ABD ilişkilerindeki kriz aslında ilk değil. Daha doğrusu ‘Dost ve müttefik’ bildiğimiz ABD bize ilk kez ihanet etmiyor. Osmanlı’nın son döneminde yaşanan ihanetleri saymasak dahi son 65 yılda defalarca ABD ihanetiyle karşılaştı Türkiye. Özellikle II. Dünya Savaşı sonrası Rusya ile yaşadığı ‘Soğuk Savaş’ döneminde Türkiye’yi yanına çekmek için her türlü yolu deneyen ABD, kimi zaman ‘yardım’ adı altında bu ülke ile diyalog kurdu, kimi zaman da tehdit, darbe, ambargo, kumpas gibi yaptırımlarla karşımıza çıktı. 

 

ÖNCE EĞİTİMİ ALDILAR

ABD ile Cumhuriyet dönemi ilişkileri özellikle İsmet İnönü döneminde ivme kazanmıştı. Örneğin 27 Aralık 1947 tarihinde eğitim sistemini ABD güdümüne verdiğimiz ‘Fulbright’ Anlaşması.Anlaşmanın 5. maddesi, Birleşik Devletlere eğitimi havale ettiğimizi anlatıyordu: Kurulacak olan Eğitim Komisyonunun; dördü T.C. vatandaşı, dördü de ABD vatandaşı (ki ikisi mutlak C.I.A ajanı olmuştur) olmak üzere sekiz üyeden oluşacaktır. ABD’nin Türkiye’deki diplomatik misyon şefi (Büyükelçi, konsolos)  komisyonun fahri başkanı olacak ve komisyonda oyların eşit olması halinde kararı komisyon başkanı verecektir.

 

MENDERES’E YAPTIKLARI

Türkiye yarı bağımsızlığına kavuşalı henüz 30 yıl olmamıştı. 14 Mayıs 1950’de ilk kez halk oyu ile başbakan seçilen Adnan Menderes, Türkiye’nin dışa açılması için, yeni alternatifler oluşturmanın yollarını arıyordu. Başbakan Menderes’in ilk ABD gezisi 30 Mayıs-4 Haziran 1954 tarihleri arasında gerçekleşti. New York’ta Menderes’in kaldığı otele gelen Başkan Eisenhower bir konuşma yapmış, Menderes onuruna bir öğle yemeği de vermişti. Amerikan basınında komünizme set çeken bir ülke olarak görülen Türkiye hakkında birçok olumlu haberler yer almıştı.

 

BAĞIMSIZLIK ADIMLARI ATILINCA...

Ancak bu hava fazla sürmeyecekti. Adnan Menderes de bugün Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği gibi özellikle dış politikada “Kendi göbeğimizi kendimizin kesmemiz gerektiğini” söyleyenlerdendi. Türkiye’nin mutlaka bir Ortadoğu politikası olması gerektiğine inanıyordu. İlk hedef, Irak’la işbirliği olmuştu. 6 Ocak 1955’te Bağdat’a giden Menderes, bir fırsatını bulup Nuri Said Paşa’yla baş başa görüşmüş,  13 Ocak’ta Türkiye-Irak ortak bildirisi yayınlanmıştı. Uzun zamandır uyuşuk bir dış politika güden Türkiye’nin gösterdiği bu inanılmaz ataklık, İngiltere ve ABD’yi şaşırtmıştı. 23 Şubat’ta tekrar Bağdat’a giden Menderes Bağdat Paktı’na imza atmıştı. 

 

SAATLERCE BEKLETTİLER

Adnan Menderes ABD’ye son seyahatini ise 27 Mayıs darbesinden kısa bir süre önce yapmıştı. 1959 yılı Ekim ayında kalabalık bir heyetle ABD’ye giden Menderes’i karşılamaya ABD’li bir yetkili gelmemişti. ABD’nin onur kırıcı muamelesi moralleri bozdu. Menderes ekonominin toparlanabilmesi için ABD’den 500–600 bin Dolar civarında yardım talep edecekti. 9 Ekim’de Beyaz Saray’da Başkan Dwight D. Eisenhower’la Adnan Menderes arasındaki görüşme yarım saat sürmüş, ancak mali yardım gündeme bile gelmemişti. Türk heyeti ertesi gün Amerikan Dışişleri Bakanlığı’na davet edilmiş ancak heyet randevu yerinde uzun süre bekletilmişti. Bakan Herter’le Menderes’in görüşmesi de sadece 15 dakika sürmüştü. İtibarsızlaştırma için basın da devreye sokulmuş, Başkan’la yarım saat süren görüşme Associated Press haber ajansı tarafından ‘yanlışlıkla’ üç dakika olarak verilmişti. 

 

JOHNSON’DAN TEHDİT MEKTUBU

ABD’nin Türkiye’yi bir sömürge ülkesi gibi gördüğü belgelerden en somutu hiç kuşkusuz, 5 Haziran 1964 tarihli Johnson Mektubu’dur. 27 Mayıs darbesi yapılmış Menderes ve arkadaşları idam edilmiş, yerine cuntacılar tarafından kurdurulan hükümet getirilmişti. ABD Başkanı Lyndon B. Johnson, cuntanın getirdiği Başbakan İsmet İnönü’ye gönderdiği 5 Haziran 1964 tarihli mektupta Türkiye alenen tehdit ediliyordu. Johnson, Başbakan İsmet İnönü’ye, Türkiye’nin Kıbrıs’a yapacağı olası bir harekâtta, ABD tarafından sağlanmış olan hiçbir askerî silahı kullanmasını onaylamayacağını belirtmekteydi. 

 

İNÖNÜ BOYUN EĞDİ

ABD, Türkiye’nin, kendisinden izinsiz Kıbrıs’a müdahale kararı alamayacağı ültimatomunu veriyordu. Milletin öfkesine rağmen Başbakan İnönü, 13 Haziran 1964’te Başkan Johnson’a gönderdiği cevabî mektubunda; Türk Hükümeti’nin, ABD’nin ‘isteği’ üzerine, Kıbrıs’a müdahale etme hakkını kullanmayı ertelediğini belirtmişti. İnönü, ABD’ye boyun eğmiş, MGK’nın kararına rağmen, Rumlar’ın Kıbrıs’taki katlimına seyirci kalmıştı.

Öte yandan 1960 darbesi sonrası Komünizm tehlikesi bahanesiyle Türkiye’de Rusya karşıtı yapılanmalara ağırlık verilmiş, ABD eliyle örgütlenen Komünizmle Mücadele Dernekleri başta olma üzere pek çok yapı oluşturulmuştu. Bugün ihanet hareketine dönüşen ve ABD’de yaşayan FETÖ’nün elebaşı Fetullah Gülen de işte bu yıllarda bu derneğin kurucuları arasında yer alıyordu.

 

ABD’Yİ ÇILDIRTAN ADIMLAR

Türkiye 1970’li yıllara ise bir hışımla girmişti. 1971’in 12 Martı’ında dönemin hükümeti muhtıra ile görevden uzaklaştırıldı. 12 Mart ara rejimi ilk iş olarak ABD’yi çok sevindiren ve yarım milyon kadar üreticiyi işsiz bırakan bir adım atmış, haşhaş ekimini yasaklamıştı. 14 Ekim 1973 seçimleri ise yeni bir dönemi aralayacaktı. Bülent Ecevit’in CHP’si ile Necmettin Erbakan liderliğindeki Milli Selamet Partisi (MSP) koalisyon yapmışlardı. Ecevit -Erbakan hükümetinin ilk icraatlarından biri üreticiyi sevindiren ABD’nin de şiddetli tepkisine neden olan haş haş ekim yasağını kaldırmak olmuştu. Bununla da kalınmadı. Rumlar’ın katliam yaptığı  Kıbrıs’a 20 Temmuz 1974’te çıkarma yapıldı. Bunun üzerine ABD’de, 30 Aralık 1974 tarihinde ambargo kararı alındı. Silah satışları 5 Şubat 1975’te durduruldu. 200 milyon dolarlık yardım da askıya alındı.

 

27 MAYIS DARBESİNE GİDEN YOL

1950-1960 dönemi, Türk dış politikası için krizler itibarıyla aşırı yoğunluğun yaşandığı yıllardı. Aynen bugünkü gibi… 

İşte Cumhuriyet tarihinde bütün darbelerin anası olan ilk darbe bir anlamda milletin iradesinden kurtulmak için bu tarihlerde planlandı. 27 Mayıs öncesi ABD’den yardım talebi reddedilen Menderes 2 Temmuz 1960 için Rusya’ya gezi yapacaktı. Ama olmadı.

Rusya ziyareti aylar öncesinden planlanmıştı. Bir büyükelçimiz, Menderes’in Moskova ziyaretini anılarında şöyle aktarır: “Rusya gezisi için CIA’in derhal harekete geçtiği, ziyareti önlemeye çalıştığı intibaı alındı. Aslında Washington, Moskova ziyaretinden hiç mi hiç hoşlanmamıştı. 1947’den beri Amerika’nın dümen suyuna girmiş olan bir ülkenin hükümeti ilk kez kendi başına bir harekete tevessül ediyordu. Amerikalılar, Rıza Şah Pehlevi’yi uyardılar. Türkiye nereye gidiyordu? CENTO’nun sonu mu yaklaşıyordu? (Semih Günver, ‘Fatin Rüştü Zorlu’s 133)

ABD, 27 Mayıs darbesi ile hem Menderes ve Fatin Rüştü Zorlu’nun yardım taleplerini bu darbeyle kesmiş, hem de bağımsız bir adım atmaya kalkışan bir Türkiye yönetiminden kurtulmayı amaçlamıştı. Nitekim 27 Mayıs darbecilerinin bildirisinde, ‘NATO ve CENTO’ya bağlı kalacağız. İttifaklara ve taahhütlerimize sadığız” mesajı bunun göstergesi olmuştu. Hatırlayın, 15 Temmuz öncesi de, Sayın Erdoğan’ın 15 Temmuz sonrası Rusya’ya önemli bir ziyareti planlanmıştı. Zaten bugün ABD ile üstü yürütülen soğuk savaş da bu tarihten sonra ivme kazanmadı mı?

 

ÜSLERE EL KOYDUK

Ecevit -Erbakan Hükümeti 19 Eylül 1974 tarihinde istifa etmişti. 31 Mart 1975 tarihinde kurulan 

Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş’li I. Milliyetçi Cephe Hükümeti, Türkiye tarihine onurlu birer sayfa olarak geçecek iki adım attı. 

Birincisi, Kıbrıs’tan çekilme baskılarının arttığı bir dönemde, 13 Şubat 1975 günü Kıbrıs Türk Federe Devleti’ni ilan etti. 

İkincisi ise 25 Temmuz 1975 günü ABD ile Türkiye arasındaki askeri işbirliği anlaşması tek taraflı olarak feshedildi. 21 Amerikan üssü ve tesisinin faaliyeti durduruldu ve bu tesisler Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tam denetim ve gözetimine devredildi. Türk bayrağı çekildi.

 

‘ARTIK AMERİKA YOK’

 26 Temmuz 1975 tarihli gazete manşetleri şöyleydi: ÜSLERE EL KOYDUK. Başyazıda da şunlar söyleniyordu: “Türkiye için artık Amerika yok. (...) Bizim kiralık toprağımız yoktur. Önce ikili anlaşmaların sona erdiğini dünya bilmek zorundadır. Türkiye’deki tatlı Amerikan efsanesi kökünden yıkılmıştır. Amerika artık sevimsiz veya çirkin değil, üstelik hain hale gelmiştir. (...) Kim ne derse desin; artık Türkiye için pek çok şey vardır, fakat Amerika yoktur. (...) Dost Amerika, dünden itibaren yerini hain Amerika’ya terk etmiştir.”

 

 1980 SONRASI AÇILDI

ABD’nin üs ve tesisleri 1978’de fiilen açılsa da resmi açılış ve yeni üslerin eklenmesi 12 Eylül 1980 darbesinin ardından Aralık 1980’de gerçekleşecekti.. ABD’nin, ‘Bizim çocuklar’ diye tarif ettiği darbeciler üsleri yeniden ABD’ye açarak diyetlerini ödemeye başlamıştı bile. 

 

ÇEKİÇ GÜÇ-28 ŞUBAT-MUAVENET
 
ABD’nin 1990’lı yıllardan itibaren PKK Terör Örgütü’nü ve bu örgütün Irak ve Suriye’deki varlığını korumaya yönelik politikaları da bugün Irak ve Suriye ile yaşadığımız sorunun temellerini oluşturuyor. 1991’de ‘Çekiç Güç’  adıyla sınırlarımız içerisine konuşlandırılan ABD askerleri PKK’nın bölgede güçlenmesine, bölge halkının Türkiye’ye küsmesine hizmet etmişti. 12 Temmuz 1991 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla izin verilen Çekiç Güç, 77 uçak ve helikopter ile 1862 personele sahipti. Yer olarak İncilik ve Pirinçlik üsleri kullanılıyordu. “Çekiç Güç” ABD’nin Kürdistan Projesi için vakit kaybetmeksizin örtülü operasyonlara başladı. PKK’ya verilen eğitim ve silahlar, ABD’li çavuşun bir kaymakamımızı tokatlaması gibi skandallarla gündeme gelen Çekiç Güç, ancak 1996’da Necmettin Erbakan başbakanlığındaki Refahyol Hükümeti döneminde ülkemizden gönderilebilmişti. 
 
MUAVENET’İ VURDULAR
 
2 Ekim 1992’de Display Determination-92 (Kararlılık Gösterisi-92) adlı NATO tatbikatı sırasında Ege’de Muavenet muhribimiz ABD uçak gemisi Saratoga’nın ateşlediği 2 adet SeaSparrow hava savunma füzesiyle vuruldu. Füzeler geminin kalbi sayılabilecek köprü üstü ve SHM (Savaş Harekat Merkezi) gibi yerlerin yakınına isabet etti. Füzelerin isabeti sonucunda geminin komutanı Deniz Kurmay Yarbay Kudret Güngör dahil olmak üzere beş şehit ve 22 yaralı verildi. Bu olay öncesi ABD’liler heyetler halinde gelip gidiyor çürümüş, hurdaya atılacak gemilerini bize satıp paraya çevirmek istiyorlardı. 
 
28 ŞUBAT DARBESİ
 
1995 yılının aralık ayında yapılan genel seçimlerde birinci çıkan Refah Partisi(RP) DYP ile engelleme çabalarına rağmen koalisyon kurdu. Başbakan Necmettin Erbakan ABD’nin itirazlarına karşı ziyaretlerine İran’la başladı. Sekiz İslam ülkesini bir araya getirerek D-8 oluşumuna imza attı. Milli Görüş Lideri’nin ‘Yeni bir dünya’ ‘İslam Birliği’ söylemi ABD’yi tedirgin ediyordu. ABD ile korkutmak isteyenlere, ‘Bana ne Amerika’dan’ diyen de Erbakan’dı. Asya ülkeleri ile yapılan ekonomik anlaşmalar ABD’nin py-pas edilmesi olarak yorumlanıyordu. Harekete geçildi ve REFAHYOL, postmodern yöntemlerle iktidardan düşürüldü. Başbakan Erbakan yıllar sonra darbenin planının Pentagon’da yapıldığını belgesiyle açıkladı. 

ABD İLK KEZ BAŞARAMADI

Türkiye’de 2001 yılında patlak veren kriz sonrası 3 Kasım 2002’de seçime gidildi. AK Parti ezici çoğunlukla iktidara geldi. Kısa süre sonra ‘ABD’ye Türkiye’den kuzey cephesi’ sağlayacak olan ‘Tezkere’, 
 
1 Mart 2003 günü TBMM’ye getirildi. Ancak, TBMM’de reddedildi. Bu durum, tezkereyi çantada keklik gören, gemilerini İskenderun’a getiren kibir abidesi ABD’nin burnunu fena halde sürtmüştü. Bu rahatsızlık kendini 4 Temmuz 2003 Cuma günü tüm şiddetiyle gösterdi. ABD Kara Kuvvetleri’ne bağlı 173’üncü Hava İndirme Tugayı askerleri, Kuzey Irak Süleymaniye’deki Türk Özel Kuvvetleri Bürosu’na yaptıkları baskın sonucu 3’ü subay 8’i astsubay 11 Türk askerini esir aldı. Amerikalılar daha sonra başlarına çuval geçirip Türk yetkilileri sekiz araçlık bir konvoyla karargâh olarak kullandığı Kerkük Havalimanı’na götürdüler. Bu kriz yıllar geçmesine rağmen hiç unutulmadı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, başbakan olarak Ocak 2009’da gittiği Davos Zirvesi’nde İsrail’e ‘One minute’ diyerek rest çekmesi sonrası kumpaslar dönemi başlatıldı. FETÖ örgütü kullanılarak Erdoğan’ın ofisine böcekler yerleştirdi, hükümeti zora sokacak provokasyonlar art arda gelmeye başladı. Gezi, 17-25 Aralık darbe girişimi, 15 Temmuz işgal girişimiyle Türkiye’yi teslim alamayan ABD’nin kurduğu dengeler bir bir bozuldu.  ABD desteği her geçen gün daha da netleşen 15 Temmuz girişimi, Erdoğan liderliğinde millet tarafından bastırıldı. ABD yenilgi üstüne yenilgi alıyordu. Her yenilgi sonrası daha da hırçınlaştı. ABD kendisine kafa tutan ve bağımsızlık yolunda adımlar atan Erdoğan liderliğini ber taraf edememişti. Bu girişimi yapan örgütün elebaşı Gülen, ikamet ettiği ABD’den resmen istendi. ABD’lilerin var olan tüm delillere rağmen Gülen’in iadesini yokuşa sürmesi, Türk-Amerikan ilişkilerini tarihte hiç görmediği dip seviyelere indirdi.   
 
ABD İLE ÖRTÜLÜ SAVAŞ   
 
Türkiye’nin, ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı, darbe girişimlerinin kilit ismi ajan Metin Topuz’u tutuklaması, hemen ardından İdlib’e girip, Afrin’deki PKK’lı teröristleri köşeye sıkıştırması ve Akdeniz koridorunu kapatması ABD’yi çileden çıkarttı. ABD, Türkiye’ye vize yasağı koydu. Türkiye de anında karşılık vererek adımlarından geri adım atmayacağını dünyaya ilan etti. Rusya ile yapılan S-400 anlaşması ve Barzani’ye karşı tepkiden de rahatsız olan ABD,  Türkiye’yi engellemek, ajanının konuşmasının önüne geçmek için vize yasağıyla gerekçesiz şekilde şantaja başladı. 
 
ESKİ TÜRKİYE YOK
 
ABD’nin skandal kararına Türkiye kelimesi kelimesiyle misilleme yaptı.  Türkiye’nin hamleleri bununla da sınırlı kalmadı. Önce ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Philip Kosnett Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Kosnett’e Türkiye’deki vize işlemlerini askıya alması kararından dönülmesi yönünde telkinde bulunuldu. Sonra ise Türkiye’de son günlerini geçiren ABD Ankara Büyükelçisi John Bass’ın görüşme ve veda ziyareti talebi devletin tepesi tarafından reddedildi. Türk-Amerikan politikaları, Suriye’de ise ABD’nin PYD terör örgütünü taşeron bir güç olarak kullanmaya başlaması ile ayrışmaya başladı. Kuzey Suriye’de hem DEAŞ varlığına hem de bir ‘Terör Koridoru’na izin vermeyen Türkiye, 20 Ağustos 2016’da ‘Fırat Kalkanı Operasyonu’ ile Cerablus’a girerek fiilen ABD ve onun taşeron kuvvetleri ile karşı karşıya geldi. Bugün bu karşıtlık İdlib ve Afrin’de de sürüyor.
 
BU NASIL DOSTLUK
 
Türkiye ile ABD ilişkileri 1800 yıllarına kadar dayanır. ABD’nin, bazı ihanetleri şu şekilde özetlenebilir:
 
- 1830 anlaşmasıyla Amerikan vatandaşlığına geçen ve çoğu suça karışmış Ermeniler ABD himayesine alındı. 1900-1914 yıllarında 70 bin Ermeni ABD vatandaşı Türkiye’de faaliyet yürüttü. 
 
- İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Türkiye 5 bin kişilik bir birlikle Kore Savaşı’nda ABD ve BM için üstün başarılar göstermiş, 1952’de NATO’ya katılmış, 1954’te İncirlik Üssüne izin vermişti. Bütün bunlara rağmen ABD, Türkiye’ye yine ihanet etti. 1959 yılında Türkiye’ye yerleştirilen Jüpiter Füzeleri, Küba Krizi sebebiyle geri çekildiği zaman, Başkan Kennedy’nin “Sovyetler Türkiye’ye saldırırsa bu füzelerin ateşlenmeyeceği” talimatını verdiği ortaya çıktı. 
 
- Türkiye’ye alternatif arayan, bağımsız Türkiye yolunda adımlar atan Adnan Menderes, Rusya randevusu öncesi darbe ile indirildi. İki bakanı ile birlikte idam edildi.
 
- ABD Başkanı Johnson, 5 Haziran 1964’de İsmet İnönü’ye hitaben çok ağır bir mektup yazdı. Türkiye’yi, Kıbrıs’ta katliam yapan Rumlara müdahale etmemesi için tehdit etti.  
 
- 12 mart 1971 muhtırası sonrası kurdurduğu hükümete haşhaş ekimini yasaklattı. Yarım milyon kişi işsiz kaldı.
 
- 1974 yılında, Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahalesini takiben ABD, 1975-1978 yılları arasında Türkiye’ye ambargo uyguladı.
 
- 12 Eylül darbesini tezgahladı, yaptı ve başardı. Darbe sonrası, kapatılan üslerini yeniden açtırdı.
 
- 1991’de Türkiye’nin bölünmesine gidecek olan adımlar için Çekiç Güç vasıtasıyla PKK’yı desteklemeye başladı. Bugün Türkiye’yi tehdit eden Kürdistan’ın temellerini attırdı.
 
- Ekim 1992’de Ege’de Muavenet gemimizi vurarak batırdı 5 subayımız şehit oldu.
 
- 4 Temmuz 2003 tarihinde Süleymaniye kentindeki 11 TSK personeli ABD askerlerince başına çuval geçirilerek tutuklandı. 
 
- ABD’nin, Gezi Provokasyonu, 17-25 Aralık, 15 Temmuz darbe girişimlerinin arkasında yer aldığı her geçen daha da netleşiyor.
 
- Türkiye’yi tehdit eden Suriye’nin kuzeyindeki PKK/PYD terör koridoruna TIR’larla silah ve mühimmat taşımaya devam ediyor.
 
YENİ TÜRKİYE PLANLARINI BOZUYOR
 
- ‘Bağımsız Türkiye’ diyen Adnan Menderes, darbe ile indirildi, idam edildi
 
- İsmet İnönü 5 Haziran 1964 tarihli Johnson Mektubu’yla yapılan tehdide boyun eğdirildi.
 
- 12 mart 1971 muhtırası ile ara rejim hükümete haş haş ekimi yasağı koyduruldu.
 
- 1974 Kıbrıs Zaferi sonrası Türkiye’ye silah ambargosu uygulandı. Türkiye 1980 darbesine götürüldü.
 
- 1980 darbesi sonrası darbe hükümeti Türkiye’yi ABD’ye uydu yapmaya kalkıştı.
 
- Çekiç Güç’ü gönderen, ilk ziyaretini İran’a yaparak D-8’i kuran Necmettin Erbakan hükümeti darbe ile düşürüldü.
 
- ‘Bağımsız Türkiye’ yolunda tarihi adımlar atan Erdoğan liderliğindeki Türkiye’yi durdurmak için defalarca kumpas kurdu.Gezi, 17-25 Aralık, 15 Temmuz girişimlerini yaptı ancak ilk kez başaramadı.  
 
“Sırtına yediği onca hançere rağmen herkesle dostluk hukukunu korumaya çalışan bir başka ülke yoktur.” 
 
Recep Tayyip Erdoğan / 12 Ekim 2017
 
 
star

Keyword : radyo vakit - star - abd -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Kanaralaşmak
Evet, hayvanlarda olduğu gibi insanlarda da tabiat bozulması oluyor görüyorsunuz. Devlet görevlilerinin halleri gözlerinizin önündedir. Kimisi verdiği
Kanal İstanbul'un güzergahı resmen belli oldu | VİDEO
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahının belirlendiğini belirterek, "Küçükçekmece-Sazlıdere-Du
ABD, Türkiye-İran-Rusya blokunu vuruyor: Bu oyun Afrin ve Mümbiç’te bozulur
Akdeniz’den İran sınırına uzanan, Türkiye’nin bütün Güney sınırlarını kapatan, Arap-İslam dünyasıyla ilişkilerini kontrol altına almayı amaçlayan “Ter
Çin'in Uygur zulmü Washington Post'ta
2016 Ağustos'undan beri Çin'in yönetimi altındaki Uygur Özerk Bölgesi'nde (Doğu Türkistan) Chen Quanguo adlı valinin göreve gelmesinden beri güvenlik
Yeni küresel para düzeni ve savaş
Küresel para düzeni her 30-40 yılda bir değişir: 1871-1913 Klasik Altın Standardı, 1913-1944 Altın Değişim Standardı, 1944-1971 Bretton Woods Sistemi
Biz yenilirsek, dünya yenilmiş olacak...
Tarih, millet olarak omuzlarımıza hiç beklemediğimiz bir sorumluluk yükledi: Emperyalizm ile savaşta geri adım attığımız an veya içeriden-dışarıdan ge
Türk hayırseverlerden bir milyon Kur'an-ı Kerim bağışı
Kur'an öğrenmek ve okumak isteyen ancak imkanları sınırlı olanlara destek amacıyla yapılan çalışmada, 16 dilde hazırlanan 512 bin 696 mealli Kur'an-ı
Pakistan Dışişleri Bakanı: Tarih bize ABD'ye güvenmememizi öğretti
"ABD Başkanı bize 'Siz ne yaptınız?' diye soruyor. Size askeri üslerimizi açtık. Afganistan'daki ABD askerlerinin silah ve mühimmat ikmali bizim topra
İran’ı evinde avladılar: Haklı bir öfke mi, dış müdahale mi?
Kim ne derse desin, hangi ülke olursa olsun, temel ilke olarak “dış müdahale” istisnasız tehdittir, tehlikelidir, karşı durulması gereken bir durumdur
Adaletin Başı Tevhiddir
Yetimin itilip kakıldığı, yoksulun horlanıp kovulduğu, ölçüde tartıda haksızlık yapmanın bir nevi adetleştiği ve kendini müstağni gören, azgın, kibirl
1 - Afrin neden Türkiye'ye tehdit?
2 - Af(e)rin!.
3 - Müslüman olmak bedel ister
4 - Kudüs için Müslümanlar ne yapmalı?
5 - Evlilik Çoluk Çocuk İşi Değildir
6 - Mâna Girdabı


Abdullah Yıldız

“Başka Kur’ân Getir” Diyenler

16/01/2018 - 13:21

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat