Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* FETÖ elebaşının imzalı talimatı ortaya çıktı * İstanbul Zirvesi bir meydan okumadır… İki lider Kudüs’ü sattı: Yeni bir cephe şarttır! * "Doğu Kudüs Filistin’in başkentidir" kararı ne anlama geliyor? * Kudüs'ten sonraki hedefleri Mekke ve Medine (Video) * Allah bizden bir şey yapmamızı istiyor. (Video) * Okumadan olmaz * Kur’an’ın Anlaşılmasında Temel Sorunlar (I) * Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi Kimdir? * İslamî değerlere ve müesseselere saldırı * Filistin'de şoke eden manzara! Fotoğrafa dikkat

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 136144
Toplam 404879008
En Fazla 606285
Ortalama 154239
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

İkrime Sabri ile Kudüs ve Ümmet Üzerine Röportaj

Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya karşı İslam ümmetinin görevi nedir?Şimdi işgalci İsrail’in yalan propagandalarına karşı savaşmalı ve elimizdeki gerçekleri ortaya koymalıyız. İsrail, bunun için milyonlarca dolar harcıyor. Cahiller ve bilmeyenler ise bunları gerçek zannediyor.Onların yalanlarını destekleyen birçok araştırma merkezi var. İsraillilerin böyle yanlış propagandalarını çürütmek ve dünyaya adil davamızı
2017-12-15 - 13:19

İkrime Sabri ile Kudüs ve Ümmet Üzerine Röportaj 

 

Kudüs Sahnesi’nin Türkçe tercümesine yer verdiği röportajı ilginize sunuyoruz:

Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya karşı İslam ümmetinin görevi nedir?

Şimdi işgalci İsrail’in yalan propagandalarına karşı savaşmalı ve elimizdeki gerçekleri ortaya koymalıyız. İsrail, bunun için milyonlarca dolar harcıyor. Cahiller ve bilmeyenler ise bunları gerçek zannediyor.

Onların yalanlarını destekleyen birçok araştırma merkezi var. İsraillilerin böyle yanlış propagandalarını çürütmek ve dünyaya adil davamızı anlatmak için bu tür merkezlere  çok ihtiyacımız var.

Kudüs şehrinde Gayrimüslimler için mukaddesatın olduğu gerçeğine karşı nasıl davranıyorsunuz?

Kudüs’te ibadet hakkı ve egemenliği hakkını birbirinden ayırmamız gerekir. Egemenlik sadece Müslümanların hakkı iken herkesin orada ibadet etme hakkı vardır.

Biz herhangi bir dine karşı değiliz.  Museviliğe de karşı değiliz. Fakat biz, topraklarımızı gasp edip ve bizi tehdit eden işgale karşıyız. Bu işgal, bir taraftan mal ve mülkümüz müsadere ediyor bir taraftan da ve bize iftira atarak bizi kötü göstermeye çalışıyor. İsrail, Yahudilere karşı olduğumuzu iddia ederek bu yalanı yayıyor. Fakat biz, dini ne olursa olsun işgale karşıyız.

Müslümanlar olarak bizler, Hz. Süleyman ve Hz. Davud’u peygamber olarak kabul ediyoruz.  Yahudiler ise onları krallar olarak tanıyorlar. Eğer sözde mabetlerini bir kral inşa etmişse o zaman bu yer, mukaddes değildir. Fakat onlar, arzı mev’udda Yahudileri toplamak için bu yalanı yayıyorlar.

Dün Kudüs'e destek konusunda İstanbul'da bir konferans vardı, açıklayabilir misiniz?

Bu konferans, arka plana atılan ve ihmal edilen Kudüs'e yeniden pusulayı yönlendirmek için düzenlendi. Sempozyum, Kudüs'ün Müslümanlar yanındaki önemi üzerinde durdu.

İşgal yetkililerinin Mescid-i Aksa’yı kapatma krizinin başında ne hissettiniz?

Mescid-i Aksa’nın gerçekten tehlikeye düştüğünü ve Aksa üzerindeki egemenliğin –İsrailli yetkililerin defalarca belirtikleri gibi- işgal eline geçtiğini hissettim.  Filistinliler de bu tehlikeyi hissettikleri için sokaklara çıktılar. Filistinliler, sahada yalnız olduklarını gördüler.  Bu şekilde müthiş ve eşi benzeri görülmemiş bir şekilde işgalci İsrail’e geri adım attırıp Aksa’nın egemenliğini geri aldılar.

Bazı Arap liderlerinin Aksa’yı yeniden açtıklarını iddia etmesine Filistin halkı nasıl baktı?

Filistin halkının mücadelesinin sonucu olarak herhangi bir başarı ya da ilerleme ortaya çıktığında, birçok kişi, bu başarıyı sahipleniyor. Fakat bir başarısızlık olduğunda herkes kaçıyor ve sorumluluğu başkasına atıyor. Bize destek olan ve bütün dünyaya gerçeği aktaran Arap medyasına teşekkür ediyoruz.

Oslo anlaşmasına göre 5 yıl içinde bir Filistin devleti kurulacaktı. Fakat 23 yıl geçmiş olmasına rağmen bu gerçekleşmedi.

Oslo anlaşmasının kayıpları, yararlarından çoktur. Bu anlaşma, işgalci İsrail’im bir tuzağıydı. Olumsuz etkileri zaman geçtikçe ortaya çıktı. Şimdi başımız belada ve çıkmaz bir sokaktayız.

Geriye gitmek mümkün olsaydı, Oslo anlaşmasını kabul eder miydiniz?

Başından beri onlarla anlaşmayı kabul etmiyordum ve o zaman kayıplarının faydalarından daha fazla olduğunu söyledim.

Oslo'dan kazanımları kim kazandı?

İşgalci İsrail, tabi ki.  Biz Filistinliler ise bir şey elde edemedik.

Gazze ile Batı Şeria arasındaki mevcut uzlaşmayı nasıl görüyorsunuz?

Bu uzlaşmanın başarılı olmasını ümit ediyoruz. Filistin halkı, bunu dört gözle beliyor.

Yeşil Hattaki etkisi ne olacaktır?

Uzlaşı, başarılı olursa Kudüs’te bizim bir destek olacaktır. İsrail, ortalığı müsait bulduğu için her istediğini yaptı.

Bu bölünmenin kasıtlı bir plan olduğunu düşünüyor musunuz?

Herhangi bölünme veya anlaşmazlık, planlanmıştır. Bu bölünme, Kudüs’e zarar veriyor. Arapların ve Filistinlilerin kendi aralarındaki bölünmeden Filistin halkı zarar görüyor.

Arapların ve Müslümanların, Kudüslü kardeşlerinin yanında olduklarını göstermek için Kudüs’ü ziyaret etmelerinde ne gibi bir sakınca var?

Kudüs’ü sevenler, Kudüs kurumlarını desteklemeli ve işgalin sona ermesi için çalışmalıdırlar. Kudüs’ü ziyaret, problemi çözmüyor. Kudüs'e ziyaret kapısını açmak isteyenler, Kudüs'e yardım edemeyenlerdir. Bu yüzden bu çağrı, aczlerini kapatmak içindir. 

Diğer taraftan Malezya, Endonezya, Türkiye ve Batı ülkelerinden Arap olmayanları Kudüs'ü ziyarete davet ediyoruz. Çünkü onların ziyareti, normalleşme anlamına gelmiyor. Çünkü onların devletleri, İsrail’i zaten tanıyor. Buradaki amaç, normalleşmenin önünü açmamaktır..

Bugün bütün Arap rejimleri, İsrail ile gizli veya açıkça ilişkiler kuruyorsa bu ziyareti önlemenin faydası nedir?

Bizler, rejimlerin arkasına takılmak istemiyoruz. Arapların Kudüs’ü ziyaretlerine izin vermemiz, bu rejimlerin arkasından gitmek anlamına geliyor.

Rohingya Müslümanları meselesi ve Türkiye’nin tutumuna nasıl bakıyorsunuz?

Ben, Mescid-i Aksa’da bir cuma hutbesinde Myanmar ordusunun Rohingya Müslümanlarına karşı işlediği soykırımı ele aldım ve bunu İslam’a ve Müslümanlara karşı başlatılan etnik temizlik ve savaş ilanı olarak niteledim.  Burma Hükümetinin buna girişme sebebinin de dünyadaki Müslüman azınlıkları koruyacak Müslüman bir devletin olmayışı olduğunu söyledim. Maalesef Müslümanların sayısı çok olmasına rağmen durumları, Peygamber Efendimizin de (sav) ifade ettiği gibi suyun üzerindeki köpük gibidir.

Rohingya meselesinin savunulmasında Türkiye’nin rolünü nasıl görüyorsunuz?

Türkiye halkına, Cumhurbaşkanına ve hükümetine teşekkür ediyoruz. Onların harekete geçmesi ve duruşları,  Rohingya Müslümanlarının sıkıntılarını hafifletti.

 

haksöz

Kaynak: İkrime Sabri ile Kudüs ve Ümmet Üzerine Röportaj


Keyword : radyo vakit - kudüs - ikrime sabri - haksöz -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

"Doğu Kudüs Filistin’in başkentidir" kararı ne anlama geliyor?
Karar oybirliği ile kabul edildi. Çok önemli. Aslında İİT’nin kuruluş amacı Kudüs’ün işgalden kurtulmasıydı. Ancak bugüne kadar, sadece temenni boyut
Doğu Kudüs Filistin'in Başkenti ilan edildi
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkeler, ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail’in başkenti olarak tanıması sonrasında İstanbul'da düzenlenen Olağanüstü
Filistinlileri açık bir çatışmaya çağırıyorum
Al Arabiya televizyonunda bir programa katılan Bişara, halihazırdaki siyasi sürecin bir ya da iki devletli çözüme götürmeyece- ğini vurguladı.Söz konu
İlaç almaya gitmişti
22 İsrail askeri tarafından gözleri bağlı olarak gözaltına alınan Muhammed Fevzi El- Junidi’nin ailesi genç çocuktan haber alamadığını söyledi. İlaç
'İsrail yaptıklarıyla kalır'
Sivas'ın tüm ilçelerindeki, mahallelerindeki yiğidolara buradan selam ediyorum. Bizim Sivas'ta muhabbetimiz bambaşkadır. Sivas, 16 Nisan halk oylaması
Filistin er ya da geç özgür olacak
"Daha önce Gazze'ye gitmiştim. Gazze, Refah sınırında siyonist zalimlerin Gazze'yi hunharca bombaladıkları 2009 yılında; o ağır bombardıman sırasında
İsrail Filistinlilere saldırıyor: 2 şehit
ABD'nin Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak tanıma kararının ardından Filistin halkı sokaklarda. İsrail askerleri, Mescid-i Aksa yakınlarında ve pek ç
Liderler zirvesi ardından adımlar atılacak
Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'ndan Yunanistan'a hareketi öncesinde işçilere hitap etti. ABD Başkanı Trump'ın Kudüs kararının bölgeyi ateşe attığının al
Trump Kudüs vaadini gerçekleştirirse ne olur?
Mescid-i Aksa... Kudüs... Ve Filistin... Meselenin özü bir 'mabed'de gizli. ABD'nin 1995'te söz verdiği, "Kudüs'ü Yahudi başkenti sayacağız" vaadi bug
Filistin ve Kudüs’ün işgalinin 100'üncü Yılı
Beytülmakdis Çalışmaları Vakfı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 2017 yılının, Balfour Deklarasyonu ile Kudüs başta olmak üzere Filistin topraklar
1 - FETÖ elebaşının imzalı talimatı ortaya çıktı


Abdullah Yıldız

“Dostlarıyla Uğraşanlar Düşmanlarıyla Savaşamazlar”

12/12/2017 - 12:12

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat