Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Ümmetin İslam İşbirliği Teşkilatına çağrısı * Modern Köleler Topluluğu: Cemaatler * Putperest Müminler * 'Hiçbir günah, Allah’ın rahmetinden büyük değildir' * İntifada nedir, ilk intifada ne zaman oldu? * Hz. Âdem, Yaratılan ilk insan mıdır? * 'İslam dünyası yeniden dizayn edilmek isteniyor' * Kudüs, Türkiye ve Mısır’ı yakınlaştırır mı? * Çipras'tan Batı Trakya'da müftü sorununa çözüm önerisi * Postalların yere basma zamanı...

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 7897
Toplam 404988285
En Fazla 606285
Ortalama 154163
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

Tevhidi iyi anlamak

İman bir iddiadır, varlığının olmazsa olmazı söz ve eylem birlikteliğinde ilahi ölçülere göre sürekliliğidir. Amelsiz bir din din değildir, çünkü din kavramı kulluğu, ibadet ve itaati içerir. ‘Şüphesiz, Allah’tır sizin Rabbiniz; gökleri ve yeri altı evrede yaratan; ve arşa, o sınırsız kudret ve iktidar makamına kurulan. Gündüze, kendisini ivedilikle kovalayan geceyi
2017-12-17 - 16:32

TEVHİDİ İYİ ANLAMAK

 

 

Tevhid: Arapçada (v,h,d)kökünden tefil vezninde bir mastardır. Sözlükte bir kılmak manasındadır. Kelime Allah için kullanıldığında, Allah tealanın tek olması, şerik ve nazirden münezzeh olmasıdır.1  Rağıb el isfehani meşhur eseri el müfredatta vahid kelimesinin  tecezzi kabul etmemek, tek bir şahsı veya türü ifade etmek, ayrıca eşşizlik ve başlangıcı olmamak gibi anlamları olduğunu ancak Allah teala için kullanıldığında tecezzi (bölünme)ve tekessür (çoğalma) manalarının kendisi için sahih olmayacağı, anlamına geldiğini ifade etmektedir.2

‘Şüphesiz, Allah’tır sizin Rabbiniz; gökleri ve yeri altı evrede yaratan; ve arşa, o sınırsız kudret ve iktidar makamına kurulan. Gündüze, kendisini ivedilikle kovalayan geceyi sarıp sarmalayan O; koyduğu yasalara boyun eğen güneşiyle, ayıyla, yıldızlarıyla her şey Onun: bütün bir yaratılış ve tüm buyurma, yasama kudreti. Ne yücedir Allah, ne uludur alemlerin Rabbi!(7/54)

‘(O) Gökleri ve yeri yoktan var edendir. Size kendinizden çiftler, hayvanlardan da çiftler yaratmıştır. Bu (düzen içi)nde sizi üretiyor. O’na benzer hiçbir şey yoktur. O işitendir, görendir.’(42/11)

Vahyin, imanın en temel konusu, prensibi tevhiddir. Allah’ın bir ve tek olması, hiçbir şekilde şerikinin olmaması, Onun sınırlarını belirlediği hayat kuralları çerçevesinde yaşamaktır.

‘Dini ıstılahta ise tevhid, Allahı zatında, sıfatlarında, isimlerinde ve fiillerinde tek kabul etmek, eşi ve benzeri olmadığına iman edip ibadet ile de Onu birlemek, ibadeti sadece Allah’a has kılmaktır. Allah duyu organlarıyla duyulabilir nesneler gibi algılanmak istenmekte, yer kaplayan ve belli bir zaman diliminde var olan, cins ve nevi olan, cevher ve arazlardan meydana gelmiş diğer varlıklar araştırılır gibi araştırılmaktadır. Metottaki bu yanlışlık insan zihnini doğru olmayan bir takım neticelere, Allah hakkında yanlış bazı kanaatlere götürmektedir.’3

Rububiyet: Maliklik, ıslah edicilik manalarına gelmektedir; ayrıca terbiye etmek, yetiştirmek, büyütmek, gözetmek, sözünü geçirmek, efendilik yapmak, sahip olmak anlamlarına gelmekte.

Rab olarak kabul etmenin yükümlülükleri boyun eğmek, teslim olmak, kul olmak. Eğer kişi Rabbine teslim olmazsa bu teslimiyeti başka varlıklara göstermektedir. Kişilerin, toplumların ilah anlayışı Allah’ın ölçüsüne göre olmaz ise kişiler ve toplumlar için milyonlarca suni kutsal ölçülere ömürler feda edilmekte. Akıl insan, hakikat diye toplumda, alemde yoğun ve baskın olarak dayatılan çakma tevhid sarmalından ancak dini Allaha has kılmakla kurtuluşa erer. Toplumun kutsallaştırdığı anlayışla, kutsallaştırılmış kişi ve kitaplarla değil sadece Allah’ın ölçüsü ile hakikate ulaşılır, o tevhidi ölçü ile müminlerden olunur ve kurtulanlardan olunur.

Uluhiyet: Kulluk eylemek ibadette bulunmak, manalarına gelir. Tevhidi uluhiyet terkibi ise kulluk edilmeye tek layık olanın Allah olduğunu kabul edip ondan başkasına kulluk etmeme ve ondan başkasından yardım istememe manalarına gelmektedir. Uluhiyet; Allah’ı, kulları fiilleriyle birlemesidir; sadece kulluğu Ona yapmaktır.

‘İbn Teymiye’ye göre insan hayatının temel hedefi ne Allah hakkında felsefi teemmül ne de Ona beslenilen mistik türden aşk olmayıp etkin bir kulluk anlayışıdır; yani Allah’ın emrini bilmek ve onu korkusuzca hayata tatbik etmektir. Allah sadece düşünülecek, bilinilecek saygı gösterilecek ve yüceltilecek bir varlık değil, bağlılığımızın yalnızca kendisine yönelik olacağı tek olarak tanınması gereken varlıktır.’4

Dini ve kulluğu sırf Allah’a yöneltmek ondan başka hiçbir şeye kulluk etmemek sıbğatullaha boyanmaktır. İman bir iddiadır, varlığının olmazsa olmazı söz ve eylem birlikteliğinde ilahi ölçülere göre sürekliliğidir. Amelsiz bir din din değildir, çünkü din kavramı kulluğu, ibadet ve itaati içerir.

(Resûlüm!) de ki: Ey ehl-i kitap! Sizinle bizim aramızda müşterek olan bir söze geliniz: Allah’tan başkasına tapmayalım; O’na hiçbir şeyi eş tutmayalım ve Allah’ı bırakıp da kimimiz kimimizi ilâhlaştırmasın. Eğer onlar yine yüz çevirirlerse, işte o zaman: Şahit olun ki biz müslümanlarız! deyiniz.(3/64)

Onlara kendi içlerinden elçi gönderdik; (bu elçi de onlara aynı şeyi söyledi:) (yalnızca) Allah’a kulluk edin; çünkü sizin O’ndan başka tanrınız yok. Buna rağmen, yine de O’na karşı sorumluluk duymayacak mısınız?(23/32)

Allah’ı bırakıp tapındığınız her şey gerçekte sizin ve atalarınızın kendi muhayyilenizden çıkardığınız (anlamsız) isimlerden öteye geçmemektedir; çünkü bunlar hakkında hiçbir kanıt indirmemiştir Allah. (Neyin doğru, neyin eğri olduğu konusunda) hüküm yalnızca Allah’a aittir. Ve O da kendisinden başkasına kulluk etmemenizi buyuruyor. İşte dosdoğru olan (tek) din budur; ama insanların çoğu bunu bilmez.(12/40)

Tevhitten sapmanın olduğu ortamlarda kişinin, toplumun zihinsel dünyası toplumsal zanlarla bombardımana maruz kalmıştır. Aklın kirlenmesinin gerçekleştiği toplumlara ter türlü herzeyi yutturmak çok kolaydır. Sahte ilahların sağanağında ıslanan toplumlar hakikat güneşini göremez, hakikatin amansız düşmanları olurlar.

Rahipler ve ruhbanların aldatmacaları her daim yoğun olarak sahnede yeralmakta; insanların zanlarından toplumsal kutsallardan hakikatin dosdoğru ölçüsüne teslim olmakla kurtuluşa ulaşılır. Sorgulayanlar, akledenler bataklık ile sıratı müstakimi ayırabilir. Ayırmadaki tek ve şaşmaz ölçü, burhan Allah’ın sınırlarını belirlediği ve bizler için din olarak seçtiği kurandaki dindir. Bu dinin ölçüsünü, sınırlarını sadece Allah belirlemiştir, dine teslim olanlar dini Allah’a has kılmışlardır. Tevhidi iman Allah ile kul arasında oluşan en sağlam bağdır. Afak ve enfus aleminde derinlere inilerek aklın ve vicdanın devreye girmesi ile hakikate ulaşılır. Allah zatı ile alakalı değil yarattıkları üzerinden hakikate kati bir şekilde ulaşılır. Sanatçıya sanatı üzerinden ulaşılması gibi sorgulayan, eleştirel aklın duygularla esarete uğratılmadan doğal fıtrat, özgür akıl ile hakikate ulaşılması gerekir. Hz İbrahim’in ay, yıldız, güneşe benim ilahım demesi ve sonra bunların hepsinin mutlak yöneteni, sevk ve idare edenin bir ve tek ilah olduğunu belirtmesi tevhidi düşünce ile donanmak ve tevhidi basiret gözleri ile görebilmek açısından  muhteşem  bir metodolojidir.

Allah ile kulları arasındaki iletişimin gerçekleşmesi elçileri vasıtasıyla gerçekleşmiştir. Vahiy kulların basiretini inşa eden, insanları özgürleştiren, sahte kutsalları, müstekbirleri ortaya çıkaran karanlıkları ve karanlık zihinleri aydınlatan ilahi bir kandildir.

O, göklerin ve yeryüzünün mülkü (hükümranlığı) kendisine ait olandır. Çocuk edinmemiştir. Mülkünde hiçbir ortağı da yoktur. O, her şeyi yaratmış ve yarattığı o şeyleri bir ölçüye göre takdir etmiştir.(25/2)

Geceyi ve gündüzü, güneşi ve ayı yaratan O`dur. Onların her biri bir yörüngede akıp gitmektedirler. (21/33)

Yaratmada mutlak güç sadece Allah’a teslim edilirken, kâinattaki işleyiş ve ona daha yakın olmak için onun adına ibadet belirlemede bazıları çok cüretkâr davranmakta, Ona ortaklar koşmak düpedüz insanları aldatmaktır. Kâinatın işleyişi, kulluk ve ubudiyette ölçüyü kutsanmışların kurgulaması, anonim din anlayışını insanlara benimsetmek istismarların en büyüğü ve en tehlikelisidir. Şeytanın sağdan yaklaşması, duygu sarmalı, iyi niyet açısından zanlar üzerinden istismarın en büyüğü ve en vahim olanıdır.

Hıristiyanlar hz İsayı, Yahudiler hz Üzeyiri rahipleri ve ruhbanları vasıtasıyla oluşturdukları çarpık paradigmayla toplumlarına ilah olarak benimsettiler. Toplumumuzda kutsal kişiler, seçilmiş imamlar, kutsal kitaplar aynı şark kurnazlığıyla kişilerin düşünce dünyaları toplumun yoğun rağbeti, bilgi kirliliği, bonustan cenneti kazanma anlayışı, tembelliğin etkisi, alışkanlıkların suyunda ilerlemek… vb hastalıklar birileri tarafından çok cüretkar ve bonkörce habire katlanarak istismar edilmekte. Müslümanın düşüncesini inşa eden, idealini muhkemleştirip hayatını şekillendiren kuralların somutlaşması ilahi kaynaklı olmalı. Kulluğun gereği kutsanmış zatlara, ideolojilere, izimlere,mülk kapsamında olanlara kulluk yapılmamalıdır.

Kulluğun gereği kullardan herhangi birine veya sahte ilahlara değil; kulluğu sadece Allaha ait kılmalı ve yaratılmışlardan hiç birine Allah’ın hakkı olan bir şeyi, sıfatlarından olan bir sıfatı bir başkasına tahsis etmemeli. Kulluğun gereği noksansız olarak Allah tarafından belirlenmiştir, belirlenmiş olan ölçü doğrultusunda dini Allah’a has kılmak ve gereğini hakkıyla yapmaktır.

‘ Öyleyse, artık emredildiğin yönde, yanında yer alanlarla birlikte, doğru yolu tutun ve sizden hiç biriniz gurura kapılıp da çizgiyi aşmasın: çünkü, unutmayın, yaptığınız her şeyi O görüyor.’(11/112)

Kaynakça:

1 Manzur İbni, Lisanul Arab,Daru sadır bask.ııı s.450

2.İsfehani,Ragıb,Mucemu Müfredatı Elfazil Kuran,Darul Fikr,Beyrut tevhid s.551.

3 ve 4 Teymiye                 İbn,Tevhid anlayışı ve pratik tevhit vurgusu .

 
 
şaban tekin
iktibas

Keyword : radyo vakit - şaban tekin - iktibas -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

İntifada nedir, ilk intifada ne zaman oldu?
Türkçe’de “Ayaklanma” anlamına gelen ve Arapça bir kelime olan İntifada, Filistin’de iki kez yaşandı. Birinci İntifada (ayaklanma) veya Birinci Filist
Kur’an’ın Anlaşılmasında Temel Sorunlar (I)
Kur’an’ı anlamak için dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da ikame edilen mananın yanı sıra nefyedilen mananın da farkında olunmasıdır. Mesela; “
Ahlaki çürüme
Toplum mühendislerinin zihniyetine göre ah- lakı verecek "çağdaşlık" alacaktık. Dini vere- cek, "uygarlık" alacaktık. Ahlak çağdaşlaş- manın önündeki
Akıl ve Vahiy
“Kendisiyle Allah’ın konuşması, bir beşer için olacak (şey) değildir; ancak bir vahy ile yada perde arkasından veyâ bir elçi gönderip kendi izniyle di
Allah’ın Hesabı Engel Tanımaz
İnsanı yaratan, bunca özellik ve yeteneklerle donatan, eşyaya verdiği özellikler ile yeteneklerini ortaya çıkarmasına imkân sağlayan Allah, insanın sa
Müslüman Olmak
İslâm denildiğinde Rabbine teslim olma anlaşılır. Rabb’ine teslim olanda ise güvenirlik en başta gelen sıfat olarak çıkar karşımıza… Allah’ın kulların
İnsan Hakları - İnsan Sorumlulukları
Allah hakkı, ancak iki şekilde kulun boynun- dan düşer: ya kulluk borcunu eda ederek, ya da hak sahibi olan allah’ın mağfiretine nail olarak. Burhan
Haccı Anlamak
Hacı, hayatın bir yol, insanın müebbed bir yolcu, ibadetin yol azığı olduğunu fark eden kişidir. Yol yolcu için, yolcu hem yolun hem yolcunun sahibi o
Kur'an'ı Mehcur Bırakmak
Şikayetimiz sadece, kafirlerin, mücrimlerin, fasıkların, zalimlerin vahyi terk etmeleri, O’na sırt dönmeleri (ondan yüz çevirmeleri) değil, sözde Müsl
Şapkayı Halka Nasl Giydrdiler?
Ülkeler sadece askeri/fiili olarak işgal edilmezler. Bundan daha kötüsü ve yıkıcısı siyasi-kültürel işgallerdir. Zira askeri/fiili işgaller kalıcı ola
1 -


Abdullah Yıldız

“Dostlarıyla Uğraşanlar Düşmanlarıyla Savaşamazlar”

12/12/2017 - 12:12

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat