Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* İstanbul Zirvesi bir meydan okumadır… İki lider Kudüs’ü sattı: Yeni bir cephe şarttır! * "Doğu Kudüs Filistin’in başkentidir" kararı ne anlama geliyor? * Kudüs'ten sonraki hedefleri Mekke ve Medine (Video) * Allah bizden bir şey yapmamızı istiyor. (Video) * Okumadan olmaz * Kur’an’ın Anlaşılmasında Temel Sorunlar (I) * Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi Kimdir? * İslamî değerlere ve müesseselere saldırı * Filistin'de şoke eden manzara! Fotoğrafa dikkat * Filistin'in başkenti: Doğu Kudüs

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 135254
Toplam 404878118
En Fazla 606285
Ortalama 154239
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

Dünyayı Kim Kurtarabilir?

Kestirmeden konuya girelim. Dünyayı ancak, dünyayı değil, ahiretini kurtarma kaygısında olanlar kurtarabilir. Bir paradoks gibi görünüyor ama, hem makul hem de gerçekçi. Üstelik, muhtelif ayetlerde pekiştirilerek vurgulanmış ilahi bir vaat.Bu gerçeğin hikmeti şu. Dünyanın peşinde olanlar, dünyayı değil,ahiretini kurtar-
2017-12-15 - 14:34

Dünyayı Kim Kurtarabilir?

 

 

Batılıların Dünyayı Kurtarma Merakı

Batılılara göre dünyayı ancak kendileri kurtarabilirdi ve son yüzyıllarda bu uğurda epey mesafe kat ederek milyonlarca mazlumu dünyadan kurtardılar. Süpermen, Betmen gibi süper kahramanlarda batının dünyayı kurtarma aşkının sanal kahramanları, realitede batırsalar da, hayalitede dünyayı kurtarma da bayağı başarılar.

Aslında batılılar dünyayı kurtarmak sevdasından bir vaz geçseler, dünya kurtulmasa bile, şu andakinden çok çok daha iyi bir duruma geleceğinden şüphe yok. Zaten dünyada ve son yüzyılda Türkiye’de insanlar batılı ve (efendilerinden daha şedit) batıcı kurtarıcılardan çektiklerini kimseden çekmediler.

Dünyayı Kim Kurtaracak?

Kestirmeden konuya girelim. Dünyayı ancak, dünyayı değil, ahiretini kurtarma kaygısında olanlar kurtarabilir. Bir paradoks gibi görünüyor ama, hem makul hem de gerçekçi. Üstelik, muhtelif ayetlerde pekiştirilerek vurgulanmış ilahi bir vaat.

Bu gerçeğin hikmeti şu. Dünyanın peşinde olanlar, dünyayı değil, dünyalıklarını kurtarma derdinde olabilirler ancak ve kaçınılmaz olarak dünyayı batırma yolunda ilerlerler. Lakin dünyayı değil, ahiretini kurtarma derdinde olanlar, kendilerine ahiretlerini kurtarabilmeleri için dünyayı kurtarma yolunda çaba sarf etme görevi verilirse, bu yolda ciddi başarılara imza atabilirler.

Konuyu bir misalle açıklamaya çalışalım. Oyunla gerçek hayatı ayırt edemeyip, oyunu gerçek olarak algılayan çocuklar oyun oynarken, oyunu kazanmak için adeta kendilerini parçalar, rakiplerine ve kendilerine zarar dahi verebilirler. Gerçek hayatla oyunu çok iyi ayırt eden büyükleri ise, çocukların oyunlarını kendilerine zarar vermeyecek şekilde oynamaları için uygun zeminleri hazırlayarak ve gerektiğinde müdahale ederek, oyun esnasında zarar vermelerini önlerler.

Allah Merkezli Ahiret Hedefli

Bu gün batılıların ve batıcıların ideolojileri, halkımızın ise hayat gerçeği, ben merkezli ve dünyalıklar hedefli olmasıdır. Yani çocukların kendilerini oyuna kaptırmaları gibi hayatlarını geçici imtihan araçları olan dünyevi hedeflere kaptırmışlardır. Bu nedenle dünyayı kurtarma iddiaları en hafif ifadeyle gaflettir.

Gerçekten iman etmiş kimseler ise, Allah merkezli ve ahiret hedefli bir hayat yaşarlar. Bunlar için dünya ve dünyalıklar bir hedef değil, Allah’ın rızası ve ahireti kurtarmak için bir araçtır. Böyle olanlar bu aracı objektif nesnel olarak kullanıp, dünyayı kurtarabilirler.

Tıpkı kendilerini oyuna kaptırmış olan çocukların yanındaki büyükleri konumunda olup, dünyalık peşinde olan insan ve toplumların bir an önce büyüyüp ahiret kaygusuna düşmeleri için çaba sarf ederken, bu seviyeye gelene dekte, kendilerine ve birbirlerine zarar vermeden, meşru sınırlar içinde meşru dünyevi amaçlarını gerçekleştirmeleri için uygun zemini hazırlar ve gerektiğinde müdahale ettikleri gibi, gayri meşru amaçlardan men ederler.

Kelin Merhemi Olsa Başına Sürer

Sadece batılılar ve batıcılar değil, bilumum İslamcılar olarak bizlerde dünyayı kurtarma derdindeyiz, bize imanımızın gereği olarak, ahiret hayatımızı kurtarmamış için tevdi edilmiş hak bir görev olarak. Buraya kadar tamam ama, bundan sonrasında sorun var gibi geliyor bana.

Bizler acaba gerçekten Allah merkezli ve ahiret hedefli bir hayat mı yaşıyoruz? Oyun oynayan çocukların yanında bulunan büyükleri gibi miyiz, yoksa bizlerde Allah’ı ve ahireti unutup, İslam adına dünyayı kurtarma hak hedefini dünyevi bir ideoloji, bir oyun haline getirerek, çocukların oyunlarına birer rakip olarak mı dahil olduk? Batı ve batıcılar dünya hayatını oyun haline getirirken, bizler dinimizi mi oyun haline getirdik yoksa?

Eğer gerçekten sadece ahiret kaygısıyla dünyayı kurtarma çabasında olursak, bu uğurda attığımız doğru adımların mutlaka güzel ürünler vermesi gerekiyor. Nitekim 14.İbrahim Suresi 26 ayet, kelimeyi tevhidi içselleştirenlerin her daim güzel meyveler verdiğini beyan ediyor.

Nereden Çıktı Bu IŞİD, ŞİID ve FETÖ?

Gel gör ki İslam ve Allah adına dünyayı kurtarma adına ortaya çıkan kişi ve gruplardan çoğunun yaptıkları iddialarıyla hiç uyuşmuyor. Hele Işid, Şiıd, Fetö ve benzeri grupların yaptıkları, batılıların dünyayı kurtarmak adına yaptıklarını aratmıyor.

Öyle veya böyle, bu garabet yapılar bizim mahalleden çıktılar, çıkıyorlar ve çıkacaklar gibi görünüyor. Bu durumda kendimizi sorguya çekmemiz gerekmiyor mu, biz nerede hata yaptık – yapıyoruz diye? Bir yerlerde ciddi hatalar olduğu kesin. Acaba hata bizim Allah merkezli ve ahiret hedefli bir hayat yaşama konusunda sorunlu oluşumuzdan kaynaklanıyor olabilir mi? Bu gün Işid, Şiıd ve Fetö’nün düştüğü duruma, yarın bizim mahalleden çıkan başka birilerinin düşmeyeceğinden emin miyiz?

Mesele Öncelikle Siyasi Değil İmani!

Sorunumuzun temelinde bu var gibi görünüyor. 14.İbrahim Suresi 25’ten 29’a kadar olan ayetlerde anlatılan tayyib kelime üzere yükselen kökü üzere sağlam ağaç olmazsak, her daim taze meyve veremez, Işid, Şiıd ve Fetö gibi habis köksüz ağaç olur ve ancak acı bir meyve verir ve kaybolup gideriz.

Sen onları meyvelerinden tanırsın yazar İncil’de, evet çok açık Işid, Şiıd ve Fetö gibi zehirli meyveler tayyib sözün değil, habis sözün meyveleri, bu çok açık. Bu insanlarda, hak bir sözle kalkarak batıl işler yapanlar; 2.Bakara Suresi 204’ten 206’ye kadar olan ayetlerde bahsedilenler gibi, ıslah edeceğim diye kalkıp bu kez de din adına ifsat eden ve ladini ifsada meşruiyet kazandıranlar, mensuplarından bir kısmı hatta çoğu bunu hedeflemese bile. Bu yapıların içinde, oranlarını kestiremesek te, gazabı hak edenler olduğu gibi, delalete düşenlerde mevcut.

Ama netice değişmiyor. Sen aksine inansan ve iddia etsen bile bıçak keser. Sen ameliyat etmeye dair iyi niyetle hareket etsen bile, cerrah olmadığın için adamı ameliyat edeyim derken öldürürsün kaçınılmaz olarak.  

Dünyayı Kurtarmak İçin 2 Şart

Yüce Allah 2.Bakara Suresi 204’den 206’ya kadar olan ayetlerde ıslah edeceğim diye ifsat edenlerin, kurtaracağım diye batıranların vasıflarını açıklamakla kalmıyor, 207. ayette ancak Allah’ın rızası için kendisini feda edenlerin dünyayı kurtarabileceğini, ıslah edebileceklerini bildiriyor.

Yine 4.Nisa Suresi 58 ve 59. ayetlerde emaneti ehline verin ve emanet verdiğiniz sizden olan ulul emre itaat edin diyor Yüce Allah. Emanete ehliyet için 2 şart var, liyakat ve samimiyet. Dünyayı kurtaranların samimiyeti, kendilerini Allah yolunda feda edebilecekleri yakini bir ahiret imanına sahip olmaları ile söz konusu olabilir ancak. Böyle yakini bir imana sahip olanlar, oyun oynayan çocukların yanındaki büyükleri gibi olabilirler ve oyuna kendilerini kaptırmadan, çocukların kendilerine ve birbirlerine zarar vermeden oyun oynamalarına yönelik tedbirleri alabilirler.

Liyakat ise, işlerinin ehli olmaları ile. Samimiyet olsa bile, eğer o işe liyakatı yoksa, yine fayda yerine zarar verir. Tıpkı neşterin dürüst ve usta cerrahın elinde hayat kurtarırken, kendini cerrah zanneden iyi niyetli kişinin elinde hayat alması gibi. Samimiyet ve liyakat bir araya geldiğinde formül tamamlanıp, hidrojen ve oksijenden hayat veren su oluşur. Bu birleşim oluşmazsa, her biri kendi fonksiyonunu yapabilir ancak.

 

 MUSTAFA SİEL

haksöz


Keyword : radyo vakit - mustafa siel - haksöz -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi Kimdir?
Haçlı Seferleri’ne karşı direnen büyük komutan 1138 yılında Tikrit’te doğdu. Babası Necmeddin Eyyub, Selçuklu emiri İmadeddin Zengi’nin hizmetinde idi
Kudüs için ne yapmalıyız?
Balfour Deklarasyonu, Lloyd George’un başbakanlığındaki İngiliz savaş kabinesinde dışişleri bakanı olan Althur Balfour’un girişimiyle başlatılan ve so
Mekke’li “ Müslüman (!) Müşrikler (!)
3/67 de. İbrahim, ne bir “Yahudi”, ne de “Hıristiyan” idi, ama kendini Allah’a teslim ederek her türlü batıldan yüz çevirmiş biriydi ve O’ndan başka b
“Ilımlı İslam”/ “Şeytan’ın ‘Sağ’dan Yaklaşımı”nın Değişik Versiyonları
Türkiye’nin “Militarist Cumhuriyet”ten“Demokratik Cumhuriyet”e dönüşüm sürecinde bir hayli gündem yaptığımız “Ilımlı İslam” adı verilen sapkın kavramı
Kudüs nasıl kurtulur?
ural 1 Bir mücadele, hasım güçlü olduğu için değil, sen zayıf olduğun için kaybedilir. Güçlü bir devlet, güçlü bir millet, güçlü bir birey olmak zo
Kudüs planını yapanlara bak!
Gizli yürütüldüğü için görüşmelerin ve kararların gerçeğini öğrenmek zor olmakla beraber yerli ve yabancı medyaya sızan haberlere göre Filistin halkın
Halk Değişse de Hak Yerini Korur
Soru: 1- Kur’an Nisâ Sûresi 101. Âyetteki “namazı kısaltma” tabiri ister harp esnasında isterse hazerde olsun “rekât” adedi mi yoksa” kıraat” süresi i
Kosova-Türkiye ilişkilerini yeniden kurgulamalıyız
Kosova Cumhuriyeti, 2008 yılında kurulan genç bir ülke olmasına rağmen hâlâ kendi ayakları üzerinde tek başına durabilecek güce sahip değil. 1997-99
Korku ekseni...
Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin beklenti ve itirazlarını anlasa bile kabul edemez. Bu yüzden eldeki tüm imkânlarla, daha doğrusu ‘elde kalanl
FETÖ, İran parasına çökmek istedi. Ekrem Dumanlı Hürriyet’e o manşetleri attırdı
Rıza Zarrab’ın mahkemedeki sözleri ne kadar gerçek, ne kadar baskı altında, ne kadar itiraf test etme imkânına sahip değiliz. Nihayetinde ABD ile anla
1 -


Abdullah Yıldız

“Dostlarıyla Uğraşanlar Düşmanlarıyla Savaşamazlar”

12/12/2017 - 12:12

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat