Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
İNDİRİLEN DİN'E EVET, ÖTEKİ DİN'LERE HAYIR
* Namaz Nedir? * Ak Kaşık Güney Kore ve Günah Keçisi Kuzey Kore * Sultan Alparslan’dan tüm insanlığa ders * Hicret * Ruanda İzlenimleri -2: Ruanda’da Müslümanlar ve Örnek Bir İslami Şahsiyet Olarak  “Mama İbrahim” * Yıldırım: Irak'ta statü değişikliğine gidilirse haklarımızı kullanırız * Osmanlı Sarayı’nda hicri yılbaşı gelenekleri * Myanmar hükümeti soykırımdan suçlu bulundu * Gözyaşlarımız aynı * Bangladeş: Myanmar'da güvenli bölgeler ilan edilmeli

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 223436
Toplam 386682749
En Fazla 606285
Ortalama 152177
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

Kanuninin son seferi Zigetvar ve ölümü‏

Kanuni Sultan Süleyman 1566 yılında hasta olduğu halde on üçüncü ve son seferi olan Zigetvar üzerine sefere çıktı. Bu sırada yetmiş üç yaşındaydı ve hükümdarlığının kırk altıncı yılındaydı. Hastaydı buna rağmen sefere çıktı ve Zigetvar seferi onun son seferi oldu. Kanuni döneminde Macaristan’ın fethi
2017-09-22 - 14:41

Kanuninin son seferi Zigetvar ve ölümü‏

 
Kanuninin son seferi Zigetvar ve ölümü‏

Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa güvenli topraklara gelindiğinde padişahın ölümünü açıkladı. Ardından da emir verdi ve hafızlar kuran okumaya başladılar. Bütün ordu ağlamaya başladı. Ordu yürümeyi bıraktı. Bunun üzerine Sokullu Mehmet Paşa orduya hitaben şöyle bir konuşma yaptı:

Dünya Bülteni - Tarih Dosyası

Kanuni Sultan Süleyman 1566 yılında hasta olduğu halde on üçüncü ve son seferi olan Zigetvar üzerine sefere çıktı. Bu sırada yetmiş üç yaşındaydı ve hükümdarlığının kırk altıncı yılındaydı. Hastaydı buna rağmen sefere çıktı ve Zigetvar seferi onun son seferi oldu.

Kanuni döneminde Macaristan’ın fethi Osmanlıları Habsburglarla komşu olmuştu, 1526 yılında Mohaç’ta Macar Krallığının yok edilmesinden sonra Osmanlı devleti ile Habsburgların doğu kolu olan Avusturya arasında Macaristan toprakları üzerinde uzun yıllar mücadeleler yaşandı. Kanuni 1529,1532,1541 ve 1566’da Avusturya üzerine sefere çıktı.

1566 yılında çıkılan Zigetvar seferine yol açan gelişmelerin başında ise Avusturya’nın Osmanlı devletine ödemesi gereken vergiyi iki yıl üst üste vermemesi oldu. 1564 yılında Alman İmparatoru I.Ferdinand ölmüştü. Yerine ise oğlu II.Maximilien geçmişti. Osmanlı devleti de yeni hükümdarın tahta çıkması dolayısıyla yapılan diplomatik görüşmelerde ödenmesi gereken vergiyi hatırlattılar. Vergi meselesi gündemdeyken Osmanlı devletine bağlı Erdel Beyliği Avusturya’nın elinde olan Szatma’rı aldı. Bunun üzerine Avusturya elçisi İstanbul’a yola çıktı. Ancak bu elçi Budin Beylerbeyi tarafından alıkonuldu ve verginin ödenmemesi halinde elçinin İstanbul’a gitmesine müsaade edilmeyeceği, bunun padişah emri olduğunu Avusturya İmparatoruna bildirdi. Bu baskıların sonucunda Avusturya 60 bin duka altını İstanbul’a göndermek zorunda kaldı.

Vergi konusu çözüldükten sonra Avusturya ile Erdel Beyliğinin ele geçirdiği topraklarla ilgili görüşmeler başladı. Avusturya Erdel Beyi tarafından işgal edilen Szatmar’ın iadesini istiyordu. Veziriazam Semiz Ali Paşa barış taraftarı idi ancak Vezir Sokullu Mehmet Paşa Erdellilerin tarafını tutuyordu. Bu arada II.Maximilien misilleme yaparak Tokay ve Serencs şehirlerini ele geçirdi. Bu arada semiz Ali Paşa ölmüş yerine Sokullu Mehmet Paşa geçmişti. Karşılıklı  elçi göndermeler ve müzakerelerden bir sonuç çıkmayınca Avustuya’ya savaş ilan edildi.

 

Kanuni Sultan Süleyman bu sefere niçin çıktı?

Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman yaşı ilerlemiş ve hasta olmasına rağmen ordunun başında sefere çıktı. Sefere çıkma kararı almasında Osmanlı Macaristan’ını güven altına almak,10 yıldır sefere çıkmadığı için asker ve halk arasında başlayan kendisine yönelik hoşnutsuzluğu gidermek,oğulları arasındaki taht mücadelelerinin kötü izlerini silmek vardı. Ancak bu onun son seferi oldu. 19 Nisan günü büyük bir törenle padişah ve devlet ileri gelenleri İstanbul’dan yola çıktılar. Padişah beyaz elbiseleriyle at üzerinde muhteşem maiyeti eşliğinde İstanbul’dan ayrıldı.  Ancak ayrıldıktan sonra rahatsızlığı arttı. At üstünde gidecek gücü yoktu. Bunun için Sokullu Mehmet Paşanın yardımıyla arabaya geçti. Padişahın rahat seyahat edebilmesi için yollar düzeltildi. Kanuni Zigetvar’a kadar araba ile yol aldı, şehir merkezlerine gelindiğinde ise bütün rahatsızlığına rağmen ata biniyordu.  

Zigetvar Kalesi

Zigetvar’a gelindiğinde Kanuni Sultan Süleyman askere moral vermek için atından inip çadırına yürüyerek gitti. 7 Ağustos günü de kuşatma başladı. Kuşatmanın başlangıcında Kale komutanı Nicolas Zriny bir ‘hoş geldin’ güllesi gönderecek ayrıca elinde esir bulunan iler gelen bir Türkü de öldürecekti. Zigetvar kalesi korunaklı bir kaleydi. Dört kaleden oluşan ve çevresi su hendekleri ile çevrili olduğundan alınması güçtü. Kuşatma yaklaşık bir ay sürdü. Kanuninin hastalığı da günden güne ilerledi. Artık çadırından çıkamıyordu. Asker arasında söylentiler de artmıştı. Zigetvar kalesinin fethinden bir gece önce 6-7 Eylül gecesi Kanuni Sultan Süleyman vefat etti. Kanuni Sultan Süleyman öldüğünde 71 yaşındaydı. En uzun süre Osmanlı tahtında kalan Kanuni 46 yıllık hükümdarlığında 13 sefere çıkmış 10 yıldan fazla İstanbul dışında seferlerde bulunmuştu.  

Sır gibi saklandı

Padişahın ölümünün asker arasında duyulması sona gelmiş fethi boşa çıkarabilirdi ve düşmanı cesaretlendirebilirdi. Bu sebeple Sokullu Mehmet Paşa  padişahın ölümünü vezirlerden dahi gizledi. Padişahın cenazesini otağ-ı hümayun içerisinde yıkattı ve padişahın ölümünü bilen on iki kişiyle cenaze namazını kılındı. Padişahın iç organları çıkarılıp oraya defnedildi. Cesedi ise mumyalanıp tabuta konularak tahtın altına gizlendi. Sonradan durumdan vezirler de haberdar edildi. Fethin ertesi günü ise fetih şenlikleri düzenlendi. Hatta padişahın cuma namazını Zigetvar şehrinin camiye çevrilen kilisesinde kılacağı duyuruldu. Cuma günü ise hükümdarın rahatsızlığının arttığı dolayısı ile namaza katılamayacağı ilan edildi.

Padişahın öldüğüne dair söylentiler yaygınlaşınca ertesi günü divan toplantısı yapılacağı ilan edildi ve böylece söylentilerin önü kesilmek istendi. 9 Ekim günü divan toplantı yapıldı. Konu padişahın ölümünün askerden nasıl gizleneceğiydi. Divana gelen Yeniçeri ağası Ali Ağa veziriazamdan aldığı talimat ile dışarı çıktığında yeniçerilere hitaben padişahın “ Berhüdar olup yüzleri ak olsun, gazaları mübarek olsun, yoldaşlığı tamam edip kaleyi iyi bir uruma getirsinler. Bütün bahşiş ve zamları hemen verilsin” dediğini iletti. Ardından da atına binip kaleye gitti yeniçeriler de onu takip etti. Böylece otağ-ı hümayun önünde toplanmış olan Yeniçerilerin dağılması sağlanmış oldu.

Kanuni Sultan Süleyman'ın cenazesinin Zigetvar'dan Belgrada götürülmesi

Bir devrin sonu

Bu arada Şehzade Selime haber gönderilmişti. Şehzade Selim hazırlıkları tamamlar tamamlamaz Kütahya’dan yola çıktı. Önce İstanbul’a geldi. 3 gün İstanbul’da kalan Şehzade Selimin hükümdarlığı ilan edildi. Şehzade Selim daha sonra Filibe’ye oradan da Belgrad’a geçti. Osmanlı ordusu da Zigetvar’dan Belgrad’a doğru yola çıktı. Belgrad yoluna çıkılırken Kanuninin cesedi gömüldüğü yerden çıkarılıp bir tabuta ve  arabaya kondu. Bir süre yol alındıktan sonra Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa güvenli topraklara gelindiğinde padişahın ölümünü açıkladı. Ardından da emir verdi ve hafızlar kuran okumaya başladılar. Bütün ordu ağlamaya başladı. Ordu yürümeyi bıraktı.

Bunun üzerine Sokullu Mehmet Paşa orduya hitaben şöyle bir konuşma yaptı: Kardeşler, yoldaşlar niçin yürümezsiniz. Buna yıllık İslam padişahını Kur’an ile uğurlayalım. Gaza ile Macaristanı İslam ülkesi yaptı. Hepimizi ihsanlarıyla besledi. Karşılığı bu mudur ki, cesedini başımız üstünde götürmeyelim, oğlu Sultan Selim Han padişahımız 17 gündür Belgrad'da sizi bekler. Merhum padişahımız bütün bahşiş ve zamlarınızı ona vasiyet etti. Hafızlar durmayın acımızın devası Kur’andır.

Kanuni Sultan Süleyman’ın cenazesi İstanbul’a ulaşınca burada da Şeyhülislam Ebusuud Efendi tarafından üçüncü defa cenaze namazı kıldırıldıktan sonra Süleymaniye camisinde türbesinin inşa edilmesi düşünülen yere götürüldü.  Burada Mimar Sinan’ın nezaretinde hazırlanan mezara defnedildi. Böylece bir devir kapanmış oldu.

 

Kaynaklar:

İsmail Hakkı Uzunçarşılı, Büyük Osmanlı Tarihi

Erhan Afyoncu,1000 Soruda Osmanlı İmparatorluğu

Zeynep Tarım Ertuğ,15.yyda Osmanlı Devletinde Cülus ve Cenaze Törenleri

 

DÜNYA BÜLTENİ


Keyword : radyo vakit - kanuni sultan süleyman - dünya bülteni -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Osmanlı Sarayı’nda hicri yılbaşı gelenekleri
Hicri yılbaşı olan Muharrem ayının birinci günü, Osmanlı saraylarında kutlanır, ulema, devlet adamları ve gayr-i Müslim cemaatlerin başları da bayraml
İçinde Rumelihisarı ve İstan- bul’un fethi geçen bir sohbet
İki Kıta Bir Şehir İstanbul, Yitik Mirasın Peşin- de, Zeytinburnu Yollar ve Kapılar, İstanbul’un İlkleri, İstanbul’un Enleri, Kısa Metrajlı Film Tadın
Kur'an'da İnsanın 10 Zayıf noktası
Allah insanın fıtratına fücur ve takva (Şems, 8) tohumlarını ekmiş, takva ile yücelme fücur ile alçalma özgürlüğünü vererek yolun başına koymuştur.Kur
Nasıl bir Eş...
Elbette kalplerin birleşebilmesi için aralarında inanç ve istikamet birliği bulunmalıdır. Çünkü evlilik Müslüman kadın ve erkek için en içten en köklü
Müslüman müsrif olmamalıdır
Müslüman edepsiz, yalancı, hırsız, yolsuz, zalim, iftiracı, gıybetçi, hasetçi, açgözlü, pis, düzensiz, tembel, bencil.. de olmamalıdır; ama bunların h
Çarpık Çağ
Doğru mu, yanlış mı karar sizlerin Biz aklın durduğu çağda yaşadık 'Ben dinsizim! ' diyen beyinsizlerin Din dersi verdiği çağda yaşadık. Çabuk p
Fransa'da Ruanda soykırımına ilişkin arşivlere erişime engel
Fransa Anayasa Mahkemesi, Ruanda soykırımı hakkında çalışmalar yapan bir araştırmacının, soykırım dönemine ilişkin cumhurbaşkanlığı arşivlerine erişim
UYAN!
Derin uykulara dalan gonca uyan! Uyan! Kalk! Nergis gibi göz açıp etrafına bak! Safâ sarayımızı keder talân etti bak! Kuşlar ötüyor, uyan! Bu sûzi
'Muhammed Nasıl Marcus Oldu?'
Altay, anne ve babası Alman vatandaşı olan çocukların kayıtlara "Alman", anne ve babası Türk veya diğer yabancı uyruklardan olan çocukların ise "Alman
Kendi kendilerini Tarihten dışlayan toplumlar ve Kültürleri
Hangi nedenle olursa olsun, hikâyenin yalnızca bir parçasıyla ilgilendiğimizde, dikkatimiz ve bilincimiz de parçalanıyor; büyük ufku, büyük dikkati, b
1 - Ak Kaşık Güney Kore ve Günah Keçisi Kuzey Kore
2 - Gözyaşlarımız aynı
3 - Myanmar hükümeti soykırımdan suçlu bulundu
4 - Yıldırım: Irak'ta statü değişikliğine gidilirse haklarımızı kullanırız
5 - Osmanlı Sarayı’nda hicri yılbaşı gelenekleri
6 - Bangladeş: Myanmar'da güvenli bölgeler ilan edilmeli


Abdullah Yıldız

Okullar Açıldı… Şeytanî Tuzaklara Dikkat!

19/09/2017 - 14:39

Abdullah Yıldız
Ahmet Anapalı
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmet Kekeç
Ahmed Kalkan
Ahmet Mercan
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Ersoy Dede
Fatma Tuncer
Hamdi Akan
Hayrettin Karaman
Hamza Er
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hikmet Ertürk
Hüseyin Alan
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Gülerce
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kenan Alpay
Kemal Öztürk
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa Armağan
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Osman Coşkun
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Sevtap Mendi
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yavuz Bahadıroğlu
Yakup Döğer
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat