Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Fussilet - 33. Allah`a davet eden, dürüst ve erdemli davranan ve "Ellbette ben kayıtsız şartsız Allah`a teslim olanlardanım" diyenden daha güzel sözlü kim olabilir?
* Uhuvvet ayrı bir şey tabi canım! * Bizi dirilten ayetler: İmtihan (Video) * Bir hadisin Buhari'de geçmesi sahih olduğu anlamına gelmez * Komisyonculuk ve Emlak komisyonculuğu * İsrail’i boykot edene insani yardım yasak! * Rönesans ve Reformun tarihsel gelişimi - 1 * Savaşın Rengi - 4. * Ana Hatlarıyla İslam'a Genel bir Bakış * Erdoğan: Amerika'da böyle değil * Dini Allah'a, Örnekliği Resulullah'a Has Kılmak

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 1241
Toplam 393636567
En Fazla 606285
Ortalama 153106
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

Kerkük’ün kaderi...

İddia odur ki, Henry Kissinger ABD Başkanı Richard Nixon’ın ulusal güvenlik danışmanı olarak 1972’de Pekin’de Çin Komünist Partisi lideri Zhou Enlai ile görüşürken ona 1789 Fransız İhtilali’nin önemini sorar. Zhou şöyle cevap verir: “Bir şey söylemek için henüz erken.” Zhou’nun bu cevabının içi boş dışı esrarengiz bir cümle olduğu düşünülebilir belki; ama Osmanlı’nın Hicaz’dan Filistin’e, Yemen’den Irak’a 1. Dünya Savaşı’yla parçalanan
2017-10-22 - 18:22

Kerkük’ün kaderi...

 

 

İddia odur ki, Henry Kissinger ABD Başkanı Richard Nixon’ın ulusal güvenlik danışmanı olarak 1972’de Pekin’de Çin Komünist Partisi lideriZhou Enlai ile görüşürken ona 1789 Fransız İhtilali’nin önemini sorar. Zhou şöyle cevap verir: “Bir şey söylemek için henüz erken.”

Zhou’nun bu cevabının içi boş dışı esrarengiz bir cümle olduğu düşünülebilir belki; ama Osmanlı’nın Hicaz’dan Filistin’e, Yemen’den Irak’a 1. Dünya Savaşı’yla parçalanan topraklarında bugün yaşananları, tıpkı Zhou gibi, tarihin sürekliliği içinde dünün artçı sarsıntıları olarak değerlendiriyoruz.

Örneğin Kerkük... Geçen sonbahar DAEŞ’e karşı başlatılan Musul Operasyonu’nun şafağında Musul’u nasıl tarihsel bağlamıyla konuştuysak, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) tartışmalı referandum sonrası Kerkük’ü de öyle konuşuyoruz. Malum, Mesut Barzani’nin referanduma Kerkük gibi idari statüsü hala belirlenmemiş bazı yerleşimleri de dahil etmesiyle, tartışma Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması tartışmasından öteye taşındı.

Hatırlayalım, İngilizler 1918’de 1. Dünya Savaşı’nın bitimine aylar kala Kerkük’ü ele geçirmişti. İki hafta sonra şehri terk ederlerken Mondros Ateşkes Anlaşması’nın imzalanmasıyla geri dönmüşlerdi. Sevr Anlaşması Osmanlı’yı İtilaf Devletleri arasında paylaştırırken, Türkler Kurtuluş Savaşı’nı ilan etti, Anadolu’nun hakimiyetini yeniden ele geçirdi. Savaşın ardından imzalanan Lozan Barış Anlaşması büyük ölçüde bugünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırlarını çizdi ancak o zamanlar Kerkük’ü de içine alan Musul Vilayeti meselesi çözülemedi. Kerkük ve Musul, bugünkü Irak ve Türkiye sınırlarını da belirleyen 1926 Ankara Anlaşması ile Irak Krallığı’na verildi.

Osmanlı Devleti’nin parçalanmasının ardında yatan neden topraklarındaki petroldü. Bunun en somut göstergelerinden biri, 1927’de İngiltere öncülüğünde yabancıların sahip olduğu Irak Petrol Şirketi’nin (IPC) Kerkük yakınlarındaki Baba Gürgür’de petrol kuyuları açmaya ve 1934’de Kerkük petrolünü ihraç etmeye başlamalarıydı. Baba Gürgür, Suudi Arabistan’ın Aramco’sunu dünyanın en değerli şirketi yapan Gavar petrol sahasının 1948’de keşfedilmesine kadar dünyanın en büyük petrol sahasıydı. O gün bugündür bu coğrafyanın doğal zenginlikleri için verilen savaşlar bitmiyor, akan kan durmuyor; bunun yanı sıra bölgenin demografisi gerektiğinde insanlık dışı yöntemlere başvurmaktan kaçınılmayarak değiştirilmeye devam ediyor.

Kerkük’ün demografisinin değişmeye başlama nedeni petrolün ta kendisiydi. O güne kadar Türkmen kenti olan Kerkük’ün çehresi, 1930’larda çalışmak için gelen ve getirilen Arap ve Kürtlerle değişmeye başladı. Şehre Kürt ve Arap göçü 60’lara kadar devam etti. 57 nüfus sayımına göre, kentin %37,63’ü Türkmen, %33,26’sı Kürt ve %22,5’I Arap’tı. 1968’de yönetimi ele geçiren Baas Partisi, petrol denizinin üstünde oturan Kerkük’ü yoğun bir ‘Araplaştırma’ politikası yürüttü. Türkmenler bir kez daha mağdur edildi, ancak bu kez Kürtler de hedefti. Bunun ardından Kerkük’ü bekleyen kadar yoğun bir ‘Kürtleştirme’ süreciydi.

Kerkük’te 1. Körfez Savaşı ile başlayan Kürtleştirme süreci 2003 Irak’ın işgali ve Saddam Hüseyin’in devrilmesiyle daha da yoğunlaştı. Kağıt üzerinde Saddam’ın yerlerinden yurtlarından ettiği Kürtlerin evlerine dönmesi sağlanıyordu ancak Türkmenler kimsenin umurunda değildi. Yine de 2014 yılında DAEŞ Suriye ve Irak’taki halihazırdaki sorunlu dengeleri değiştirene kadar Kerkük’ün kontrolü Irak merkezi yönetimindeydi. DAEŞ, Irak’ta Kerkük vilayetine de yönelince Irak Ordusu tıpkı Musul’da olduğu burada da pozisyonlarını terk edip hızla kaçtı. Peşmerge Kerkük’te hızlı davranarak uzun süredir beklediği fırsatı kaçırmadı, kontrolü ele geçirdi.

Kerküklüler elbette şehrin kaderinin Musul gibi olmamasından ve DAEŞ’in kontrolü altına girmemiş olmaktan memnundu ancak Peşmerge’nin burada sürekli olarak kalıp kalmaması 25 Eylül’ün evvelinde de sıcak bir tartışma konusuydu. Peşmerge, şehri kendilerinin DAEŞ’ten kurtarıp özgürleştirdiğini ve savunduğunu söyleyerek bir daha asla kontrolü Irak Ordusu’na vermeyeceğini söylerken Mesut Barzani’nin de son iki yılda benzeri ifadeleri olmuştu.

Kerkük’ün Kürt olmayan sakinleri ise bu iddiaya karşı çıkıyorlardı. 25 Eylül’ü boykot eden Kerküklü Türkmen ve Araplar, DAEŞ’le mücadelede kendilerinin de üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirdiğini söyler ve Kürtler gibi kayıp verdiklerini dile getirirken IKBY’nin Peşmerge’yi Kerkük’ten çekmeme ısrarını provokatif buluyordu.

IKBY yetkilileri Kerkük’ün etnik çeşitliğine saygılı olduklarını ve bunun devamını istediklerini dile getirseler de geçtiğimiz Kasım’da İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü gibi kuruluşların ortaya koyduğu raporlarda, “Peşmerge’nin DAEŞ sonrası intikamcı bir reaksiyonla bir dizi saldırı gerçekleştirerek Kerkük’te yüzlerce Arap’ı şehirden sürdüğünü, evlerini yıktığını belgelemişti.”

Kerkük’ün sorunu sadece bu olsa iyi. Haşdi Şaabi olarak bildiğimiz binlerce Şii milis, uzun süredir Kerkük vilayetinde bulunmakta. Şubat 2015’te imzalanan anlaşmayla beraber Şii milisler ve Peşmerge DAEŞ’e karşı birlikte savaştı savaşmasına ama DAEŞ sonrası Kerkük’ün kimin olacağı sorusuna onların da cevabı o günden beri ortada: “Kerkük bizim olacak. Başka yolu yok.” Son yıllarda sosyal medyaya düşen vahşi yöntemleriyle tanıdığımız bu milis grupların üzerindeki İran etkisini hesaba kattığınızda “bizim”le kast edilenin Şii Araplar mı yoksa Irak merkez yönetimi mi olduğu ayrı bir muamma.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Tahran’a gerçekleştirdiği ziyaret, Ankara-Bağdat-Tahran hattının Irak’ın bütünlüğünün korunması yönündeki ortak kararlılığını pekiştirmiş oldu, ancak yine Cumhurbaşkanı’nın kendisinin de geçtiğimiz günlerde dile getirmiş olduğu üzere, Türkiye çeşitli ülkelerle farklı konularda ortak hareket etse de çıkarları kimseyle tamamıyla örtüşmüyor. Kerkük halkı DAEŞ’le mücadele devam ederken 25 Eylül’ün çok öncesinde de bir sonraki savaşın (Şii) Arap-Kürt çatışması olacağı endişesini taşıyordu. Umalım ki bu üçlü mutabakat sonuç versin ve Kuzey Irak Orta Doğu’nun yeni İsrail’i, Kerkük ise yeni Kudüs’ü olmasın.

 

merve şebnem oruç

yeni şafak


Keyword : radyo vakit - merve şabnem oruç - yeni şafak - kerkük -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Bir hadisin Buhari'de geçmesi sahih olduğu anlamına gelmez
Bir hadisin Buhari’de Müslim’de olması onun sahihliğinin kanıtı değildir… Bizdeki tartışmalar buralardan başlıyor. Kur’an, hadis diyoruz ve Buhari’de
Dini nikâh ne demektir?
“Rus parlamentosunun alt kanadı Duma milletvekillerinden Vladimir Sısoyev medeni kanunda kilise nikahının devlet tarafından tanınmasına imkan veren bi
Kur'an'da Yeniden Dirilişi ıspat
Kur’ân, öldükten sonra dirilmenin mutlaka meydana geleceğini sadece haber vermekle yetinmemiştir. İnsan aklını meşgul eden önemli meselelerden biri ol
Vahdet
“Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşman
Kur'an Senin İşine, Eşine, Aşına Karışmayacak Leşine Mi Karışacak!...
Kur'an Senin İşine, Eşine, Aşına Karışmayacak Leşine Mi Karışacak!... Prof. Dr. Mehmet OKUYAN
El ve ayakların kesilmesi hangi suç karşılığında uygulanır? (Video)
Soru : El ve ayakların kesilmesi hangi suç karşılığında uygulanır?
"Gvaşe haklı davasını savunacak biz de destek vereceğiz"
Çerkez Sürgünü ve Soykırımı'nın 153. yılı dolayısıyla 21 Mayıs'ta, Rusya Federasyonu'na bağlı Krasnodar Eyaleti sınırları içerisinde bulunan Kıyıboyu
Birleşmek
Birleşmek, beraber olmak, birlikte bulunmak, birlikte hareket etmek, birlikte düşünmek velhasıl bilgide, düşüncede ve tavırda beraberliği ihtiva etmek
Müslümanlara karşı gerçekleş- tirilen katliamları durdurmak
Asrımızda dünyada Müslümanlar sistematik saldırılara, katliamlara maruz kalıyorlar.Müs- lümanların parçalanmışlıkları, dağılmışlıkları İslâm düşmanlar
Karadavi'nin hapishanedeki kızının sağlık durumu ciddi
Mısır'da üç aydan uzun süredir gözaltında tutulan Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi’nin kızı Ula el-Karadavi'nin sağlık durumunun köt
1 -


Abdullah Yıldız

İmam Hatipler: Geleneğimiz ve Geleceğimiz

17/10/2017 - 13:25

Abdullah Yıldız
Ahmet Anapalı
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmet Kekeç
Ahmed Kalkan
Ahmet Mercan
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Ersoy Dede
Fatma Tuncer
Hamdi Akan
Hayrettin Karaman
Hamza Er
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hikmet Ertürk
Hüseyin Alan
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Gülerce
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kenan Alpay
Kemal Öztürk
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa Armağan
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Osman Coşkun
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Sevtap Mendi
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yavuz Bahadıroğlu
Yakup Döğer
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat