Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Erdoğan çok sert uyardı: Ezer geçeriz * Milli Mücadele döneminde de Afrin'e harekat düzenlendi * Nedir bu terbiyesizlerden çektiğimiz? * Bizdeki solcular nankördür; ağlayıp sızlarlar, arkadan hançerlerler! * ‘Savaş kışkırtıcıları-barış kışkırtıcıları’... * Erdoğan: Afrin operasyonu başladı * İslamda Kardeşlik Ruhu * Kur’an Talebesi Müritliği * Sağırdırlar, Dilsizdirler, A’madırlar... * Müslüman bir Devlet Hangi Gerekçelerle Savaş ilan edebilir? (Video)

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 135325
Toplam 411461576
En Fazla 606285
Ortalama 154568
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

ABD Afganistan Hezimetini Pakistan'a Yüklüyor

21 Ağustos 2017’de yeni Afganistan stratejisini açıklayan ABD Başkanı Donald Trump "Zafer kazanamadan süren Afganistan savaşıyla ilgili ABD halkının hayal kırıklığını paylaştığını” dile getirmişti. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Trump’ın “ABD ve Pakistan arasında son yıllarda güven sorunu var”,
2018-01-21 - 14:27

ABD Afganistan Hezimetini Pakistan'a Yüklüyor

 

 

21 Ağustos 2017’de yeni Afganistan stratejisini açıklayan ABD Başkanı Donald Trump "Zafer kazanamadan süren Afganistan savaşıyla ilgili ABD halkının hayal kırıklığını paylaştığını” dile getirmişti. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Trump’ın “ABD ve Pakistan arasında son yıllarda güven sorunu var”, “Pakistan terör örgütleri için güvenli liman haline geldi”, “Bu durum Afganistan'daki barışa mani oluyor” ve “Pakistan politikasını değiştirmezse her şeyi kaybedecek” açıklaması ve 60 yıllık müttefiki Pakistan’ı Afganistan’daki başarısızlığının ‘günah keçisi’ seçmesi, Pakistan’a daha büyük bir hayal kırıklığı yaşattı.

Pakistan “Dünyanın hiçbir ülkesi terörizme karşı Pakistan'dan daha fazla mücadele etmemiş ve sınırları dışındaki terör yüzünden Pakistan'dan daha fazla zarar görmemiştir” diyerek Trump ve Tillerson’un “teröristlere güvenli liman” sağlama iddialarını reddetti; “Pakistan ve ulusunun terörle mücadelede gösterdiği muazzam çaba ve fedakârlıkların göz ardı edilmesinden dolayı” yaşadığı bu hayal kırıklığını da açıkça ifade etti.

Afganistan macerasında etekleri tutuşan süper gücün -Irak'ta olduğu gibi- bir ‘günah keçisi’ aradığını meydana çıkaran bu açıklama, -Trump ve yönetiminin diplomatik nezaketsizliği bir tarafa- “Pakistan'ın uygarlık ve barışa bağlılığını göstermesinin zamanı geldi” sözleri, Pakistan parlamentosu tarafından “Ülkenin egemenliğine ve bütünlüğüne doğrudan tehdit” olarak algılandı. Pakistan'ın ABD yönetimi tarafından suçlanması hafife alınamayacak kadar ciddi ve arkası kesilmeyecek bir durum gibi görünüyor. NATO’nun Afganistan’daki birliklerinin komutanı John Nicholson’ın “Afganistan Talibanı’nın Peşaver ve Ketta’da yuvalandığı” iddiası, tehdidin nerelere varacağını da gözler önüne seriyor.

Pakistan yekvücut

ABD’nin bu tutumu karşısında Pakistan hükümeti yetkilileri ve siyasi partileri, Pakistan’ın egemenliği ve savunmasında birleşerek hiçbir politik ayrım gözetmeyen birlik açıklaması yaptılar.

Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi bu iddialar üzerine, Trump'ın da öncekiler gibi başarısızlık kaderini paylaşacağını, başından beri Afganistan'da askeri stratejinin işe yaramadığı, siyasi çözüm bulunması gerektiğini ve hükümetinin terörle mücadeleyi desteklerken savaşın Pakistan'a sıçramasına asla izin vermeyeceğini açıkladı.

Pakistan Genelkurmay Başkanı Kamer Cavid Bajva, Duşanbe Terörle Mücadelede Eşgüdüm Mekanizması toplantısında Trump’ın iddialarını reddederek terörün uluslararası bir tehdit olduğunu ve Pakistan’ın hiçbir ayrım gözetmeden bütün terör örgütleri için topraklarını güvenli liman olmaktan çıkardığını, Afganistan’da iş birliğini garanti ettiklerini ve Afgan savaşını Pakistan’a taşımamakta da kararlı olduklarını ifade etti. Bajva Pakistan genelkurmay başkanlığında ise ABD büyükelçisine “ABD’den finans ve teçhizat yardımı değil, bizi anlayıp güvenmesini ve terörle mücadeledeki katkımızı görmezden gelmemesini istiyoruz” dedi.

Trump’ın açıklamasından sonra ABD ziyaretini erteleyen Pakistan Dışişleri Bakanı Havace Muhammed Asıf ise “Pakistan ABD’nin 60 yıllık güvenilir müttefikidir. Bu ittifak, Pakistan’a dolaylı/dolaysız çok zarar vermiştir. Afganistan barışı Pakistan için de önemlidir. Afganistan’dan yönlendirilen ve hâlâ devam eden insansız hava aracı saldırılarını önlemek üzere, ABD’den sınırlarına demir çit çekmelerini talep ettik. Pakistan teröre ciddi sayıda kurban verdi. Bu yüzden ABD’ye yardımcı olduk” seklinde konuştu. Afgan askerlerinin ABD silahlarını Taliban’a sattığını ifade eden Bakan, “ABD Pakistan’a güvenmiyorsa 35 yıldır ağırladığımız Afgan mültecileri geri kabule hazır olmalı” diyerek mülteci kozunu ileri sürdü.

Pakistan İçişleri Bakanı Ahsen İkbal de “Taliban’ın Pakistan’da saklandığı” iddialarına, “Afganistan’ın yüzde 40’ını kontrol eden Taliban’ın saklanmak için Pakistan’a ihtiyacı olmadığını, Pakistan’ın yıllardır gerçekleştirdiği operasyonlarla Kuzey Veziristan dâhil birçok bölgeyi terörden temizlediğini” ifade ederek ABD en azından bu operasyonları görmelidir” dedi.

Pakistan Tahriki İnsaf (PTI) parti sözcüsü Şirin Mezari’nin “Pakistan hedef haline getirilirken ABD’nin Güney ve Orta Asya’dan sorumlu yetkilisi olan Alice Wells’i mi ağırlayacağız” açıklaması ve halk protestoları sonucunda, ABD İslamabad Büyükelçiliği Wells ziyaretini ertelemek zorunda kaldı.

Pakistan Halk Partisi (PPP) sözcüsü Senatör Ferhatullah Babar ise sınırdaki karşılıklı geçiş iddialarının teyit edilemediğini, Pakistan, Afganistan, Çin ve Tacikistan’ın etkili bir rol oynayarak bu tür yanlış anlamaların düzeltilebileceğini açıkladı.

Nicholson’un Taliban’ı saklamakla suçladığı Hayber Pahtunhva eyaleti ve PTI hükümet sözcüsü Şah Ferman, ABD’de yaşayan Pakistan eski Washington Büyükelçisi Hüseyin Hakkani’nin (2008-2011) bir makalesinde “Benazir hükümeti ABD’nin istasyon şefi gibi çalışıyor” itirafına atıfla “Pakistan’ı Hakkani hareketini desteklemekle suçlayan ABD, Taliban’ın yerini nerden biliyor? Yoksa buraya onları kendileri mi gönderiyor?” diyerek, ABD’nin Taliban’ın Peşaver’de olduğu konusunda bir istihbaratı varsa bunu Pakistan’la paylaşması gerektiğini savundu.

Belucistan İskân Bakanı Mir Ahmed Bugti de “Ne Ketta da ne de Belucistan eyaletinde Afgan Taliban’ı bulunuyor. Afganistan’ın yüzde 40’ını kontrol eden Taliban’a karşı Pakistan hükümetinin sınır kontrollerini sıklaştırdığını ve hiçbir yabancı etkenin ülkesinde operasyon yapmasına olanak kalmadığı” açıklayarak Nicholson’ın iddialarını reddetti.

Trump Pentagon çizgisine çekildi

Pakistan Talibanı lideri Molla Fazlullah’ın Afganistan’da saklandığı ve Pakistan saldırılarını oradan organize ettiği, Afganistan Ulusal Güvenlik Müdürlüğü (NDS), Hint İstihbarat Örgütü (RAW) ve işgal gücü casusluk ağı destekli teröristlerin Pakistan’da faaliyet gösterdiği iddaları, teröristlere “güvenli liman” olmakla suçlanan Pakistan’a ABD tarafından önyargıyla yaklaşıldığını gösteriyor. Trump yönetiminin ABD’de iş başına gelmesinin mevcut durumu Pakistan'ın aleyhine çevirdiği ve Afganistan savaşına karşı çıkan Trump’ın Pentagon çizgisine çekildiği tezini de destekliyor.

Afganistan Genel Kurmay Başkanı’nın 6 Eylül’de yaptığı "İran Taliban'a silah veriyor" açıklaması ve ABD’nin kısmı görüşmeye kapı araladığı Taliban üzerindeki Pakistan’ın siyasi gücünün yarın kendisine karşı dönebileceği ihtimali, bu noktada ciddi önem arz ediyor. Eski Pakistan Cumhurbaşkanı Perviz Müşerref’in Afganistan'daki savaşa en zor döneminde ABD yanında katılması, Taliban'ı İran, Rusya ve Çin'e doğru itmişti. Dolayısıyla General Eyüp Han’dan sabık Başbakan Navaz Şerif’e kadar ABD güdümünde yer alan Pakistan’ın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne güvenmek yerine, gerçekçi bir Afganistan politikası geliştirmesi gerekecek.

Keşmir sorununun çözümü bölgedeki bütün dengeleri değiştirir

ABD Güney Asya’da, Afganistan'dan Bangladeş'e egemen güçlerin temsilcisi olarak Hindistan'ı inşa ediyor. Bu amaçla ABD Afganistan'da Hindistan’a geniş bir istihbarat ağı kurdurarak Çin'in artan ekonomik ve askeri etkisini ve “aşırı” Müslümanlığın yükselişini sınırlamak için stratejik ortaklık, yüksek teknoloji ürünü silah ve teçhizat sağlamayarak ise stratejik savunma ortaklığına girdi.

ABD’nin Güney Asya’da vekâlet verdiği -Keşmir konusunda sabıkalı- Hindistan’la ortaya çıkacak strateji savaşını sürdürmek, yerel aktörlerden çok Çin, Rusya ve İran’a kalacak. Çinli ve Rus yetkililerin açıklamaları, terörle mücadelede İslamabad’ın ABD karşısında yalnız bırakılmadığının bir göstergesi. Güney Asya’daki Çin nüfuzuna karşı ‘küresel denge unsuru’ olarak Hindistan’ın sürece dâhil edilmesiyle ‘Pakistan'ın ABD’ye bağımlılığı’ geride kaldı. “Pakistan ABD ve Batı'dan emir alamaz” sloganları Pakistan’da yükseliyor olsa da, 70 yıllık Keşmir probleminin çözümü, iki nükleer güç olan Pakistan ve Hindistan arasındaki barış ve istikrarın sağlanması, başta Afganistan olmak üzere bölgedeki bütün dengeleri olumlu yönde değiştirecektir.

Muhtemel senaryolar

Sonuç itibariyle, 16 yıldır devam eden, 700 milyar dolar askeri harcamaya ve binlerce cana mal olan Afganistan savaşında, sorunu müzakereler ve barışçıl yollarla çözme gayretine ve yaptığı tavsiyelere rağmen askeri güç kullanmayı tercih eden Washington yönetimi, kendi başarısız stratejileri nedeniyle Pakistan’ı suçlaması pek makul görünmüyor.

ABD -Suriye’de yaptığı gibi- taraf/bölge ülkeleriyle istişare etmiş olsaydı, Afganistan’da 100 bin askerle başaramadığı eski stratejiyi yeniymiş gibi gösterip, 8 bin 400 askere ilave edeceği 3 bin 500 askerle aynı hatayı tekrarlayıp farklı bir sonuç beklemek durumunda kalmazdı.

Askeri uzmanlar Trump'ın, Afganistan'ı “Daeşistan”a çevirmenin şartlarını oluşturarak, ABD’yi Afganistan’da savaşa sokmadan, Orta Asya, Rusya, Çin, Pakistan ve İran’ın istikrarını bozacak karma savaş stratejisini uygulamaya koyduğu görüşünde. Bu karma savaş startejisi de ancak bölge ülkelerinin ortak strateji ve işbirliğiyle savuşturulabilir.

Hindistan’ı önüne alarak Gavadar limanına çıkmak isteyen Çin’nin ve Taliban’ı desteklediği iddia edilen Rusya'nın stratejik düzeyde desteklediği nükleer bir devlet olan Pakistan'ı ABD’in ezmesi mümkün gözükmese de, Pakistan stratejik hesaplarını doğru yapmazsa, ‘terörle savaş bebeği’ni kucağında bulma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Pakistan Dışişleri Bakanı Havace Muhammed Asıf’ın ABD’nin yeni Afganistan-Güney Asya stratejisini görüşmek üzere 11 Eylül’de Tahran’la başlayan, 12 Eylül’de Türkiye ile devam eden, daha sonra Rusya ve Çin'i kapsayacak ziyaretleri, ‘gelen tehlikenin farkındalığı’ ve bölge ülkelerinin ortak strateji ve iş birliği oluşturma çabaları olarak okunmalı.

ABD-Pakistan ilişkilerinin Afganistan üzerinden geleceği, Beyaz Saray’ın Pakistan gibi güçlü bir müttefikini incitmeden, serinkanlı, stratejik ortaklığı ön plana çıkaran ve akılcı bir siyasi çözüm üzerinde yoğunlaşarak yeniden inşa edilmeli.

Aksi bir durum, Afganistan ve Güney Asya’da, ABD’yi sadece Taliban ve DEAŞ’la değil, bölgesel güçlerle de her türlü mücadeleyi vermek zorunda bırakarak Trump’ın “Daha iyi ve daha güvenli bir dünya” söylemini de boşa çıkaracak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 10 17 Eylül Astana toplantısında yaptığı ikili görüşmede ISAF üyesi Türkiye’nin Kabil-İslamabad ilişkilerin geliştirilmesine yönelik çaba gösterme sözü vermesi, bozulan seyrin onarılmasında önemli bir süreci başlatabilir.

 

 

haksöz


Keyword : radyo vakit - haksöz -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Kalbin bilgisi
ğitilmiş (te’dîb edilmiş) kalbin, nefsin ve aklın erişebildiği hakikatler var; bu kalb ile elde edilen “bâtın” ilim; içe, diğer bilgi vasıtalarının er
Arakanlı Müslüman örgütlerin Myanmar'a geri dönüş endişesi
Dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren 21 örgütün ortak açıklamasında, Arakan eyaletinde Myanmar askerlerinin aşırılıkçıların ve diğerlerinin soy
Allah’ın Elçilerinden Başkası Gaybı Bilir Mi?
Bahse konu olan Hz. Musa ve İsa (a.s)’ın annelerine verilen bilgi ‘vahyetmek’ifadesiyle bildirilmektedir. Bu nedenle Kur’an’da vahiy kelimesinin hangi
Kanaralaşmak
Evet, hayvanlarda olduğu gibi insanlarda da tabiat bozulması oluyor görüyorsunuz. Devlet görevlilerinin halleri gözlerinizin önündedir. Kimisi verdiği
Kanal İstanbul'un güzergahı resmen belli oldu | VİDEO
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahının belirlendiğini belirterek, "Küçükçekmece-Sazlıdere-Du
ABD, Türkiye-İran-Rusya blokunu vuruyor: Bu oyun Afrin ve Mümbiç’te bozulur
Akdeniz’den İran sınırına uzanan, Türkiye’nin bütün Güney sınırlarını kapatan, Arap-İslam dünyasıyla ilişkilerini kontrol altına almayı amaçlayan “Ter
Çin'in Uygur zulmü Washington Post'ta
2016 Ağustos'undan beri Çin'in yönetimi altındaki Uygur Özerk Bölgesi'nde (Doğu Türkistan) Chen Quanguo adlı valinin göreve gelmesinden beri güvenlik
Yeni küresel para düzeni ve savaş
Küresel para düzeni her 30-40 yılda bir değişir: 1871-1913 Klasik Altın Standardı, 1913-1944 Altın Değişim Standardı, 1944-1971 Bretton Woods Sistemi
Biz yenilirsek, dünya yenilmiş olacak...
Tarih, millet olarak omuzlarımıza hiç beklemediğimiz bir sorumluluk yükledi: Emperyalizm ile savaşta geri adım attığımız an veya içeriden-dışarıdan ge
Türk hayırseverlerden bir milyon Kur'an-ı Kerim bağışı
Kur'an öğrenmek ve okumak isteyen ancak imkanları sınırlı olanlara destek amacıyla yapılan çalışmada, 16 dilde hazırlanan 512 bin 696 mealli Kur'an-ı
1 - Milli Mücadele döneminde de Afrin'e harekat düzenlendi
2 - Erdoğan çok sert uyardı: Ezer geçeriz


Abdullah Yıldız

“Başka Kur’ân Getir” Diyenler

16/01/2018 - 13:21

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat