Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Fussilet - 33. Allah`a davet eden, dürüst ve erdemli davranan ve "Ellbette ben kayıtsız şartsız Allah`a teslim olanlardanım" diyenden daha güzel sözlü kim olabilir?
* Uhuvvet ayrı bir şey tabi canım! * Bizi dirilten ayetler: İmtihan (Video) * Bir hadisin Buhari'de geçmesi sahih olduğu anlamına gelmez * Komisyonculuk ve Emlak komisyonculuğu * İsrail’i boykot edene insani yardım yasak! * Rönesans ve Reformun tarihsel gelişimi - 1 * Savaşın Rengi - 4. * Ana Hatlarıyla İslam'a Genel bir Bakış * Erdoğan: Amerika'da böyle değil * Dini Allah'a, Örnekliği Resulullah'a Has Kılmak

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 3257
Toplam 393638583
En Fazla 606285
Ortalama 153107
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

Çağdaş cahiliye - 1

Sizleri ve tüm müslümanları ve mustazafları Allah'ın selamı ile selamlıyorum. Bugün sizinle, her habreleri seyir ettiğimde veza okuduğumda gözümün önünde canlı canlı levhalar gibi parlayan beş ayetin geçtiği bir sureyi paylşarak, çağımızın medeni bir çağ olduğunun uydurulmuş bir serap olduğunu
2017-10-22 - 11:36

Çağdaş Cahiliye - 1

 

KAHROLSUN ÇAĞDAŞ UHDUT EHLİ VE OLACAKLAR

قُتِلَ أَصْحَابُ الْأُخْدُودِ Kahrolsun yerde hendekler kazıp müslümanları yakmak için ateş yakanlar.النَّارِ ذَاتِ الْوَقُودِ Öylesine ateş ki, alev alev yanar.إِذْ هُمْ عَلَيْهَا قُعُودٌHani o zalimler ateşin başında oturup, وَهُمْ عَلَى مَا يَفْعَلُونَ بِالْمُؤْمِنِينَ شُهُودٌ mü'minlere yaptıkları azap ve işkenceyi seyrederlerdi. وَمَا نَقَمُوا مِنْهُمْ إِلَّا أَن يُؤْمِنُوا بِاللَّهِ الْعَزِيزِ الْحَمِيدِ O mü'minlerden ancak güçlü ve övgüye layık olan Allah'a inanıyorlar diye intikam alıyorlardı.85/4-8

I-GİRİŞ

Mazlum mustazafların Rabbi Allah'a sonsuz hamdolsun. Salat ve selam O'nun Resullerine, dostlarına ve onların yolunda olanlara olsun. Rabbim bizleri de onlardan eylesin.

Sevgili kardeşler! Sizleri ve tüm müslümanları ve mustazafları Allah'ın selamı ile selamlıyorum. Bugün sizinle, her habreleri seyir ettiğimde veza okuduğumda gözümün önünde canlı canlı levhalar gibi parlayan beş ayetin geçtiği bir sureyi paylşarak, çağımızın medeni bir çağ olduğunun uydurulmuş bir serap olduğunu anlatmaya çalışacağım. Yirmi iki ayetlik Buruc suresi. Her okuduğumuzda bize cehaletin zulmünü ve günümüzü hatırlatıyor. Medyayı takip ettiğimizde de hep hatırladığımız bir sure. Yani çok canlı.

Tabii hedefim bu aydınlık anlatım karşısında bizim sorumluluğumuzu da hepimize anlatmaktır. Aslında ayetleri okursanız izaha gerek yoktur. O kadar açık gerçekler anlatılıyor. Zaman zaman çağımızın ahlaki, hukuki ve sosyal cehaletini anlatmışım. Bu sefer özellikle katliam ve zulüm noktasını bu kıssa sure ile anlatacağım.

II-21.ASIR, 15 ASIR ÖNCE Kİ VAHŞİLİĞE DÖNMÜŞ

Buruc suresi ittifakla Mekke'de inmiş.1 İki zamanı anlatıyor. Tarihte muminlere yapılanlar ve Resulullah(ass) döneminde ki işkencelere dikkat çekmek. Mevdudi, sure Mekki'dir diyor. Çünkü, surede anlatılan işkence sahneleri Mekkelilerin işkencelerini anlatıyor. 2 Sure, babil krallarının, İran kisralarının, Yemen, Necran, Habeşistan ve Msısr Firavn'ı ve krallarının işkenceler ve çeşitli katliam şekilleri ile şehit ettikleri milyonlarca müminleri anlatıyor.3 Ateş işkencelerine atıldıkları halde imanlarında sebat eden yiğit müslümanlar. Gençler, anneler ve babalar.

Bize göre sure üç zamanı anlatıyor. Tarihi, Resulullah dönemini ve bizim günümüz. Aynı vahşet ve işkenceler, üç asırdır islam coğrafyasında yapılmakta. Ve tüm dünyada yapılmakta. Şimdi soruyorum bu tek dişi kalmış canavarı modern ve medeni mi kabul edeceyiz? Örnek alınması gereken bir çağ mı görececyiz?

III-BURUC SURESİ NE ANLATIYOR?

Bu sure bize iman ve küfür ikilisinin ilk insanla başlayan ve kıyamete kadar surecek olan seruvenini anlatıyor. İman, cephesinin, tek hedefi kulluk ve ilahi hududa razı olmaktır.4 Onun için sure Allah'la başlıyor ve Allah'la sonuçlanıyor. Kısaca sure beş bölümden oluşuyor.

1. TEVHİD VE İLAHİ KUDRETE İMAN

İlk iki ayet rabbımızın evrensel hakimiyti ve cereyan eden olaylardan haberdar olduğunu anlatıyor. وَالسَّمَاء ذَاتِ الْبُرُوجِ Andolsun takım yıldızlarla dolu olan göğe, وَالْيَوْمِ الْمَوْعُودِ vadedilen kıyamet gününe. وَشَاهِدٍ وَمَشْهُودٍ Şâhitlik edene ve şahitlik edilene andolsun.'85/1-3 Ey bu iman sözleşmesini yapan mumin, imanından dolayı gördüğün sıkıntıları, rabbın biliyor. Senin sadakatını deniyor. O halde ondan umudunu kesme ve davanda diren.

2. İMANIN BEDELİ KÜFRÜN AZGINLIĞI

Hendeklerde ki ateşlerde yakılan ve işkence edilenlerin tek suçu bu rabbe iman etmeleridir. Ve bu davaya çağırmalarıdır. Onun için onlardan intikam alınıyor. Bu ayetleri surenin başında verdim. 85/4-9

Şimdi şu an aktuel olan dünyamıza bakın kardeşler. Batı kültürnün insanlığa sunduğu medeniyet tarihine bir göz atın. Üzerinde güneş batmayan, angılsakson medeniyeti, Komunist Çin, bolşevik Rusya ve kurulduğu günden beri katliam yapan ABD ve siyonist devletler. Ve batı medeniyetine kavuşmak için islam coğrafyasında kurulan ulusalcı devletler. Her türlü silah satan insan katili

ülkeler. Bunlar çağdaş ashabi uhduttur. Onlara da kahrolsun. Ve onlar da tövbe etmezlerser, şu akibete düçar olacaklar.

3. AKİBET İLAHİ KUDRETE TESLİM OLAN MÜMİNLERE AİTTİR, ZALİM VE MÜFSİTLERİ AKİBETİ ATEŞTİR, MÜMİNİN İSE CENNETTİR

Tövbe etmesseler cehennemi boylayacaklar. إِنَّ الَّذِينَ فَتَنُوا الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ ثُمَّ لَمْ يَتُوبُوا فَلَهُمْ عَذَابُ جَهَنَّمَ وَلَهُمْ عَذَابُ الْحَرِيقِ Gerçek şu ki, mü'min erkeklerle mü'min kadınlara işkence (fitne) uygulayanlar, sonra tevbe etmeyenler; işte onlar için, cehennem azabı vardır ve yakıcı azab onlaradır. 85/10 İman edenlere gelince direnir ve sadakat gösteririlerse cennete kavuşacaklar.إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَهُمْ جَنَّاتٌ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ ذَلِكَ الْفَوْزُ الْكَبِيرُ Şüphesiz ki iman edip doğru dürüst işler işleyenlere, içerisinden ırmaklar akan cennetler vardır. En büyük kurtuluş da budur.85/11 Ayetleri okuyan mumin, bunları güzel oku. Bunlar sana anlatılıyor.

4. TARİHTE HEP BÖYLE OLMUŞ VE ZALİMLER MAĞLUP OLMUŞLAR

Allah onların yaptıklarından haberdardır. Sizi terkedeceyini sanmayın ey müminler!إِنَّ بَطْشَ رَبِّكَ لَشَدِيدٌ Şüphesiz, Rabbinin yakalaması çok çetindir. إِنَّهُ هُوَ يُبْدِئُ وَيُعِيدُ Şüphesiz O, başlangıçta yaratmayı yapar, sonra onu tekrarlar. وَهُوَ الْغَفُورُ الْوَدُودُ O, çok bağışlayan ve çok sevendir. ذُو الْعَرْشِ الْمَجِيدُ Arş’ın sahibidir, şanı yüce olandır.فَعَّالٌ لِّمَا يُرِيدُ Dilediğini mutlaka yapandır. هَلْ أَتَاكَ حَدِيثُ الْجُنُودِSana o orduların haberi geldi mi? فِرْعَوْنَ وَثَمُودَ Firavun ile Semud’un haberi. بَلِ الَّذِينَ كَفَرُوا فِي تَكْذِيبٍ Hayır, inkâr edenler, hâlâ yalanlamaktadırlar.وَاللَّهُ مِن وَرَائِهِم مُّحِيطٌ Oysa Allah, onları arkalarından kuşatmıştır. 85/12-20 Herşeye rağmen gafur ve rahim Allah. Semud, Firavn örnekliliğinde tüm fasitlerin akibeti bu olmuştuır. Ey çağımızı kana boyayan ve insanlık değerlerini ayaklar altına alan müfsitler, okuyun tarihi. Allah yaptıklarınız ihata etmiştir. Biz de okuyalım dostlar.

IV- AKİBET MECİD KUR'AN'a TUTUNANLARIN OLACAKTIR

بَلْ هُوَ قُرْآنٌ مَّجِيدٌ Daha doğrusu inkârcıların yalanladıkları o kitap çok şerefli bir Kur'ân'dır. فِي لَوْحٍ مَّحْفُوظٍ O, korunmuş bir levhada (Levh-i Mahfuz’da)dır. 85/21-22

Evet sevgili kardeşler! Bir kez daha anlıyoruz ki insan tekamul etmemiştir. Nerede ve hangi zamanda olursa olsun, Resullerin yolunu terk ederse aynı cehalete düşer ve taş devrini yaşar. Ve yine anladık ki yeni kitaba ve yeni resule ihtiyaç yoktur. O halde kalkın biz mecid olan Kur'an ve mecid olan Kur'an neslini inşaya çalışalım. O ilk nesil gibi davamıza sadakatla bağlanıp bedel ödüyecek bir yola talip olalım. Tarih yeniden tekerrur edecek ve iman galip gelecektir. Yeter ki biz Kur'an'ı yaşayan Resul ve ashabi gibi olalım. Siz bana birinciye söz verin bende size ikinci müjdeyi vereyim. Allahım bizi o ilk nesil gibi kıl. Onların güzel örnekliliğini bizlere eşlerimize ve çocuklarımıza ver. Bize de o aydınlık günleri göster. Selam olsun, o aydınlık günlerin adaylarına. Selam olsun ol yolda direnelere. Allah'a emanet olun.

 

Kardeşiniz

Yalçın İçyer

Essen 05.06.17


Keyword : radyo vakit - yalçın içyer -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Uhuvvet ayrı bir şey tabi canım!
Servet, zenginler arasında dolaşıp duran bir devlet olmasın denilmiştir ama her şeyin iyisine layık Müslümanlar biriktirmesin de yeryüzü çapulculara m
Bize de Modern Cahiliye İle İmtihan Düştü
Cahiliye döneminde ekonominin temellerini faiz ve tefecilik sektörü oluşturuyor, kız çocukları diri diri toprağa gömülüyor, içki su gibi tüketiliyor,
Laikçiler atakta
Bir ülkenin anayasası ve diğer kanunları, dinle alakalı olup herkesi mecbur etmeyen, isteyen insanların uygulayabileceği düzenlemeler getiriyorsa bu d
Mehmet Akif Ersoy / Küfe
Beş on gün oldu ki, mu'tada inkıyad ile ben Sabahleyin çıkıvermiştim evden erkenden. Bizim mahalle de İstanbul'un kenarı demek: Sokaklarında gezilm
Yanlış Mutlakların Hükümranlığı
Aydınlanma felsefesinin, ideolojik ve ırkçı propagandanın, egemenlik ve tahakkümün bir aracı olarak kullanılması, sömürülmesi, istismar edilmesi, ente
Somali'de bombalı saldırıda ölü sayısı 189'a yükseldi
Sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Mogadişu'da dün düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 189'a, yaralıların sayısı ise 20
Erdoğan: Size muhtaç değiliz
"Artık o silahı kullanmayacağız" Bundan sonra artık Sig Sauer diye bir silahı artık bizim polis teşkilatımız kullanmayacak. Çünkü onlardan almaya dev
"Bize nasıl bir eğitim (Terbiye) veriliyor?", Çocuklarımıza nasıl sahip çıkarız?"
1- Empati Dersi: İnsanların kin ve kibirden sıyrılarak birbirini anlayabilmesi için. Kendimize yapılmasını istemediğimiz bir şeyi başkalarına yapmamak
Patronlar patronu
Hep yazıyorum ya, dünya gelirinin yarısı 62 patrona gidiyor.. Bunların ilk 7’si, diğerlerinden daha zengin. Bu ilk 7’nin ilk üçü diğerlerinden, tepede
Ümmetin mazlum coğrafyası Arakan konferansı yapıldı (Video)
Son bir kaç aydır gündeme gelen, Arakan'da ki zulmü ve bu zulmün tarihi sürecini ve zulmün sebeplerini gündeme taşımak için organize ettiğimiz konfera
1 -


Abdullah Yıldız

İmam Hatipler: Geleneğimiz ve Geleceğimiz

17/10/2017 - 13:25

Abdullah Yıldız
Ahmet Anapalı
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmet Kekeç
Ahmed Kalkan
Ahmet Mercan
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Ersoy Dede
Fatma Tuncer
Hamdi Akan
Hayrettin Karaman
Hamza Er
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hikmet Ertürk
Hüseyin Alan
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Gülerce
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kenan Alpay
Kemal Öztürk
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa Armağan
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Osman Coşkun
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Sevtap Mendi
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yavuz Bahadıroğlu
Yakup Döğer
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat