Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Fussilet - 33. Allah`a davet eden, dürüst ve erdemli davranan ve "Ellbette ben kayıtsız şartsız Allah`a teslim olanlardanım" diyenden daha güzel sözlü kim olabilir?
* Başlamak; O'nun adına, O'nunla, O'nun için... * Kur'an'da Yeniden Dirilişi ıspat * Neredesiniz HDP’liler; neredesiniz Hürriyet, Cumhuriyet, Sözcü? * Irak hükümetinin kontrolündeki Kerkük'te son durum * 20'nci yüzyılın 'Bilge Kral'ı Aliya * Barzani’nin referandum ısrarının kısa ve acıklı hikayesi * Laikçiler atakta * Nedir bu yaygara? Türkiye’yi ‘İran tehdidi’nden Barzani mi koruyordu? * 'FETÖ sembolik onu idare edenler başka' * Vahdet

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 40712
Toplam 393197940
En Fazla 606285
Ortalama 153054
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

İkrime Sabri ile Kudüs ve Ümmet Üzerine Röportaj

Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya karşı İslam ümmetinin görevi nedir?Şimdi işgalci İsrail’in yalan propagandalarına karşı savaşmalı ve elimizdeki gerçekleri ortaya koymalıyız. İsrail, bunun için milyonlarca dolar harcıyor. Cahiller ve bilmeyenler ise bunları gerçek zannediyor.Onların yalanlarını destekleyen birçok araştırma merkezi var. İsraillilerin böyle yanlış propagandalarını çürütmek ve dünyaya adil davamızı
2017-10-20 - 13:19

İkrime Sabri ile Kudüs ve Ümmet Üzerine Röportaj 

 

Kudüs Sahnesi’nin Türkçe tercümesine yer verdiği röportajı ilginize sunuyoruz:

Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya karşı İslam ümmetinin görevi nedir?

Şimdi işgalci İsrail’in yalan propagandalarına karşı savaşmalı ve elimizdeki gerçekleri ortaya koymalıyız. İsrail, bunun için milyonlarca dolar harcıyor. Cahiller ve bilmeyenler ise bunları gerçek zannediyor.

Onların yalanlarını destekleyen birçok araştırma merkezi var. İsraillilerin böyle yanlış propagandalarını çürütmek ve dünyaya adil davamızı anlatmak için bu tür merkezlere  çok ihtiyacımız var.

Kudüs şehrinde Gayrimüslimler için mukaddesatın olduğu gerçeğine karşı nasıl davranıyorsunuz?

Kudüs’te ibadet hakkı ve egemenliği hakkını birbirinden ayırmamız gerekir. Egemenlik sadece Müslümanların hakkı iken herkesin orada ibadet etme hakkı vardır.

Biz herhangi bir dine karşı değiliz.  Museviliğe de karşı değiliz. Fakat biz, topraklarımızı gasp edip ve bizi tehdit eden işgale karşıyız. Bu işgal, bir taraftan mal ve mülkümüz müsadere ediyor bir taraftan da ve bize iftira atarak bizi kötü göstermeye çalışıyor. İsrail, Yahudilere karşı olduğumuzu iddia ederek bu yalanı yayıyor. Fakat biz, dini ne olursa olsun işgale karşıyız.

Müslümanlar olarak bizler, Hz. Süleyman ve Hz. Davud’u peygamber olarak kabul ediyoruz.  Yahudiler ise onları krallar olarak tanıyorlar. Eğer sözde mabetlerini bir kral inşa etmişse o zaman bu yer, mukaddes değildir. Fakat onlar, arzı mev’udda Yahudileri toplamak için bu yalanı yayıyorlar.

Dün Kudüs'e destek konusunda İstanbul'da bir konferans vardı, açıklayabilir misiniz?

Bu konferans, arka plana atılan ve ihmal edilen Kudüs'e yeniden pusulayı yönlendirmek için düzenlendi. Sempozyum, Kudüs'ün Müslümanlar yanındaki önemi üzerinde durdu.

İşgal yetkililerinin Mescid-i Aksa’yı kapatma krizinin başında ne hissettiniz?

Mescid-i Aksa’nın gerçekten tehlikeye düştüğünü ve Aksa üzerindeki egemenliğin –İsrailli yetkililerin defalarca belirtikleri gibi- işgal eline geçtiğini hissettim.  Filistinliler de bu tehlikeyi hissettikleri için sokaklara çıktılar. Filistinliler, sahada yalnız olduklarını gördüler.  Bu şekilde müthiş ve eşi benzeri görülmemiş bir şekilde işgalci İsrail’e geri adım attırıp Aksa’nın egemenliğini geri aldılar.

Bazı Arap liderlerinin Aksa’yı yeniden açtıklarını iddia etmesine Filistin halkı nasıl baktı?

Filistin halkının mücadelesinin sonucu olarak herhangi bir başarı ya da ilerleme ortaya çıktığında, birçok kişi, bu başarıyı sahipleniyor. Fakat bir başarısızlık olduğunda herkes kaçıyor ve sorumluluğu başkasına atıyor. Bize destek olan ve bütün dünyaya gerçeği aktaran Arap medyasına teşekkür ediyoruz.

Oslo anlaşmasına göre 5 yıl içinde bir Filistin devleti kurulacaktı. Fakat 23 yıl geçmiş olmasına rağmen bu gerçekleşmedi.

Oslo anlaşmasının kayıpları, yararlarından çoktur. Bu anlaşma, işgalci İsrail’im bir tuzağıydı. Olumsuz etkileri zaman geçtikçe ortaya çıktı. Şimdi başımız belada ve çıkmaz bir sokaktayız.

Geriye gitmek mümkün olsaydı, Oslo anlaşmasını kabul eder miydiniz?

Başından beri onlarla anlaşmayı kabul etmiyordum ve o zaman kayıplarının faydalarından daha fazla olduğunu söyledim.

Oslo'dan kazanımları kim kazandı?

İşgalci İsrail, tabi ki.  Biz Filistinliler ise bir şey elde edemedik.

Gazze ile Batı Şeria arasındaki mevcut uzlaşmayı nasıl görüyorsunuz?

Bu uzlaşmanın başarılı olmasını ümit ediyoruz. Filistin halkı, bunu dört gözle beliyor.

Yeşil Hattaki etkisi ne olacaktır?

Uzlaşı, başarılı olursa Kudüs’te bizim bir destek olacaktır. İsrail, ortalığı müsait bulduğu için her istediğini yaptı.

Bu bölünmenin kasıtlı bir plan olduğunu düşünüyor musunuz?

Herhangi bölünme veya anlaşmazlık, planlanmıştır. Bu bölünme, Kudüs’e zarar veriyor. Arapların ve Filistinlilerin kendi aralarındaki bölünmeden Filistin halkı zarar görüyor.

Arapların ve Müslümanların, Kudüslü kardeşlerinin yanında olduklarını göstermek için Kudüs’ü ziyaret etmelerinde ne gibi bir sakınca var?

Kudüs’ü sevenler, Kudüs kurumlarını desteklemeli ve işgalin sona ermesi için çalışmalıdırlar. Kudüs’ü ziyaret, problemi çözmüyor. Kudüs'e ziyaret kapısını açmak isteyenler, Kudüs'e yardım edemeyenlerdir. Bu yüzden bu çağrı, aczlerini kapatmak içindir. 

Diğer taraftan Malezya, Endonezya, Türkiye ve Batı ülkelerinden Arap olmayanları Kudüs'ü ziyarete davet ediyoruz. Çünkü onların ziyareti, normalleşme anlamına gelmiyor. Çünkü onların devletleri, İsrail’i zaten tanıyor. Buradaki amaç, normalleşmenin önünü açmamaktır..

Bugün bütün Arap rejimleri, İsrail ile gizli veya açıkça ilişkiler kuruyorsa bu ziyareti önlemenin faydası nedir?

Bizler, rejimlerin arkasına takılmak istemiyoruz. Arapların Kudüs’ü ziyaretlerine izin vermemiz, bu rejimlerin arkasından gitmek anlamına geliyor.

Rohingya Müslümanları meselesi ve Türkiye’nin tutumuna nasıl bakıyorsunuz?

Ben, Mescid-i Aksa’da bir cuma hutbesinde Myanmar ordusunun Rohingya Müslümanlarına karşı işlediği soykırımı ele aldım ve bunu İslam’a ve Müslümanlara karşı başlatılan etnik temizlik ve savaş ilanı olarak niteledim.  Burma Hükümetinin buna girişme sebebinin de dünyadaki Müslüman azınlıkları koruyacak Müslüman bir devletin olmayışı olduğunu söyledim. Maalesef Müslümanların sayısı çok olmasına rağmen durumları, Peygamber Efendimizin de (sav) ifade ettiği gibi suyun üzerindeki köpük gibidir.

Rohingya meselesinin savunulmasında Türkiye’nin rolünü nasıl görüyorsunuz?

Türkiye halkına, Cumhurbaşkanına ve hükümetine teşekkür ediyoruz. Onların harekete geçmesi ve duruşları,  Rohingya Müslümanlarının sıkıntılarını hafifletti.

 

haksöz

Kaynak: İkrime Sabri ile Kudüs ve Ümmet Üzerine Röportaj


Keyword : radyo vakit - kudüs - ikrime sabri - haksöz -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Barzani’nin referandum ısrarının kısa ve acıklı hikayesi
‘Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) varlığı, Saddam Hüseyin’in devrilmesiyle sonuçlanan Irak’ın işgali sonrasında oluşturulan 2005 tarihli y
Masa fazla kalabalık!
Türkiye’de bulunan Amerikan Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin Ankara hükümetinin tarifiyle, “iki ülke ilişkilerindeki en güçlü sınama: vize krizi”ni
Ortadoğu'da Yeni Bloklaşmalar
Türkiye’nin Astana çatışmasızlık bölgeleri anlaşması kapsamında İdlib harekatına başlamasına paralel bir biçimde Kerkük’e 70 km. uzaklıktaki Tuzhurmat
Salihi'den Türkmenlere: 'Kendinizi koruyun' çağrısı
Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşet Salihi, Kerkük'te Türkmenlere seslenerek, kendilerini korumalarını istedi.Salihi, yaptığı görüntülü konuşmasında, T
1892'de Halep ve İdlib
Vital Cuinet isimli bir Fransız oryantalistin La Turquie D’Asie adlı önemli bir çalışması var. Balkanlardan başlayarak Orta Doğuya kadar Osmanlı coğra
“Şer Kuşağı”na karşı Akdeniz’den İran sınırına kadar “Türkiye Kalkanı”
Artık mezhep kimliği ile, etnik kimlik ile, çıkar ortaklıkları ile konuşma, düşünme, hareket etme döneminde değiliz. Çokuluslu işgallerin Türkiye sını
İsrail'i boykot etme yasağına dava açıldı
Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) adlı sivil toplum kuruluşu, ABD'nin Kansas eyaletinde devletle iş yapacak kişi ve kuruluşların İsrail'i boyk
Kudüslü Kadın Murabıt İşgal Zindanlarında Gördüğü Kötü Muameleyi Anlattı
"Bir gece mezar olarak nitelendirilen nakil aracında oldukça yorucu bir gün geçirdikten sonra gözlerimi kapatmak üzereyken sorguya çağırdılar. Çorapla
5 Soruda İdlip Operasyonu
İdlib Esed rejimi, Afrin’deki PKK yapılanması veTürkiye arasında kalan bir vilayettir Muhalefetin kuzeydeki merkezi ve can damarı konumunda olan İdlib
Batılı Tarih Yorumları Derhal Terkedilmeli
Muhammed Kutup, dünya çapında tanınmış bir fikir adamı, aynı zamanda psikoloji profesörüdür. Fakat onu bize daha da yakınlaştıran bir yanı var. O, İsl
1 -


Abdullah Yıldız

İmam Hatipler: Geleneğimiz ve Geleceğimiz

17/10/2017 - 13:25

Abdullah Yıldız
Ahmet Anapalı
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmet Kekeç
Ahmed Kalkan
Ahmet Mercan
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Ersoy Dede
Fatma Tuncer
Hamdi Akan
Hayrettin Karaman
Hamza Er
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hikmet Ertürk
Hüseyin Alan
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Gülerce
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kenan Alpay
Kemal Öztürk
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa Armağan
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Osman Coşkun
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Sevtap Mendi
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yavuz Bahadıroğlu
Yakup Döğer
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat