Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Fussilet - 33. Allah`a davet eden, dürüst ve erdemli davranan ve "Ellbette ben kayıtsız şartsız Allah`a teslim olanlardanım" diyenden daha güzel sözlü kim olabilir?
* Uhuvvet ayrı bir şey tabi canım! * Bizi dirilten ayetler: İmtihan (Video) * Bir hadisin Buhari'de geçmesi sahih olduğu anlamına gelmez * Komisyonculuk ve Emlak komisyonculuğu * İsrail’i boykot edene insani yardım yasak! * Rönesans ve Reformun tarihsel gelişimi - 1 * Savaşın Rengi - 4. * Ana Hatlarıyla İslam'a Genel bir Bakış * Erdoğan: Amerika'da böyle değil * Dini Allah'a, Örnekliği Resulullah'a Has Kılmak

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 4435
Toplam 393639761
En Fazla 606285
Ortalama 153107
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

Tevhidi iyi anlamak

İman bir iddiadır, varlığının olmazsa olmazı söz ve eylem birlikteliğinde ilahi ölçülere göre sürekliliğidir. Amelsiz bir din din değildir, çünkü din kavramı kulluğu, ibadet ve itaati içerir. ‘Şüphesiz, Allah’tır sizin Rabbiniz; gökleri ve yeri altı evrede yaratan; ve arşa, o sınırsız kudret ve iktidar makamına kurulan. Gündüze, kendisini ivedilikle kovalayan geceyi
2017-10-22 - 16:32

TEVHİDİ İYİ ANLAMAK

 

 

Tevhid: Arapçada (v,h,d)kökünden tefil vezninde bir mastardır. Sözlükte bir kılmak manasındadır. Kelime Allah için kullanıldığında, Allah tealanın tek olması, şerik ve nazirden münezzeh olmasıdır.1  Rağıb el isfehani meşhur eseri el müfredatta vahid kelimesinin  tecezzi kabul etmemek, tek bir şahsı veya türü ifade etmek, ayrıca eşşizlik ve başlangıcı olmamak gibi anlamları olduğunu ancak Allah teala için kullanıldığında tecezzi (bölünme)ve tekessür (çoğalma) manalarının kendisi için sahih olmayacağı, anlamına geldiğini ifade etmektedir.2

‘Şüphesiz, Allah’tır sizin Rabbiniz; gökleri ve yeri altı evrede yaratan; ve arşa, o sınırsız kudret ve iktidar makamına kurulan. Gündüze, kendisini ivedilikle kovalayan geceyi sarıp sarmalayan O; koyduğu yasalara boyun eğen güneşiyle, ayıyla, yıldızlarıyla her şey Onun: bütün bir yaratılış ve tüm buyurma, yasama kudreti. Ne yücedir Allah, ne uludur alemlerin Rabbi!(7/54)

‘(O) Gökleri ve yeri yoktan var edendir. Size kendinizden çiftler, hayvanlardan da çiftler yaratmıştır. Bu (düzen içi)nde sizi üretiyor. O’na benzer hiçbir şey yoktur. O işitendir, görendir.’(42/11)

Vahyin, imanın en temel konusu, prensibi tevhiddir. Allah’ın bir ve tek olması, hiçbir şekilde şerikinin olmaması, Onun sınırlarını belirlediği hayat kuralları çerçevesinde yaşamaktır.

‘Dini ıstılahta ise tevhid, Allahı zatında, sıfatlarında, isimlerinde ve fiillerinde tek kabul etmek, eşi ve benzeri olmadığına iman edip ibadet ile de Onu birlemek, ibadeti sadece Allah’a has kılmaktır. Allah duyu organlarıyla duyulabilir nesneler gibi algılanmak istenmekte, yer kaplayan ve belli bir zaman diliminde var olan, cins ve nevi olan, cevher ve arazlardan meydana gelmiş diğer varlıklar araştırılır gibi araştırılmaktadır. Metottaki bu yanlışlık insan zihnini doğru olmayan bir takım neticelere, Allah hakkında yanlış bazı kanaatlere götürmektedir.’3

Rububiyet: Maliklik, ıslah edicilik manalarına gelmektedir; ayrıca terbiye etmek, yetiştirmek, büyütmek, gözetmek, sözünü geçirmek, efendilik yapmak, sahip olmak anlamlarına gelmekte.

Rab olarak kabul etmenin yükümlülükleri boyun eğmek, teslim olmak, kul olmak. Eğer kişi Rabbine teslim olmazsa bu teslimiyeti başka varlıklara göstermektedir. Kişilerin, toplumların ilah anlayışı Allah’ın ölçüsüne göre olmaz ise kişiler ve toplumlar için milyonlarca suni kutsal ölçülere ömürler feda edilmekte. Akıl insan, hakikat diye toplumda, alemde yoğun ve baskın olarak dayatılan çakma tevhid sarmalından ancak dini Allaha has kılmakla kurtuluşa erer. Toplumun kutsallaştırdığı anlayışla, kutsallaştırılmış kişi ve kitaplarla değil sadece Allah’ın ölçüsü ile hakikate ulaşılır, o tevhidi ölçü ile müminlerden olunur ve kurtulanlardan olunur.

Uluhiyet: Kulluk eylemek ibadette bulunmak, manalarına gelir. Tevhidi uluhiyet terkibi ise kulluk edilmeye tek layık olanın Allah olduğunu kabul edip ondan başkasına kulluk etmeme ve ondan başkasından yardım istememe manalarına gelmektedir. Uluhiyet; Allah’ı, kulları fiilleriyle birlemesidir; sadece kulluğu Ona yapmaktır.

‘İbn Teymiye’ye göre insan hayatının temel hedefi ne Allah hakkında felsefi teemmül ne de Ona beslenilen mistik türden aşk olmayıp etkin bir kulluk anlayışıdır; yani Allah’ın emrini bilmek ve onu korkusuzca hayata tatbik etmektir. Allah sadece düşünülecek, bilinilecek saygı gösterilecek ve yüceltilecek bir varlık değil, bağlılığımızın yalnızca kendisine yönelik olacağı tek olarak tanınması gereken varlıktır.’4

Dini ve kulluğu sırf Allah’a yöneltmek ondan başka hiçbir şeye kulluk etmemek sıbğatullaha boyanmaktır. İman bir iddiadır, varlığının olmazsa olmazı söz ve eylem birlikteliğinde ilahi ölçülere göre sürekliliğidir. Amelsiz bir din din değildir, çünkü din kavramı kulluğu, ibadet ve itaati içerir.

(Resûlüm!) de ki: Ey ehl-i kitap! Sizinle bizim aramızda müşterek olan bir söze geliniz: Allah’tan başkasına tapmayalım; O’na hiçbir şeyi eş tutmayalım ve Allah’ı bırakıp da kimimiz kimimizi ilâhlaştırmasın. Eğer onlar yine yüz çevirirlerse, işte o zaman: Şahit olun ki biz müslümanlarız! deyiniz.(3/64)

Onlara kendi içlerinden elçi gönderdik; (bu elçi de onlara aynı şeyi söyledi:) (yalnızca) Allah’a kulluk edin; çünkü sizin O’ndan başka tanrınız yok. Buna rağmen, yine de O’na karşı sorumluluk duymayacak mısınız?(23/32)

Allah’ı bırakıp tapındığınız her şey gerçekte sizin ve atalarınızın kendi muhayyilenizden çıkardığınız (anlamsız) isimlerden öteye geçmemektedir; çünkü bunlar hakkında hiçbir kanıt indirmemiştir Allah. (Neyin doğru, neyin eğri olduğu konusunda) hüküm yalnızca Allah’a aittir. Ve O da kendisinden başkasına kulluk etmemenizi buyuruyor. İşte dosdoğru olan (tek) din budur; ama insanların çoğu bunu bilmez.(12/40)

Tevhitten sapmanın olduğu ortamlarda kişinin, toplumun zihinsel dünyası toplumsal zanlarla bombardımana maruz kalmıştır. Aklın kirlenmesinin gerçekleştiği toplumlara ter türlü herzeyi yutturmak çok kolaydır. Sahte ilahların sağanağında ıslanan toplumlar hakikat güneşini göremez, hakikatin amansız düşmanları olurlar.

Rahipler ve ruhbanların aldatmacaları her daim yoğun olarak sahnede yeralmakta; insanların zanlarından toplumsal kutsallardan hakikatin dosdoğru ölçüsüne teslim olmakla kurtuluşa ulaşılır. Sorgulayanlar, akledenler bataklık ile sıratı müstakimi ayırabilir. Ayırmadaki tek ve şaşmaz ölçü, burhan Allah’ın sınırlarını belirlediği ve bizler için din olarak seçtiği kurandaki dindir. Bu dinin ölçüsünü, sınırlarını sadece Allah belirlemiştir, dine teslim olanlar dini Allah’a has kılmışlardır. Tevhidi iman Allah ile kul arasında oluşan en sağlam bağdır. Afak ve enfus aleminde derinlere inilerek aklın ve vicdanın devreye girmesi ile hakikate ulaşılır. Allah zatı ile alakalı değil yarattıkları üzerinden hakikate kati bir şekilde ulaşılır. Sanatçıya sanatı üzerinden ulaşılması gibi sorgulayan, eleştirel aklın duygularla esarete uğratılmadan doğal fıtrat, özgür akıl ile hakikate ulaşılması gerekir. Hz İbrahim’in ay, yıldız, güneşe benim ilahım demesi ve sonra bunların hepsinin mutlak yöneteni, sevk ve idare edenin bir ve tek ilah olduğunu belirtmesi tevhidi düşünce ile donanmak ve tevhidi basiret gözleri ile görebilmek açısından  muhteşem  bir metodolojidir.

Allah ile kulları arasındaki iletişimin gerçekleşmesi elçileri vasıtasıyla gerçekleşmiştir. Vahiy kulların basiretini inşa eden, insanları özgürleştiren, sahte kutsalları, müstekbirleri ortaya çıkaran karanlıkları ve karanlık zihinleri aydınlatan ilahi bir kandildir.

O, göklerin ve yeryüzünün mülkü (hükümranlığı) kendisine ait olandır. Çocuk edinmemiştir. Mülkünde hiçbir ortağı da yoktur. O, her şeyi yaratmış ve yarattığı o şeyleri bir ölçüye göre takdir etmiştir.(25/2)

Geceyi ve gündüzü, güneşi ve ayı yaratan O`dur. Onların her biri bir yörüngede akıp gitmektedirler. (21/33)

Yaratmada mutlak güç sadece Allah’a teslim edilirken, kâinattaki işleyiş ve ona daha yakın olmak için onun adına ibadet belirlemede bazıları çok cüretkâr davranmakta, Ona ortaklar koşmak düpedüz insanları aldatmaktır. Kâinatın işleyişi, kulluk ve ubudiyette ölçüyü kutsanmışların kurgulaması, anonim din anlayışını insanlara benimsetmek istismarların en büyüğü ve en tehlikelisidir. Şeytanın sağdan yaklaşması, duygu sarmalı, iyi niyet açısından zanlar üzerinden istismarın en büyüğü ve en vahim olanıdır.

Hıristiyanlar hz İsayı, Yahudiler hz Üzeyiri rahipleri ve ruhbanları vasıtasıyla oluşturdukları çarpık paradigmayla toplumlarına ilah olarak benimsettiler. Toplumumuzda kutsal kişiler, seçilmiş imamlar, kutsal kitaplar aynı şark kurnazlığıyla kişilerin düşünce dünyaları toplumun yoğun rağbeti, bilgi kirliliği, bonustan cenneti kazanma anlayışı, tembelliğin etkisi, alışkanlıkların suyunda ilerlemek… vb hastalıklar birileri tarafından çok cüretkar ve bonkörce habire katlanarak istismar edilmekte. Müslümanın düşüncesini inşa eden, idealini muhkemleştirip hayatını şekillendiren kuralların somutlaşması ilahi kaynaklı olmalı. Kulluğun gereği kutsanmış zatlara, ideolojilere, izimlere,mülk kapsamında olanlara kulluk yapılmamalıdır.

Kulluğun gereği kullardan herhangi birine veya sahte ilahlara değil; kulluğu sadece Allaha ait kılmalı ve yaratılmışlardan hiç birine Allah’ın hakkı olan bir şeyi, sıfatlarından olan bir sıfatı bir başkasına tahsis etmemeli. Kulluğun gereği noksansız olarak Allah tarafından belirlenmiştir, belirlenmiş olan ölçü doğrultusunda dini Allah’a has kılmak ve gereğini hakkıyla yapmaktır.

‘ Öyleyse, artık emredildiğin yönde, yanında yer alanlarla birlikte, doğru yolu tutun ve sizden hiç biriniz gurura kapılıp da çizgiyi aşmasın: çünkü, unutmayın, yaptığınız her şeyi O görüyor.’(11/112)

Kaynakça:

1 Manzur İbni, Lisanul Arab,Daru sadır bask.ııı s.450

2.İsfehani,Ragıb,Mucemu Müfredatı Elfazil Kuran,Darul Fikr,Beyrut tevhid s.551.

3 ve 4 Teymiye                 İbn,Tevhid anlayışı ve pratik tevhit vurgusu .

 
 
şaban tekin
iktibas

Keyword : radyo vakit - şaban tekin - iktibas -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Dini Allah'a, Örnekliği Resulullah'a Has Kılmak
Din tümüyle Allah’ındır ve bizler emrolundu- ğumuz gibi dini sadece Allah’a has kılıyoruz. Hevamızı ilah edinmiyor; Resulullah’ı da ku- sursuz örnek k
Başlamak; O'nun adına, O'nunla, O'nun için...
"Oku! Yaratan Rabb'in adına! O insanı bir hücreden yarattı. Oku, ki senin Rabb'in en büyük ikram sahibidir; O ki kalemle öğretti, O insana
Oryantalizm
Oryantalizm, Doğu’nun hikâyesidir aynı zamanda; Batı’nın ise röntgeni… Hatta MR’ı. Öyle ki, Oryantalizm’i okuyan kişi, Batının değil kalbi, beyni ve c
Müşriklerin Ahiret İnancı
“Bu şaşılacak bir şey! Biz ölüp toprak olduktan sonra mı dirilecekmişiz. Bu uzak bir dönüş” (Kaf2-3) Kur’an’ı Kerim’in üzerinde sıkça durduğu temel ko
Allah'ın Yolunda olmanın ve Ölmenin anlamı
… din de hayatın tamamını içine alan bir yaşam tarzı, hayat anlayışıdır. İnsan her işini bu anlayışına göre yaşamaya dinini hayata geçirmeye çalışır.
Tarık Suresi Düşünsel Okumalarım
Sohbeti Kur’an olanın yolu aydınlık olur: Allah’ın istisnasız her ismi Kişi için tutulacak ve takip edilecek bir yol olduğu; İnsan Allah’ın her ha
İman Allah'ı Hakkıyla Takdir Etmektir
Ya Rab! Sana kul olmak büyük lütuf! Kimileri kula kul olur, kimileri kulları kendisine kul eder. Kulları kendisine kul edenler genelde daha başka ku
Peygamberimiz dinde haram koyar mı?
"Değerli Hocam, Etleri yenen ve yenmeyen hayvanlar konusunda ilmihal kitaplarında yazılan şeyler hakkında oldukça sıkıntılıyım. Maide suresi 5. ayet v
"İslami Tebliğde Temel Hassasiyetler"
Rabbimizin Bakara Suresi 214. Ayette Yok- sa siz, sizden öncekilerin başına gelenler, sizin de başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Pey
Seyyid Kutub: İstikbal İslam'ındır
Beyaz adamın efendiliğini sürdüreceği asır sona ermiştir. Çünkü beyaz adamın medeniyetinin sınırlı sermayesi artık tükenmiştir. Elinde insanlığa sunab
1 -


Abdullah Yıldız

İmam Hatipler: Geleneğimiz ve Geleceğimiz

17/10/2017 - 13:25

Abdullah Yıldız
Ahmet Anapalı
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmet Kekeç
Ahmed Kalkan
Ahmet Mercan
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Ersoy Dede
Fatma Tuncer
Hamdi Akan
Hayrettin Karaman
Hamza Er
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hikmet Ertürk
Hüseyin Alan
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Gülerce
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kenan Alpay
Kemal Öztürk
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa Armağan
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Osman Coşkun
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Sevtap Mendi
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yavuz Bahadıroğlu
Yakup Döğer
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat