Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Modern Köleler Topluluğu: Cemaatler * Putperest Müminler * 'Hiçbir günah, Allah’ın rahmetinden büyük değildir' * İntifada nedir, ilk intifada ne zaman oldu? * Hz. Âdem, Yaratılan ilk insan mıdır? * 'İslam dünyası yeniden dizayn edilmek isteniyor' * Kudüs, Türkiye ve Mısır’ı yakınlaştırır mı? * Çipras'tan Batı Trakya'da müftü sorununa çözüm önerisi * Postalların yere basma zamanı... * Mescid-i Aksâ Özgür Olana Dek…

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 51446
Toplam 404953642
En Fazla 606285
Ortalama 154209
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

İfsat Ehli Her Yerde Islah Ehli Nerede?

Islah, “Allah’ın yasası” anlamına gelen sünnetullahtır. Zira Allah bir kez yaratıp bırakan değil, sürekli yaratan bir Hallâk’tır. O her an yeniden yaratır ve yarattıklarına müdahale eder (Rahman 55/29). Allah’ın tekâmül/evrim sünneti böyle işler. Bu onun
2017-12-16 - 15:04

İfsat Ehli Her Yerde Islah Ehli Nerede?

 

 

Islah ve  ifsad birbirinin zıttı olarak kullanılır (A’raf  7/56; Bakara 2/220). Islah “iyileştirmek için değişim çabası”, ifsad“kötüleştirmek için değişim çabası” demektir. Islahın türetildiği salâhfesadın zıddıdır ve “Yararlı, kullanışlı, elverişli hale getirmek” demektir. İnsanların arasını iyileştirmeye, kini “barış” ile değiştirmeye sulh denir. Kur’an, hem sahibini hem de üçüncü şahısları iyiliğe elverişli hale getiren eylemlerin tümüne salih amel adını verir. Salih amel, Kur’an’da 56 yerde iman ile birlikte ve imanın eylemsel karşılığı olarak gelir. Kötü veya yararsız bir şeyi iyi ve yararlı halei getirmeye ıslah denildiği gibi, iyi ve yararlı bir şeyi daha iyi ve yararlı hale getirmeye de ıslah denir. Hatta ıslah daha çok ikincisi için kullanılır (A’raf 7/85). Eğer özellikle kötüleştikten sonra iyileştirme kastediliyorsa, o zaman ıstıslah kullanılır.

Islah, “Allah’ın yasası” anlamına gelen sünnetullahtır. Zira Allah bir kez yaratıp bırakan değil, sürekli yaratan bir Hallâk’tır. O her an yeniden yaratır ve yarattıklarına müdahale eder (Rahman 55/29). Allah’ın tekâmül/evrim sünneti böyle işler. Bu onun Rab isminin yansıması olan terbiyesinin bir gereğidir. Terbiye, “Bir şeyi en basit halinden en iyi haline doğru aşamalı olarak değiştirmek” demektir.  Âlemlerin Rabbi olan Allah da bunu yapmaktadır. Her terbiye bir ıslah işlemidir. Allah’ın her yeni yaratışı bir önceki yaratışından farklıdır. Tekâmül/evrim adını verdiğimiz ilahi yasa, evrene ilişkin ilahi ıslah yasasından başka bir şey değildir (Nuh 71/14; Fatır 35/11; Rum 30/20).

İlahi ıslah yasası, sadece eşyayı basit halinden “en iyi” (ahsen) haline doğru aşamalı olarak iyileştirmeyi kapsamaz. Aynı zamanda oluştan bozuluşa ve bozuluştan oluşa doğru sürekli deveran eden kâinatın çift kanatlı düzenini de kapsar. Bu alem, oluş ve bozuluş (kevn ve fesad/kaos ve kozmos) alemidir. Oluş ve bozuluş iç içedir. Her şey her an oluş ve bozuluş halindedir. Bir yandan olmakta bir yandan bozulmaktadır. Bozulma olmaya gebe, olma bozulmaya gebedir. Evrenle birlikte evrendeki her varlık ölümüne doğru yol almaktadır. “Her şey fanidir” (Kasas 28/88) ayetinde billurlaşan Termodinamiğin İkinci Yasası (entropi) bunu ifade eder. Bu yasaya, en küçükten en büyüğe, atomaltı parçacıklardan evrene kadar her şey dâhildir. Bedi ve Fatır olan Allah’ın gerek yoktan yaratması (ibda), gerek çekirdekten yaratması (fatr) ve gerekse dönüp yeniden yaratması (infitar), hep ilahi ıslah yasasının yaratılmışlar üzerindeki yansımasıdır.

“En güzel kıvamda” yaratılan insan, ilahi ıslah yasasının en yüksek düzeyde muhatabıdır. Zira insanın kendisi, uzun bir ıslah ve tekâmül/evrim sürecinin mahsulüdür. Kur’an, insanın elementer, biyolojik ve embriyolojik ıslah sürecinin astronomik denecek kadar uzun bir zamana yayıldığı ifade eder (İnsan 76/1-2). İnsan, beşer türlerinin içinden seçilmiştir (Al-i İmran 3/33). Akıl-irade-vicdanı temsil eden ruh üflenmiştir (Sad 38/71-72). Bu süreç insanın ‘statik ilahi ıslah yasası’ndan ‘dinamik ilahi ıslah yasası’na tabi olmasıyla sonuçlanır. Artık insan, üflenen ruhun beraberinde verilen akıl-irade-vicdan ile ıslah ve ifsadın nesnesi değil öznesidir. Seçim insanındır: Islah mı, ifsat mı? İnsan, yeryüzünün halifesi/kalfası seçilmiştir. Halife/kalfa, kendisine emanet edilen yeryüzünü inşa da edebilir, imha da. İnsanın sınavı budur ve insan bu sorumluluğundan dolayı hesaba çekilecektir.

İnsanı ıslahın öznesi yapmak için bahşedilen akıl-irade-vicdan korunmalı, doğru çalışmalı ve aktif tutulmalıdır. Bunun için kullanım kılavuzuna ve onları doğru kullanan rol modellere ihtiyaç vardır. Vahiyler ve peygamberler bunun için vardır. Vahiyler, insanı ifsadın değil ıslahın öznesi yapmak için indirilmiştir. Rasuller, kendileriyle gönderilen vahiylerin kılavuzluğunda ıslahın nasıl yapılacağını göstermek için gönderilmiştir. İnsanoğlu insanlık yolculuğuna fıtratına nakşedilen İslam ile başlamıştır (Rum 30/30).  Tabir caizse, insanoğlunun fabrika ayarları İslam ile uyumludur. Yaratılıştan insanoğluna atılan ilahi format olan fıtrat, İslam ve iman ile uyumlu (salih) bir altyapıdır.

Fakat insanoğlu vahiyler ile ıslah olmak yerine vahiyleri bile ifsat etmeye kalkmıştır. Her yeni peygamber, bir önceki peygamberin mesajının ifsat edilen yerlerini ıslah etmek için gönderilmiştir. Sözün özü: Her peygamberin görevi ıslahtır ve her peygamber muslihindendir. Bu hakikat Kur’an’da bir peygamberin dilinden şöyle ifade edilir: “Benim tüm arzu ve isteğim, gücümün yettiğince ıslaha çalışmaktan ibarettir” (Hud 11/88).

Allah Rasulü (s), kendini Hz. İbrahim’e nispet eden, onun hatırası olan Kabe’yi, haccı, ibadetleri yaşatmakla övünen bir topluma gönderildi. Gönderildiği bu topluma “müşrikler” dedi ve müşrik olmayı da manevi bir “pislik olmak, kokuşmak” (neces) ile açıkladı (Tevbe 9/28). Kur’an buna yakın bir nitelemeyi, bir başka yerde aklını kullanmayanlar için de kullanacaktır (Yunus 10/100). Demek ki bir mümini müşrik yapan şey aklını kullanmamaktır.

İşin özeti şuydu: Hz. Muhammed bir muslih, gönderiliş amacı da ıslah idi. Zira Mekke müşrikleri Hz. İbrahim islamının ifsat edicileriydi. Benzer bir durum hicret sonrasında kitap ehli ile karşılaşmada da yaşandı. Yahudiler ve Hıristiyanlar da, Hz. Musa ve Hz. İsa islamını, tıpkı Mekke müşriklerinin Hz. İbrahim islamını ifsat etikleri gibi ifsat etmişlerdi. Hatta kitap ehli bazı münafıklar Kur’an’ın kendilerini ıslah etme çabasını şeytanın sağdan geliş yöntemleriyle sabote ediyorlar, bunu da “Biz ıslahatçılarız” diye satıyorlardı (Bakara 2/11). Fakat Kur’an onların maskesini şöyle indirdi: “Hayır! Bilakis onlar ifsat edicilerin ta kendileridir, fakat bunun farkında dahi değiller” (Bakara 2/12). Bu ayetlerin de gösterdiği gibi Kur’an ifsatçıları ikiye ayırıyor: Bile bile ifsat edenler, bilmeden ifsat edenler. Medine’deki bazı münafık zümreleri bu ikinci sınıfta takdim ediyor. Bilmeden ifsat etmek onlar için mazeret olmuyor. Aksine “münafıklar cehennemin en dibindedir” ayetinin hükmüne girip ifsat edicilerin en tehlikelisi olup çıkıyorlar. Zira pirincin içindeki en tehlikeli taş siyah değil beyaz taştır.

Peki, Mekke müşrikleri Hz. İbrahim islamını nasıl ifsat etmişlerdi?

-          Kendilerini Allah’a yaklaştırsın diye Allah ile araya aracılar sokarak (Zümer 39/3).

-          Kendilerini Allah’ın elinden bu aracıların kurtaracağını vehmederek (A’raf 7/53).

-          Babalarının bıraktığı geleneğin yolundan giderek (A’raf 7/28).

-          Sapıklıklarını kader ile açıklayarak (En’am 6/148).

-          Araç olan ibadeti amaçlaştırarak (Maun suresi).

-          İnsanları Allah yolundan saptırmak için hadis oyununa müşteri olarak (Lokman 31/6).

-          Kur’an’ı beğenmeyip (Yunus 10/15), onun yerine paralel ve uydurulmuş vahiyler koyarak (Yusuf 12/111).

-          Nebi’den enva-i çeşit mucizeler isteyerek (İsra 17/90-93).

Günümüzde kendini Mmüslüman olarak adlandıran zümreler içerisinde, şu yukarıda sayılanların hepsini fazlasıyla irtikâp edenlerin varlığı, ıslah erlerinin omuzlarındaki yükün ağırlığını bir kez daha hissettirmektedir. Haksızlık etmeyelim, son madde olan “Nebi’den enva-i çeşit mucize isteme” maddesi günümüzde geçerli değil. Zira Nebi’nin kendisi yaşamıyor. Fakat bu maddeye dair ifsadın Allah’a iftira boyutuna ulaştığı da tarihen sabit bir gerçektir. İsra 17/59 ve Ankebut 29/50-51’deki Kur’anî redde rağmen, binlerce mucize uydurup Hz. Peygamber’e nispet etmenin vebali, müşriklerin mucize talebinden hiç de hafif olmasa gerektir.

Hz. Peygamber’in başını çektiği ıslah erleri, hiçbir dönemde eksik olmamıştır. İlk Kur’an nesli içinden sorumluluğunun idraki içinde olan Kur’an talebeleri, Allah Rasulü’nün ıslah mücadelesini omuzlamışlar ve kendilerinden sonraki nesle emanet etmişlerdir. Daha sonra her nesil içinden az veya çok ıslah sorumluluğunu yerine getiren yiğitler çıkmıştır. Ma’bed el-Cüheni’den Gaylan ed-Dımışki’ye, Hasan el-Basri’den İmam Azam Ebu Hanife’ye, Ömer b. Abdülaziz’den Halife Me’mun’a, Vasıl b. Ata’dan Haris el-Muhasibi’ye, Kindi’den Taberi’ye, Matüridi’den Cassas’a, Karafi’den İbn Cevzi’ye, İbn Rüşd’den Şatıbi’ye, İbn Atıyye’den İbn Haldun’a, Birgivi’den Şah Veliyyullah Dehlevi’ye, burada hepsinin ismini saymakla baş edemeyeceğimiz kimisi iyi bilinen, kimisi az bilinen, kimisi de hiç bilinmeyen yiğitler sayesinde ıslah sancağı 19. yüzyıla kadar gelmiştir.

İslam topraklarının Batının sömürgeci saldırılarına yüksek düzeyde maruz kaldığı 19 ve 20. yüzyıllarda ıslah hareketi daha da hız kazanır. Zira Müslümanlar inançlarındaki ifsadın hayatlarındaki felaket ötesi yansımalarını acı şekilde görmüşlerdir.Islahı savunan muslihinin hepsinin ortak noktası, ıslah, imar, tecdit ve yeniden inşanın (bu kavramlar neyi nasıl ıslah etmek istediğinize bağlı olarak birbirinin yerine kullanılabilir) elzem olduğudur. Budurum, mevcuthaliyle ümmet için denizin bittiğiyerdir. Islah önderlerinin tümü de ıslaha ihtiyaç olduğunda birleşiyor, fakat nereden başlanması gerektiğinde farklı düşünüyorlardı.

Bir damar fertten başlanması ve bireysel dönüşümün esas olması gerektiğinde ısrarcıydı.

Bir damar toplumsal dönüşümden yanaydı. Bu da devlet ve siyaset eliyle yapılacağı için devleti ve siyaseti dönüştürme peşindeydi.

Bir başka damar önceliğin hurafelerle bozulan, mitik ve mistik eğilimlerle yozlaşan din algısının ve daha özelde akidenin saflaşmasıyla başlamaktan yanaydı. Yani İhlas suresinin başladığı yerden başlamak…

Daha başka bir damar eğitimin yaygınlaşması ve müfredatın ıslahı ile başlamanın öncelikli olduğunu düşünüyordu.

Başka bir damar ise entelektüel ıslah peşindeydi ve ıslah olmuş bir münevver tabaka oluşturmadan ıslahın zor olduğunu savunuyordu.

Bu damarlara kasten isimler eklemedim. Zira bir damarın temsilcisi olarak göstereceğimiz bir isim, aynı zamanda öbür damarın da temsilcisi olarak görülebilirdi. Kaldı ki muslihinden bir isim ömrünün bir döneminde yukarıdaki ıslah yöntemlerinden birini savunurken, bir başka döneminde farklı bir yöntemi savunabilmekteydi.

Islah’ta üslup meselesi elbette önemlidir. Islahta üslubun en temel konusu ise tedricilik/aşamalılıktır. Kur’an’ın haber verdiği peygamberlerin mücadelesinden öğrendiğimiz bir hakikat vardır: Tevhidde tedriç olmaz. “Önce la ilahediyelim de sonra illallahderiz” diyemeyiz. La ilahe illallah’ı yani kelime-i tevhidi bölemeyiz. Tevhidde pazarlık kabul edilemez.“364 gün biz senin ilahına kulluk edelim, bir gün sen bizim ilahımıza kulluk et” türü tüm pazarlıklar, Kafirun suresi ile kıyamete kadar çöpe atılmıştır.

Fakat ibadette, muamelatta, eğitimde, bilimde, siyasette, iktisatta, sanatta tedriçten söz edilebilir, bazen edilmek zorundadır. Bunun nasıl olması gerektiğini bize Kur’an öğretir.

Sözün özü: İfsadın olduğu yerde ıslah kaçınılmazdır. Islah peygamberlerin yoludur. Onların izinden yürümek isteyen yiğitler her dönem var olacak, ifsada karşı ıslah yükümlülüklerini yerine getireceklerdir. Bunu yaparken hakaret, iftira, baskı, zulüm ve alçaklığın her türüne maruz kalacaklardır. Bu da ıslah yolunun yolcusu olmanın sünnetidir.

Hasenat, içinde ıslah olmayan iyiliklerdir. Salihat, içinde ıslah olan iyiliklerdir. Hasenat pasif iyilerin iyiliğidir, salihat aktif iyilerin iyiliğidir. Hasenatın karşılığı bire ondur. Salihatın karşılığı cennettir (Nisa 4/134).

Ve baki kalan sadece salihattır (Kehf 18/46).

 

mustafa islamoğlu


Keyword : radyo vakit - mustafa islamoğlu -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

İntifada nedir, ilk intifada ne zaman oldu?
Türkçe’de “Ayaklanma” anlamına gelen ve Arapça bir kelime olan İntifada, Filistin’de iki kez yaşandı. Birinci İntifada (ayaklanma) veya Birinci Filist
Kur’an’ın Anlaşılmasında Temel Sorunlar (I)
Kur’an’ı anlamak için dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da ikame edilen mananın yanı sıra nefyedilen mananın da farkında olunmasıdır. Mesela; “
Ahlaki çürüme
Toplum mühendislerinin zihniyetine göre ah- lakı verecek "çağdaşlık" alacaktık. Dini vere- cek, "uygarlık" alacaktık. Ahlak çağdaşlaş- manın önündeki
Akıl ve Vahiy
“Kendisiyle Allah’ın konuşması, bir beşer için olacak (şey) değildir; ancak bir vahy ile yada perde arkasından veyâ bir elçi gönderip kendi izniyle di
Allah’ın Hesabı Engel Tanımaz
İnsanı yaratan, bunca özellik ve yeteneklerle donatan, eşyaya verdiği özellikler ile yeteneklerini ortaya çıkarmasına imkân sağlayan Allah, insanın sa
Müslüman Olmak
İslâm denildiğinde Rabbine teslim olma anlaşılır. Rabb’ine teslim olanda ise güvenirlik en başta gelen sıfat olarak çıkar karşımıza… Allah’ın kulların
İnsan Hakları - İnsan Sorumlulukları
Allah hakkı, ancak iki şekilde kulun boynun- dan düşer: ya kulluk borcunu eda ederek, ya da hak sahibi olan allah’ın mağfiretine nail olarak. Burhan
Haccı Anlamak
Hacı, hayatın bir yol, insanın müebbed bir yolcu, ibadetin yol azığı olduğunu fark eden kişidir. Yol yolcu için, yolcu hem yolun hem yolcunun sahibi o
Kur'an'ı Mehcur Bırakmak
Şikayetimiz sadece, kafirlerin, mücrimlerin, fasıkların, zalimlerin vahyi terk etmeleri, O’na sırt dönmeleri (ondan yüz çevirmeleri) değil, sözde Müsl
Şapkayı Halka Nasl Giydrdiler?
Ülkeler sadece askeri/fiili olarak işgal edilmezler. Bundan daha kötüsü ve yıkıcısı siyasi-kültürel işgallerdir. Zira askeri/fiili işgaller kalıcı ola
1 - Postalların yere basma zamanı...
2 - Hz. Âdem, Yaratılan ilk insan mıdır?
3 - Çipras'tan Batı Trakya'da müftü sorununa çözüm önerisi
4 - 'İslam dünyası yeniden dizayn edilmek isteniyor'
5 - Kudüs, Türkiye ve Mısır’ı yakınlaştırır mı?
6 - İntifada nedir, ilk intifada ne zaman oldu?


Abdullah Yıldız

“Dostlarıyla Uğraşanlar Düşmanlarıyla Savaşamazlar”

12/12/2017 - 12:12

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat