Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Fussilet - 33. Allah`a davet eden, dürüst ve erdemli davranan ve "Ellbette ben kayıtsız şartsız Allah`a teslim olanlardanım" diyenden daha güzel sözlü kim olabilir?
* Uhuvvet ayrı bir şey tabi canım! * Bizi dirilten ayetler: İmtihan (Video) * Bir hadisin Buhari'de geçmesi sahih olduğu anlamına gelmez * Komisyonculuk ve Emlak komisyonculuğu * İsrail’i boykot edene insani yardım yasak! * Rönesans ve Reformun tarihsel gelişimi - 1 * Savaşın Rengi - 4. * Ana Hatlarıyla İslam'a Genel bir Bakış * Erdoğan: Amerika'da böyle değil * Dini Allah'a, Örnekliği Resulullah'a Has Kılmak

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 218010
Toplam 393635108
En Fazla 606285
Ortalama 153165
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

Birleşmek

Birleşmek, beraber olmak, birlikte bulunmak, birlikte hareket etmek, birlikte düşünmek velhasıl bilgide, düşüncede ve tavırda beraberliği ihtiva etmektedir. Arapçası tefrikanın( ayrılığın) tam tersi manadadır. Tefrika içinde bulunmak ne kadar sakınılması gereken şey olarak talim olunuyorsa, birleşmek, beraber olmak da o kadar teşvik edilen Allah’ın rahmetinin üzerinde bulunduğu hal olarak
2017-10-21 - 15:04

BİRLEŞMEK

 

Birleşmek, beraber olmak, birlikte bulunmak, birlikte hareket etmek, birlikte düşünmek velhasıl bilgide, düşüncede ve tavırda beraberliği ihtiva etmektedir. Arapçası tefrikanın( ayrılığın) tam tersi manadadır. Tefrika içinde bulunmak ne kadar sakınılması gereken şey olarak talim olunuyorsa, birleşmek, beraber olmak da o kadar teşvik edilen Allah’ın rahmetinin üzerinde bulunduğu hal olarak tavsif olunur. Birleşmek ve tefrika halinde bulunmak siyahla beyaz gibi, haramıyla farz gibi, gerek mahiyeti, gerekse doğurduğu ve doğuracağı sonuçları itibariyle birbirinin gerçekten tam tersi anlamları ve konumu taşımaktadır. Kur’an da Allah Teala  mütemadiyen insanlara fırka fırka olmayın, tefrikaya düşmeyin, parçalanmayın vb hitaplarda bulunmaktadır.Tefrikaya düşenlerin halinin kötü bir hal olduğunu ve sonucu itibariyle de kötü bir sonun onları beklediğini   defaatle vurgulamaktadır.Tefrika muhtelif ayetlerde açıklanmaktadır.Tefrika (ayrılık)  doğrularda hilafa  düşmek, açık gerçekler üzerinde bilerek ya daha bilmeyerek ihtilaf  çıkarmak  ve sahiplenilen yanlışı doğru sanarak onunla avunmak manasındadır ki, beraber olmanın tersi olarak tanımlanmaktadır.

Tefrika kaçınılması istenilen hal, birleşmekte gerçekleştirilmesi talep olunan hai olarak tavsif edildiğine göre, birleşmek nasıl ve ne üzerinde olacaktır ki, bu gerçekleştirilecek tefrikadan da uzak kalınmış olsun.

Üzerinde çokça durulan ve gerçekleştirilmesi gerektiği inancı taşınılan birleşmek nedir? Neyin üzerinde birleşmek gerekir. Birleşmek nasıl gerçekleşir? Ve gerçekleştirilir.  Bu soruların cevapları üzerinde durmaya çalışalım. Soyut anlamda birleşmek, bilgi beraberliği içinde bulunmak, yani müşterek bilgi sahibi olmak,  müşterek bilgileri müşterek kavramlar (mefhumlar) haline dönüştürme, muhakeme biçiminde beraberlik sağlamak ve sonuç olarak da tavır beraberliği içinde bulunmak demektir. Birleşmek her şeyden önce ciddi olmayı gerektirir. Disiplinli olmayı gerektirir. Bir bilgi disiplinini ciddi olarak kavramayı gerektirir. Ciddi olmayı gerektirir derken kastınız gerçekten içtenlikle birleşmeyi istemek ve istenilen şeyin gereğine uygun hareket etmeyi gerektirir demek istiyoruz. Bir bilgi disiplini ciddi olarak kavramayı gerektirir derken de amacınız siste matize edilmiş, önem sırasına konulmuş yeterli daha fazla değil, bilgiyi kendi içindeki disipline uygun olarak öğrenmeyi kavramayı tavır haline dönüştürmeyi gerektirir demek istiyoruz.

Hiç hatırdan çıkarılmamalıdır ki her birlik her türlü tefrikadan birçok üstünlüğe sahiptir. Batıl üzerinde birleşmek bile birleşenler ve üzerinde birleşilen şey açısından başarıya götürücüdür. Yanlışlar üzerindeki birleşmenin bile insanlara başarı kazandığı gerek gerçeği gözden uzak bulundurulmazsa birleşmenin doğrular üzerinde olması halinin insanı üzerinde birleşenleri ne denli başarılı kılacağı münakaşa götürmez, tartışılmaz bir vaka olarak karşımıza çıkmaktadır. Küçük büyük her başarı ve batıl ya da hak üzerinde olsun. Mutlaka birleşmenin ürünüdür demek sünnetullahın izahı sadedinde anlaşılmalıdır. Fransız ihtilali, proleter ihtilali, Mao’nun uzun yürüyüşü sonucu Çin devrimi hep birleşme ürünü olduğu gibi Resulüllah’ın tek kişiden devlete giden yolda getirdiği dine inananlarla birleşmesinin ürünü olarak da Medine İslam devleti doğduğu vakası gözler önündedir. Anadolu’daki beyliklerin birleşip devlet olmasıyla üç kıtaya hakimiyet sağlandığı, Akdeniz’in bir iç deniz haline getirildiği de bilinen ve unutulmaması gereken gerçeklerdir

İran’daki Müslümanların kelimeyi tevhit üzerinde birleşmesinden sonra tevhidi kelime( söz birliği) de ittifak edişleri onları bugünkü başarılı yerlerine getirmiş değil midir? Sonuçları büyük olmayan veya daha küçük çaplı başarılarında temelinde birleşme yatmaktadır. Başarılar, mutlak birleşme temeli üzerinde yükselirler demek eşyanın tabiatını söylemek şeklinde anlaşılmalıdır.

Biz Müslümanlar önce neyin üzerinde birleşeceğimizi belirlemeliyiz hemen herkesin söyleyip kabullendiği kitap ve sünnet üzerinde birleşmek nazari olarak reddi mümkün olmayan bir gerçektir. Lakin nedir bu kitap ve nedir o  sünnet ki onu esas  aldığını  söyleyenlerin, her biri bir fırka halindedir. Bu takdirde  kitabın neye delalet ettiği ve sünneti Rasulullahın  (Allah’ın kitabını nasıl anlayıp uyguladığı), ne olduğu konusunda bilg,i düşünce ve eylem beraberliği bulun bulunmuyor demektir. Delaleti kati naslarda, bunların anlamlarında ihtilaf bulunmasa da delaleti zannı nasların birbirinden farklı anlayışlara açık olması demek, bu naslara göre hareket zorunluluğunda bulunanların tefrikaya düşmesi fırka fırka olmasını gerektirecek kadar mıdır? Bu olamaz zira Allah açıkça fırka fırka olmayı kınamaktadır (30/32)  günümüzde çokça kullanılan “asgari müşterekler” deyimi Müslümanlık için Müslümanlar bakımından söz konusu değil midir? Ki Müslüman’ların Asgari müşterekleri dahi yokmuşcası bir durumda oldukları gözlemlenmektedir. Kanaatimize göre Allah’a ve ona bağlı olarak inanılması gereken şeylere (itikadın kapsamındaki şeyler) inanılması, haramların haram bilinmesi ve farzlarında farz bilenmesi, Müslümanların Asgari müşterekleri olması gereğine işaret eden gerçeklerdir.

İtikadı ve ameli olarak bilgi ve düşünce beraberliği olmazsa olmaz cinsinden şeylerle sağlanır Allaha onun istediği gibi inanmamakla olmayacağı gibi Resulüllah  (s)ın sünneti gereği tavırlarına uyulmadan da olmaz. Namazı peygamberden öğrenmekliğimiz gerekir de neden siyasi tavırlarımızı Rasulullahtan öğrenmemiz gerekmez. Aile fertleriyle hukukumuzu Kur’an ve Rasulullahın sünnetinden öğrenmemiz gerekir de,  neden mevcut otorite ile ilişkilerimizi belirlemeyi ondan öğrenmemiz gerekmez olabilir mi? Böyle davranmak İslam’ca düşünmek ve amel etmekle Kabil’i telif midir? Kanatınız odur ki kesinlikle mümkün değildir. Zira Peygamberimiz İslam’ı kabul edenlere bir bütün olarak hayatı İslam’ca nasıl yaşamaları gerektiğini öğretilmeye gönderilmiştir. Bu bütünün içinde neye nasıl inanacağımızdan, neyin yenilip yenilmeyeceğine, insanlarla aramızdaki hukuka, fert veya devlet olarak Müslim gayri Müslim komşularımızla hukukumuza, devlet düzenine, bu düzenin nasıl işleyeceğine, itaat kavramına, bozuklukların hangi şartlarda nasıl düzeltileceğine,  düzgünlüğü nasıl sürdürüleceğine, yıkılmaktan nasıl korunacağımız, toplumun bozulup yok olduğunda,  ona yeniden nasıl kavuşulacağına kadar her şeyin esasları vardır. Kıyamete kadar insanların bütün müşkillerinin,  çarelerinin bulunduğu bir dinde bunların bulunmaması garip olurdu zaten.

İslam kur’anla ve Muhammed(s)ın uygulamasını gösterdiği biçimiyle kavranılmaya çalışılmalıdır. Bütün ayrılmaz  rükünleriyle bilinmediği haram ve farz mesafesindeki  esasları eksiksiz ve kendine ait sıra ile kavranmadığı ve uygulanmaya konulmadığı taktirde ne dünyadan ne de ahirette bir sonuca ulaşabilmek kabil değildir. Eşya ve olaylar tabiatlarına uygun olarak tanınmalı; kitap ve Kur’ani nasslar taşıdıkları delalet itibariyle eşya ve olaylara intibak ettirmelidir ki,  elle tutulur, ciddiye alınacak sonuçlara ulaşmak mümkün olsun.

Pek kısa ve özetle Rasulullah Kur’an’ın nasıl anlamış ve uygulamıştır. O bir destan ya da iç geçirilerek okunan bir acıklı hikâye gibi değil. Hayata uygulanacak her birimizin yaşamının esas ve fürunu belirleyen kaideler olarak algılanmalıdır. Bilgilerimiz yeniden gözden geçirilmeli, yanlışları düzeltmeli, atlanılanlar ait oldukları yerlere yerleştirilmeli, fazla ve gereksiz, esassız bilgilerden arındırılmalı ve İslam esprisini kavrayarak hareket etmeliyiz. Müslüman’ım diyenler namazın nasıl kılınacağını, orucun nasıl tutulacağını O’ndan öğrenmek ve onun yaptığı gibi yapmanın gereğine inandığı kadarı siyasi tavırlarının da nasıl olacağını, ondan öğrenmeye ve onun yaptığı gibi yapma gereği duymadıkça gereği gibi iman etmiş olamaz. Zira Rasulullah bize yalnız namazı ve orucu öğretmek için gönderilmiş bir peygamber değildir bu o hayatı ı bütünüyle nasıl İslam’ca yaşayabileceğimizi öğretmek üzere gönderilmiş bir peygamberdir. Ve getirdiği din (İslam) tamamlanmış bir dindir. Müslümanlar olarak önce bu anlayış ve kavrayışta birleşmemiz, daha ileri düzeydeki birleşmelerin temelini oluşturacaktır. Kim ki bize Rasulullah yalnız orucun namazın Resulü idi. Hayatınızı tümüyle düzenlemeye gönderilmiş değildi diyebiliyorsa delilini de getirmelidir. Getiremediği sürece ve Müslüman’ım dediği müddetçe yukarıda söylediklerimizde birleşmek kendisi için vacip olmaktadır. Prensiplerde birleşerek bu prensiplere bağlı füruda birleşilebilir başka türlüsü mümkün değildir.                                                                                                                            Ey inananlar! Allah’tan sakınılması gerektiği gibi sakının sizler ancak Müslüman olarak can verin toptan Allah’ın ipine sarılın ayrılmayın (3/102-103)

*Ercümend Özkan İnanmak ve Yaşamak Kitabından

 

iktibas


Keyword : radyo vakit - ercümend özkan - iktibas -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Bir hadisin Buhari'de geçmesi sahih olduğu anlamına gelmez
Bir hadisin Buhari’de Müslim’de olması onun sahihliğinin kanıtı değildir… Bizdeki tartışmalar buralardan başlıyor. Kur’an, hadis diyoruz ve Buhari’de
Dini nikâh ne demektir?
“Rus parlamentosunun alt kanadı Duma milletvekillerinden Vladimir Sısoyev medeni kanunda kilise nikahının devlet tarafından tanınmasına imkan veren bi
Kur'an'da Yeniden Dirilişi ıspat
Kur’ân, öldükten sonra dirilmenin mutlaka meydana geleceğini sadece haber vermekle yetinmemiştir. İnsan aklını meşgul eden önemli meselelerden biri ol
Vahdet
“Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşman
Kur'an Senin İşine, Eşine, Aşına Karışmayacak Leşine Mi Karışacak!...
Kur'an Senin İşine, Eşine, Aşına Karışmayacak Leşine Mi Karışacak!... Prof. Dr. Mehmet OKUYAN
El ve ayakların kesilmesi hangi suç karşılığında uygulanır? (Video)
Soru : El ve ayakların kesilmesi hangi suç karşılığında uygulanır?
"Gvaşe haklı davasını savunacak biz de destek vereceğiz"
Çerkez Sürgünü ve Soykırımı'nın 153. yılı dolayısıyla 21 Mayıs'ta, Rusya Federasyonu'na bağlı Krasnodar Eyaleti sınırları içerisinde bulunan Kıyıboyu
Birleşmek
Birleşmek, beraber olmak, birlikte bulunmak, birlikte hareket etmek, birlikte düşünmek velhasıl bilgide, düşüncede ve tavırda beraberliği ihtiva etmek
Müslümanlara karşı gerçekleş- tirilen katliamları durdurmak
Asrımızda dünyada Müslümanlar sistematik saldırılara, katliamlara maruz kalıyorlar.Müs- lümanların parçalanmışlıkları, dağılmışlıkları İslâm düşmanlar
Karadavi'nin hapishanedeki kızının sağlık durumu ciddi
Mısır'da üç aydan uzun süredir gözaltında tutulan Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi’nin kızı Ula el-Karadavi'nin sağlık durumunun köt
1 - Erdoğan: Amerika'da böyle değil
2 - İsrail’i boykot edene insani yardım yasak!
3 - Bir hadisin Buhari'de geçmesi sahih olduğu anlamına gelmez
4 - Uhuvvet ayrı bir şey tabi canım!
5 - Rönesans ve Reformun tarihsel gelişimi - 1
6 - Ana Hatlarıyla İslam'a Genel bir Bakış


Abdullah Yıldız

İmam Hatipler: Geleneğimiz ve Geleceğimiz

17/10/2017 - 13:25

Abdullah Yıldız
Ahmet Anapalı
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmet Kekeç
Ahmed Kalkan
Ahmet Mercan
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Ersoy Dede
Fatma Tuncer
Hamdi Akan
Hayrettin Karaman
Hamza Er
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hikmet Ertürk
Hüseyin Alan
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Gülerce
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kenan Alpay
Kemal Öztürk
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa Armağan
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Osman Coşkun
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Sevtap Mendi
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yavuz Bahadıroğlu
Yakup Döğer
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat